اگر در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال دارید، مطمئنا از اهمیت به‌کارگیری عکس مناسب در این فضا آگاه هستید. تصاویر خوب می‌توانند توجه را به‌سمت موضوع موردنظرتان جلب کنند؛ ضمنا می‌توانند دریافت پیام را برای مخاطبان ساده‌تر کنند. بنابراین اگر هدف‌تان جذب مخاطبان جدید است، در اولین گام باید به یادگیری هنر تصویرسازی، انتخاب و ارسال بهترین عکس‌ در شبکه‌ های اجتماعی بپردازید.

ما در این مقاله استارتاپت، نحوه افزایش کیفیت عکس‌ در شبکه‌ های اجتماعی را به شما آموزش می‌دهیم و نکاتی را درباره روش‌ها، کپشن‌نویسی و نرم‌افزارهای ویرایش عکس ارائه می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

۱. استراتژی خود را مشخص کنید

استراتژی گذاشتن عکس‌ در شبکه‌ های اجتماعی

قبل از ساخت یک حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی، باید یک استراتژی برای شبکه‌های اجتماعی خود طراحی کنید. ابتدا مخاطبان موردنظرتان را تعیین کنید و مطالبی را که احتمالا بیش از همه باب میل‌شان خواهد بود را درنظر بگیرید. استراتژی تعیین‌شده باید با توجه به شبکه اجتماعی مورد استفاده باشد.

استفاده از موضوعات تکراری، می‌تواند راه خوبی برای جذب مخاطبان هدف باشد. مثلا می‌توانید در حساب کاربری خود درمورد غذا، مسافرت یا مد، مطالبی را به اشتراک بگذارید. نکته مهم دیگر اینکه، مطالب خود را در زمان‌های مناسب و پر بازدید، ارسال کرده و برای مناسبت‌های خاص، مطالب ویژه‌ای آماده کنید.

۲. اصول کار را یاد بگیرید

برای موفقیت، تنها یک وبلاگ نویس مشتاق بودن کافی نیست. شما باید اصول کار را در هر حوزه‌ای که واردش می‌شوید، به‌خوبی یاد بگیرید. بهتر است در ابتدای کار، روی موضوع خاصی تمرکز داشته باشید. زمانی‌که اندکی با تجربه‌تر شدید می‌توانید به‌راحتی از منطقه امن‌تان خارج شده و روی موضوعات متنوع‌تری کار کنید.

به‌علاوه، همواره در ذهن خود این قانون را به خاطر بسپارید که عدم تقارن، جذاب است. این یعنی چه؟ یعنی لازم نیست که سوژه اصلی عکس‌های شبکه‌های اجتماعی، همیشه در مرکز آن قرار داشته باشد. ضمن اینکه استفاده از نور طبیعی و رنگ مناسب، می‌تواند باعث زیباتر شدن عکس‌های‌تان شود.

۳. اندازه عکس را تنظیم کنید

اندازه عکس‌های شبکه‌های اجتماعی

قبل از بارگذاری تصویر، قوانین شبکه اجتماعی موردنظرتان را مطالعه کنید و تنظیمات اندازه تصویر را مطابق آن انجام دهید. عدم رعایت این موضوع، باعث کشیده‌ یا بریده‌ شدن بخشی از تصویرتان شود؛ تا جایی که شاید بخش‌های مهم تصویر، دیگر قابل‌مشاهده نباشند.

تنظیم رزولوشن عکس‌ در شبکه‌ های اجتماعی را هم فراموش نکنید: تصاویر را با کیفیت ۳۰۰ dpi ارسال کنید. به‌علاوه این نکته را هم درنظر بگیرید که محتوای ارسالی شما، در دستگاه‌های مختلف به‌شکل متفاوتی نمایش داده می‌شوند. پس با بررسی اینکه بیشتر مخاطبان هدف‌تان، از چه ابزاری برای مرور شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؛ محتوای خود را مطابق با آن ابزار، تنظیم و ویرایش کنید.

۴. اضافه کردن متن را فراموش نکنید

وقتی صحبت از نوشتن متن می‌شود، اول از همه باید از دستور زبان و املای خوب خود اطمینان حاصل کنید. فونت‌های مختلفی را برای انتشار متن امتحان کنید و در نهایت، مناسب‌ترین فونت را برگزینید. همچنین برای اطمینان از خوانابودن متن پیام، به کنتراست و تضاد رنگ تصویر و متن هم دقت کنید.

نکته مهم‌ اینکه، از متن طولانی استفاده نکنید. طبق آماری که فیسبوک ارائه داده است، بهتر است مقدار محتوای متنی موجود در عکس‌‌های شبکه‌ اجتماعی، از ۲۰ درصد عکس تجاوز نکند.

۵. بهترین نرم‌افزار را تهیه کنید

نرم افزار بهبود عکس‌های شبکه‌های اجتماعی

انتخاب یک نرم‌افزار خوب برای ویرایش تصاویر، از مهم‌ترین بخش‌های فعالیت در شبکه‌های اجتماعی است. اگر می‌خواهید تصاویرتان را در موبایل ویرایش کنید؛ نرم افزار Snapseed گزینه خوبی خواهد بود. این نرم‌افزار، همه ابزارهای ویرایشی معمول را در اختیارتان می‌گذارد. ضمن اینکه فیلترها و قابلیت‌های حرفه‌ای، مثل Curves و White Balance را هم می‌توانید در آن پیدا کنید.

اگر می‌خواهید از کامپیوتر خود برای ویرایش عکس استفاده کنید، شاید بهتر باشد از نرم افزار PhotoWorks استفاده کنید.

این نرم‌افزار، یک ویرایشگر خودکار عکس است که تصاویرتان را به بهترین شکل، ویرایش می‌کند. خوشبختانه برای استفاده از این نرم‌افزار هم نیاز به دانش تخصصی چندانی نخواهید داشت.

با به‌کارگیری این نکات ساده و در عین حال مهم، می‌توانید نتایج فوری را در بهبود جذب مخاطبان بیشتر در شبکه اجتماعی خود مشاهده کنید. کافی است فقط قدم اول را بردارید و کسب تجربه را آغاز کنید. بدین ترتیب، به‌زودی خودتان به یک حرفه‌ای در حوزه شبکه‌های اجتماعی تبدیل خواهید شد.