اگر می‌خواهید یک صفحه کسب و کاری فیسبوک (Facebook) راه‌اندازی کنید یا صفحه کسب و کاری کنونی خود را ارتقا دهید؛ ما به شما تبریک می‌گوییم چون قصد دارید کار هوشمندانه‌ای انجام دهید. فیسبوک روزانه میزبان دو میلیارد کاربر فعال است.

به نظرتان ساده‌ است؟ چسباندن عکس‌ها به‌هم، پست‌کردن چند تصویر و منتظرماندن برای جذب مشتری، خیلی ساده به‌نظر می‌رسد.

اما اشتباه فکر می‌کنید. اگر هنگام ایجاد صفحه کسب و کاری فیسبوک خود، یک استراتژی جامع نداشته باشید؛ شانس شما برای تولید لید و مشتری از آن، بسیار کم خواهد بود. مثلا نمی‌توانید در این صفحه، از هر تصویری استفاده کنید؛ باید تصاویری با ابعاد و وضوح مناسب انتخاب کنید که نماینده خوبی برای برندتان باشند.

نکات قابل‌توجه برای صفحه کسب و کاری فیسبوک

البته همه‌چیز به اینجا ختم نمی‌شود؛ از این رو ما در استارتاپت سعی کردیم تا نکاتی را برای‌تان گردآوری کنیم که به کمک آن‌ها یک صفحه کسب و کاری جذاب و درگیرکننده پدید آورید و بیشترین بهره را از بازاریابی فیسبوک خود ببرید.

۱. برای کسب و کارتان، پروفایل شخصی ایجاد نکنید

گاهی به بازاریابان و کارآفرینان خوبی برخورد می‌کنیم که از پروفایل شخصی خود به‌جای صفحه کسب و کاری فیسبوک برای برندشان استفاده می‌کنند. این مسئله شما را با ضرر بزرگی روبرو خواهد کرد زیرا از تمامی ابزارهای تولید محتوا، فرصت‌های ارتقای پولی و تحلیل‌هایی که روی صفحات کسب و کاری فیسبوک انجام می‌شود، محروم خواهید شد. همچنین در پروفایل شخصی، افراد باید برای‌تان درخواست دوستی بفرستند تا با صفحه شما درگیر شوند و آخرین چیزی که یک بازاریاب می خواهد، سخت‌‌کردن این درگیری برای مشتریان است.

در این بین، یک پروفایل تخصصی عمومی دیگر درباره کسب و کارتان ایجاد نکنید. مثلا من یک پروفایل شخصی روی فیسبوکم دارم که آن را به شکل خصوصی نگه‌داشته‌ام، حالا اگر یک پروفایل جدید ایجاد کنم، شرایط خوبی به‌وجود نخواهد آمد. مردم معمولا از این کار برای ارتباط‌گرفتن با افراد متخصص در فیسبوک استفاده می‌کنند تا مخاطبان حرفه‌ای آن‌ها نتوانند تصاویر و پست‌های خصوصی‌شان را ببینند. البته موضوع اصلی این است که داشتن چندین حساب شخصی برخلاف قوانین فیسبوک است.

۲. از انتشار محتوایی که نقش‌ صفحه کسب و کاری را زیر سوال می‌برد، اجتناب کنید

همه ما تا بحال داستان‌هایی را شنیده‌ایم که در آن افراد به طور تصادفی محتوای خصوصی خود را در کانال‌های شبکه اجتماعی کارفرمایانشان انتشار داده‌اند – برای یک بازاریاب این اتفاق کابوس بسیار بدی است. بنابراین برای اجتناب از انتشار پست‌های غیرمرتبط و ناهماهنگ این چنینی، نقش‌هایی را برای صفحه کسب و کاری فیسبوک اختصاص داده و تنها به کارکنانی اجازه دسترسی برای انتشار پست را بدهید که مطلقا به این دسترسی نیاز دارند. قبل از انجام این کار هم مطمئن شوید در گروه شما، به افرادی که در زمینه مدیریت شبکه‌های اجتماعی تازه‌کار هستند آموزش‌های لازم داده شود تا در مورد انتشار پست‌های مناسب و به موقع دچار سردرگمی نشوند. اگر لازم است یک جدول زمانبندی برای انتشار پست تنظیم کنید تا با توجه به آن، کار روی صفحه کسب و کاری فیسبوک انجام شود.

برای اختصاص نقش در صفحه فیسبوک روی تنظیمات «Setting» و سپس روی «Page Roles» کلیک کنید.

در هنگام به اشتراک گذاشتن محتوا از جانب برند خود اطمینان یابید که پست شما از طرف برند منتشر می‌شود و نه از جانب خودتان. برای بررسی این‌کار در بخش تنظیمات روی مشخصات صفحه «Page Attribution» کلیک کنید.

۳. یک تصویر قابل‌تشخیص برای پروفایل‌تان درنظر بگیرید

باید تصویری برای پروفایل خود انتخاب کنید که تشخیص آن برای مخاطبانتان ساده باشد – مثلا لوگوی برند یا در صورتی که فریلنسر یا مشاور هستید یک تصویر از خودتان می‌توانید قرار دهید. قابل تشخیص بودن تصویر پروفایل برای راحت پیدا شدن در جستجوی فیسبوک اهمیت زیادی دارد. در نتایج جستجو و در کنار پست‌هایی که انتشار می‌دهید تصویر پروفایل شما برای افراد نمایش داده می‌شود پس تصویر را با دقت و عاقلانه انتخاب کنید.

هنگام انتخاب تصویر این را به خاطر داشته باشید که اخیرا فیسبوک به طور مرتب ابعاد تصاویر خود را تغییر می‌دهد، تصاویر پروفایل در حال حاضر روی دسکتاپ با ابعاد ۱۷۰×۱۷۰ پیکسل و روی گوشی‌های هوشمند با ابعاد ۱۲۸×۱۲۸ پیکسل نمایش داده می‌شود.

تصویر پروفایل کسب و کاری فیسبوک روی دسکتاپ
تصویر پروفایل صفحه کسب و کاری فیسبوک روی گوشی هوشمند

۴. از یک تصویر جذاب، برای کاور صفحه کسب و کاری فیسبوک خود استفاده کنید

در قدم بعدی باید یک تصویر کاور جذاب انتخاب کنید. از آنجا که تصویر کاور در بالای صفحه فیسبوک فضای زیادی را اشغال می‌کند باید از تصویری استفاده کنید که هم کیفیت بالایی داشته باشد و هم برای بازدیدکنندگان جذاب باشد مانند تصویر کاور صفحه شرکت MYOB که در تصاویر زیر می‌بینید:

تصویر کاور برند Myob
کاور صفحه کسب و کاری شرکت myob

به خاطر داشته باشید که درست مثل تصویر پروفایل، ابعاد تصویر کاور صفحه کسب و کاری در فیسبوک هم به طور مرتب تغییر داده می‌شود، بنابراین توصیه می‌کنیم هر چند وقت یکبار به راهنمای رسمی فیسبوک در این زمینه مراجعه داشته باشید. در حال حاضر ابعاد تصویر کاور روی کامپیوترها ۸۲۰×۳۱۲ پیکسل و روی گوشی‌های هوشمند ۶۴۰×۳۶۰ پیکسل است.

۵. یک دکمه فراخوان به صفحه‌ کسب و کاری‌تان اضافه کنید

از آنجا که فیسبوک برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ این ویژگی را در اختیار صفحات کسب و کاری قرار داد، در حال حاضر در صفحات کسب و کاری فیسبوک می‌توان از گزینه‌های بسیار وسیع‌تری برای دکمه فراخوان (Call-to-action) استفاده کرد. برای مثال می‌توانید از دکمه‌هایی مانند «تماشای ویدیو» (Watch Video)، «ثبت نام» (Sign Up) یا رزرو (Book Now) استفاده کنید، این دکمه‌ها قابلیت شخصی‌سازی دارند و می‌توانید یک URL یا بخشی از محتوا را انتخاب کرده و به آن پیوند دهید.

این امکانات برای بازاریابانی که می‌خواهند ترافیک بیشتری را به سمت وب‌سایتشان هدایت کنند عالی است، از آن برای در معرض دید گذاشتن پست‌های مهمی که می‌خواهید حتما دیده شوند هم می‌توانید استفاده کنید. به‌این‌ترتیب، بازاریابان قادر خواهند بود از صفحه کسب و کاری فیسبوک خود برای وب‌سایتشان ترافیک جذب کنند. ببینید شرکت Mandarin Oriental چطور از دکمه Book Now به این شیوه استفاده کرده، با این کار روند رزروسازی برای بازدیدکنندگان نیز ساده‌تر می‌شود.

اضافه کردن دکمه فراخوان به صفحه کسب و کاری فیسبوک

برای اضافه کردن دکمه فراخوان به صفحه کسب و کاری خود روی دکمه آبی اضافه کردن دکمه «Add a Button» کلیک کنید.

اضافه کردن دکمه فراخوان

پس از کلیک می‌توانید انتخاب کنید که می‌خواهید از چه نوع دکمه فراخوانی برای صفحه خود استفاده کنید و چه URL یا محتوایی را می‌خواهید به این دکمه پیوند دهید تا بازدیدکنندگان با کلیک روی فراخوان مستقیما به آن هدایت شوند. برای اینکه ببینید چند نفر روی دکمه فراخوان شما کلیک کرده‌اند فقط کافی است روی پیکان کشویی موجود بر روی دکمه، کلیک کرده و گزینه View Insights را انتخاب کنید.

۶. بخش «درباره ما» صفحه کسب و کاری‌ فیسبوک خود را با اطلاعات و فاکتورهای مهم شرکت‌تان پر کنید

در این نکته به یکی از مهم‌ترین بخش‌های موجود در صفحه کسب و کاری فیسبوک می‌پردازیم: بخش درباره ما (About).

بازدیدکنندگان، دیگر پیش‌نمایش متنی که در بخش «درباره» نوشته شده را روی صفحه مشاهده نمی‌کنند – برای این کار باید روی گزینه About در ستون چپ کنار محتوا کلیک کنند – بااین‌حال، این گزینه هنوز هم یکی از اولین مواردی است که مخاطبان آن را بررسی می‌کنند تا بتوانند اطلاعات بیشتری درباره صفحه شما به دست بیاورند.

حتی در بخش About هم گزینه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن برای معرفی کسب و کارتان استفاده کنید. برای بهینه ساختن این بخش بهتر است مواردی را پر کنید که با برند شما همخوانی دارند مثلا برای شرکت بخش‌های توصیف کلی (general description)، ماموریت (mission)، اطلاعات شرکت (company information) یا داستان خود (your story) را با محتوایی مختصر و توصیفی پر کنید. با انجام این کار، مخاطب شما قبل از تصمیم‌گیری برای لایک کردن صفحه می‌تواند دیدی کلی نسبت به آن پیدا کند.

شاید بخواهید بخش‌های مربوط به معیارها و افتخارات (milestones) و جوایز (rewards) را پر کنید مثلا شاید بخواهید نام یک محصول یا خدمات پرطرفدارتان را ذکر کنید، سال تاسیس شرکت یا وقتی که میزبان یک رویداد بوده‌اید را در این بخش‌ها درج کنید.

۷. تصاویر و ویدیوها را طبق زمانبندی، پست کنید

بکارگرفتن محتوای بصری یکی از لازمه‌های حضور آنلاین برند در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی است. گذشته از این، احتمال اینکه یک مخاطب محتوای بصری شما را در شبکه‌های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارد نسبت به سایر انواع محتوا ۴۰ برابر بیشتر است.

در عین حال که استفاده از تصاویر، راهی عالی برای جلب نظر و نگاه واقعی مخاطب به برند است شاید بهتر باشد بخش خوبی از زمان و سرمایه‌گذاری خود را صرف ایجاد و پست ویدیو کنید. به گزارش 2017 State of Inbound ویدیو یک «عامل اصلی» است و ۲۴ درصد بازاریابان از آن به عنوان اولین اولویت خود یاد می‌کنند.

وجود فراخوان Watch Video یا تماشای ویدیو در فیسبوک بدون دلیل برای برندها قرار نگرفته است – دلیلش این است که استفاده از ویدیو یکی از محبوب‌ترین شیوه‌ها برای رساندن محتوا به مخاطب است. اما منظور ما ویدیوهای از پیش ضبط شده نیست. طبق گزارش اتاق خبر شبکه‌های اجتماعی «کاربرانی که وقتشان را در فیسبوک می‌گذرانند به طور متوسط نسبت به ویدیوهای غیرزنده، سه برابر بیشتر به تماشای ویدیوهای زنده می‌نشینند». بنابراین از نمایش دادن ویدیوهایی زنده که نمایشگر چند لحظه از فضای سازمان شماست واهمه نداشته باشید اما مطمئن شوید که این کار را با آمادگی انجام می‌دهید.

۸. زمان‌های مناسب و مرتبی را برای انتشار پست تعیین کنید

یکی از نکات مهم در استراتژی محتوای فیسبوک باید تعیین این امر باشد که هر چند وقت یکبار و در چه زمان‌هایی قرار است پست بگذارید. اگر پست‌های شما به اندازه کافی مرتب منتشر نشوند به چشم مخاطبان معتبر و بااصالت به نظر نخواهید رسید. خود شما به یک صفحه کسب و کاری که چندین ماه است هیچ پستی منتشر نکرده چقدر اعتماد می‌کنید؟ اگر هم پست‌هایتان زیاد باشد سیل محتواهای شما باعث دلزدگی مخاطبان خواهد شد.

اینجا است که تقویم سردبیر شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به کمک شما بیاید و کاملا هم موثر و مفید واقع شود. درست مثل هر محتوای آنلاین دیگر، این تقویم کمک می‌کند برای به اشتراک گذاشتن پست‌های خاص مناسب فصلی یا معمول خود زمانبندی‌های خوبی داشته باشید. شاید مجبور شوید برای تنظیم تقویم خود چندین بار در آن تغییراتی را ایجاد کنید مخصوصا وقتی که در مراحل اول تنظیم صفحه کسب و کاری خود هستید زیرا با بررسی میزان عملکرد بروز شده در بخش Facebook Insights (با استفاده از نوار هدایتی بالای صفحه) از کم و کاستی‌ها مطلع ‌شده و می‌توانید تغییرات لازم را انجام دهید. وقتی زمان‌های محبوب و سایر تحلیل‌ها را برای چند پست اول ببینید می‌توانید با کمک آن زمان‌های مناسب را شناسایی کرده و استراتژی خود را طبق آن تحلیل‌ها تنظیم و اصلاح کنید.

نمی‌دانید چطور باید برای پست‌هایتان زمانبندی کنید؟ می‌توانید از یک ابزار انتشار خارجی مثل Social Inbox که یک نرم‌افزار ارائه شده توسط هاب‌اسپات است استفاده کنید، خود فیسبوک هم یک اینترفیس به این منظور دارد که آن هم می‌تواند نیازتان را براورده سازد. برای استفاده از این اینترفیس یا رابط روی پیکان کنار دکمه انتشار (Publish) کلیک کرده و سپس روی گزینه زمانبندی پست یا Schedule Post کلیک کنید.

زمانبندی پست

۹. از ابزارهای هدفمند فیسبوک استفاده کنید

فیسبوک با بروزرسانی‌های مخصوص خود به شما اجازه می‌دهد مخاطبان خاصی را هدف قرار دهید – این هدف‌ها می‌توانند براساس جنسیت، ارتباط یا مدرک تحصیلی، سن، موقعیت جغرافیایی، زبان یا علایق انتخاب شوند. می‌توانید تک‌تک پست‌هایتان را با استفاده از این معیارها در معرض دید مخاطبان مورد نظر خود قرار دهید.

کافی است روی نماد نشانه‌گیری در انتهای پستی که می‌خواهید انتشار دهید کلیک کنید و معیارهای ترجیحی خود را در مورد مخاطبان پست تنظیم کنید. حتی می‌توانید تنظیم کنید که چه مخاطبانی پست شما را نبینند.

هدف گیری مخاطبان در صفحه کسب و کاری فیسبوک

۱۰. پست‌های مهم را بالای صفحه کسب و کاری فیسبوک خود، پین (Pin) کنید

وقتی یک محتوای جدید را روی صفحه کسب و کاری فیسبوک منتشر می‌کنید پست‌های قدیمی طبق جدول زمانی در موقعیت پایین‌تری قرار می‌گیرند. اما گاهی‌اوقات شاید بخواهید پست خاصی برای مدتی طولانی در بالای صفحه نمایش داده شود (حتی بعد از اینکه پست‌های جدید را به صفحه خود اضافه می‌کنید).

برای حل این مسئله، فیسبوک این امکان را به شما می‌دهد تا هر بار یک پست را در بالای صفحه الصاق کنید. می‌توانید از الصاق پست‌ها برای ارتقای مواردی چون تولید لید جدید، رویدادهای آتی یا معرفی محصولات و اطلاعیه‌های مهم استفاده کنید.

برای پین کردن یا الصاق یک پست روی پیکان کشویی در بالا و گوشه راست پست در صفحه خود کلیک کنید. سپس گزینه Pin to Top را بزنید. به‌این‌ترتیب آن پست با یک نشانه کوچک روی آن در بالای صفحه ثابت خواهد ماند. فقط به خاطر داشته باشید که در هر بار فقط یک پست را می‌توانید پین کنید.

پین کردن پست در صفحه کسب و کاری فیسبوک

۱۱. تعیین کنید که آیا کاربران اجازه ارسال پیام خصوصی به شما را داشته باشند یا خیر

اگر می‌خواهید کاربران طرفدار شما بتوانند مستقیما از طریق صفحه کسب و کار برایتان پیام خصوصی بفرستند در تنظیمات مربوط به پیام‌ها این گزینه را فعال کنید. برای این کار باید به بخش تنظیمات (Setting) رفته روی گزینه General در ستون دست چپ کلیک کنید و سپس در لیستی که ظاهر شده گزینه پیام‌ها (Massages) را انتخاب کنید.

فعال کردن بخش پیام ها در صفحه کسب و کاری فیسبوک

توصیه می‌کنیم پیام دادن روی صفحه خود را فعال کنید تا ارتباط گرفتن مخاطبان با شما تا جای ممکن ساده شود – اما فقط در صورتی این کار را انجام دهید که زمان کافی برای نظارت و پاسخگویی به پیام‌ها را داشته باشید. صفحات فیسبوک در حال حاضر بخشی دارند که نشان می‌دهد سرعت پاسخگویی یک برند به پیام‌هایش چقدر است. بنابراین اگر نمی‌خواهید این بخش به مخاطب بگوید که شما در پاسخگویی کند عمل می‌کنید بهتر است گزینه پیام‌ها را فعال نکنید.

نمایش میزان پاسخگو بودن به پیام ها در پیج کسب و کاری فیسبوک

۱۲. روی کامنت‌های صفحه کسب و کاری فیسبوک خود نظارت داشته باشید و به آن‌ها پاسخ بدهید

وقتی صحبت از نظارت بر تعاملات طرفداران شما در صفحه کسب و کاریتان به میان می‌آید نباید کامنت‌ها یا نظرات را نادیده بگیرید. شما می‌توانید از طریق تب هشدارها (Notifications) در بالای صفحه روی کامنت‌ها نظارت داشته باشید و به آن‌ها پاسخ دهید. با اینکه ممکن است لازم نباشد به همه کامنت‌ها پاسخ دهید اما باید روی تمام اتفاقاتی که در این بخش می‌افتد نظارت داشته باشید (مخصوصا برای اینکه بتوانید از سد بحران‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی بگذرید.

۱۳. برای ایجاد دنبال‌کنندگان بیشتر، صفحه‌تان را ارتقا دهید

حال که در صفحه خود، محتوا منتشر کرده‌اید زمان آن رسیده که به فکر ارتقای آن بیفتید.

یکی از اولین کارهایی که می‌توانید به این منظور انجام دهید ایجاد و ارتقای تبلیغات برای صفحه کسب و کاری است. برای این کار، روی سه‌نقطه نوار منوی بالای پست‌ها کلیک کرده و گزینه Create Ad (ایجاد تبلیغ) را انتخاب کنید. از آنجا فیسبوک به شما اجازه می‌دهد تبلیغ مورد نظرتان را از نقطه صفر و با توجه به اهدافتان – چیزهایی مثل ارتباط گرفتن، ترافیک یا افزایش آگاهی عمومی از برند – ایجاد کنید. موارد مورد علاقه را انتخاب کرده و در پایین صفحه روی دکمه ادامه (Continue) کلیک کنید.

تعریف اهداف کمپین در صفحه کسب و کاری فیسبوک

پس از آن می‌توانید مخاطبان موردنظرتان را انتخاب کنید (مانند آنچه که پیش از این در قسمت ارتقای پست درباره آن صحبت شد)، می‌توانید انتخاب کنید که می‌خواهید این تبلیغ در کجای صفحه قرار بگیرد و چقدر حاضرید برای آن به فیسبوک هزینه بپردازید.

ممکن است از شما خواست شود محتوا یا مورد خلاقانه‌ای را هم به آن اضافه کنید. به خاطر داشته باشید شما قرار است برای این تبلیغ پول بپردازید پس مواردی را انتخاب کنید که نه تنها توجه را جلب می‌کند بلکه کیفیت بالایی داشته باشد و نماینده برند شما هم باشد.

۱۴. میزان موفقیت تلاش‌های خود در فیسبوک را ارزیابی کنید

چندین راه برای اجرای این مرحله وجود دارد. می‌توانید از چیزی مانند ابزار گزارش شبکه‌های اجتماعی در نرم‌افزار هاب‌اسپات استفاده کنید یا اینکه به بخش Insights صفحه خود مراجعه کنید، در این بخش فیسبوک به شما اجازه می‎دهد معیارهای خاص جذب مخاطب را پیگیری کنید. در اینجا شما قادر خواهید بود مواردی مثل جمعیت مخاطب صفحه خود را تجزیه و تحلیل کنید و در صورت رسیدن به آستانه‌ای مشخص، می‌توانید میزان درگیری جمعیت مخاطب با پست‌ها و صفحه خود را نیز تحلیل کنید.

همانطور که قبل از این هم ذکر شد، از مورد آخر می‌توانید برای ایجاد اصلاحاتی در استراتژی محتوا و یا اضافه کردن موارد بیشتر به آن استفاده کنید. می‌توانید ببینید کدامیک از تاکتیک‌های شما مفید بوده و کدامیک از آن‌ها کارکرد کمتری داشته‎اند. برای دسترسی یافتن به بخش Facebook Page Insights به تب بالای صفحه خود مراجعه کنید.