در این مقاله از استارتاپت به تاثیر کرونا بر کار بازاریابان می‌پردازیم و توصیه‌هایی را در زمینه کار در خانه به مدیران کسب‌وکارهای مختلف ارائه خواهیم داد. بخش‌هایی از این محتوا از زبان مدیر بازاریابی شرکت کانتنت‌لی نقل می‌شود.

این روزها موضوع کروناویروس باعث شده مدیران بازاریابی علاوه‌بر محتوای معمول سازمان، هر از چند گاه عناوین کرونایی را هم در بین مطالب خود جای بدهند. شاید در این میان از خودتان بپرسید کروناویروس چقدر می‌تواند روی کارتان تاثیر داشته باشد.

این سوال واقعا ضروری است. باوجود اینکه اکثر بازاریابان به کار در خانه را در خانه مشغولند اما نکته مهم اینجا است که در هر صورت در حال کار هستند. و این بیماری همه‌گیر مطمئنا کار بازاریابان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

توصیه‎‌هایی درباره ایام مواجهه با کروناویروس و کار در خانه

در چند هفته اخیر باید متوجه شده باشید که چطور رویدادهای حضوری جای خود را به رویدادهای مجازی داده‌اند و حامیان مالی فعالیت‌های حرفه‌ای خود را به تعویق انداخته‌اند. مکالمات بازاریابان با دوستان و همکاران نهایتا به این موضوع ختم می‌شود که این بیماری همه‌گیر چطور تمرکز آن‌ها روی کارشان را تحت‌تاثیر قرار داده است. در عین حال، ما هم به این فکر کردیم که اتفاقات اطراف ما چه تاثیری روی مخاطبان وبلاگ و خبرنامه‌مان به جا می‌گذارد.

بنابراین تصمیم گرفتیم برخی از افکارمان درباره تاثیر کروناویروس و نحوه سازگار شدن با تغییرات کاری در این برهه زمانی را در این مقاله از استارتاپت با شما به اشتراک بگذاریم. مدیر بازاریابی وب‌سایت کانتنت‌لی (Contently) ایمیل خود را در اختیار مخاطبان وبلاگش قرار داد تا هر کس ایده‌ای در این زمینه دارد با او تماس داشته باشد.

۱. پاسخگویی صادقانه به سوالات مخاطبان

یکی از مفیدترین ایمیل‌های دریافتی این مدیر بازاریابی از جانب مکس‌دلیوری (Max Delivery)، یک سرویس تحویل موادغذایی در مرکز شهر منهتن (Manhattan) بوده است. این شرکت واقعا دوست‌داشتنی است چون علاوه بر تحویل موادغذایی از سوپرمارکت‌های محلی، از فروشگاه‌هایی مثل پیکل‌گایز (Pickle Guys) و موریزچیز (Murray’s Cheese) هم مواد غذایی را به مشتریان تحویل می‌دهد.

می‌توان به جرات گفت که محتوای این ایمیل یک پاسخ امیدوارکننده به سوالاتی درباره تحویل مواد غذایی در دوره کروناویروس است. این سوالات حتی به ذهن مدیر بازاریابی کانتنت‌لی هم خطور نکرده بود. 

مکس‌‌دلیوری در این ایمیل نشان داد که چطور کارهایش را در این بحبوحه تنظیم کرده تا بتواند مواد غذایی را به شکلی ایمن و موثر به همه مشتریان خود برساند:

  • استفاده از کارکنان تمام‌وقت آموزش‌دیده برای جلوگیری از شلوغ شدن محل کار و کاهش میزان انتقال
  • ارائه مرخصی با حقوق برای کارکنان تا مطمئن شوند افراد دارای علائم به هیچ عنوان سر کار حاضر نمی‌شوند.
  • تامین امنیت انبار به کارکنان این امکان را می‌دهد تا در مورد ایمنی موادغذایی و مردم بیشترین دقت را داشته باشند.
  • بکارگیری پروتکل‌های بهداشتی دقیق و ایجاد تغییرات در فرایند تحویل برای محدود ساختن تعاملات فرد به فرد
تاثیر کروناویروس بر بازاریابی و توصیه هایی برای کار در خانه

متن ایمیل به این شرح است:

جو،

با بروز کووید-۱۹ در چند روز اخیر، مکس‌دلیوری تمام تلاشش را بکار گرفته تا برای تامین موادغذایی مشتریان بتواند کار خود را به شکلی ایمن و موثر به انجام برساند.

برخلاف سایر شرکت‌های خدمات ارسال موادغذایی، ما از کارکنان آموزش‌دیده و دارای شیفت کاری طولانی برای خرید و تحویل به مشتریان استفاده می‌کنیم. این یعنی ما می‌توانیم آن‌ها را به بهترین شکل آموزش بدهیم تا احتمال انتقال تا حد زیادی محدود شود. فقط افراد کاملا سالم در شرکت ما اجازه کار کردن و کنترل امور را دارند تا اطمینان از سلامت روند کاری در بالاترین حد ممکن باشد. اگر یکی از کارکنان علائم بیماری را از خود نشان دهد فورا به خانه فرستاده می‌شود و مرخصی باحقوق به او تعلق می‌گیرد تا مطمئن شویم تحت درمان قرار گرفته و بعد از سلامت کامل به محل کار باز می‌گردد.

علاوه‌براین، ما از انبار امن خودمان استفاده می‌کنیم (نه سوپرمارکت‌های شلوغ)، این امر اجازه می‌دهد در تعاملات افراد با موادغذایی و نیازهای روزانه مشتریان دقت بسیار زیادی به خرج داده شود.

ما بطور مرتب تمامی ایستگاه‌های بین سفارشات و دست کارکنان را ضدعفونی می‌کنیم و در فرایند تحویل خود تغییراتی را ایجاد کردیم تا کمترین تعامل فرد به فرد را داشته باشد و مطمئن باشیم همه موارد احتیاطی برای ایمنی مشتریان انجام می‌شود.

ما به نظارت بر امور خود ادامه می‌دهیم و تمام تلاشمان را در این زمینه بکار می‌گیریم.

متشکرم

مکس‌دلیوری

به گفته جو این ایمیل امیدبخش اعتماد او به مکس‌دلیوری را چندبرابر کرد به طوری از آن پس سفارشات زیادی را از آن‌ها درخواست کرده است. همچنین باعث شد این فکر به ذهنش بیاید که من چطور می‌توانم پاسخ‌گوی مشتریان و خوانندگان خود باشم.

در مورد مشتریان می‌توانیم اقدامات احتیاطی خود ( کار در خانه، نداشتن سفر کاری ) را توضیح داده و جوانب احتیاط را در مورد چالش‌های مشترکمان رعایت کنیم.

در مورد مخاطبانمان می‌توانیم با استفاده از محتوا، راهکارهای مناسب برای همکاری از راه دور را به اشتراک بگذاریم و توضیح بدهیم که قرار است چگونه رویکردمان را به سمت رویدادهای مجازی پیش ببریم. همچنین در مورد تغییرات فکری بوجود آمده در این شرایط نیز می‌توانیم با آن‌ها صحبت‌هایی را داشته باشیم. حتی می‌توانیم به این سوال بپردازیم که دیگران با چه چالش‌های جدیدی روبرو شده‌اند.

این فرایند پیشرو باعث بوجود آمدن تغییراتی در تقویم محتوایمان می‌شود با یادآوری اینکه: همیشه باید مفید و صادق باشیم و از فرصت‌طلبی اجتناب کنیم.

بازاریابان باید نسبت به گذشته استانداردهای بالاتری را در نظر بگیرند. اکنون ارتباطات و محتوای شفاف، صادقانه و باکیفیت بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

۲. اطلاع‌رسانی درباره اقدامات هوشمندانه شرکت

متخصصان اپیدمیولوژیست بیماری‌های واگیردار معتقدند بزرگ‌ترین تهدید کروناویروس در حال حاضر فشار زیادی است که به سیستم بهداشتی وارد می‌شود، مانند آنچه که در ایتالیا شاهد آن هستیم. بهترین رویکرد در مقابل آن پیشگیری به کمک فاصله‌گذاری اجتماعی و صاف کردن منحنی سرایت بیماری است.

صاف کردن منحنی سرایت کرونا ویروس با کار در خانه

نمونه این اقدام را در شرکت‌های گوگل (Google) و توییتر (Twitter) شاهد بودیم. این دو شرکت بزرگ و پیشرو در فناوری در اواخر ماه فوریه و اوایل مارس از کارکنان خود خواستند کارشان را در خانه انجام بدهند.

تاثیر اجتماعی، یک ابزار روانشناسی قدرتمند است. اگر شرکت شما برای مبارزه با این بیماری همه‌گیر اقدامات هوشمندانه‌ای را به کار بگیرد شاید بتوانید روی دیگران تاثیر بگذارید تا آن‌ها هم همین کار را انجام بدهند.

برای مثال، مدیرعامل شرکت سیلز‌فورس (Salesforce)، مارک بنیوف (Marc Benioff) در توییتر خود اعلام کرد شرکتش، Salesforce Health Cloud را بطور رایگان در اختیار تمام سیستم‌های بهداشتی تحت‌تاثیر ویروس قرار می‌دهد. به‌این ترتیب دسترسی رایگان و لحظه‌ای به قطب اطلاعاتی Tableau و Quip Starter به سیستم‌های بهداشتی کمک می‌کند تا از راه دور با تیم‌های دیگر همکاری داشته باشند.

توصیه مارک بنیوف به کار در خانه

کمک شما می‌تواند به سادگی تشویق مردم به کار در خانه باشد، همانطور که موسس وب‌سامیت (Web Summt)، پدی کازگریو (Paddy Cozrave) این کار را انجام داد. او برای این کار از یک رویکرد همدلانه با کارکنان خود استفاده کرد.

تشویق به کار در خانه در ایام کروناویروس

سخنان کازگریو در این پست توییتر به این شرح است:

من همه شرکت‌ها، رئیس سازمان‌ها، مدیران و کسب‌وکارهای ایرلند، به استثناء افرادی که حضورشان ضروری است را به کار در خانه و پیاده‌سازی ملزومات آن تشویق می‌کنم. شما باید مدیریت خودتان را نشان بدهید. باید کارکنان و همشهریانتان را در اولویت قرار دهید.

کازگریو

این متن بیانیه‌ای است که او امروز عصر برای کارکنانش ارسال کرده:

همانطور که احتمالا می‌دانید ایرلند با یک تعطیلی غریب‌الوقوع مواجه شده است. می‌دانم که ممکن است برخی از شما مضطرب باشید و در عین حال نگران والدین، خانواده و دوستانتان هستید. اگر برای تماس گرفتن، برنامه‌ریزی یا حتی فکر کردن به زمان نیاز دارید، این زمان به شما داده می‌شود. می‌توانید نام آن را مرخصی اورژانسی بگذارید. همه ما در کنار هم از این برهه عبور خواهیم کرد و از یکدیگر حمایت می‌کنیم. مقامات کشورها کارشان را درست انجام می‌دهند. ما هم قدردان آن‌ها هستیم و به عنوان یک گروه برای بلندمدت خودمان را آماده می‌کنیم. بیایید در وب‌سامیت مراقب هم باشیم، اما فراموش نکنیم مهم‌ترین اولویت ما قبل از شرکت خانواده، دوستان، همسایه‌ها و سایر همشهری‌هایمان هستند. مواظب خودتان باشید. همه کشورها با موفقیت این شرایط را پشت سر خواهند گذاشت. ما هم مسیر درست را در پیش می‌گیریم. با امید و عشق فراوان.

کازگریو

در کانتنت‌لی هم تلاش بر این است که تمام توصیه‌هایی که به مخاطبان ارائه شده، در شرکت هم رعایت شود.

توصیه کانتنتلی در ایام کرونا برای کار در خانه

جو، مدیر کانتنت‌لی در توییتر خود نوشته:

ما قویا کارکنان کانتنت‌لی را به کار در خانه تشویق می‌کنیم و همه اقدامات لازم را انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم همه افراد از ارتباط و پشتیبانی لازم برخوردار هستند. هر شرکتی که می‌تواند کارهایش را به صورت دورکاری سامان بدهد باید همین رویکرد را در پیش بگیرد. بیایید همه در صاف شدن منحنی سرایت #flattenthecurve سهم داشته باشیم و زندگی‌ها را نجات بدهیم.

جو

۳. تبدیل رویدادهای حضوری به شکل رویدادهای مجازی و تعاملی

ما یک جلسه حضوری مشاوره به مشتری (CAB) را برای ماه می برنامه‌ریزی کرده بودیم. وقتی اخبار مربوط به محدودیت مسافرت را از مشتریانمان شنیدیم، تصمیم گرفتیم به جای کنسل کردن جلسه آن را به صورت مجازی برگزار کنیم. از آن زمان در این فکر هستیم که چطور می‌توانیم این رویداد را تاجای ممکن بصورت تعاملی بگذرانیم.

هیچ‌کس به نشستن و شرکت در یک وبینار سه ساعته علاقه ندارد. ارزش واقعی این جلسات در یادگیری از رهبران بازاریابی حاضر در آن است. درعین‌‌حال مراسم باید در محیطی امن و صمیمی و از طریق بحث و تمرین پیش برود.

چطور می‌توان این کار را به صورت آنلاین انجام داد؟ ما با توجه به پلتفرم‌های VR مثل Spatioal تحقیقاتمان را شروع کردیم و متوجه شدیم خرید Oculus برای همه افراد شرکت‌کننده مقرون‌به‌صرفه نیست. 

درعوض، از مشتریانمان خواستیم در مورد موضوعاتی که قرار است در جلسه پوشش داده شود رای خود را اعلام کنند. ما با به‌اشتراک‌گذاری‌های کوچکمان از آن‌ها خواستیم تا به نوعی در مدیریت رویداد به ما کمک کنند. برای اینکه رویدادمان تا جای ممکن جالب و تعاملی شود در حال دسته‌بندی ابزارهای گیمینگ آنلاین، زوم (Zoom) و On24 هستیم. هدف ما این است که حتی بین افرادی که هزاران کیلومتر با ما فاصله دارند هم پیوند وجود داشته باشد. در کنار این موارد در محتواها و وبینارهای مفید منتشر شده توسط شرکت‌هایی مانند برایت‌تاک (BrightTALK) هم به کاوش پرداختیم. چنین برنامه‌هایی برای راهنمایی بازاریابان تولید شده‌اند تا به آن‌ها آموزش بدهند چطور یک رویداد مجازی تعاملی ایجاد کنند.

 بسیاری از این آموزش‌ها بی‌عیب‌ونقص نیستند و ممکن است برخی از آن‌ها با شکست مواجه شود. اما ما از آن به عنوان یک فرصت برای آزمایش استفاده کردیم تا بتوانیم نوآوری و روحیه موجود در رویدادهای حضوری را در آن حفظ کنیم.

۴. حفظ تعامل و ارتباط تیم

از آنجا که کانتنت‌لی تصمیم گرفته کارکنان را به کار در خانه تشویق کند، به این فکر افتادیم که چطور در این شرایط غیرمعمول، تعامل و ارتباط اعضای تیم را حفظ کنیم. منابعی مثل Basecamp’s Remote: Office Not Required و Doist’s Remote Work Guides مثال‌های خوبی از حفظ ارتباط کارکنان هستند آن هم در زمانی که افراد تیم در یک فضای یکسان حضور ندارند.

ما در حال حاضر چندین مورد را در برنامه خود قرار داده‌ایم:

  • تشویق به برگزاری جلسات به شکل ویدیویی، به‌این‌ترتیب ارتباط چهره‌به‌چهره تا حد زیادی حفظ می‌شود.
  • برنامه‌ریزی برای داشتن نهار تیمی به صورت مجازی
  • اطمینان یافتن از اینکه همه افراد، تمام ابزار مورد نیاز را دارند از وی‌پی‌ان گرفته تا مانیتور

مدیرعامل کانتنت‌لی حتی قصد دارد از طریق زوم و On24 ارتباط ۲۴ ساعته در طول هفته (یا چیزی نزدیک به این) با افراد داشته باشد و از این فضا به عنوان نوعی اتاق کنفرانس مجازی استفاده کند تا کارکنان بتوانند در آن حضور پیدا کنند.

۵. تکیه کردن به آموزش مجازی هم برای یادگیری و هم برای یاد دادن

جو چند روز قبل یک جلسه تلفنی با پزشک خود داشته و درباره اضطراب مزمنی که در این شرایط برایش پیش آمده با پزشک به مشورت پرداخته است.

پزشک به او توصیه کرد جدای از کار در خانه، توییتر را کنار بگذارد و انرژی خود را در جایی صرف کند که بهره‌وری او را افزایش می‌دهد. مثلا یک مهارت جدید یاد بگیرد.

از نظر جو بسیاری از مردم در این چند ماه به فکر آموزش‌های مجازی افتاده‌اند و تقاضا برای این حوزه افزایش داشته، مخصوصا که رویدادهای حضوری مثل کنفرانس، ورک‌شاپ و مانند آن در این روزها یا کنسل شده و یا به تعویق افتاده‌اند.

شما چه دانشی دارید که می‌توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید؟ کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید از خانه آن‌ها را انجام دهید.

همانطور که شرکت Moz در برنامه خود به نام Whiteboard Fridays به ما آموخته، با استفاده از آی‌فون، کمی اطلاعات پایه در مورد برنامه‌های بصری، داشتن یک هاست خوب و اسکریپت فشرده می‌توانید کارهای زیادی را انجام بدهید.

با کمتر شدن تعداد جلسات می‌توانید از فرصت استفاد کرده مهارت‌های بازاریابی جدید را از راه دور به کمک زوم به همکارانتان آموزش بدهید. توسعه فردی و رشد داشتن در زندگی نباید متوقف شود، حتی اگر این روزها اعتیاد به گوش کردن به اخبار باعث عصبی شدنتان شده باشد. مهم نیست چه اتفاقاتی در اطراف ما می‌افتد. مواردی مثل آموزش، سرگرمی و داستان‌پردازی همچنان می‌تواند ما را با یکدیگر مرتبط  نگه دارد.