یادگیری نحوه طراحی ایمیل حرفه ای کاری، دسترسی آسان به مخاطبان هدف‌ را برای شما به ارمغان می‌آورد؛ ضمن اینکه باعث ساخت روابط طولانی‌مدت و مشتریان بیشتر می‌شود. در سال ۲۰۱۸، بیش از ۳/۷ میلیارد کاربر ایمیلی در جهان وجود داشت که انتظار می‌رود این عدد در سال ۲۰۲۲ به ۴/۳ میلیارد برسد. مطمئنا بسیاری از افراد موردنظر شما از جمله مخاطبانی که کسب و کارتان را با هدف جذب آن‌ها برپا کرده‌اید؛ از طریق ایمیل قابل‌دسترسی هستند. شما با کمک ایمیل می‌توانید به بازاریابی برند، محصولات و خدمات خود بپردازید؛ اما این کار مستلزم رعایت نکاتی است که قصد داریم در این مطلب از استارتاپت به آن‌ها بپردازیم.

طراحی ایمیل شاید در نگاه اول کار ساده‌ای به‌نظر برسد؛ ولی توجه به جزئیاتی که در ادامه مطرح کرد، می‌تواند روند رسیدن شما به هدف‌تان را سریع‌تر کند. ما در این مطلب، ابتدا به بررسی دلیل اهمیت طراحی ایمیل به‌شکل حرفه ای می‌پردازیم؛ سپس شما را با ۱۲ روش کاربردی در همین راستا آشنا می‌کنیم و در نهایت، پس از معرفی نرم افزارهایی برای طراحی ایمیل، به بهترین نمونه‌ها برای الگوبرداری در این زمینه نگاهی می‌اندازیم.

طراحی ایمیل چیست؟

طراحی ایمیل، فرآیند استراتژی طراحی و ساخت یک ایمیل است که قصد استفاده از آن را برای اهداف تجاری خود دارید. در اینجا منظور ما به‌طور خاص، مشترکان ایمیلی و مشتریان شما هستند. طراحی ایمیل باید به گونه‌ای باشد که در عین زیبایی، باعث جلب‌توجه هم بشود. ضمنا حتما باید از نام برند خود در ایمیل استفاده کنید تا دریافت‌کنندگان آن بدانند که این ایمیل از سوی شما فرستاده شده است.

چرا طراحی ایمیل مهم است؟

دریافت‌کنندگان ایمیل قبل از اینکه تصمیم به خواندن یا نخواندن کل پیام آن بگیرند؛ به‌طور متوسط زمان ۱/۱ ثانیه را صرف مرور ایمیل می‌کنند و به همین دلیل، طراحی ایمیل حرفه ای بسیار مهم است. یک ایمیل تجاری باید سازمان‌یافته، جالب‌توجه، دارای نام برند و پیام باارزش باشد. توجه به این نکات، باعث به ثمررسیدن تلاش‌های بازاریابی شما و تعامل بهتر با مشتریان‌تان از طریق ایمیل می‌شود. احتمالا هم‌اکنون به ذهن‌تان خطور می‌کند که چگونه می‌توان ایمیلی طراحی کرد که برای مخاطبان جذاب باشد و توجه‌شان را جلب کند؟ برای شروع، می‌توانید ۱۲ نکته‌ای که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم را در طراحی ایمیل‌های خود، لحاظ کنید.

۱. از یک عنوان و موضوع جذب‌کننده استفاده کنید

عنوان هر ایمیل، اولین چیزی است که دریافت‌کنندگان آن می‌بینند. این عنوان، در واقع جمله یا عبارت کوتاهی با هدف جلب‌نظر مخاطبان است. شما باید با استفاده از عنوان جذاب، توجه مخاطبان خود را جلب کنید تا برای بازکردن ایمیل و مرور محتوای آن ترغیب شوند. در انتخاب عنوان ایمیل باید سه اصل زیر را رعایت کنید:

  • توجه خوانندگان ایمیل را با کمترین کلمات ممکن (حداقل کلمات) جلب کند.
  • دارای ارزش یا اطلاعاتی باشد که خوانندگان را برای بازکردن ایمیل ترغیب کند.
  • خلاصه‌ای از آنچه که با مرور این ایمیل به دست خواهد آمد را بیان کند.

در تصویر زیر، می‌توانید مثال‌هایی از عناوین جذابی که برای ایمیل‌ها انتخاب شده‌اند را مشاهده کنید:

اهمیت عنوان خوب در طراحی ایمیل حرفه‌ای

همچنین در تصویر زیر، نحوه نمایش این عناوین را در صفحه نمایش موبایل، مشاهده می‌کنید:

استفاده از عنوان جذاب در طراحی ایمیل حرفه‌ای

۲. یک Preheader جذاب بنویسید

Preheader ایمیل، بخشی است که به کمک آن می‌توانید پیش‌نمایشی از محتوای ایمیل ارائه کنید. می‌توان این قابلیت را تا حدودی به بخش توضیحات متای صفحات وب تشبیه کرد. پس از عنوان، Preheader دومین چیزی است که دریافت کنندگان ایمیل، مشاهده می‌کنند.

شما می‌توانید به‌جای بازنویسی جمله اول ایمیل، به نوشتن یک Preheader جذاب‌تر فکر کنید. بدین ترتیب، مخابان‌تان قبل از آنکه ایمیل را باز کنند؛ می‌توانند حدس بزنند که با چه محتوایی روبرو خواهند شد. در تصویر زیر، Preheader های ایمیل‌های ارسالی مشخص شده است:

داشتن preheader در طراحی ایمیل حرفه‌ای

در این تصویر هم نحوه نمایش این بخش از ایمیل‌ها را در صفحات نمایش گوشی‌های همراه می‌بینید:

اهمیت preheader در طراحی ایمیل حرفه‌ای

۳. پیام‌تان را به اختصار بنویسید

در ابتدای مطلب گفتیم که برای برقراری ارتباط با مخاطب و ترغیب او برای مرور ایمیل، تنها ۱/۱ ثانیه وقت دارید. دقیقا به همین دلیل است که متن ایمیل باید تا جای ممکن، مختصر باشد. شما نباید از مخاطبان‌تان انتظار داشته باشید که ۵ یا ۱۰ دقیقه از وقت‌شان را فقط برای خواندن ایمیل ارسالی شما صرف کنند. پس بهتر است بدون پرداختن به مسائل جانبی، سر اصل مطلب بروید و به خوانندگان ایمیل‌تان چیزی را بدهید که دنبالش هستند. با این روش به آن‌ها نشان می‌دهید که برای وقت‌شان ارزش قائل هستید. رعایت این نکته در طراحی ایمیل حرفه ای می تواند باعث افزایش تعداد مشترکان ایمیلی شما هم شود.

۴. حتما به نام برند خود اشاره کنید

زمانی که گیرندگان ایمیل، پیام شما را باز می‌کنند، باید بدانند که این پیام از سوی شما ارسال شده است. این بدان معنی است که ایمیل شما باید دارای قالب و مشخصه‌های بارز باشد؛ به گونه‌ای که در همان نگاه اول، نام برند تجاری شما نمایان شود. برای این کار می‌توانید از تاکتیک‌های زیر استفاده کنید:

  • از لحنی مشابه با دیگر ابزارهای بازاریابی خود (مثلا سایت یا شبکه‌های اجتماعی) استفاده کنید.
  • ایمیل‌تان را با همان رنگ‌ و فونت‌هایی که در سایر ابزارهای بازاریابی خود استفاده می‌کنید، ارائه کنید.
  • لوگوی برند، لینک سایت، لینک شبکه‌های اجتماعی و دکمه فراخوان (CTA) مربوط به محصولات یا خدمات خود را در ایمیل درج کنید. این یک روش عالی برای افزایش آگاهی از برند و بهبود نرخ تبدیل است.

۵. برای تقویت تجربه کاربری ایمیل خود از قالب مشخص استفاده کنید

هیچ فردی دوست ندارد که ایمیلی آشفته و سازمان‌نیافته را بخواند. چنین ایمیل‌هایی بیش از حد وقت‌گیر و خسته‌کننده به‌نظر می‌رسند و به همین دلیل، شانس بالایی برای خوانده‌شدن ندارند. شما می‌توانید برای طراحی ایمیل حرفه ای از قالب متناسبی با استانداردهای تجربه کاربری (UX) استفاده کنید. به این معنی که فضاهای خالی کمی در ایمیل خود قرار دهید و برای قراردادن محتوای دیداری و نوشتاری در آن، برنامه‌ریزی استراتژیک داشته باشید. این کار باعث مرتب‌شدن ایمیل و ساده‌ترشدن مرور آن می‌شود. ضمن اینکه می‌تواند روی دیدگاه خوانندگان ایمیل، درباره میزان حرفه ای بودن شما، تاثیر مثبتی بگذارد و باعث ترغیب آن‌ها به تعامل بیشتر با شما و ایمیل‌های ارسالی‌تان می‌شود.

۶. ایمیل‌ها را شخصی‌سازی کنید

بهتر است ایمیل ارسالی، شامل نام شخصی باشد که آن را دریافت کرده است. بدین ترتیب، گیرنده ایمیل احساس بهتری نسبت به آن خواهد داشت. ضمن اینکه باعث ایجاد رابطه‌ای عمیق‌تر بین کسب و کار شما با دریافت‌کنندگان ایمیل می‌شود.

۷. از محتوای تصویری منحصربه‌فرد استفاده کنید

اگر ایمیل ارسالی شما فقط شامل محتوای نوشتاری است، کار سختی برای جلب‌نظر و ترغیب مخاطبان‌تان جهت مطالعه این ایمیل خواهید داشت. با درج عکس، فیلم، گیف و انیمیشن‌های منحصربه‌فرد، ایمیل خود را از انواع محتوا غنی کنید. این یک راه عالی برای تکمیل فعالیت‌های برندسازی و بهبود نتایج حاصل از ارسال ایمیل‌ها خواهد بود. حالا که صحبت از محتوای خلاق و منحصربه‌فرد در ایمیل شد، باید کمی هم درباره ایموجی‌ها صحبت کنیم.

۸. استفاده از ایموجی‌ها را فراموش نکنید

شاید در ابتدا به‌نظر برسد که استفاده از ایموجی‌ها در ایمیل، کار غیرضروری و حتی غیرحرفه ای باشد. ممکن است در بعضی موارد، این فرض درست باشد ولی نمی‌توان در همه حال به آن تکیه کرد. این حقیقتی غیرقابل انکار است که با استفاده از ایموجی در عنوان یا متن ایمیل، شانس بازکردن آن و بهبود نرخ بازدید ایمیل را افزایش می‌دهید. البته هنگام استفاده از ایموجی‌ها برای اهداف بازاریابی، مطمئن شوید که معنای ایموجی به‌کاررفته را به‌خوبی درک کرده‌اید.

۹. از طراحی ریسپانیو استفاده کنید

راه دیگر برای طراحی ایمیل حرفه ای استفاده از قالبی ریسپانسیو است. طراحی ریسپانسیو به‌ این معنی است که اندازه صفحه ایمیل، متناسب با صفحه نمایش ابزار نمایش‌دهنده آن باشد. این ابزار می‌تواند یک لپتاپ، کامپیوتر رومیزی یا موبایل باشد. گیرندگان ایمیل بدون توجه به مکان یا چگونگی مشاهده ایمیل، باید قادر به مطالعه آن باشند. طراحی ریسپانسیو، تجربه کاربری را افزایش می‌دهد و باعث حفظ مشترکان ایمیلی شما می‌شود.

۱۰. از CTA یا دکمه فراخوان استفاده کنید

دکمه فراخوان (CTA) راهی برای افزایش نرخ تبدیل ایمیل است. شما برای استفاده از این روش، می‌توانید دریافت‌کنندگان ایمیل را به دنبال‌کردن سایت یا حساب کاربری‌تان در شبکه‌های اجتماعی، دعوت کنید و شانس خود را برای تبدیل‌شدن این افراد به مشتریان واقعی افزایش می‌دهید. CTA باید قابل‌مشاهده، جذاب و کاملا واضح باشد تا شانس کلیک‌خوردن بیشتری داشته باشد. ضمنا شما می‌توانید CTA را متناسب با مخاطبی که ایمیل را برایش ارسال می‌کنید، تغییر دهید. این ترفند، یک روش اثبات‌شده برای افزایش نرخ تبدیل است.

۱۱. دکمه لغو اشتراک را اضافه کنید

بازاریابی ایمیلی تا زمانی که محتوای مرتبط با کسب و کار خود را به مشترکان خود ارائه می‌دهید، بسیار مؤثر است. واقعیت غم‌انگیز اما واقعی بازاریابی ایمیلی این است که علایق و نیازهای برخی از مشترکان شما، با گذشت زمان تغییر می کنند. این موضوع سبب می شود که محتوای ارائه‌شده شما، دیگر برای بعضی از مشترکان ایمیلی‌تان جذاب نباشد. به همین دلیل باید امکان لغو اشتراک را برای آن‌ها فراهم کنید. این کار باعث ایجاد ذهنیت مثبتی از شما برای آن‌ها خواهد شد. یادتان باشد که ممکن است در آینده‌ای دور یا نزدیک، این افراد مجددا به محتوای ارائه‌شده شما علاقه‌مند شوند؛ پس باید تا جای ممکن خاطره‌ خوشی از خود در ذهن آن‌ها به‌جا بگذارید. قراردادن یک دکمه ساده لغو اشتراک در متن ایمیل می‌تواند به این موضوع کمک کند. البته نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره کنیم این است که در سال‌های اخیر، قراردادن چنین امکانی در متن ایمیل‌ها، تبدیل به یک قانون شده است.

۱۲. طراحی خود را با روش A/B تست کنید

طراحی ایمیل هم مانند سایر تلاش‌های بازاریابی، یک فرآیند تکراری است. ممکن است با گذشت زمان متوجه شوید که نیاز به ایجاد تغییرات و بروزرسانی‌هایی در استراتژی طراحی ایمیل خود دارید تا به نتایج بهتری برسید. تست A/B راه خوبی برای تشخیص نیاز یا عدم نیاز به ایجاد تغییرات در CTA، رنگ، فونت و لحن ایمیل است. ضمنا با کمک این تست می‌توانید دریابید که کدام یک از بخش‌های ایمیل، توانایی بیشتری در افزایش نرخ تبدیل یا جلب‌توجه کاربران دارد.

تا اینجا به مرور ۱۲ نکته‌ای پرداختیم که باید در طراحی ایمیل حرفه ای رعایت شوند. یک راه عالی برای استفاده از تمام این موارد در کنار هم، بهره‌بردن از نرم‌افزارهای تخصصی طراحی ایمیل است. این نرم افزارها به شما کمک می‌کنند که به‌سادگی همه مواردی را که برای ایجاد یک ایمیل استاندارد و حرفه ای نیاز دارید، در کنار هم لحاظ کنید. در ادامه به معرفی چند نمونه از بهترین نرم‌افزارهای طراحی ایمیل حرفه ای و بررسی ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

نرم افزارهای طراحی ایمیل

هر کدام از نرم‌افزارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، دارای امکاناتی مربوط به طراحی سایت‌های تجاری مثل بازاریابی و تلاش برای فروش هم هستند. بنابراین با نگاهی به ویژگی‌هایی که هر کدام از این نرم‌افزارها ارائه می‌کنند، می‌توانید از آن‌ها برای رفع نیازهای خود در طراحی ایمیل و همچنین اهداف کسب و کارتان بهره ببرید.

۱. نرم افزار طراحی ایمیل هاب اسپات

نرم افزار ایمیل هاب اسپات به شما امکان ایجاد، طراحی، شخصی سازی و بهینه کردن همه ایمیل‌هایتان را می‌دهد. خوشبختانه برای استفاده از این نرم افزار، نیازی به دانش برنامه نویسی ندارید. شما می‌توانید به سادگی، ایمیل‌های خود را سفارشی سازی کرده و آن‌ها را برای تکمیل فعالیت‌های مرتبط با برندتان، طراحی کنید. در این نرم افزار قادر به اجرای تست A/B هم هستید. بدین ترتیب می‌توانید بخش‌هایی از ایمیل را که نیاز به بهینه سازی یا طراحی بهتری دارند، شناسایی کنید.

۲. نرم افزار طراحی ایمیل BEEPro

اگر کاربر BEEPro باشید، تنها در عرض چند دقیقه می‌توانید ایمیلی با طراحی ریسپانسیو داشته باشید. استفاده از ابزارهای طراحی هوشمند راه سریعی برای قالب بندی ایمیل‌ها و اطمینان از اینکه این قالب، همسو با محتوا است، خواهد بود. ضمنا شما قادر به سفارشی سازی و ذخیره قالب‌های ایمیلی از پیش آماده شده هم هستید.

۳. نرم افزار طراحی ایمیل MailChimp

این نرم افزار با ارائه بیش از ۱۰۰ قالب ، به شما اجازه سفارشی کردن طراحی ایمیل متناسب با مخاطبان مورد نظرتان را می‌دهد. اگر توانایی برنامه نویسی دارید و می‌خواهید در طراحی ایمیل حرفه ای یک گام فراتر بروید، MailChimp به شما امکان کدنویسی برای ساخت قالب مدنظرتان را هم داده است.

۴. نرم افزار طراحی ایمیل Stripo.email

با کمک این نرم افزار، برای ایجاد و طراحی قالب‌های حرفه ای ایمیل نیازی به دانش HTML ندارید. همه قالب‌های پیش ساخته موجود در این نرم افزار، ریسپانسیو هستند. بنابراین به راحتی و با هر دستگاهی می‌توان ایمیل‌های ساخته شده توسط آن را مطالعه کرد. آن پاسخگو بوده و خوانندگان براحتی با هر دستگاهی می‌توانند ایمیل‌هایشان را مشاهده کنند. ضمنا شما می‌توانید سرویس ایمیلی مورد استفاده خود را با این نرم افزار، همگام سازی کنید تا به همه اطلاعات موجود در آن، به صورت متمرکز دسترسی داشته باشید.

۵. نرم افزار طراحی Chamaileon

این نرم افزار، برای طراحی ایمیل با همکاری چند نفر به صورت همزمان، به کار می‌رود. شما می‌توانید در این نرم افزار اقدام به ایجاد یک تیم کرده و روی طراحی قالب ایمیلی مورد نظرتان کار کنید. شما به راحتی قادر به ایجاد یک قالب ریسپانسیو خواهید بود. ضمن اینکه بیش از ۱۰۰ قالب آماده هم در اختیار شما قرار می‌گیرد.

تا اینجا، بهترین شیوه‌های طراحی ایمیل و همچنین نرم افزارهایی که برای کمک به این کار وجود دارند را معرفی کردیم. حالا در انتهای این پست، بهتر است نگاهی به بهترین مثال‌هایی که توانسته اند با به کارگیری همه نکات ذکر شده در این مطلب، به هدف خود در طراحی ایمیل برسند، داشته باشیم.

الگوهایی برای طراحی ایمیل حرفه ای

با الهام گرفتن از مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم، مطمئنا ایده‌هایی برای طراحی زیبا و استارندارد ایمیل‌های کاری، به ذهن‌تان خواهد رسید. شما باید این ایده‌ها را با نکاتی که در این مطلب گفته شد، به‌درستی ترکیب کنید. این امر، کمک موثری در رسیدن به مخاطبان هدف‌تان خواهد بود.

۱. الگوی طراحی ایمیل استارباکس

مشتریان و اعضای استارباکس (یعنی افرادی که در سایت این شرکت، ثبت نام کرده اند)، احتمالا این ایمیل یا چیزی شبیه آن را دیده‌اند:

طراحی ایمیل حرفه ای با الگوی استارباکس

این ایمیل، به‌خوبی تکمیل‌کننده همه فعالیت‌های بازاریابی و برندینگ استارباکس است. درست است که در این ایمیل، فضاهای خالی زیادی دیده می‌شود اما از این فضاها برای قراردادن اطلاعات مفید در کنار عکس‌های هنری و دلپذیر از محصولات استارباکس، استفاده شده است.

این ایمیل، شامل دکمه فرخوان یا CTA هم است. این دکمه، در واقع لینکی به سایت استارباکس است که می‌تواند ترافیک قابل‌توجهی را به‌سمت آن روانه کند. دکمه لغو اشتراک هم برای افرادی که دیگر مایل به دریافت این ایمیل‌های تبلیغاتی نیستند، در دسترس قرار داده شده است.

۲. طراحی ایمیل Vital Proteins

ایمیل‌های Vital Proteins برای مشتریان فعلی و افرادی که از سایت این شرکت بازدید کرده و برای دریافت خبرنامه الکترونیکی ثبت نام کرده‌اند، ارسال می‌شود.

طراحی ایمیل حرفه‌ای Vital Proteins

اگرچه این ایمیل، شامل عکس‌ها و اطلاعات فراوانی است ولی سازماندهی منظمی دارد و مخاطبان را سردرگم نمی‌کند. رنگ‌ها، فونت‌ها و عکس‌های به‌کاررفته در ایمیل، به‌خوبی نشان‌دهنده برند و ویژگی‌های محصولات شرکت هستند. در این ایمیل، می‌توان یک دکمه بزرگ CTA را هم مشاهده کرد. این دکمه برای ورود مخاطبان به صفحه اینستاگرام شرکت، تعبیه شده است. عملی که باعث افزایش دنبال‌کنندگان و شناخت بیشتر برند شود. در انتهای ایمیل هم می‌توان مواردی مثل دکمه لغو اشتراک، تغییر تنظیمات ایمیل و همچنین ارسال ایمیل برای دیگران را هم مشاهده کرد.

۳. طراحی ایمیل وبلاگ بازاریابی هاب اسپات

هاب اسپات هر روز برای مشترکان وبلاگ خود، ایمیل‌هایی ارسال می‌کند. این ایمیل‌ها شامل لینک چند مقاله مرتبط با بازاریابی در وبلاگ مربوط به بازاریابی این شرکت هستند. دریافت‌کنندگان این ایمیل‌ها، درصورت تمایل می‌توانند برای اشتراک در وبلاگ فروش و وبلاگ خدمات هاب اسپات هم اقدام کنند.

طراحی ایمیل حرفه‌ای هاب اسپات

هر ایمیل وبلاگ بازاریابی، از ویژگی‌های برند هاب اسپات استفاده می‌کند. این کار باعث می‌شود که دریافت‌کنندگان ایمیل، فورا متوجه ارسال‌کننده و محتوای ایمیل شوند. یک پیش‌نمایش و توضیح مختصر از محتوای ارائه‌شده در هر کدام از مقاله‌ها و همچنین یک آزمون تعاملی کوچک هم در هر ایمیل، نمایش داده می‌شود.

در این ایمیل، از فضاهای سفید و خالی برای اطمینان از عدم بهم‌ریختگی آن استفاده شده است. این ایمیل‌ها دارای یادداشت شخصی از طرف ویرایشگر وبلاگ بازاریابی هاب اسپات هم هستند تا از این طریق، باعث احساس راحتی مخاطبان و ترغیب آن‌ها به تعامل بیشتر، شوند.

به کمک طراحی ایمیل، رشد بهتری داشته باشید

با طراحی یک ایمیل عالی، رشد بهتری خواهید داشت زیرا این کار، موجب ارتباط موثرتر شما با مخاطبان‌تان خواهد شد. یک ایمیل چشم‌نواز و تاثیرگذار به ایجاد رابطه‌ای طولانی‌مدت با مخاطبان هدف منجر می‌شود. ضمن اینکه آن‌ها را به مشتریان دست‌به‌نقد و هوادار برند شما تبدیل می‌کند. بنابراین با استفاده از روش‌ها و نمونه‌های بررسی‌شده در این مطلب، همین حالا اقدام به طراحی ایمیل خود کنید.