این روزها کسب و کارهای سبز و دوستدار طبیعت، رواج یافته‌اند چون مشتریان از شرکت‌ها انتظار دارند که حین کار، مسئولیت اجتماعی خود را هم درنظر داشته باشند. یک کسب و کار سبز، دورریز را به حداقل می‌رساند و از منابع خود بیشترین استفاده را می‌برد تا از آثار منفی‌ کسب و کارش بر محیط‌زیست بکاهد. ما در این مطلب از استارتاپت، ۹ ایده کسب و کار سبز و سازگار با طبیعت را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید یک انقلاب سبز در حوزه کسب و کارتان پدید بیاورید.

۱. تولید مواد غذایی ارگانیک

این روزها آگاهی مصرف‌کنندگان از غذاها و فرآورده‌های غذایی افزایش یافته و حساسیت بیشتری در این زمینه به‌خرج می‌دهند. آن‌ها از آثار منفی مواد غذایی ناسالم و فرآوری‌شده بر سلامتی، مطلع هستند و تمایلی به خرید مواد غذایی این‌چنینی ندارند.

در کسب و کار سبز شما باید محصولات غذایی را به شکل محلی و ارگانیک تولید کنید. مثلا برای‌ این‌که هر دو گروه دوستداران طبیعت و سلامت، محصولات شما را بپسندند؛ می‌توانید گوشت‌ گیاهی برای گیاهخواران یا وعده‌های غذایی بدون گلوتن، به مشتریان‌تان عرضه کنید.

سازمان یورومونیتور (Euromonitor)، در یکی از مقالات خود اعلام کرده بود که در سال ۲۰۱۷، فروش محصولات غذایی سالم در جهان به یک تریلیون دلار می‌رسد.

ایده کسب و کار سبز و مواد غذایی ارگانیک

۲. تولید محصولات شوینده و پاک‌کننده سازگار با محیط‌ زیست

همه‌چیز از لباس گرفته تا وسایل نقلیه باید شسته و تمیز شوند؛ از این‌رو شوینده‌ها نقش مهمی در زندگی ما ایفا می‌کنند. امروزه مردم بیش از هر زمان دیگری به محیط‌زیست اهمیت می‌دهند؛ به پسماند کارخانجات توجه ویژه دارند و می‌‌خواهند بدون صدمه به محیط، کارهای‌شان را سروسامان دهند.

به‌این‌ترتیب شما برای اجرای ایده کسب و کار سبز خود، باید به فکر تولید محصولات پاک‌کننده‌ای باشید که برای طبیعت مضر نباشد. مثلا خط تولیدی راه‌اندازی کنید و در آن به تولید مواد شوینده طبیعی برای تمیزکردن البسه، ظروف و نظافت منزل بپردازید.

تقاضا برای خدمات نظافتی مخصوصا در حوزه‌های تجاری و مسکونی، درحال رشد است و ایجاد یک کسب و کار سبز در استراتژی بازاریابی کسب و کار نظافتی، مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

۳. تولید محصولات آرایشی ارگانیک

شما می‌توانید به کمک مواد طبیعی و سالم، محصولات ارگانیک مثل کرم، صابون یا سایر لوازم آرایشی و بهداشتی تولید کنید. بازارهای محلی و رویدادهای مختلف، برای ‎فروش‌ این محصولات محلی مناسب هستند و حتی می‌توانید یک فروشگاه آنلاین داشته باشید.

اما حتما قبل از بازاریابی محصول و ارائه آن به مشتریان، خودتان آن را تست کنید.

۴. کسب و کار خدماتی و نظافتی دستگاه چربی‌‎گیر

چربی‌گیر نوعی دستگاه لوله‌کشی است که برای گیرانداختن چربی و ذرات ریز آب مصرفی در کارخانه‌ها و آشپزخانه طراحی شده است. با استفاده از این وسیله، اکثر چربی‌ها و ذرات ریز مواد مختلف، قبل از این‌که وارد سیستم آب و فاضلاب شوند؛ به دام می‌افتند.

اگر این ایده کسب و کار سبز برای‌تان جالب است می‌توانید با ارائه خدمات تمیزکردن دستگاه‌های چربی‌گیر کارخانه‌جات، وارد صنایع مواد غذایی شوید. همچنین می‌توانید این موارد را هم به کسب و کار سبزتان اضافه کنید:

 • تامین دستگاه‌های چربی‌گیر
 • ایجاد برنامه‌های آگاه‌سازی عمومی یا شرکت در آن‌ها
 • عقد قراردادهای ماهانه برای نظافت دستگاه

پیش‌بینی می‌شود که صنعت چربی‌گیری در پنج سال آینده، رشد قابل‌توجهی را تجربه کند.

انواع ایده کسب و کار سبز

۵. تعمیر و بازسازی دوچرخه

حوزه حمل‌ونقل هم گزینه خوبی برای راه اندازی یک کسب و کار سبز است. قیمت‌های سرسام‌آور از یک طرف و آلاینده‌ها از طرف دیگر،‌ ضرورت ورود افراد طرفدار محیط‌ زیست به این حوزه را تضمین می‌کند. به‌کارگرفتن این ایده کسب و کار سبز و استفاده از دوچرخه در مسافت‌های کوتاه به‌جای رانندگی، سه مزیت دارد:

 • به سلامتی افراد کمک می‌کند.
 • در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.
 • استفاده از دوچرخه، هیچ صدمه‌ای به محیط‌زیست نمی‌زند.

مانند وسیله‌های حمل‌ونقل، دوچرخه هم به تعمیر نیاز دارد و اینجا است که شما می‌توانید با کسب و کار سبزتان وارد میدان شوید. یک کسب و کار در رابطه با تعمیر و نوسازی دوچرخه راه بیندازید یا دوچرخه و اسکوتر اجاره دهید.

۶. استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق و سیستم‌های آبی

سوخت‌های متداول در بازار گران هستند، آلودگی ایجاد می‎کنند و پس از مدتی بالاخره تمام می‌شوند. اما برخلاف این سوخت‌های تجدیدناپذیر، منابعی وجود دارند که زاده طبیعت هستند و انرژی خورشیدی، یکی از این منابع نامحدود و تجدیدپذیر است.

پیشرفت‌های آمریکای شمالی در صنعت انرژی خورشیدی، صاحب‌خانه‌ها را به‌سمت استفاده از محصولات خورشیدی سوق داده است. مزایای استفاده از این انرژی عبارتند از:

 • بالارفتن ارزش خانه
 • وابسته‌نبودن به انرژی برق
 • کاهش اثرات کربن
 • تثبیت هزینه‌های برق
 • کاهش هزینه‌های قبض برق

۷. محوطه‌سازی و توجه به فضای سبز

حتی حیاط خانه‌تان هم می‌تواند تفاوت ایجاد کند! ما می‌توانیم فضای سبز را به طریقی طراحی و نگهداری کنیم که در مصرف انرژی، پول و زمان صرفه‌جویی شود. فضاهای سبز با کاهش آلودگی هوا، یک محیط سالم ایجاد می‌کنند.

در این کسب و کار می‌توانید به خانه‌داران کمک کنید تا در حیاط خانه‌شان فضایی کاملا سبز داشته باشند.

۸. مشاور سبز

ارائه مشاوره سبز هم یک ایده کسب و کار سبز محسوب می‌شود و در آینده نزدیک، مشتریان خاص خود را دارد. با گذشت زمان، کسب وکارهای زیادی پیدا می‌شوند که می‌خواهند سبزتر باشند اما هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارند. تمامی جوامع و دولت‌ها می‌دانند که فعالیت‌های انسان‌، روی گرم‌شدن کره زمین تاثیر می‌گذارند.

یک کسب و کار مشاور سبز به سازمان‌ها کمک می‌کند تا تاثیرات محیطی فرآیندهای کاری‌شان را مورد ارزیابی قرار دهند و آن‌ها را به‌سمت سبزترشدن هدایت کنند.

شما به‌عنوان یک مشاور سبز می‌توانید از این طریق، به کسب و کارها کمک کنید:

 • آموزش مدیریت مناسب محیط‌ زیست به کارکنان، مثل جلوگیری از به‌وجودآمدن آلودگی
 • رسانه‌ها و روابط عمومی (آگاه‌کردن افرادی که در پروژه‌های‌شان با محیط‌زیست سروکار دارند)
 • برنامه‌ریزی و ارائه مجوز (تعدادی از پروژه‌ها قبل از پیاده‌سازی، باید از آژانس‌های سازمان محیط‌ زیست مجوز بگیرند)
 • توسعه فرآیندها، تجهیزات و تسهیلات جدید برای اجرای بازرسی‌های لازم
ایده کسب و کار سبز و راه اندازی آن
Illustration of human avatar with environment

۹. ساخت‌وساز سبز

ایجاد زیرساخت‌های خلاقانه و استفاده از فرآیندهای دوستدار محیط‌ زیست، از ساخت‌وساز گرفته تا تخریب ساختمان‌ها، از جمله موارد این کسب و کار هستند.

فرصت‌های زیادی در این عرصه وجود دارد و هر سال، هزاران خانه ساخته می‌شوند. شرکت‌های ساخت‌وساز به‌طور فزاینده به تکنیک‌های ساختمان‌سازی بادوام، علاقه پیدا کردند. طبق مطالعات‌ انجام‌شده، ساخت‌وساز سبز جهانی در سال آینده دو برابر خواهد شد.

شما می‌توانید کسب و کاری راه بیندازید که روی فروش محصولات سبز، از فروش محصولات چوبی گرفته تا شیرهای آب کم‌مصرف، تمرکز دارد و از این طریق درآمدزایی کنید.

جامعه انسانی می‌داند که باید فعالیت‌های خود را در راستای سبزکردن کره زمین پیش ببرد. در این میان، فرصت‌های زیادی برای کارآفرینان وجود دارند تا با چنگ‌زدن به آن‌ها و راه‌اندازی یک کسب و کار سبز، به محیط‌ زیست خدمت کنند و از این راه درآمد به‌دست آورند.