اگر در چهار سال گذشته ساکن ایالات متحده آمریکا بوده‌اید، ممکن است با صحنه عبور یک کامیون Planters NUTmobie (با شکل بادام زمینی) برخورد کرده باشید. راه‌اندازی تور با کامیون بادام‌زمینی، یک رویداد برند از جانب شرکت Planters بود. این کامیون بیودیزل سری Isuzu NPR ،یکی از سبزترین تلاش‌های بازاریابی Planters محسوب شده و آقای بادام زمینی را از جایی به جایی دیگر می‌رساند.

این کامیون با سوخت تجدیدپذیر حرکت می‌کرد، پنل‌های خورشیدی مطابق با شکل وسیله نقلیه روی آن تعبیه شده‌ بود، توربین‌های بادی هم در میان محورهای بادام زمینی جای گرفته بودند. بیشتر اجزای سازنده این ماشین از مواد بازیافتی تشکیل شده و حتی رنگ آن هم از مواد سازگار با محیط زیست ساخته شده بود.

توری که این کامیون، راه‌اندازی شرکت Planters را پررنگ کرد و در عین حال به مصرف‌کنندگان یادآوری کرد که این برند به محیط زیست اهمیت می‌دهد. این حرکت بسیار هوشمندانه بود؛ مخصوصا زمانی‌که ثابت شد حدود ۷۲ درصد مصرف‌کنندگان برندی را به دیگران توصیه می‌کنند که از یک مسئله خوب پشتیبانی می‌کند و ۷۳ درصد افرادی که این توصیه‌ها را می‌شنوند به آن برند روی می‌آورند.

وقتی مشتریان بدانند که شما در حفظ اکوسیستم طبیعت، سهیم هستید؛ پیوند قوی‌تری با برندتان پیدا می‌کنند. ما به‌عنوان شهروندان دهکده جهانی، یک وظیفه شخصی و حرفه‌ای برعهده داریم. این وظیفه همکاری در ایجاد احساس مسئولیت و پیاده‌سازی فعالیت‌های دوستدار طبیعت به‌عنوان یک عادت در زندگی روزمره است. اما چطور می‌توانیم با استفاده از رویدادهای بازاریابی در جهت پیاده‌سازی این عادات پسندیده در زندگی روزمره مردم، نقش داشته باشیم؟

۱۰ نکته برای داشتن یک رویداد برند سبز

یک رویداد بازاریابی نابخردانه و بدون برنامه‌ریزی دقیق، می‌تواند باعث هدررفتن منابع زیادی شود؛ پس سعی کنید رویداد برندتان، کمترین تاثیر منفی را روی محیط زیست داشته باشد. طرفداران محیط زیست، برندی را ترجیح می‌دهند که تا جای ممکن از رویکردهای سبز در تلاش‌های بازاریابی و کاری خود استفاده می‌کند. در این مقاله از استارتاپت با ذکر ۱۰ نکته به شما نشان می‌دهیم که چطور می‌توانید شرکت‌تان را به‌عنوان یک برند دوستدار محیط زیست به مشتریان معرفی کنید و تا جای ممکن در رویدادهای بازاریابی خود تاثیرات کمتری روی محیط اطراف برجای بگذارید.

۱. انجام کارها به روش دیجیتالی

به‌جای اینکه از مواد کاغذی برای بازاریابی خود استفاده کنید، کارتان را به‌صورت دیجیتالی پیش ببرید. استفاده از رویدادهای بازاریابی در وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، اپلیکیشن‌های موبایل و علائم دیجیتالی می‌تواند نیاز به استفاده از کاغذ را از بین ببرد. همچنین تکنولوژی می‌تواند با ایجاد دسترسی آنلاین به محتواهای ارزشمند نیاز به استفاده از کاغذ را حذف کند.

۲. انتخاب محل‌‌های مناسب

برای میزبانی رویداد بعدی خود، ساختمان‌هایی را درنظر بگیرید که دارای گواهی LEED (پیشرو در طراحی دوستدار محیط زیست و انرژی) هستند یا از محل‌هایی استفاده کنید که پیش از این، در زمینه حفظ محیط زیست شهرت پیدا کرده‌اند.

۳. تشویق به استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی

فراهم‌آوردن اتوبوس در چند نقطه برای رساندن شرکت‌کنندگان به محل رویداد و بازگرداندن آن‌ها، راه‌حل خوبی است. به‌این‌ترتیب، شرکت‌کنندگان برای رفت‌وآمد از اتومبیل شخصی یا تاکسی‌های سواری‌ استفاده نکرده و آلاینده‌های کمتری وارد محیط زیست می‌شود. این کار باعث می‌شود که افراد شرکت‌کننده، قبل و بعد از شرکت در رویداد، احساس کنند که عضو یک جمعیت خاص هستند.

اگر این کار برای‌تان مقدور نیست، سعی کنید رویداد خود را در نزدیکی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی یا بزرگ‌راه‌ها برگزار کنید یا محلی را درنظر بگیرید که پارکینگ دوچرخه داشته باشد.

۴. استفاده از لامپ‌های LED

استفاده از لامپ‌های LED برای نورپردازی رویدادها، کار روشنفکرانه‌ای نیست؛ زیرا از گزینه‌های دیگر ارزان‌تر است و قدرت روشنایی بیشتری هم دارد.

۵. استفاده از روش‌های دوستدار محیط زیست برای تدارکات رویداد

غذای مهمانان را به جایی سفارش دهید که از مواد اولیه ارگانیک استفاده می‌کنند و از ظروفی استفاده کنید که قابل‌بازیافت هستند. به‌این‌ترتیب، غذای شما یک منبع سبز خواهد داشت و به‌طور آگاهانه در ظرف‌هایی سرو می‌شود که مجددا قابل استفاده هستند.

۶. درنظرگرفتن یک برنامه برای بازیابی مواد غذایی

همیشه بعد از اتمام رویدادها، همه غذاهای باقی‌مانده قابل‌خوردن و غیرقابل‌خوردن، دور ریخته می‌شوند. با داشتن یک برنامه بازیابی برای موادغذایی باقی‌مانده، نه‌تنها میزان هدررفتن آن‌ها را کاهش می‌دهید بلکه می‌توانید قسمت قابل‌استفاده آن را به افراد نیازمند بدهید. قبل از هر چیز تحقیق کنید و قرارهای لازم را با تولیدکننده‌های غذای ارگانیک بگذارید یا با کادری که در اختیار دارید، مستقیما این کار را انجام دهید.

۷. تحریم بطری‌های آب پلاستیکی

استفاده‌نکردن از بطری‌های آب‌معدنی یک‌بارمصرف در یک رویداد برند، کاملا به چشم می‌آید؛ زیرا همه به آب احتیاج دارند. از بطری آبی استفاده کنید که مجددا قابل استفاده باشد و در چند نقطه از مراسم، جایگاه‌هایی را برای توزیع آب ایجاد کنید تا مهمانانی که آب می‌خواهند، به آن دسترسی داشته باشند. اگر نمی‌توانید از بطری‌های آب چشم‌پوشی کنید، از بطری‌های کوچک ساخته‌شده از مواد قابل‌بازیافت بهره بگیرید و درمورد بازیافت بطری‌ها به افراد حاضر در رویداد برند خود، اشاره کنید.

۸. درنظرداشتن گزینه استفاده مجدد

هنگام طراحی رویداد برند، این را هم درنظر داشته باشید که برخی از مواد استفاده‌شده در این رویداد، قابلیت به‌کارگیری مجدد در برنامه‌های بعدی برند را هم دارند.

۹. انتخاب آگاهانه مواد اولیه

وقتی می‌خواهید چیزی را چاپ کنید، به استفاده از کاغذها یا مواد ۱۰۰ درصد قابل‌بازیافت، متعهد باشید. همچنین برای کاهش هزینه‌های حمل‌نقل، این تجهیزات را از نزدیک‌ترین محلی که در دسترس شما است، خریداری کنید.

۱۰. برنامه‌ریزی برای تمامی فعالیت‌های بعد از رویداد برند

معمولا دکورهایی مثل موکت، میز، صندلی‌ها و موارد این چنینی، پس از اتمام رویداد دور انداخته می‌شوند یا برای همیشه در انبار می‌مانند. به‌جای‌ این کار، از همکاران بخواهید که این اقلام را به یک مرکز خیریه اهدا کنند. مراکز خیریه انسان‌دوستانه، پناه‌گاه‌ها، مدارس و کلیساها گزینه خوبی برای کمک هستند.

با افزایش علاقه مشتریان به محیط زیست، هر برندی که نتواند تلاش‌های بازاریابی خود را در این مسیر پیش ببرد؛ با شکست مواجه می‌شود و بیشتر در نگاه منتقدانه مخاطبان قرار می‌گیرد. با کمی تلاش و خلاقیت می‌توانید رویدادهای برندتان را به‌یادماندنی و دوستدار محیط زیست کنید؛ به‌این‌ترتیب، کارکنان و مشتریان شما در آینده قدردان‌تان خواهند بود.