طبق پیش‌بینی‌ها، میزان هزینه‌ای که در بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۰ صرف خواهد شد، به رقم ۱/۳ میلیارد دلار خواهد رسید. اما آیا شما باید همان استراتژی را پیش بروید که سال پیش آن را عملی کردید؟ شاید بله این کار بد نباشد، اما ۲۰۲۰ و دهه‌ پیش رو، بازارهای جدید و ترندهای جدید را به وجود آورده‌اند و مهم است که برای موفقیت و رسیدن به مشتریان در رقابت‌های سخت، با این ترندهای بازاریابی دیجیتال هم‌گام باشید.

در ادامه این مطلب از استارتاپت با هم نگاهی به برترین ترندهای بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۰ خواهیم پرداخت.

۱. بازاریابی دیجیتال در استریم ویدیوها

ویدیوها، تولید محتوای ویدیویی و شبکه‌های استریم ویدیو، به حکم‌فرمایی خود در سال ۲۰۲۰ ادامه خواهند داد. در حالی که کسب و کارها باید تمرکز خود را روی تولید محتوای ویدیویی درگیر کننده بگذارند، ضروری است که در کنار آن، استراتژی تبلیغات ویدیویی را هم در نظر بگیرند.

این استراتژی شامل شناختن مخاطبان و شناساندن و ارائه کردن برندهای شما به آن‌ها می‌شود. مهم است که ابتدا مخاطبان خود را به آرامی گرم کنید تا قبل از این که دست به هر اقدام تبلیغاتی بزنید، آن‌ها شما و برندتان را بشناسند. سپس زمانی که مخاطبان مناسب خود را پیدا کردید،‌ آن زمان است که متوجه خواهید شد آن‌ها شما را دوست دارند و نسبت به تبلیغاتی که انجام می‌دهید اعتماد می‌کنند.

هرگز سعی نکنید در ابتدایی کار تبلیغات را به خورد بیننده بدهید. تبلیغات می‌توانند شدیدا مخاطب را از شما دور کنند. همچنین در طول تبلیغات، سعی کنید شیوه‌های مختلف ویدیویی، موضوعات و تن‌های متنوعی را امتحان کنید تا در عین حال که خود را منحصر‌به‌فرد و تنوع‌ طلب نشان می‌دهید، مشتریان جدیدتری را هم پیدا کنید. برخی مشتریان با تبلیغات انیمیشنی بیشتر جذب می‌شوند و برخی‌ها با تبلیغات ویدیویی واقعی با موضوعاتی جالب.

ترندهای بازاریابی دیجیتال

۲. بازاریابی دیجیتال با اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی

اینلفوئنسرها، مخاطبان و دنبال کنندگان خود را وارد زندگی روزانه خود می‌کنند و محتویاتی از اشتیاق، سرگرمی‌ها، فعالیت‌های روزانه و حتی ارتباط‌شان با دیگران را به آن‌ها نشان می‌دهند. جالب است بدانید که طبق این تحقیق انجام شده، ۷۰ درصد از نوجوانان اعتماد بسیار به اینفلوئسرها نسبت به سلبریتی‌ها دارند.

اینفلوئنسری را پیدا کنید که با برند و موضوع تبلیغات شما همخوانی داشته باشد. با آن‌ها همکاری کنید و اجازه دهید به شیوه خودشان سرویس و محصولاتی که دارید را در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی خود معرفی و تبلیغ کنند.

اگر تا به حال هیچوقت با یک اینلفوئنسر همکاری نکرده‌اید، آن اینفلوئنسری را باید پیدا کنید که با معرفی محصول خود توسط او راحت باشید. باید به یاد داشته باشید که این اینفلوئنسرها قرار است به عنوان یک سخن‌گو، یک شخصی که قرار است محصولات شما را معرفی کنند، با شما همکاری کنند. به همین دلیل آن‌ها شخصیت، کیفیت و دیگر فاکتورهای شرکت شما را منعکس خواهند کرد. ممکن است یک اینلفوئنسر با تبلیغات خود چهره نه‌چندان درستی از شما به دید عموم بگذارد. بنابراین باید دقت لازم را در انتخاب یک اینلفوئنسر به خرج دهید.

۳. ایجاد محتوای تعاملی

اگر می‌خواهید با تکنولوژی هم‌گام باشید، هوشمندانه است که روی تولید محتوای تعاملی در کنار شیوه‌های سنتی متمرکز شوید. در محتوای تعاملی، کاربر کنترل جذاب‌تری روی محتوا دارد، کنترل بهتری روی تجربه کاربری دارد و همچنین کنترل خوبی روی شخصی‌سازی محصولی که می‌خواهد انتخاب کند دارد.

چند مثال در محتوای تعاملی:

واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR): واقعیت مجازی و واقعیت افزوده نه به سرعت، اما رفته رفته در حال فراگیرتر شدن هستند و در زمینه‌های مختلفی از جمله املاک، بازی‌های ویدیویی، فیلم‌ها و سریال‌ها و غیره، مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی در سال ۲۰۱۷ شرکت استارباکس هم برای تبلیغات خود شروع به تست واقعیت مجازی و واقعیت افزوده کرده است.

پست‌های قابل خرید: پست‌های قابل خرید، پست‌هایی هستند که به مخاطب اجازه می‌دهند در اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی، مستقیما محصولی که مشاهده می‌کنند را بخرند. برای مثال اینستاگرام اجازه می‌دهد پست تبلیغاتی خود را به فروشگاه آنلاین مورد نظر تگ کنید تا وقتی مشتری آن پست را مشاهده کرد و محصول مورد پسند او قرار گرفت، تنها با چند کلیک ساده محصول را بخرد و درگیر انتقال به سایت‌های فروشگاهی نشود.

کوییز و نظرسنجی: مردم عاشق تعامل هستند، مخصوصا اگر بتوانید در شبکه‌های اجتماعی برای آن‌ها کوییز یا نظرسنجی ایجاد کنید که هم سرگرم کننده باشد و هم به نوعی جنبه تبلیغاتی داشته باشد. همچنین اگر روی سایت این کار را نجام دهید، راهی عالی برای جمع‌آوری فهرستی از ایمیل مشتریان خواهد بود تا در آینده برای کمپین‌های تبلیغاتی از آن‌ها استفاده کنید.

معرفی ترندهای بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۰

۴. استفاده از هوش مصنوعی

هوش مصنوعی می‌تواند به شخصی‌سازی بازاریابی و تبلیغات کمک و تاثیر آن را دو چندان کند. در شیوه‌های بازاریابی مدرن، همیشه سعی می‌شود تا اطلاعات کاملی از مخاطبان به دست باید تا بتوان تبلیغات هدفمندتری انجام داد و این هوش‌های مصنوعی هستند که در این زمینه کمک می‌کنند.

برای مثال، شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از هوش مصنوعی، مخاطبان خود را تحلیل کنند، آن‌ها را بشناسند، بدانند که دوست دارند چه محتوای ویدیویی را بیشتر مشاهده کنند تا به تولید محتوای ویدیویی بهتری بپردازند. هوش مصنوعی کمک می‌کند تا با تحلیل مخاطبان، سلیقه آن‌ها را بسنجید و سپس محتوای مناسب را در معرض دید آن‌ها قرار دهید. نه تنها با استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال می‌توانید تبلیغات بهتری در بازار داشته باشید، بلکه می‌توانید حرکت بعدی خود در بازار را پیش بینی کنید.

۵. اهمیت به جستجوی صوتی

جست‌وجوی صوتی (Voice Search) نه تنها به یکی از ترندهای دنیای تکنولوژی و تجربه کاربری در اپلیکیشن‌ها تبدیل شده است، بلکه جزو ترندهای بازاریابی دیجیتال هم محسوب می‌شود. ۲۰ درصد از جست‌وجوهای اینترنتی گوگل از این طریق انجام می‌شوند. همچنین با گسترش محبوبیت ابزار هوشمندی نظیر Alexa، این ترند روز به روز اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. بنابراین حتما محتوای خود را برای جست‌وجوی صوتی تنظیم کنید. از کلمات کلیدی بلندی استفاده کنید که بیشتر شبیه به جمله باشند. چرا که این گونه کلمات کلیدی در هنگام جست‌وجوی صوتی توسط یک فرد بیشتر به کار برده می‌شود.

همچنین این مسئله شامل تنظیمات کلمات کلیدی بلند خود برای بازار و سئو محلی هم می‌شود. برای مثال به جای این که محتوای خود را موضوعی مانند «رستوران گیاهی تهران» تنظیم کنید، محتوای خود را بر اساس کلمه کلیدی بلندی مانند «بهترین رستوران‌های گیاهی تهران کدام هستند» تنظیم کنید چرا که یک شخص بر اساس جمله‌ بندی‌های بلند از جست‌وجوی صوتی استفاده می‌کند، نه کلمات.

۶. استفاده از استوری‌ها در شبکه‌ اجتماعی

درست است که همچنان باید استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود را محکم و هوشمندانه دنبال کنید، اما بهتر است به‌جای تمرکز کامل روی پست‌ها، بیشتر روی استوری‌ها وقت بگذارید.

استوری‌ها را همانند چرخ و فلک‌هایی در نظر بگیرید که فقط ۲۴ ساعت کار می‌کنند و می‌توان در آن‌ها متن، تصویر، ویدیو و حتی لینک یک صفحه وبسایت را قرار داد. اما نکته‌ای که استوری‌ها را مورد توجه قرار می‌دهند، در دسترس بودن و جذاب‌تر بودن آن‌ها برای مخاطبان جوان‌تر است.

برترین ترندهای بازاریابی دیجیتالی

۷. مناقصه هوشمند

تبلیغات گوگل هر ساله هوشمند‌تر از قبل می‌شوند و در عین حال ویژگی‌های مختلف و جذابی به آن‌ها اضافه می‌شود. یکی از به‌روزرسانی‌های جدید گوگل، مناقصه هوشمند (Smart Bidding) است.

این ابزار با استفاده از ماشین‌های یادگیری، مناقصات شما را تنظیم می‌کند. می‌توانید به صورت خودکار مناقصه قرار دهید و نسبت به انتظاری که از فروش و مبالغی که دارید، آن را به دید افرادی بگذارید که مناسب کار شما هستند.

۸. اهمیت به جایگاه صفر

جایگاه صفر (Position Zero) در گوگل چیست؟ در حقیقت، جایگاه صفر اصلا جایگاه خاصی نیست، بلکه یک نوار (Snippet) در صفحه جست‌وجوی گوگل است. زمانی که یک مخاطب به دنبال پاسخ یک سوال باشد، گوگل آن را در بالاترین بخش صفحه جست‌وجو به شکلی خلاصه نشان می‌دهد و کاربر دیگر نیازی ندارد که وارد یک سایت شود. با وجود این نوار، مخاطب حتی شاید عنوان و توضیحات مطلب شما را هم نخواند، مگر آن که واقعا نیاز به مطالعه متنی که تهیه کرده‌اید داشته بباشد.

مخاطبان دوست دارند تا در سریع‌ترین زمان ممکن به پاسخ برسند و گوگل هم این شرایط را با ویژگی نوار پاسخ خود فراهم کرده است. برای این که بدانید چطور می‌توانید از ویژگی این نوارها استفاده کنید، می‌توانید مطلب استراتژی محتوای سایت استارتاپت را مطالعه کنید.

۹. حریم خصوصی مشتریان

یکی از مهم‌ترین ترندهای بازاریابی دیجیتال در سرتاسر دنیا این است که کسب و کار شرکت‌ها و تبلیغاتی که انجام می‌دهند، باید مطابقت کاملی با حریم خصوصی اطلاعات کاربران داشته باشند.

زمانی که محصول یا سرویسی را ارائه می‌دهید، باید مشتریان خود را از حقی که دارند باخبر کنید و هر گونه اطلاعاتی که قرار است از سوی آن‌ها به دست آورید، کاملا باید با اجازه آن‌ها صورت بگیرد. البته این مسئله در ظاهر شاید ربطی به بازاریابی نداشته باشد، اما اهیمت دادن به آن‌ها، به نوعی یک مزیت محصوب می‌شود و باعث جلب اعتماد مشتریان خواهد شد. حتی اهمیت دادن به این ویژگی کمک می‌کند تا مشتریان شما را نسبت به رقبا انتخاب کنند.