معمولا هنگام طراحی یک محصول جدید، بیش از حد خوشبین هستیم. این خوشبینی می‌تواند ما را از توجه به چالش‌هایی که ممکن است در حین کار پیش بیایند، غافل کند. چالش‌هایی که همواره در کمین ما هستند. تا زمانی که به نحوه روبرو شدن با چالش طراحی محصول جدید فکر نکنیم، برای تمام کردن کار و تحویل آن به مشتری، با مشکلاتی روبرو خواهیم بود. مشکلاتی که اگر حل آن‌ها را به تاخیر بیندازیم، می‌توانند تبدیل به یک معضل جدی شوند.

در این مقاله استارتاپت، پیشنهاداتی برای طراحان حرفه‌ای جهت حل مشکلات و چالش‌های پیش آمده، داریم. بعضی از این مشکلات، ممکن است شناخته شده و بعضی دیگر کاملا جدید باشند. اما در هر صورت، اگر همیشه در انتظار چالش جدیدی باشید و از قبل برای آن برنامه ریزی کرده باشید، مسلما مشکلات کمتری خواهید داشت. چون به سادگی می‌توانید بر آن‌ها غلبه کنید. در ادامه به چند چالش طراحی محصول جدید و راه مقابله با آن‌ها می‌پردازیم.

۱. تغییر نیازمندی‌ها

تغییر درنیازمندی‌ها اصلا مساله عجیبی نیست. بسیاری از طراحان، عقیده دارند که قبل از شروع کار، باید نیازمندی‌های مشتری را به صورت کامل شناسایی کنند. یک اصل کلی در این رابطه وجود دارد. از پذیرفتن پروژه‌هایی که در آن، مشتریانتان نمی‌دانند که واقعا چه می‌خواهند پرهیز کنید. کسانی که مدام با اضافه یا حذف کردن موارد جدید، می‌خواهند به ایده‌آل خود نزدیک شوند اصلا مشتریان خوبی نیستند. البته در اینکه حتی در بهترین پروژه‌ها هم ممکن است تغییراتی در نیازها به وجود بیاید، هیچ شکی نیست. پس در هنگام بروز این مساله، باید چه کار کنیم؟

نیازمندی ها در چالش طراحی محصول جدید

به یک مثال توجه کنید. شخصی بر اساس سفارش یکی از مشتریانش، روی توسعه یک سایت فروش کتاب‌های الکترونیکی کار می‌کرد. به نظر، کار او بسیار خوب و کامل پیش می‌رفت. با این وجود، درست در هنگامی که به پایان پروژه نزدیک می‌شد، یک رقیب ناشناخته از ناکجا آباد وارد بازار شد. رقیبی که انقلابی در چگونگی انجام کارها به وجود آورد. در نتیجه، مشتری موردنظر، دوباره نزد او آمده و خواستار تغییر در نیازمندی‌های اولیه شد. البته این مشتری، به خوبی توانست تغییرات مد نظرش را بیان کند. بنابراین کار طراحی مجدد سایت، چندان طول نکشید.

اگر قرار باشد فقط تغییراتی جزئی مثل اضافه کردن قابلیت‌های جدید به پروژه رخ دهد، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. اما ممکن است هیچ طرحی جهت بررسی تغییر نیازمندی‌ها و سیستمی که این تغییرات را به سرعت اعمال کند، نداشته باشیم. در این صورت، سرمایه گذاری‌ها هدر رفته و ضرری بزرگ به پروژه وارد می‌شود. چیزی که می‌تواند منجر به از هم پاشیدن آن شود. پس همیشه آمادگی لازم برای اعمال تغییرات در پروژه داشته باشید تا بتوانید به سادگی با آن‌ها سازگار شوید.

۲. استفاده از محصول توسط مخاطبان دیگر

شاید در نگاه اول، این مساله یک مشکل به حساب نیاید. ولی اگر از طراحان حرفه‌ای سوال کنید، حتما به آن هم اشاره خواهند کرد. سؤال اینجاست که چرا باید به مخاطبانی فکر کنیم که اصلا قصد طراحی محصول با هدف جلب توجه آن‌ها را نداریم؟ پاسخ این است که نوع طراحی محصولات می‌تواند روی اقبال به آن اثرگذار باشد. شاید تمرکز شما فقط روی مخاطبان هدف باشد، ولی باید بدانید که در دنیای امروز، نمی‌توان مرز مشخصی بین مشتریان یک محصول، قائل شد. پس عدم توجه به این مساله، می‌تواند قدرت تاثیرگذاری محصول مورد نظر را کمتر کند.

۳. تفاوت بین طراحی فیزیکی و دیجیتالی

طرح‌های دیجیتالی بسیار زیبا هستند. اگر تصویری سه بعدی از یک خانه یا ماشین را ببینید، فوراً عاشق آن خواهید شد. با این حال، این تصاویر، چندان نزدیک به چیزی که هر روز در زندگی واقعی می‌بینیم نیستند. حتما برایتان پیش آمده است که کالایی را صرفا به خاطر طرحی که روی آن می‌بینید خریداری کرده باشید. با این حال ممکن است با دیدن اصل کالا، اصلا انتظارتان برآورده نشده باشد. چگونه می‌توان این شکاف میان کالای فیزیکی و دیجیتالی را پوشاند؟ اکثر مشتریان دوست دارند کالایی که خریداری می‌کنند دقیقا مانند طرحی باشد که از آن می‌بینند. پس اگر تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد، باید یک فکر اساسی کنید.

برای به حداقل رساندن تفاوت‌ها، محصول باید توسط تیمی طراحی شود که با مفاهیم و چشم انداز مدنظر شرکت سازنده، کاملا آشنا است. پس اگر از تیمی خارج از شرکت استفاده می‌کنید، باید به آن‌ها توضیح دهید که دقیقا چه می‌خواهید. در این موارد، نباید هرگز طرحی که کمتر از انتظار شما است را قبول کنید.

۴. چالش‌های قیمت‌گذاری

چالش طراحی محصول جدید هنگام قیمت‌گذاری

قیمت‌گذاری هم می‌تواند چالش طراحی محصول جدید باشد. هنگام طراحی محصول، باید به قیمت آن هم فکر کنید. قیمت‌گذاری روی محصولاتی که رقبایی در بازار دارند، زیاد پیچیده نیست. چون می‌توان با نگاهی به شیوه قیمت‌گذاری این محصولات توسط رقبا، میزان هزینه‌ای که مشتریان حاضرند بپردازند را حدس زد. اما برای یک محصول کاملا جدید باید موارد زیادی را جهت قیمت‌گذاری نهایی در نظر گرفت. قیمت انتخاب شده باید به گونه‌ای باشد که ارزش هزینه توسعه محصول را داشته باشد. ضمن اینکه باید مساله بازگشت سرمایه را هم در نظر بگیرید.

قیمت‌گذاری از چالش‌های مهم در هر کسب و کاری است. چالشی که برای رسیدن به موفقیت، باید از آن عبور کنید. اگر از پیش برای مواجهه با این چالش آماده باشید، در نهایت محصولی را روانه بازار نخواهید کرد که کسی حاضر به پرداخت هزینه برای آن نباشد.

علیرغم اهمیتی که طراحی محصولات دارد، باید آن را فقط به عنوان یکی از عواملی که موجب فروش بهتر می‌شود، در نظر گرفت. با این حال، در صورت اعمال نکاتی که در این مطلب گفته شد، شانس موفقیت محصول در بازار را افزایش می‌دهید.