یکی از دغدغه‌های طراحان و گرافیست‌ها بدون اهمیت به موقعیت مکانی، فرهنگی، کاری و موارد دیگر، این است که چگونه می‌توانند تاثیر طراحی در کسب و کار خود را گسترش دهند یا نقش خود را بیش از پیش جلوه دهند.

جای تعجبی هم ندارد که چرا این سوال به یکی از مسائل پر اهمیت گرافیست‌ها و طراحان تبدیل شده است. با اینکه مبحث طراحی یکی از مهم‌ترین عناصری است که ارتباط میان یک کسب و کار و مشتری را ایجاد می‌کند و اکثر شرکت‌های بزرگ دنیا، از این مسئله آگاه هستند؛ اما بسیاری از شرکت‌ها هنوز به این ذهنیت نرسیده‌اند. حتی در برخی صنایع، هنوز اعتماد چندانی به کسب و کار طراحی گرافیک وجود ندارند و از این اشخاص برای چشمگیرتر شدن تجارت خود استفاده نمی‌کنند.

اما بهتر است به‌جای اینکه بنشینیم و منتظر بمانیم تا نظر صنایع مختلف نسبت به اهمیت کار طراحان و گرافیست‌ها عوض شود؛ طراحان خودشان مسیری را انتخاب کنند تا قاعده بازی را تغییر دهند. اگر می‌خواهید کسب و کار طراحی گرافیک خود را گسترش دهید؛ چرا اصول و توانایی‌های خاصی را در بر نگیرید که صنایع مختلف سریعا به‌سراغ‌تان بیایند؟ چرا کاری نکنید که مدیران شرکت، همیشه شما را به‌عنوان یکی از مهره‌های اصلی تجارت خود حساب کنند؟

برای رسیدن به این سطح، باید چهار شالوده اساسی را در کسب و کار خود پیاده کنید. با استارتاپت همراه باشید تا این چهار بنیان گسترش کار طراحان و گرافیست‌ها را با شما به اشتراک بگذاریم.

۴ مرحله برای تاثیر طراحی در کسب و کار

  • معیارها و داده‌ها را در روند کاری خود بگنجانید.
  • شیرجه عمیقی به استراتژی کسب و کار بزنید.
  • در پیداکردن مشکلات واقعی، استاد شوید.
  • توانایی‌های ارتباطی خود را قوی‌تر کنید.

اگر قصد پیشرفت دارید؛‌ پیش از هر چیز باید بدانید که کاریک طراح، فقط با تصاویر نیست. یک طراح همیشه دید منحصربه‌فردی دارد و می‌تواند پلی برای حل مشکلات مدیران، پلی برای ارتباط قوی‌تر بین شرکت و مشتریان باشد. در ادامه این مطلب، هر یک از این مراحل را بیشتر شرح می‌دهیم.

تاثیر کار طراحان در کسب و کار ها

۱. معیارها و داده‌ها را در روند کاری خود بگنجانید

اگر به‌عنوان یک طراح محصول یا گرافیست، در صنایعی مانند تکنولوژی فعالیت می‌کنید، استفاده از داده‌ها و اطلاعات مرتبط با کیفیت و کمیت صنعت‌تان، می‌تواند دید بسیار بهتری نسبت به فضایی که در آن مشغول هستید به شما بدهد.

این کار باعث می‌شود تا به ایده‌های گسترده‌تری در صنعت خود دست یابید؛ طیف تنوع کاری خود را گسترش دهید و درک کنید که چه عناصری برای کجا، بهترین عملکرد را به‌جا خواهند گذاشت.

فرقی نمی‌کند که یک طراح محصول هستید، یک طراح گرافیک یا حتی یک کارگردان هنری در تبلیغات. وقتی بتوانید از داده‌ها و اطلاعات موجود برای گسترش دید خود بهره ببرید، بصیرت قدرتمندتری در صنعتی که مشغول به آن هستید خواهید داشت.

تبهر در چگونگی ارزیابی داده‌ها به منظور شناسایی مشکلات، فرضیه‌های تازه‌، ایده‌های متنوع‌تر و طراحی بهترین ایده‌ها، باعث می‌شوند تا شرکت خود را به سطح بالاتری برسانید. وقتی تبدیل به شخصی شوید که شرکت را به سطح بالاتری رسانده، یعنی خودتان را به سطح بالاتری برده‌اید.

می‌توانید برای گسترش توانایی‌های خود در این زمینه، مطالب مختلفی در حوزه یادگیری و تحلیل داده‌ها مطالعه کنید. همچنین با مطالعه چهار کتاب زیر، قادر خواهید بود به بهترین شکل ممکن از داده‌ها در روند کاری خود استفاده کنید:

اهمیت ححضور طراحان در کسب و کارها

۲. شیرجه عمیقی به استراتژی کسب و کار بزنید

افزایش آگاهی و درک شما از اهدافی که شرکت‌تان دنبال می‌کند، همچنین نقشه‌هایی که مدیران شرکت در سر دارند و نقشی که می‌توانید به‌عنوان یک طراح گرافیک در این بین بازی کنید؛ یکی از نکات کلیدی موفقیت و بیشتر دیده‌شدن شما خواهند بود. وقتی بتوانید به همان زبانی صبحت کنید که مدیر محصولات صحبت می‌کند، همان ایده‌هایی را داشته باشید که مدیر بازاریابی شما در ذهن دارد، روندی را پیش بگیرید که مدیرعامل شرکت آن را می‌خواهد، طراحی‌هایی انجام دهید تا شرکت بهترین ارتباط را با سرمایه‌گذاران و مشتریان برقرار کند،؛ یعنی شما خود را به یکی از ستون‌های شرکت و کسب و کارتان تبدیل کرده‌اید.

با این کار، به پایه ثابت تمام استراتژی‌های شرکت تبدیل خواهید شد.

باید درک کنید که چه چیز در ذهن این افراد می‌گذرد، چه چیزی باعث نگرانی آن‌هاست و از همه مهم‌تر، آ‌ن‌ها با چه مسائلی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند که فقط شما، به‌عنوان یک طراح با دید منحصربه‌فرد خود، می‌توانید آن را ببینید و حل کنید.

برای این کار لازم است که ارتباط خوبی با آن‌ها داشته باشید، استراتژی‌های‌شان را دنبال کنید، و حتی سعی کنید کارها را از دید این افراد هم نگاه کنید. رسیدن به چنین مرحله‌ای، نیاز به زمان و یادگیری دارد. علاوه‌بر مقاله‌های مختلف، کتاب‌های زیر به‌خوبی می‌توانند چنین ویژگی مهمی را در طراحان و گرافیست‌ها به‌وجود آورند:

چطور به عنوان یک طراح تاثیر بیشتری در کسب و کارها بگذاریم

۳. در پیداکردن مشکلات واقعی، استاد شوید

مدیران و افراد موفق، به‌خوبی می‌دانند که یافتن ریشه مشکلات پیش از جوانه‌زدن آن‌ها، یکی از کلید‌های موفقیت است. اگر می‌خواهید جزو آن دسته از افرادی قرار بگیرید که همیشه سراغ‌تان بیایند و شما را به‌عنوان یک حلال مشکلات ببینند؛ باید این توانایی را داشته باشید تا آن‌قدر عمیق حفاری کنید تا بتوانید ریشه مشکلات هر چالشی را بیابید.

نمی‌دانم برای شما پیش آمده یا خیر اما در بسیاری از شرکت‌ها، این غیرعادی نیست که مدیران و رهبران با ادعای عملگرایی خود، تصمیمات سریع و ضعیفی در برابر مشکلات بگیرند؛ بدون اینکه بدانند واقعا مشکل از کجاست و چه شخصی می‌تواند آن‌ها را به بهترین شکل ممکن برطرف کند. وجود چنین افرادی در شرکت‌ها موضوع عجیبی به‌حساب نمی‌آید و قرار هم نیست که تمام مدیران یک قهرمان بالفطره باشند.

هنگامی که بتوانید دو مسئله اساسی قبل را به‌خوبی یاد بگیرید و آن‌ها را در کنار هم مورد استفاده قرار دهید؛ به عنوان یک طراح و شخصی که همیشه ایده‌های منحصربه‌فردی در ذهن دارد، می‌توانید حتی نامحسوس‌ترین مسائل شرکت خود را هم مشاهده کنید. با یادگیری دو مورد قبل و منسجم‌کردن خود در یافتن ریشه مشکلات و چالش‌ها، خود را در موقعیت بی‌نظیری قرار خواهید داد تا شرکت یا کسب و کارتان را در مسیر درستی قرار دهید.

می‌توانید کتاب‌های فوق‌العاده‌ای در این زمینه مطالعه کنید تا شما را به یک استاد واقعی در یافتن مشکلات تبدیل کنند:

چطور به عنوان یک طراح در کسب و کارها نفوذ بیشتری داشته باشیم

۴. توانایی‌های ارتباطی خود را قوی‌تر کنید

احتمالا بسیاری از رهبران کسب و کارها، هنوز عادت نکرده‌اند تا با طراحان خود همکاری مناسبی داشته باشند. این مسئله باعث می‌شود که شرکت از نظر طراحی گرافیک، طراحی محصول، طراحی تبلیغات و مسائل دیگر در این زمینه، روند مثبتی به خود نبیند. همچنین اگر شرکت بزرگی وجود دارد که هنوز یک طراح اختصاصی و ماهر برای خود استخدام نکرده؛ می‌توان گفت که این شرکت، شاید در زمینه کسب و کار خوب باشد اما در زمینه عمل‌گرایی کمی ناقص است.

اگر هدف شما همچنان کار با چنین رهبرانی است یا قصد ورود به چنین شرکتی را دارید، برای غلبه بر این مشکل، نیاز به صبر و سیاست زیادی دارید. باید با استفاده از سه مسئله‌ای که پیشتر توضیح دادیم، ارزش وجود یک طراح را ثابت کنید. زمانی که تلاشی نکنید، نتوانید با اینگونه رهبران و شرکت‌ها ارتباط خوبی برقرار کنید؛ پیشرفتی هم برای تاثیر طراحی در کسب و کار خود نخواهید داشت.

این مسئله نه‌تنها در ارتباط کلامی اهمیت دارد بلکه حتی در ارتباط متنی، بصری و ذهنی هم مهم است. بهد از اینکه توانستید بهترین ارتباط را با مدیر و شرکت بگیرید، داده‌ها را به‌خوبی تحلیل کنید و مشکلات موجود را بیابید؛ زمان آن است که با استفاده از تمامی این دانش‌ها، پویایی کار طراحی خود را فراتر از یک محصول ببرید. از توانایی‌های خود استفاده کنید تا ارتباطی که با مدیر داشته‌اید، نکاتی که از خصوصیات او یاد گرفته‌اید و استراتژی‌هایی را که بررسی کرده‌اید را در طراحی و کار خود پیاده کنید. با متریال‌ها و طراحی‌های عملی، بسیار بهتر از هر شخص دیگری در شرکت می‌توانید مشکلات را ببینید، نشان دهید و ارتباط برقرار کنید.

چنین ارتباطی به‌عنوان یک طراح، بدون شک، یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین قابلیت‌هایی است که می‌تواند ارتباط شما را با رهبران و شرکت گسترش دهد.

کتاب‌های زیر می‌توانند شما را در این راه همراهی کنند:

حالا تمام نکاتی که یاد گرفته‌اید را به‌کار ببرید

برای اینکه بتوانید تاثیر طراحی در کسب و کار خود در هر زمینه‌ای را گسترش دهید، باید فراتر از سطح بصری به مسئله طراحی نگاه کنید. نیاز است که نفوذ خود را گسترش دهید، از نظر تجاری سطح خود را بالا ببرید، ارتباط خود را با تک‌تک اعضای شرکت قوی‌تر کنید و دید دقیقی از نگاه مدیران شرکت داشته باشید.

اگر نتوانید این مسائل را عملی کنید و نتوانید کتاب‌های معرفی شده را در استراتژی گسترش خود به‌کار ببرید؛‌ هرگز رنگ پیشرفت را از این نظرها نخواهید دید.

فراموش نکنید که به‌عنوان یک طراح، ایجاد ارتباط و درک مشکلات یا اهداف شخص مقابل، مخصوصا رهبر یا رئیس شرکت، باعث بیشتر دیده‌شدن شما خواهد شد. دائما با مدیر در ارتباط باشید، ایده‌های خود را مطرح کنید و به‌عنوان یک طراح، استراتژی‌های منحصر‌به‌فردی ارائه دهید. به آن‌ها ثابت کنید که همکاری با یک طراح می‌تواند نقش به‌سزایی در پیشرفت یک شرکت داشته باشد، نشان دهید که طراحی فقط خلق تصویر نیست؛ یک طراح، ستون منحصر‌به‌فرد شرکت است.