اگر برند شما مانند اغلب برندهای دیگر باشد؛ تولید ویدیو با منابع محتوایی مختلف، یکی از روش‌های بازاریابی برای شما است. به این ترتیب، ایجاد تعامل و درآمد حاصل از تجزیه‌و‌تحلیل بازاریابی یوتیوب (Youtube) برای شما بسیار مهم خواهد بود.

یوتیوب نسبت به فیسبوک (Facebook)، تعداد کاربران کمتری دارد؛ ۸/۱ میلیارد در مقابل ۲ میلیارد. اما با کمال تعجب، این پلتفرم ویدیویی، کاربران فعال‌تری نسبت به جی‌میل (Gmail) دارد. اکثر کاربران اینترنت، هر روز حداقل یک ویدیو تماشا می‌کنند؛ ۸۵ درصد در ایالات متحده و بیش از ۹۰ درصد در عربستان، ترکیه و چین. سوال این نیست که آیا شما از یوتیوب برای ایجاد محتوا استفاده می‌کنید یا خیر؛ بلکه سوال این است که چگونه این‌ کار را انجام می‌دهید و پاسخ آن، داده‌ها هستند. درک مخاطبین، بررسی منابع داده‌ها و تکمیل سئوی یوتیوب هنگام ایجاد یک استراتژی بازاریابی ویدیویی، اسرار رسیدن به بازدید و تعامل بیشتر هستند.

استفاده از داده‌ها برای تقویت نتایج بازاریابی یوتیوب

قرار نیست بینش‌تان را نسبت به استراتژی بازاریابی خود از دست بدهید، درست است؟ ایجاد محتوای یوتیوب تفاوتی با سایر محتواها ندارد. از هفت نکته‌ای که در این مطلب از استارتاپت ارائه می‌دهیم، برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی داده‌محور در یوتیوب استفاده کنید.

۱. با دقت، توضیحی را برای ایجاد محتوای بازاریابی یوتیوب خود بسازید

الگوریتم‌های یوتیوب به توضیحات ویدیوی شما توجه زیادی می‌کنند، بنابراین شما هم باید همین ‌کار را انجام دهید.

یوتیوب دو خط اول توضیحات شما را برای همه نمایش می‌دهد و بقیه را پشت دکمه «نمایش بیشتر» پنهان می‌کند. در حالت ایده‌آل، شما یک کلمه کلیدی را در آن جمله می‌گنجانید و کاربران را درمورد ویدیوی خود هیجان‌زده می‌کنید.

در این ‌صورت، می‌توانید کمی توضیح دهید و چند کلمه کلیدی دیگر را برای اسکن یوتیوب تهیه کنید. در نهایت، سایر لینک‌های شبکه‌های اجتماعی، هشتگ‌های مرتبط و هرگونه سلب مسئولیت یا حمایت عمومی را درج کنید.

توضیحات کوتاه تصویر زیر را مشاهده کنید (برترین صفحه یوگا در یوتیوب):

با دقت توضیحی را برای ایجاد محتوای بازاریابی یوتیوب خود بسازید

در مقابل این توضیحات کوتاه، توضیحات طولانی برای همان ویدیو را ببینید:

توضیحات طولانی برای ایجاد محتوای بازاریابی یوتیوب
توضیح طولانی برای ایجاد محتوای بازاریابی یوتیوب

۲. عنوان خود را بهینه‌سازی کنید

عنوان‌ها یک عامل مهم برای جلب‌توجه افراد به‌سمت ویدیو‌های شما هستند و توضیح می‌دهند که چرا مردم باید بین بیش از ۵۰۰ ساعت محتوا که در هر دقیقه بارگذاری می‌شوند؛ ویدیوی شما را تماشا کنند.

یک کلمه کلیدی مرتبط را درج کنید و با استفاده از یک شماره یا براکت، آن‌ را کوتاه بنویسید. چقدر کوتاه؟ ۴۷ یا ۴۸ کاراکتر مطلوب است.

به اعتقاد من، عنوان طولانی چند مسئله ایجاد می‌کند که ممکن است مربوط به عملکرد پایین باشد. ویدیو‌هایی با عناوین طولانی‌تر ممکن است پر از کلمات کلیدی باشند. روی یک مفهوم اصلی، کمتر متمرکز شوید.

اگر CTR‌ پایین‌تری داشته باشید، بازدید کمتری خواهید داشت (و همین‌طور زمان تماشا هم کاهش خواهد یافت).

جاستین بریگز (Justin Briggs)

۳. تگ‌های رقبا را بررسی کنید

آیا روی تگ‌های بازاریابی یوتیوب خود تمرین می‌کنید؟ بررسی کنید که رقبا از چه تگ‌هایی استفاده می‌کنند. بر اساس یوتیوب، ابر اطلاعات (meta-information) در الگوریتم رتبه‌بندی جستجوی آن نقش اساسی دارد.

یک ویدیوی مناسب را انتخاب کرده و به تگ‌های آن نگاه کنید. با انتخاب همان تگ‌ها برای ویدیوی خودتان، به یوتیوب می‌گویید که ویدیوی شما مرتبط است و شانس به‌دست‌آوردن یک اسلات ویدیویی «پیشنهادی» و البته بازدیدهای بیشتر، افزایش می‌یابد.

۴. محتوای بازاریابی یوتیوب خود را شخصی‌سازی کنید

تولید ویدیو نسبت به پست‌های ایمیل و وبلاگ، هزینه بیشتری دارد. این بدان معنی است که بسیاری از برندها با تولید محتوای کاملا عمومی که گمان می‌کنند همه دوست خواهند داشت، جانب احتیاط را رعایت کرده و ریسک نمی‌کنند.

اگر برخلاف این ‌کار را انجام دهید (محتوای خاصی برای مخاطبین خاص تهیه کنید) تحلیل بازاریابی یوتیوب و بازدیدهای شما بهبود خواهند یافت. داده‌های بینش بازاریابی از یوتیوب، گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) و فیسبوک را به‌کار ببرید تا ویدیو‌های شخصی‌سازی‌شده را درست مانند کمپین‌های ایمیلی و پست وبلاگ‌ها، ایجاد کنید.

محتوای کلی هرگز به‌اندازه کافی مرتبط نیست. در مقابل، ویدیوهای منحصربه‌فردی را برای اقشار مختلف مخاطبین خود ایجاد کنید. چنین محتوایی برای همه جذاب نیست و اشکالی ندارد؛ اما همان گروه کوچک، آن‌ را دوست خواهند داشت.

۵. انواع ویدیوهای پرطرفدار صنعت خود را مشخص کنید

قبل از ایجاد محتوای یوتیوب، ببینید مخاطبین شما چه چیزهایی تماشا می‌کنند. با انجام چند تجزیه‌وتحلیل سریع BuzzSumo که درستی عملکرد موضوع شما را در قالب ویدیو مورد بررسی قرار می‌دهند، در وقت و هزینه صرفه‌جویی می‌کنید و بعدها کمتر افسوس خواهید خورد.

هنگامی ‌که «یوگای کمر» را درFacebook Analyzer  تایپ می‌کنیم و تنها پست‌های ویدیویی را مورد جستجو قرار می‌دهیم، ایده خوبی به‌دست خواهیم آورد.

انواع ویدیوهای پرطرفدار صنعت خود را برای بازاریابی یوتیوب مشخص کنید

همچنین می‌توانید از جستجوی تاثیرگذار BuzzSumo، برای بررسی محتوا از نظر محتواسازان برتر استفاده کنید. با واردکردن «یوگا» در نوار جستجو، می‌توانیم تاثیرگذارترین افراد این صنعت را به‌همراه لینک‌های توییتر و اینستاگرام‌شان ببینیم. از آن‌جا می‌توانیم محتوای ویدیوی برتر آن‌ها را در پلتفرم‌های مختلف از جمله یوتیوب بررسی کنیم.

بازاریابی یوتیوب و ویدیوهای پرطرفدار

۶. در زمان کم‌ترافیک، به بهترین محتوای خود لینک دهید

تجزیه‌و‌تحلیل‌های بازاریابی یوتیوب باعث سهولت بررسی تماشای ویدیوها توسط مردم و نحوه تعامل آن‌ها می‌شوند. بنابراین می‌توانید جایی برای بهبود پیدا کنید. با بررسی زمان‌هایی شروع کنید که بهترین ویدیوهای‌تان، بازدید کمی دارند.

اگر بینندگان؟، تماشای فیلم ۶ دقیقه‌ای شما را در ۳ دقیقه متوقف می‌کنند اما شما تا ۳۰ ثانیه تا پایان ویدئو، به آن‌ها پیشنهاد «تماشای بعدی» را نمی‌دهید؛ باید استراتژی‌تان را به‌روز کنید.

یوتیوب می‌خواهد مردم را در وب‌سایت خود نگه دارد. اگر بتوانید بینندگان خود را به ‌تماشای ویدیوهای‌تان و همچنین محتوای هر سازنده‌ دیگری در این سایت ترغیب کنید؛ رتبه‌بندی و به‌دنبال آن بازدیدهای شما بهبود خواهند یافت.

۷.  بینندگان را تشویق کنید تا با محتوای شما تعامل داشته باشند

اهداف سیستم جستجو و کشف یوتیوب دو بخش است:

  • کمک به بینندگان برای پیداکردن ویدیوهای مورد علاقه‌شان
  • به‌ حداکثررساندن مشارکت طولانی‌مدت و رضایت بیننده

جمع‌آوری بازدیدها مهم است، اما تعامل و رضایت هم اهمیت بسیاری دارد. وقتی ویدیویی را ایجاد و بارگذاری می‌کنید، تعداد زیادی CTA دارید:

  • از بینندگان خود بخواهید که در این ویدیو و توضیحات آن مشارکت کنند.
  • به بینندگان بگویید که درباره افکار و سوال‌های خود اظهارنظر کنند.
  • به بینندگان یادآوری کنید تا این ویدیو را لایک کرده و در یکی از فهرست‌های خود ذخیره کنند.
  • از آن‌ها بخواهید که این ویدیو را با دوستان‌شان به‌اشتراک بگذارند.

تعامل تنها برای ایجاد کاربران دائمی خوب نیست، بلکه به یوتیوب می‌گوید که مردم از محتوای شما لذت می‌برند.

یافتن موضوع پرطرفدار برای محتوای یوتیوب

بهینه‌سازی عنوان‌ها و توضیحات برای سئوی کلمه کلیدی، درصورت عدم انتخاب موضوع‌های جالب برای مخاطبان‌تان، چندان موفق نخواهد بود. گاهی اوقات به‌نظر می‌رسد که همه‌چیز قبلا انجام شده است؛ اما همیشه جایی برای ظهور تفاوت‌های ظریف وجود دارد.