انتشار ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی تاثیر گذاشته و عملکرد بسیاری از کسب‌وکارها را تحت‌الشعاع قرار داده است. حال زمان آن رسیده که شرکت‌ها برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، دست به اقدامات جدیدی بزنند و برخی از باورهای قدیمی‌ خود را کنار بگذارند. شیوع این بیماری باعث ترغیب شرکت‌ها به کارکردن نیروهای‌شان از منزل است. تاثیر کورنا ویروس در دورکاری و انجام کار از خانه، شروعی برای تغییر کسب‌وکارهای سراسر دنیا خواهد بود.

جالب است بدانید که ویروس کرونا، به بهترین تجربه و اتفاق تاریخ برای آغاز کار از خانه، تبدیل شده است. این اتفاق دلایل زیادی دارد. تهدید جدی ویروس کرونا و گسترش سریع آن، همچنین دسترسی بسیاری از مردم به تکنولوژی و امکانات مناسب برای کار از خانه، باعث شده تا ویروس کرونا در دورکاری کسب و کارها تاثیر فراوانی بگذارد.

دورکاری در اثر ویروس کرونا می‌تواند به یک عادت مثبت تبدیل شود

اکنون در بسیاری از بخش‌های چین و دیگر کشورها، کارمندانی که نیازی به همکاری از نزدیک و حضور فیزیکی ندارند؛ به‌جای رفتن به شرکت، کار خود را از خانه انجام می‌دهند. اینترنت، کامپیوتر، نرم‌افزارهای ارتباطی و همچنین گوشی‌های هوشمند، ادامه فعالیت این افراد را با سایر اعضای تیم، از خانه میسر کرده است.

این تجربه جدید که نتیجه تاثیر ویروس کرونا در دورکاری کسب‌وکارها است، نه‌‌تنها باعث می‌شود تا شرکت‌ها روش جدیدی از کارکردن را تجربه کنند بلکه باعث می‌شود کارمندان خود را در این شرایط بسنجند. این عمل می‌تواند بعدها به یک عادت مثبت تبدیل شود.

انجام دورکاری به لطف تکنولوژی

به لطف تکنولوژی، کارکردن از خانه راحت‌تر از همیشه است

غیرممکن‌بودن کار از خانه، ذهنیت‌های اشتباهی است که بین برخی از کارمندان و صاحبین مشاغل وجود دارد. در کسب‌وکارهایی که به ارتباط فیزیکی کارمندان با یکدیگر نیاز است؛ می‌توان گفت که دورکاری، سخت به‌نظر می‌رسد. اما بسیاری از شرکت‌ها می‌توانند با بهینه‌سازی روند کسب‌وکار خود، دورکاری را برای کارمندان‌شان میسر کنند.

یکی از ترندهای چند سال اخیر، انجام کارها از خانه است؛ چون به شرکت‌های بزرگ دنیا اجازه می‌دهدکه بهترین استعدادهای سراسر دنیا جذب کنند و بدون نیاز به حضور فیزیکی‌شان، از تجربه و توانایی‌ آن‌ها بهره ببرند.

بنابراین بهتر است به‌لطف تاثیر ویروس کرونا در دورکاری مشاغل، شما هم از این فرصت استفاده کنید و آن را در کسب و کارتان امتحان کنید. حتی بسیاری از کارها و امور روزانه را می‌توان به فعالیت‌های دورکاری تبدیل کرد.

چرا تاثیر ویروس کرونا در دورکاری جذاب است؟

دورکاری مزیت‌های فراوانی دارد که می‌تواند از خانه یا حتی یک کافه دنج و آرام صورت گیرد. دورکاری علاوه بر آسایش کارمندان، باعث کاهش هزینه‌های رفت‌وآمد و حذف استرس‌های ناشی از شلوغی محیط کار می‌شود. به‌این‌ترتیب کارمندان می‌توانند با فکری آزاد‌تری فعالیت‌های خود را انجام دهند و بهره‌وری بیشتری داشته باشند.

از همه مهم‌تر، می‌توانید با بیژامه چهارخانه و لباس راحتی کارها را انجام دهید!

مزایای دورکاری چیست؟

اگر به‌‌عنوان یک کارفرما، نگران بهره‌وری کارمندان خود هستید و فکر می‌کنید که آن‌ها نمی‌توانند در خانه روی کارشان تمرکز کنند؛ باید بدانید که طبق مطالعات، مشخص شده که دورکاری تأثیر فوق‌العاده‌ای بر افزایش بهره‌وری کارمندان دارد.

یک نظرسنجی‌ نشان‌داده که ۹۱ درصد از شرکت‌کنندگان هنگام کار در منزل، وظایف بیشتری انجام می‌دهند. همچنین بسیاری از آن‌ها اعلام کردند که برعکس زمانی‌که در شرکت هستند، با دورکاری احساس بسیار بهتری نسبت به کارشان دارند.

امروزه کار در منزل به‌عنوان یک از روش‌ موفق، جای خود را بین کسب‌وکارها باز کرده و تعداد افرادی که دورکاری را به‌عنوان شغل اصلی یا فرعی خود انتخاب کرده‌اند، افزایش چشمگیری یافته است. طبق یک همه‌پرسی توسط Global Workplace Analytics و FlexJobs، طی ۱۰ سال گذشته، دورکاری و تقاضا برای این نوع از کسب و کارها، بیش از ۹۱ درصد رشد داشته است.

مزایای کسب‌وکار از راه دور

  • بهره‌وری بیشتر: همان‌طور که با دلیل و مدرک گفتیم، دورکاری باعث افزایش بهره‌وری می‌شود.
  • یافتن استعدادهای جدید: با این روش می‌توانید کارمندانی را که در کسب‌وکارتان موثر هستند را از شهرها یا کشورهای دیگر استخدام کنید.
  • کاهش هزینه‌ها: با دورکاری نه‌تنها هزینه‌های شرکت کم می‌شود، بلکه هزینه رفت‌و‌آمد کارمندان هم کاهش می‌یابد و آن‌ها می‌توانند پول بیشتری را ذخیره کنند.
  • سلامتی بیشتر: طبق تحقیقات، دورکاری اثرات مخرب روحی و فیزیکی که فرد ممکن است در فضای کار یا بیرون از خانه با آن‌ها رو‌به‌رو شود را کاهش می‌دهد.
جذابیت کار از خانه به صورت دورکاری

چگونه یک دورکار موفق شویم؟

این چند نکته کوتاه را رعایت کنید تا دورکاری برای شما به یک روش موفق در کسب و کار منجر شود:

۱. زود به‌سراغ کارها بروید

درست است که در خانه کار می‌کنید، اما دلیل نمی‌شود که تا ظهر بخوابید و بعد کار را شروع کنید؛ طبق روال ساعت کاری فعالیت کنید تا تاثیر مثبت دورکاری را ببینید.

۲. اپلیکیشن و ابزارهای مناسب برای دورکاری انتخاب کنید

به‌عنوان یک مدیر یا یک کارمند، باید بهترین اپلیکیشن‌های ممکن را برای ارتباط با یکدیگر انتخاب کنید تا کارها به‌راحتی پیش بروند.

۳. فرض کنید که به شرکت رفته‌اید

مسئله‌ای که باعث می‌شود تا در شرکت احساس کارایی بیشتری داشته باشید؛ این است که ذهن شما، خود را آماده فعالیت کرده است. این ذهن‌آگاهی را در خانه هم برای خود ایجاد کنید.

۴. ساختار روز کاری خود را مانند ساختار یک شرکت، پیش ببرید

هنگام انجام وظایف به‌صورت دورکاری، شما مدیر شخصی خودتان هستید. این که کسی بالای سرتان نیست، نباید فرصتی برای خوش‌گذرانی‌ و اتلاف وقت باشد.

۵. فضای کاری مشخصی در خانه داشته باشید

مهم نیست که در خانه تنها هستید یا نه، یک فضای مشخص برای کار تعیین کنید و هر روز در همان قسمت از خانه، فعالیت کنید. این کار باعث ایجاد ذهن‌آگاهی نسبت به فعالیت کسب‌وکارتان می‌شود.

تاثیر کرونا ویروس در دورکاری

۶. شبکه‌های اجتماعی را از خود دور کنید

شاید در شرکت هم سراغ شبکه‌های اجتماعی می‌رفتید؛ اما ممکن است در خانه، بیشتر به این فضا سر بزنید. شبکه‌های اجتماعی، شما را از کارتان عقب می‌اندازند؛ پس لازم است برای استفاده از آن‌ها، محدودیت ایجاد کنید.

۷. با خیال راحت به موسیقی موردعلاقه خود گوش دهید

البته منظور ما آن موسیقی‌ نیست که شما را از جای‌تان بلند کند تا حرکات موزون انجام دهید؛ بلکه یک موسیقی پس‌زمینه مناسب، می‌تواند به تمرکز روی کار کمک کند. برای تمرکز بیشتر هنگام کار، به آهنگ بازی کامپیوتری گوش دهید.

۸. استراحت کنید

وقتی در خانه هستید، فرصتی پیش می‌آید که بیشتر از ساعت کاری شرکت، کار کنید؛ اما بهتر است از زیاده‌وری بپرهیزید، به خودتان استراحت دهید و در خانه حبس نشوید.