شاید در نگاه اول، ویروس کرونا ارتباطی با بازاریابی محتوا نداشته باشد اما وقتی به اتفاقاتی که به واسطه این بیماری همه‌گیر رخ داده توجه می‌کنیم؛ چیزهایی می‌بینیم که ما را متعجب می‌کند. شیوه برخورد جامعه با این بیماری، تاثیر ویروس کرونا در بازاریابی محتوا را نمایان می‌کند و درس‌هایی در این باره به ما آموزش می‌دهد.

اثر اجتماعی و تاثیر ویروس کرونا در بازاریابی محتوا

ما در این مطلب از استارتاپت، سه اثر اجتماعی ویروس کرونا و ارتباط آن‌ها با بازاریابی محتوا را مطرح می‌کنیم.

۱. منابع قابل‌اعتماد، بسیار اندک هستند

تاثیر ویروس کرونا در بازاریابی محتوا و منابع قابل اعتماد

حتما متوجه شده‌اید که تا این لحظه، منابع گوناگون راه‌های مختلفی برای پیش‌گیری از ابتلا به بیماری COVID-19 توصیه کرده‌اند؛ در حالی‌که تنها راه پیش‌گیری که توسط منابع علمی تایید شده، شستن دست‌ها و ضدعفونی‌کردن سطوح پرخطر است. این موضوع باعث سردرگمی مردم عام شده و حتی در برخی موارد به آن‌ها آسیب‌ جدی می رساند؛ به‌طوری که دیگر تشخیص راه درست و قابل‌اعتماد کار ساده‌ای نیست.

این موضوع در واقع یکی از اشتباهات رایج بازاریابی محتوا است. زمانی‌که صحبت از بازاریابی محتوا و اثرات مطلوب آن به میان می‌آید، بسیاری از شرکت‌ها در تلاش هستند که در آن سرمایه‌گذاری کنند و از متخصصان زیادی در این زمینه بهره ببرند.

هرچه تعداد افراد در یک گروه بازاریابی بیشتر شود، امکان بروز اشتباه بیشتر می‌شود. بنابراین همواره توصیه می‌شود که در تیم‌تان از افراد محدود استفاده کنید اما توجه کنید که آن‌ها دانش، تمرکز و اعتمادبه‌نفس کافی برای انجام کارهای بزرگ را داشته باشند.

منابعی که در تولید یک محتوا مورداستفاده قرار می‌گیرد، باید قابل‌اطمینان باشند و توسط متخصصین تایید شوند. استفاده از اطلاعاتی که پشتوانه محکمی ندارند، باعث شایعه‌پراکنی و صدمه به اعتبارتان می‌شود.

۲. تولید محتوا بدون توجه به تبعات اجتماعی آن، کار بی‌ارزشی است

شایعاتی که پیرامون کرونا ویروس ایجاد شده، زندگی بسیاری از افراد را تا حد زیادی تحت‌تاثیر قرار داده است. شایعاتی از قبیل داروهای معجزه‌آسا، آزمایشگاه‌های سری، جنگ بیولوژیکی، مصرف الکل و حتی تراشیدن ریش آقایان برای جلوگیری از بیماری در روزهای اخیر به گوش ما رسیده‌ است.

خبرگزاری‌های زرد برای افزایش بازدید سایت‌شان سعی کردند تا خوانندگان مضطربی را که مشتاق یادگیری نکاتی درمورد ویروس جدید هستند؛ به سوی خود جلب کنند. در اکثر موارد اگر به محتوای این سایت‌ها مراجعه کنید، اطلاعات جدیدی به شما ارائه نمی‌دهند.

تزریق اطلاعات غلط به جامعه، تا امروز موجب ناآگاهی مردم شده و به همه‌گیری بیماری کمک کرده است. بنابراین افرادی که مرتکب این اشتباه شدند، حق تمام شهروندان را ضایع کردند.

یکی از بدترین اشتباهات در بازاریابی محتوا، توجه‌نکردن به مفهوم اطلاعات و اثرات آن‌ها است. اطلاعاتی که در سطح عمومی منتشر می‌شود، باید سطح دانش مردم را بهبود ببخشد؛ بنابراین یک تولیدکننده محتوا نباید با انتشار دروغ، اذهان عمومی را تخریب کند.

سازمان بهداشت جهانی «WHO» در هفته‌های گذشته سعی در آموزش مردم و آمادگی آن‌ها برای مواجهه با بیماری داشته است. اما هرگز نتوانسته با اخبار نادرستی که از جانب افراد و سازمان‌های مختلف منتشر می‌شود، مقابله کند. متاسفانه در بسیاری از موارد مردم به اطلاعات نادرست اعتماد می‌کنند، چون این اطلاعات توسط نهادهای دولتی تایید یا حتی منتشر می‌شوند.

تاثیر ویروس کرونا در بازاریابی محتوا و اشتباهات آن

۳. تشابهات منفی، نام‌تجاری شما را تا حد زیادی به‌خطر می‌اندازد

شرکت نوشیدنی با نام تجاری «Corona» با ویروس کرونا و بیماری COVID-19، تنها شباهت اسمی دارد و هیچ ارتباط دیگری بین آن‌ها نیست. اما همین تشابه باعث شده که با گسترش ویروس جدید، شرکت تولیدکننده این نوشیدنی به بدترین شکل ضرر کند.

این میزان از ضرر و زیان، شرکت را مجبور کرد تا کمپینی برای جبران خسارت تشکیل دهد. تولیدکنندگان نوشیدنی «Corona» سعی دارند به مردم نشان دهند که ارتباطی میان نوشیدنی آن‌ها و ویروس کرونا وجود ندارد و این تنها یک تشابه اسمی است تا بتوانند مقداری از خسارات‌ را پوشش دهند و از نابودی نام تجاری خود جلوگیری کنند.

برای اجرای بازاریابی محتوا بدون بروز اشتباهات مختلف، باید تمام احتمالات را درنظر بگیرید. نباید تصور کنید که اگر نکته مبهمی را مطرح کنید، مخاطب بدون کمک و راهنمایی شما می‌تواند به درست‌ترین و منطقی‌ترین نتیجه‌گیری برسد.

اگر فکر می‌کنید نکته‌ای در محصول شما وجود دارد که ممکن است در آینده به نام تجاری‌تان ضربه بزند؛ سعی کنید هرچه سریع‌تر آن را برطرف کنید. ضربه‌خوردن نام تجاری شما از طریق محصولات خودتان، بسیار مخرب است و اغلب این مشکلات، به دست خودتان حل می‌شوند.

هدف یک برنامه بازاریابی محتوا که از اشتباهات دوری می‌کند، انتشار اطلاعات حقیقی است

تاثیر ویروس کرونا در بازاریابی محتوا و اطلاعات حقیقی

فراگیرشدن ویروس کرونا یک موقعیت جدی است و مردم حق دارند که هر لحظه از حقایق باخبر شوند. افراد و سازمان‌هایی که موقعیت رسانه‌ای خوبی دارند، بنابر مسئولیت اجتماعی خود باید اطلاعات واقعی و قابل‌اعتماد به مردم برسانند. افرادی‌که خبری را نشر می‌دهند، نسبت به صحت آن مسئول هستند و باید از درستی آن دفاع کنند.

انتقال اطلاعات نادرست و پیام‌هایی که با نظر متخصصان در تضاد است؛ نه‌تنها غیر اخلاقی است بلکه باعث ایجاد مزاحمت و آسیب‌رساندن به مردم می‌شود. با توجه به تاثیر ویروس کرونا در بازاریابی محتوا تفاوتی ندارد که شما به‌دنبال تبلیغات هستید یا واقعا برای اطلاع‌رسانی کار کنید؛ در هر صورت باید از اشتباهات و خطاهای ممکن فاصله بگیرید و حقیقت را بازگو کنید.