زمانی‌که صحبت از بازاریابی محتوایی به میان می‌آید، سخت است بدانید از چه روشی استفاده کنید و کدام‌ کارآمدتر است. بازاریابی محتوایی انواع مختلفی دارد که بازاریابان از بین‌ آن‌ها انتخاب می‌کنند. در این مطلب از استارتاپت که ۱۲ نوع بازاریابی محتوایی را معرفی می‌کنیم و می‌گوییم که چه نوع بازاریابی، به‌طور موثر کسب‌وکار شما را ارتقا می‌دهد. باید توجه داشته باشید که تعداد انگشت‌شماری از انواع مختلف بازاریابی محتوایی وجود دارند که بتوانید در کمپین خود استفاده کنید و البته کارآمد هم باشند.

انواع بازاریابی محتوایی

بیایید با ۱۲ نوع بازاریابی محتوا آشنا شویم که یک بازاریاب باید آن‌ها را بشناسد. در ادامه با ما همراه باشید.

۱. وبلاگ‌ها

داشتن یک وبلاگ در وب‌سایت که با محصول شما مطابقت داشته باشد و بازار آن، مشتریان بالقوه‌ را به خود جذب کند، یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی محتوا است. پست‌های وبلاگ، سئو را بهبود می‌بخشند و روش کم‌هزینه‌ای برای افزایش ترافیک ارگانیک هستند.

هنگام نوشتن پست‌های وبلاگ، این موارد را درنظر داشته باشید:

  • محتوای خود را برای سئو بهینه کنید.
  • برای سازماندهی مباحث وبلاگ خود، از یک مدل ستونی یا خوشه‌ای استفاده کنید.
  • محتوای خود را متمرکز و مرتبط با محصول‌تان نگه دارید.

به‌عنوان مثال، جف بولاس (Jeff Bullas) به‌عنوان یکی از کارمندان برتر تاثیرگذار بازاریابی جهانی معرفی شده است، چون وب‌سایت او پست‌های وبلاگی درمورد بازاریابی محتوایی و شبکه‌های اجتماعی جهانی دارد.

۲. ویدیو‌ها

ویدیوها مخاطب را به‌سرعت درگیر می‌کنند. طبق تحقیقات هاب اسپات (HubSpot)، ۵۴ درصد از مخاطبین می‌خواهند ویدیوهایی را از برندهای مورد علاقه خود ببینند.

ویدیوها در بازاریابی محتوایی

همچنین، ویدیوها یک رسانه همه‌کاره هستند. شما می‌توانید مطالب متنوعی را در صنعت خود ایجاد کنید که بازارتان را درگیر کند و خواهان محتوای بیشتری باشند. در این قسمت، ما شما را با چگونگی استفاده از بازاریابی ویدیویی به نفع خودتان آشنا می‌کنیم.

به‌عنوان مثال، کسب‌وکارهای طراحی می‌توانند از بازاریابی ویدیویی AR بهره ببرند که یک مدل دیجیتالی از آنچه ارائه می‌دهد که شما با استفاده از تلفن هوشمند مشاهده می‌کنید. شما در ۱۲ مرحله، از جمله نحوه عکس‌برداری با آیفون، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه یک ویدیو را مانند یک حرفه‌ای در بازار عرضه کنید.

مایکروسافت از فناوری خود برای توانمندسازی همه استفاده می‌کند. تبلیغات اخیر آن‌ها نشان داده‌ است که تعریف‌شان از «همه» چقدر فراگیر بوده و پیام‌های قدرتمندی را درمورد چگونگی الهام‌بخشی فناوری به افراد برای دستیابی به اهداف‌شان تولید می‌کند.

۳. اینفوگرافیک‌ها

اینفوگرافیک‌ها بسیار سرگرم‌کننده هستند و می‌توانند یک استراتژی بازاریابی را با محتوای چشم‌نواز ایجاد کنند. آن‌ها روش‌های بصری جذابی برای ارائه آمار یا فرآیندها هستند. اینفوگرافیک‌ها موسیقی سریع و کم‌هزینه‌ای برای گوش‌های یک بازاریاب هستند.

اگر محتوای شما در توییتر یا اینستاگرام چندان جذاب نیست، آن ‌را در فیسبوک بارگذاری کنید.

تشخیص داده‌ها و درک آن‌ها هنگام ارائه در چنین رسانه‌هایی آسان‌تر است. علاوه‌بر این، اگر داده‌های سخت (hard data) موجود باشند، اینفوگرافیک‌ها می‌توانند به محصول شما اعتبار بیشتری ببخشند.

۴. مطالعه موردی

مطالعه موردی برای افرادی که می‌خواهند درمورد کسب‌وکار شما، از مشتریان بیشتر بدانند؛ موثر است. با مطالعه موردی، خریداران مسیر مشتری را از ابتدا تا انتها مشاهده می‌کنند و موارد استفاده مشابهی را در زندگی واقعی می‌بینند.

مطالعه موردی در بازاریابی محتوایی

این مطالعه موردی توسط لینکدین، نگاه عمیقی درمورد چگونگی استفاده ادوبی از لینکدین برای بازاریابی کسب‌وکارهای خود و همچنین راهنمایی متقاضیان ارائه می‌دهد. این مورد، داده‌ها و اسکرین‌شات‌های مربوط به فعالیت‌های ادوبی را ارائه می‌دهد و بیان می‌کند که چگونه این برند، موفقیت خود را با استفاده از پلتفرم محل کار می‌سنجد. این مطالعه موردی می‌تواند به کسب‌وکارهای مشابه کمک کند تا ببینند که استفاده از لینکدین به‌روشی مشابه، چگونه می‌تواند متقاضیان آن‌ها را بهبود ببخشد.

همچنین، لینکدین به مطالعه موردی ویدیویی می‌پردازد، مانند این مورد از HSBC که نشان می‌دهد، چگونه استراتژی بازاریابی لینکدین به نحوه ارائه محتوای آن‌ها تنوع می‌بخشد.

بازاریابی محتوایی و مطالعه موردی

۵. کتاب‌های الکترونیکی

اگر قبلا هرگز کتاب الکترونیکی تولید نکرده‌اید، به این کار به‌عنوان محتوای وبلاگ با فرم طولانی فکر کنید. کتاب‌های الکترونیکی، رمان یا یک تبلیغ چند صفحه‌ای برای کسب‌وکار شما نیستند؛ بلکه راهی برای ارائه اطلاعات باارزش به مشتریان بالقوه هستند.

۶. محتوای تولیدشده توسط کاربر

محتوای تولیدشده توسط کاربر، روش شگفت‌انگیزی برای بازاریابی است، زیرا مشتریان را درگیر می‌کند. مردم به دیگران مانند خودشان پاسخ می‌دهند و احتمالا آن‌ها را به کسب‌وکار شما علاقه‌مند می‌کنند.

محتوای تولید شده توسط کاربر در بازاریابی محتوایی

این‌ها نمونه‌هایی از محتوای ایجادشده توسط کاربران از توییتر هستند. نتفلیکس یک استندآپ از هانا گدسبی (Hannah Gadsby) دارد و این ری‌توییت از طرفداری است که آنچه را دوست دارد، نقل قول می‌کند. تنها یک توییت، یک محتوای قابل اشتراک فوری برای حساب کمدی نتفلیکس فراهم کرد.

محتوای تولید شده کاربر روشی از بازاریابی محتوایی

این توییت هوادار وندی به این غول فست‌فود، راهی برای جشن‌گرفتن جمعه سیزدهم ارائه داد و مشتریان را به‌ خوردن سیب‌زمینی سرخ‌کرده تشویق کرد. به‌عنوان یک امتیاز، کاربران توییتر معجون جیسون/ وندی را مشاهده می‌کردند.

۷. چک لیست‌ها

چک لیست‌ها، ارزش ویژه‌ای را برای مشتریان بالقوه، به‌ویژه برای مشتریان SMB فراهم می‌کنند. آن‌ها روش قدم‌به‌قدم را برای حل یک مشکل نشان می‌دهند و می‌توانند قالب‌بندی شوند تا متناسب صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی شما باشند.

چک‌لیست‌ها و بازاریابی محتوایی

این مثال توسط آکادمی هاب اسپات نشان می‌دهد که چگونه بازاریابی با آخرین چک‌باکس، به محتوا گره خورده است. این‌ کار به همان آسانی است که فکر می‌کنید؛ چگونه محصول شما در کارهای روزمره مخاطبین‌تان جای می‌گیرد. همچنین می‌توانید یک چک‌لیست داخلی برای استفاده یک تیم ایجاد کنید، مطمئن شوید برخی از محتواها همیشه مخصوص مشتری باشند.

۸. الگوهای رفتاری (Memes)

شکلی از بازاریابی محتوایی که به بهترین شکل توصیف شده است؛ «از آن عیب‌جویی نکنید تا این‌که آن‌ را امتحان کنید». الگوهای رفتاری نوع نسبتا جدیدی از بازاریابی محتوایی هستند، اما بسیار خوب عمل می‌کنند. یک meme تصویری است که با متنی فرهنگی مرتبط بوده و به‌سرعت در اینترنت پخش می‌شود. اگر یک الگوی رفتاری ایجاد کرده و آن‌ را با زیبایی‌شناسی اجتماعی خود هماهنگ کنید، روش زیرکانه برای افزایش ترافیک است.

الگوهای رفتاری در بازاریابی محتوایی

Hulu از الگوهای رفتاری برای تبلیغ آنچه استفاده می‌کند که در سرویس پخش آن وجود دارد. با توجه به اینکه برخی از آن‌ها محبوب‌ترین توییت‌های Hulu هستند، چندان تعجب‌آور نیست. الگوهای رفتاری نیاز به نفوذ در وضعیت اجتماعی فعلی دارند تا ببینند کجا برای شرکت شما مناسب‌تر است. شنفت اجتماعی می‌تواند به این امر کمک کند.

۹. قدردانی و نظرات مشتریان

مانند محتوای تولیدشده توسط کاربر، قدردانی و نظرات مشتریان، محتوایی هستند که مستقیما از طرف مخاطبین‌تان تولید می‌شوند. اگر شما در یک بازار نیچ (niche market) کار می‌کنید، قدردانی‌ها و اظهار نظرهای مثبت، خلاصه کوتاهی است از اینکه چرا شرکت شما متمایز به‌حساب می‌آید.

نایک برای بازاریابی کفش‌های خود از توصیفات ورزشکاران برتر استفاده می‌کند. در حقیقت، بیشتر محتوای اینستاگرامی و تجاری آن‌ها ناشی از تایید و اظهارنظرهای افراد مشهور است. کسب‌وکارهای کوچک‌تر می‌توانند از اضافه‌کردن نظرات مشتریان در وب‌سایت خود یا در ایمیل‌ها استفاده کنند.

۱۰. مقاله‌های سفید (Whitepapers)

مقاله‌های سفید اغلب بخش‌هایی هستند که درست درک نشده‌اند و کتاب الکترونیکی هم نیستند. هر دو اَشکالی از محتوای طولانی به‌حساب می‌آیند، اما مقاله‌های سفید، داده‌ها و اطلاعات متراکم‌تری هستند. بنا به گزارش Demand Gen Survey Report، مقاله‌های سفید به جزئیات توجه می‌کند و بخش اصلی مرحله تحقیق برای ۷۱ درصد خریداران است.

مقاله‌های سفید و بازاریابی محتوایی

این مقاله سفید، توسط Tata Communications، درمورد بهینه‌سازی شبکه، نمونه‌ای عالی از یک سند عمیق و بصری جذاب است که داده‌ها را با استفاده از نمودارها تجزیه می‌کند.

مقاله‌های سفید از نظر بصری، جذاب هستند. حتی اگر این مطالب زیاد باشند، باز هم مفید هستند. هنگام قالب‌بندی صفحه و نکات کلیدی، طرح اصلی را به‌خاطر داشته باشید و برای ساخت صفحه‌های خود، از فونت‌های جذاب استفاده کنید که خواندن‌شان آسان باشد. در این صورت خوانندگان تمایل بیشتری به خواندن صفحه بعدی خواهند داشت.

۱۱. راهنماهای خودآموز / آموزشگاه‌ها

اگر محصولی مانند CRM یا هر نوع نرم‌افزار دیگری را ارائه می‌دهید، راهنماهای خودآموز در بازاریابی محتوایی ضروری هستند. از گوگل ادز گرفته تا اسکیل شیر (Skillshare) و حتی هاب اسپات، روشی تعاملی هستند که خریداران جدید و بالقوه می‌توانند محصول شما را قبل از خرید، آزمایش کنند.

راهنماهای خودآموز / آموزشگاه‌ها در بازاریابی محتوایی

اگر یک کسب‌وکار کوچکی دارید و یک آموزشگاه برای شرکت شما امکان‌پذیر نیست، Carousels در اینستاگرام می‌تواند پاسخ مناسبی برای آن باشد. Carousel امکان توضیح بیشتر محصولات/خدمات در اینستاگرام را به‌ روش بصری فراهم می‌کند. به‌جای ایجاد یک راهنمای کامل، شما می‌توانید کلیپ‌های ۳۰ ثانیه‌ای یا چند عکس را در یک پست بارگذاری و هایلایت کنید.

۱۲. تاثیرگذاران (اینفلوئنسرها)

اینفلوئنسرها صنعت می‌توانند برای یک کمپین بازاریابی بسیار سودمند باشند. داشتن اینفلوئنسرها در تبلیغ محتوای شما، مخاطب موردنظر را جذب می‌کند.

کیتلین شوماخر (Caitlin Shoemaker) یوتیوبر وگان، با حمایت از برندهای دیگر وگان در شبکه‌های اجتماعی خود، برای تقویت سطح دسترسی به برندها هم حمایت مالی می‌کند.

مسلما این فهرست، تمام انواع بازاریابی را عنوان نکرده و تنها کارآمدترین‌ها را بیان کرده است. وقتی صحبت از بازاریابی محتوایی می‌شود، نوعی را انتخاب کنید که به بهترین وجه برای کسب‌وکار شما مناسب باشد و از تجربه‌کردن آن نترسید.