آخرین جستجوی خود در گوگل را به‌یاد آورید. آیا محتوایی که پیدا کردید، واقعا توانست به سوال شما، پاسخ دهد؟ آیا پس از یافتن محتوا، جذب خواندن مقاله یا تماشای ویدیو شدید؟ آیا خواندن آن مقاله، حس کنجکاوی‌تان را برانگیخت تا سراغ یادگیری و مطالب بیشتر بروید؟ اگر جواب شما به هر یک از این سوالات، مثبت است؛ پس تمرکز اصلی فردی که این محتوا را تولید کرده، خوانندگان مطلب، بوده‌ است. به‌همین دلیل برای ساختار متن، ارزش قائل شده و به استراتژی محتوا و ارائه صحیح مطلب، اهمیت ویژه‌ای داده است.

به‌لطف این دقت و توجه، تولیدکننده محتوا توانست امتیاز را، از آن خود کند. از چه امتیازی صحبت می‌کنیم؟ منظورمان هزاران نفری است که توانستند به‌راحتی، مقاله را پیدا کنند، این امتیازی است که برای صاحب مقاله، ارزش بسیار بالایی دارد. او به این رتبه دست یافت تا هزاران نفر با کسب‌وکارش آشنا شوند و احتمالا باز هم، سراغ سایت او بروند؛ مطالب آن را مطالعه کنند و از سرویس‌هایش بهره‌مند شوند.

در نهایت می‌توان گفت که پشت هر تلاش برای داشتن محتوای دیجیتالی موفق، قطعا نقشه‌ای وجود دارد. شاید متوجه آن نشده باشید، اما هدف اصلی تولیدکننده محتوا از داشتن چنین نقشه‌ای، کمک به شما و دیگر خوانندگان است تا به جواب سوال خود برسید. البته با طرح‌ریزی این هدف، سود نهایی را تولیدکننده محتوا خواهد برد.

استراتژی محتوا قبل از هر چیز، ارائه محتوای مناسب برای خوانندگان است

بسیاری از تولیدکنندگان محتوا در پی آن هستند که مطالب‌شان را به بهترین شکل ممکن، در معرض دید مخاطب قرار دهند. اگر شما هم جزو این دسته هستید و دوست دارید که مهارت‌های بازاریابی محتوای خود را گسترده‌تر کنید؛ باید محتوایی خلق کنید که هم برای انسان‌ها و هم موتورهای جستجو، جذاب باشد و عاشق آن شوند. به این عمل، استراتژی محتوا می‌گویند.

در ادامه این مطلب از استارتاپت، با هم نگاهی به مهم‌ترین تکنیک‌های بازاریابی در استراتژی محتوا می‌اندازیم و دلایل موفقیت آن‌ها را شرح می‌دهیم.

۱. بهینه‌سازی تصویر برای پاسخ برجسته یا Featured Snippets گوگل

موتور جستجوی گوگل یک ویژگی به نام پاسخ برجسته یا Featured Snippets دارد که شاید شما با این ویژگی، آشنا نباشید و هدف آن، پاسخ مستقیم به سوال فرد جستجوگر است. زمانی‌که جواب درستی برای یک سوال وجود داشته باشد، گوگل آن را در یک کادر مشخص و بالای اولین نتیجه جستجوی ارگانیک، نمایش خواهد داد. این ویژگی بسیار مهم است، زیرا بخش قابل توجهی از ترافیک جستجوها را در اختیار خود قرار می‌دهد.

اهمیت ویژگی پاسخ برجسته گوگل

ویژگی «پاسخ برجسته» گوگل می‌تواند به شیوه‌های مختلفی به نمایش دربیاید. از جمله روش‌های نمایش این ویژگی گوگل، می‌توان به متن، تصویر، ویدیوی یوتیوب یا فهرست‌هایی که با شماره یا بولت مشخص شده‌اند، اشاره کرد.

بهینه‌سازی تصاویر برای ویژگی Featured Snippets گوگل، یک استراتژی محتوا است که می‌تواند به شما در بازاریابی محتوا کمک کند. مثلا نگاهی به این تصویر سایت Switchback Travel بندازید؛ تصویری که در پایین مشاهده می‌کنید، نتیجه جستجوی کلمه best hiking boots است.

اهمیت تصاویر در ویژگی پاسخ برجسته گوگل

همانطور که در مثال بالا مشاهده می‌کنید، گاهی گوگل برای پاسخ به سوال افراد، از ترکیب چند سایت استفاده می‌کند. معمولا متن و تصویر آن سایتی که به‌خوبی بهینه شده باشد، نمایش داده می‌شود؛ اما ممکن است گاهی فرق کند. در نمونه بالا، متن نمایش داده شده از سایت مجله نیویورک است ولی تصویر، به سایت سوییچ‌بک تراول تعلق دارد.

از این رو بهتر است در استراتژی محتوا، به چگونگی بهینه‌سازی تصویر برای موتورهای جستجو، توجه کنید؛ برای کلمات کلیدی مورد نظر خود، تصاویری قرار دهید و آن‌ها را بهینه کنید تا بتوانید از بهترین ویژگی‌ گوگل، بهره ببرید.

۲. بهینه‌سازی ویدیو برای پاسخ برجسته یا Featured Snippets گوگل

زمانی‌که پاسخ‌دهی به جواب سوالات افراد از طریق این ویژگی، در میان است؛ گوگل فقط به محتوای متنی سایت‌ها نگاه نمی‌کند. این موتور جستجو، حتی می‌تواند محتوای مورد نظرش را از دل شبکه یوتیوب بیرون بکشد و به مردم نشان دهد. پس بسیار مهم است که استراتژی محتوای‌تان را بر اساس همان هدفی که برای آن‌ ویدیو تولید می‌کنید، بهینه‌سازی کنید. البته این ویژگی، تنها متعلق به یوتیوب است و سایت‌های دیگری مثل آپارات، از این قدرت بی‌بهره هستند.

مثلا به ویدیو یوتیوب تویوتا (Toyota) اروپا نگاه کنید که توانسته در این ویژگی موتور گوگل، جا خوش کند و به‌طور مستقیم، پاسخ افراد را بدهد.

اهمیت یوتیوب در جستجوی گوگل

با بهینه‌سازی درست ویدیوهای یوتیوب خود برای سئو، شانس این که شما هم از ویژگی پاسخ برجسته گوگل بهره‌مند شوید افزایش پیدا می‌کند و نه فقط در خود سایت یوتیوب، بلکه در موتور جستجوی گوگل دیده خواهید شد و نتیجه آن، دستیابی به مخاطبان بیشتر است.

۳. فهرست‌بندی مقالات برای پاسخ برجسته یا Featured Snippets گوگل

مقاله‌هایی که فهرست‌بندی دارند، موقعیت‌های بهتری برای دستیابی به ویژگی پاسخ برجسته گوگل، خواهند دشت. مثلا به این مطلب از واشنگتن پست توجه کنیند و ببینید که آن‌ها، چه کاری انجام داده‌اند. برای رسیدن به این مطلب، ما جمله «how to plan for a road trip» را در گوگل جستجو کردیم و حالا پاسخ گوگل:

اهمیت فهرست بندی مطالب در جستجوی گوگل

۴. نشانه‌گذاری گلوله‌ای برای پاسخ برجسته یا Featured Snippets گوگل

بعد از مقالات فهرست‌بندی شده، مقالاتی که فهرست نشانه‌گذاری شده دارند یا از بولت (Bullet) استفاده می‌کنند، می‌توانند راه‌ خود را به این ویژگی موتور جستجوی گوگل، باز کنند. معمولا آن دسته از مقالاتی که برای معرفی بهترین‌ها (best-of)، با گلوله نشانه‌گذاری می‌شوند؛ مورد توجه گوگل قرار می‌گیرند. مثل بهترین کتاب‌ها، بهترین ابزار سفر و …

مثلا این مطلب سایت RVing Planet، توانسته با نشانه‌گذاری صحیح خود، بهترین کاروان‌های سفر را به ما نشان دهد:

اهمیت نشانه گذاری فهرست در جستجوی گوگل

راه‌های مختلفی برای بهبود محتوای خود به‌شکل صحیح، وجود دارد تا در مسیر ویژگی پاسخ برجسته گوگل قرار گیرید. تعدادی از این روش‌ها را در ادامه می‌خوانیم:

  • ویدیویی از یوتیوب در نزدیکی بخش بالایی مطلب و صفحه خود قرار دهید. حالا به‌همان‌صورت که صفحه و متن‌تان را بهینه کردید؛ آن را هم تنظیم و بهینه کنید.
  • دقیقا مانند محتوای ویدیویی، مطمئن شوید که متن جایگزین (Alt-Text) تصاویرتان را بر اساس صفحه‌ و متن خود، تنظیم کرده‌اید.
  • در کادری نزدیک بالای صفحه، مشخص کنید که خواننده قرار است چه‌چیزی بخواند و موضوع مطلب چیست. این کادر می‌تواند یک متن تعریفی باشد یا مقدمه‌‌ای نشانه‌گذاری‌شده که مشخص می‌کند خواننده قرار است در ادامه، چه محتوایی را مطالعه کند.

برای آشنایی هر چه بیشتر با ویژگی پاسخ برجسته و موفقیت در آن، ویدیوی آموزشی هاب اسپات را تماشا کنید:

۵. برای توییت کردن کلیک کنید

اگر راه‌های اشتراک‌گذاری را برای افراد راحت کنید، شما به یک سایت دوست‌داشتنی برای خوانندگان، تبدیل خواهید شد. گاهی شما مطلب بسیار خوبی تولید می‌کنید و مردم برای اشتراک‌گذاری آن با اطرافیان خود یا افراد مرتبط با حوزه کاری‌شان، علاقه دارند. روش موثری که بتوانید از این موقعیت، به‌خوبی استفاده کنید، بازگذاشتن راه اشتراک‌گذاری مطلب در شبکه‌های اجتماعی برای خوانندگان است. یکی از مهم‌ترین این راه‌ها، گزینه کلیک برای توییت‌کردن یا Click to Tweet است که به شخص علاقه‌مندی که جذب مقاله شده، اجازه می‌دهد تا به‌راحتی، آن را به اشتراک بگذارد.

اهمیت اشتراک‌گذاری محتوا از طریق توییتر در استراتژی محتوا

توییتر یک شبکه مجازی بزرگ است که اشتراک‌گذاری مطالب، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن محسوب می‌شود؛ خصوصیتی که در شبکه‌های اجتماعی دیگری نظیر اینستاگرام، هرگز نخواهید دید. بنابراین خوب است که در استراتژی محتوا، تمرکز ویژه‌ای به آن و ایجاد ویژگی Click to Tweet داشته باشید.

اگر به داشتن چنین ویژگی علاقه‌مند هستید، می‌توانید از این ابزار رایگان، استفاده کنید.

۶. گردآوری متخصصین

مهم نیست در چه صنعتی مشغول به فعالیت هستید، همیشه اینفلوئنسرها یا افراد با نفوذی در صنعت شما هستند که مردم آن‌ها را دنبال کنند.

شراکت با چنین افرادی باعث تقویت محتوا می‌شود و از آن مهم‌تر، احتمال این که مطلب شما را در شبکه‌های مختلف خود به اشتراک بگذارند هم وجود دارد.

برای مثال، سایت Digital Olympus در یکی از مطالب بلاگ خود با ۴۰ متخصص دیجیتال مارکتینگ مصاحبه کرده است و از آن‌ها خواسته تا موثرترین شیوه‌های خود برای افزایش ترافیک سایت را بیان کنند.

همکاری با متخصصین حوزه‌های مرتبط کسب و کار در استراتژی محتوا

یکی از نکات جالب توجه این مطلب، چگونگی دسته‌بندی و مرتب‌سازی افراد شرکت کننده در تولید این مقاله است. در بالای صفحه، تصویری از تمامی متخصصین همراه با نام آن‌ها درج شده است. اگر بخواهید شیوه یک متخصص خاص را مطالعه کنید، به راحتی روی آن کلیک می‌کنید و مستقیما شیوه او نمایش داده خواهد شد.

همچنین لینک‌های انکور در این مطلب وجود دارد که اجازه می‌دهد بر اساس موضوع بتوانید به جستجو بپردازید. از این طریق، خوانندگان به راحتی می‌توانند تنها با یک کلیک به بخش مورد نظر خود بروند.

۷. صفحه تحقیقات

ایجاد یک صفحه تحقیقات که با لینک‌های کمکی و مناسبی ایجاد شده باشد، راهی مناسب برای ایجاد محتوای درست است.

اگر در کسب و کار خود برای مدت زیادی است که مطلب تهیه می‌کنید، بنابراین این شانس را دارید تا با ویژگی خوشه‌بندی محتوای مرتبط در موضوعاتی که ایجاد کرده‌اید، خوانندگان را دائما با این محتویات رو به رو و دسترسی این مطالب را برای آن‌ها آسان کنید.

برای مثال، شرکت بهداشت دهانی Colgate، بیش از ۲۴۰۰ محتوا در اختیار دارد که مربوط به موضوع Gum Disease هستند.

استفاده از شیوه صفحه تحقیقات برای استراتژی محتوا

این مقدار مطلب به شدت زیاد است و پیدا کردن موضوع مناسبی که به دنبال آن هستیم کار ساده‌ای نیست. به همین دلیل است که این سایت، یک صفحه تحقیق ایجاد کرده است تا کار را برای خوانندگان خود راحت کند. هر یک از بخش‌های یافت شده در این صفحه تحقیق دارای:

  • یک پاراگراف توضیح متنی
  • یک فهرست نشانه‌گذاری شده گلوله‌ای
  • لینک‌سازی به محتوای مرتبط در سایت
نقش مهم دسته‌بندی محتوای درون سایت در استراتژی محتوا

۸. خوشه‌بندی موضوعات

یکی از مهم‌ترین موارد سئو در استراتژی محتوا داشتن یک چارچوب مناسب از خوشه‌بندی یا دسته‌بندی موضوعات درون سایت یا یک صفحه است. این مورد برای گوگل مشخص می‌کند که محتوای موجود در سایت شما به درستی دسته‌بندی شده‌اند و مرتبط با جستجوگران هستند. برای آموزش بیشتر در خصوص این چارچوب در استراتژی محتوا، ویدیوی پایین از سایت هاب اسپات را مشاهده کنید:

برخی از سایت‌ها این نوع از استراتژی محتوا را با ایجاد صفحات مسترکلاس یا صفحات راهنما که دارای لینک‌های مختلف و مرتبط است، وارد مرحله‌ جدیدی کرده‌اند. به این نوع از صفحات، صفحات ستونی «Pillar Pages» گفته می‌شود. یک صفحه ستونی، صفحه‌ای از وبسایت است که تمامی موضوعات مهم درون سایت را همراه با لینک‌سازی از به صورت دسته‌بندی شده در خود جای داده است که البته به آن خوشه‌بندی هم گفته می‌شود. یکی از نمونه‌های برجسته خوشه‌بندی، مطلب آموزشی بازاریابی محتوا سایت Moz است.

سایت Moz به شکل خلاقانه‌ای، فهرستی از قسمت‌های مختلف آموزش خود را دسته بندی کرده و هر کدام از آن‌ها شامل لینک به مطلب مورد نظر هستند.

استفاده از خوشه‌بندی موضوعات یا Topic Clusters در استراتژی محتوا

به‌علاوه، استفاده از لینک‌های انکور برای فهرست‌بندی قسمت‌های مختلف مطلب، روشی موثر برای ارتباط خوشه‌بندی‌های سایت با یکدیگر است. این کار برای خوانندگان ارزش ایجاد می‌کند و در عین حال گوگل به صفحات شما علاقه‌مند می‌شود.

نقش موثر استفاده از روش Topic Clusters در گوگل

۹. خودکارسازی بازاریابی

خودکارسازی بازاریابی، ترکیبی از نرم‌افزار و استراتژی است. با خودکارسازی بازاریابی، کسب و کار‌ها می‌توانند چشم‌اندازها و مشتریان خود را مورد هدف قرار دهند. این کار با استفاده از پیام‌های خودکارسازی شده از طریق شبکه‌های آنلاین و آفلاین که شمال ایمیل، متن، اینترنت و شبکه اجتماعی هستند می‌شود. هر پیام به صورت خودکار بر اساس فهرستی از دستورات از پیش تعیین شده ارسال می‌شوند که به آن جریان کار می‌گویند.

خودکارسازی بازاریابی می‌تواند ابزاری مناسب برای درگیر نگه داشتن خوانندگان با برند شما باشد، اما مهم است که مطمئن شوید پیامی درست را به افرادی درست در زمانی درست ارسال می‌کنید.

Mailshake که یک ابزار تماس ایمیلی است، از طریق ایجاد یک کلاس Cold Email به منظور آموزش مردم برای چگونگی ارتباط بهتر از طریق ایمیل، توانسته به شکل موثری خودکارسازی بازاریابی را پیاده‌سازی کند. این کلاس ویژه شامل ۸ فصل جامع می‌شود که به شکل صفحات ستونی برای کاربران در دسترس قرار گرفته‌اند.

این سایت می‌داند که محتوای زیادی ایجاد کرده و مردم اصلا دوست ندارند همه این مطالب را در یک صفحه به صورت یکجا مشاهده کنند. بنابراین از طریق صفحات ستونی و خوشه‌بندی مطالب، روش مطالعه را برای کاربران خود بهبود بخشیده است.

قدرت جذب مشتری با خودکار سازی بازاریابی در استراتژی محتوا

این سایت توانست با شیوه دسته‌بندی مطلب و ارائه آن‌ها به خوانندگان، بیش از ۵۳۰۰ ایمیل دریافت کند. این نشان می‌دهد می‌توان از این طریق یک استراتژی محتوا درست و موثر داشت.

۱۰. ارائه محتوا

یکی از روش‌های امتحان شده و واقعی برای تبدیل کردن بازدیدکنندگان مطالب شما به مشتری، این است که به آن‌ها پیشنهاد چیزی با ارزش در ازای اطلاعات تماس آن‌ها (مانند آدرس ایمیل) بدهید. این روش استراتژی محتوا به عنوان پیشنهاد یا ارائه محتوا شناخته می‌شود.

مواردی که می‌توانند شامل ارائه محتوا شوند شامل موارد زیر هستند که البته نمی‌توان آن‌ها را محدود به همین مثال‌ها کرد:

  • آموزش و راهنما
  • کتاب‌های منبع
  • قالب
  • کنفرانس‌های مجازی

البته برای ایجاد محتوای پیشنهادی با ارزش، نیاز به صرف زمان بسیار زیادی است.

یک روش موثر در جهت ایجاد استراتژی پیشنهاد محتوا، تغییر مجدد و بسته‌بندی دوباره قطعات مختلف محتوای موجود در سایت است. برای مثال، شرکت امنیتی داده‌های Townsend Security یک صفحه ستونی برای یکی از موضوعات تخصصی خود ایجاد کرده است.

اهمیت ارائه و پیشنهاد محتوا در استراتژی بازاریابی محتوا

برای این که کمک کند تا بازدیدکنندگان به مشتری تبدیل شوند، این سایت محتوای درون صفحات خود را با تغییرات مجدد و شکل‌دهی دوباره آن‌ها به یک صفحه راهنما و آموزشی، اجازه داده تا مردم بیشتر و بیشتر با محتوا درگیر شوند و با داشتن صفحات ستونی، دائما فرد را درون سایت خود نگه دارد.

۱۱. محصولات رایگان

محصولات شما باید بهترین بازاریابی شما باشند. یک راه موثر برای ایجاد ارزش برای چشم‌اندازهای شما این است که ابزاری رایگان که هم راستا با محصولات یا سرویس‌های شما هستند، خلق کنید.

اگر بتوانید نظر یک کاربر رایگان خود را با استفاده از ابزار رایگان خود جذب کنید، بنابراین به خود و تیم فروش خود این شانس را داده‌اید تا به این مشتری، ابزارهای پولی بار ارزش خود را نشان دهید و او را به خرید راغب کنید.

نقش موثر ارائه محصولات رایگان در بازاریابی و استراتژی محتوا

برای مثال، بگذارید بگوییم شما یک نویسنده هستید که برای ایجاد بخش بصری محتوایی که خلق می‌کنید نیاز به کمک دارید. بنابراین شاید استفاده از سایت Venngage مناسب باشد، شرکتی که کار او ایجاد بخش‌های بصری جذاب برای محتوا است. در قسمت رایگان پلتفرم آن‌ها، کاربران به قالب‌های متنوعی برای اینفوگرافیک‌ها، ارائه‌ها، بروشورها، چک‌لیست‌ها و غیره دسترسی دارند.

اما در آینده زمانی که بخواهید سطح کاری خود را بالاتر ببرید و به محصولات ویژه و پولی فکر کنید، قطعا اولین سایتی که به ذهن شما خواهد رسید همین Venngage خواهد بود.