یکی از بهترین‌ روش‌ها برای تقویت برنامه نویسی و یادگیری بیشتر آن، تجربه چالش‌های برنامه‌ نویسی و مسابقات هیجان‌انگیز این حوزه است. حل چالش‌ها و پازل‌های مختلف، کمک می‌کنند تا به فردی تبدیل شویم که وقتی سروکله مشکلی پیدا می‌شود، به‌راحتی می‌توانیم آن‌ را حل کنیم و شرایط سخت را پشت‌سر بگذاریم. با ارتقای مهارت‌های خود در زمینه برنامه‌نویسی، به شخصی تبدیل می‌شوید که می‌تواند مشکلات کدها را پیدا کند، پیچیدگی زبان برنامه نویسی را بداند، به‌راحتی کار پیدا کند، الگوریتم‌های جدید ایجاد کند و ده‌ها کار دیگر.

در ادامه این مطلب از استارتاپت، به چند نمونه از بهترین سایت‌های چالشی برای تقویت و آموزش برنامه نویسی، نگاهی خواهیم داشت:

۱. سایت تقویت برنامه نویسی TopCoder

سایت TopCoder، یکی از پلتفرم‌های شناخته شده برای رقابت‌های برنامه‌نویسی آنلاین است. در این سایت، شما فهرستی از چالش‌های الگوریتمی خواهید داشت که به‌صورت آنلاین می‌توانید آن‌ها را در ادیتور این سایت، تکمیل کنید. همچنین رویداد‌هایی مثلSingle Round Matches، در زمان‌های مشخص و به‌صورت دوره‌ای، در این سایت برگزار می‌شوند که در آن می‌توانید با سایر برنامه نویسان، رقابت کنید و با حل هرچه سریع‌تر چالش‌ها، امتیاز بیشتری به‌دست آورید.

همچنین سیستم رتبه‌بندی این سایت، شما را با بهترین برنامه نویسان آشنا می‌کند تا هرچه بیشتر برای تقویت برنامه نویسی خود، انگیزه داشته باشید.  

تقویت و یادگیری برنامه نویسی

۲. سایت آموزش برنامه نویسی Coderbyte

بیش از ۲۰۰ چالش برنامه‌نویسی در سایت Coderbyte وجود دارد که می‌توانید به‌طور مستقیم و آنلاین از بین ۱۰ زبان برنامه نویسی مختلف، آن‌ها را حل کنید. این چالش‌ها به‌ترتیب از آسان به سخت، در سایت وجود دارند؛ همچنین کلکسیونی از آموزش‌‌های الگوریتم، ویدیوهای مقدماتی، کورس‌های آماده‌سازی و غیره در آن دیده می‌شود. Coderbyte برخلاف دیگر سایت‌های تقویت برنامه نویسی، اجازه می‌دهد تا راه‌حل‌هایی که سایر برنامه‌نویسان برای چالش‌ها به‌کار برده‌اند، را ببینید و از آن‌ها یاد بگیرید.

۳. سایت تقویت برنامه نویسی Project Euler

سایت Project Euler، مناسب علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی در حوزه علوم کامپیوتر و ریاضیات است که کلکسیون بزرگی از چالش‌های این حوزه را در اختیار دوستداران آن، قرار می‌دهد. چالش‌ها به‌طور معمول، در زمینه نوشتن برنامه‌ کوچکی برای یافتن راه‌حل یک فرمول یا معادله ریاضی است.

البته نمی‌توانید به‌طور مستقیم، در ادیتور این سایت برنامه‌نویسی کنید؛ باید ابتدا راه‌حل را روی کامپیوتر خودتان بنویسید و سپس آن را به سایت، ارائه دهید. اگر سرتان برای ریاضی درد می‌کند، Project Euler برای شما ساخته شده است!

۴. سایت آموزش برنامه نویسی HackerRank

در سایت HackerRank، شما چالش‌های برنامه نوسی در زمینه‌های مختلف، از جمله الگوریتم، ریاضیات، SQL، برنامه نویسی کاربردی، هوش مصنوعی و بسیاری موارد دیگر، در اختیار خواهید داشت. این سایت، یک ادیتور آنلاین مستقیم دارد تا به‌راحتی، چالش‌ها را در آن، حل کنید و برای تمامی چالش‌ها، یک بررسی، گفتگو و لیدربورد وجود دارد. همچنین هریک از چالش‌ها، مقاله‌ای دارند که در آن، توضیحاتی همراه با چگونگی غلبه بر آن چالش، نوشته شده است. البته در کنار تمام این ویژگی‌ها، نمی‌توانید راه‌حل برنامه‌نویسان دیگر را ببینید.

یکی از ویژگی‌های سایت هکر رنک، این است که به کاربران خود اجازه می‌دهد تا درخواست استخدام کنند و با حل چالش‌ شرکت‌های مختلف که در اختیار این سایت قرار می‌دهند؛ نظر آن‌ها را به خود جلب کنند و به استخدام این شرکت‌ها دربیایند.

آموزش برنامه نویسی و تقویت مهارت در آن

۵. سایت تقویت برنامه نویسی CodeChef

CodeChef یک سایت برنامه‌نویسی رقابتی هندی است که هزاران چالش را در خود جای داده است. شما می‌توانید در ادیتور آنلاین این سایت کدنویسی کنید و بر اساس زمینه فعالیت و سطح برنامه نویسی خود، کلکسیونی از چالش‌های موجود در حوزه‌های مختلف را مشاهده کنید. یکی از ویژگی‌های خوب این سایت، وجود جامعه‌ای از برنامه‌نویسان است که در یک انجمن مشترک، دور هم جمع شده‌اند و با هم رقابتی سالم برقرار کرده‌اند.

۶. سایت آموزش برنامه نویسی Exercism.io

سایت Exercism، بیش از ۳۱۰۰ چالش در ۵۲ زبان برنامه نویسی مختلف دارد. پس از آن که زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید، می‌توانید چالش‌های مختلفی را ز طریق دستگاه خود، پشت‌سر بگذارید. این سایت رابط کاربری برنامه نویسی خود را دارد که می‌توانید از سایت GitHub، دانلود کنید.

هرچند این سایت، نسبت به دیگر سایت‌های چالش برنامه نویسی، تفاوت‌هایی دارد و در آن پس از تکمیل هر یک از چالش‌ها، می توانید با یک استاد، کار کنید. این استاد، کارتان را به‌صورت آنلاین بررسی می کند، نکات مختلف را به شما آموزش می‌دهد و در صورت نیاز، کمک می‌کند تا نیازهای‌تان را بهبود بخشید. زمانی‌که چالشی را به‌خوبی پشت‌سر بگذارید، چالش‌های بیشتری برای حل‌کردن، آزاد خواهند شد.

تقویت مهارت برنامه نویسی

۷. سایت تقویت برنامه نویسی Codewars

سایت Codewars، کلکسیون بزرگی از چالش‌های برنامه نویسی دارد که پازل حل‌شده شما، توسط متخصصین این سایت، بررسی می‌شود. Codewars از چند زبان برنامه نویسی پشتیبانی می‌کند و شما به‌راحتی می‌توانید چالش‌ها را در ادیتور آن به‌طور آنلاین، حل کنید. همچنین به‌لطف حضور متخصصان و پشتیبانی آن‌ها، می توانید در گفتگوهای مربوط به این چالش‌ها شرکت کنید و راه‌حل‌های کاربران دیگر را ببینید.

۸. سایت آموزش برنامه نویسی LeetCode

سایت LeetCode، یک سایت مسابقه برنامه نویسی است که بیش از ۱۹۰ چالش منحصربه‌فرد دارد تا شما را برای هرگونه مصاحبه شغلی تکنیکی و عملی، آماده کند. همچنین این سایت، از ۹ زبان برنامه نویسی پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید تمامی چالش‌ها را به‌صورت آنلاین، حل کنید. با این‌که لیت‌کد، اجازه نمی‌دهد تا راه‌حل‌ سایر کاربران را ببینید؛ اما موقعیت راه‌حلی که شما ارائه داده‌اید را نمایش می‌دهد. مثلا مقدار زمانی که صرف حل چالش کردید یا جایگاه شما نسبت به دیگر برنامه نویسان این سایت را نشان می‌دهد.

همچنین این سایت، یک مصاحبه شغلی تقلیدی دارد که به‌منظور آمادگی شما برای هرگونه مصاحبه شغلی در زمینه‌ برنامه‌نویسی، آن را تدارک دیده‌اند. مسابقات برنامه نویسی منحصربه‌فرد و همچنین مقاله‌های متنوع برای آگاهی هرچه بیشتر شما در زمینه‌های مختلف برنامه‌نویسی، از دیگر ویژگی‌های سایت لیت‌کد است.

تقویت و یادگیری مهارت برنامه نویسی

۹. سایت تقویت برنامه نویسی SPOJ

سایت Sphere Online Judge (SPOJ)، یک سایت مسابقه برنامه نویسی آنلاین است که بیش از ۲۰ هزار چالش را در اختیار کاربران خود، قرار می‌دهد و شما می‌توانید در ادیتور آنلاین آن، چالش‌ها را حل کنید. همچنین در این سایت، مسابقات منحصر‌به‌فردی برگزار می‌شود و کاربران آن می‌توانند درمورد چالش‌های مختلف، باهم گفتگو کنند.

۱۰. سایت آموزش برنامه نویسی CodinGame

سایت CodinGame، کمی نسبت به دیگر سایت‌هایی که معرفی کردیم، متفاوت است. زیرا شما در این سایت، به‌جای حل‌کردن چالش‌ها در یک ادیتور، بخشی از برنامه نویسی بازی‌ را برعهده می‌گیرد که به‌صورت آنلاین، می‌توانید آن‌‌ را بازی کنید. فهرستی از بازی‌ها وجود دارد و شما نسبت به سلیقه خودتان، می‌توانید در ساخت آن‌ها مشارکت کنید. هریک از بازی‌ها مشکلاتی دارند که به شما توضیح داده می‌شود. در کنار ادیتور آنلاین آن، می‌توانید نمونه آزمایشی کار خود را هم، مشاهده کنید. همچنین پشتیبانی بیش از ۲۰ زبان برنامه نویسی، سایت کدین‌گیم را به مکان جذابی برای تقویت و یادگیری برنامه‌نویسی، تبدیل کرده است.

اگرچه این سایت، نسبت به دیگر سایت‌های رقابت برنامه نویسی متفاوت است؛ اما یکی از محبوب‌ترین‌ها در میان برنامه نویسانی است که از حل چالش‌ها لذت می‌برند.