یک معلم خوب چه ویژگی‌هایی دارد که قادر است یک کلاس بی‌نظیر را تحویل جامعه بدهد؟ با استارتاپت همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

چه چیزی یک معلم را به فردی قوی و خوب تبدیل می‌کند؟ چه چیزی باعث می‌شود تا او نسبت به سایر معلمین، فردی عالی به‌نظر برسد؟ جواب سوال، نه به میزان اطلاعات معلم، بلکه به شخصیت و تجارب او بستگی دارد.

خصوصیات منحصربه‌فرد معلمان خوب

در ادامه این مطلب از استارتاپت، ۷ ویژگی یک معلم خوب را فهرست کرده‌ایم؛ معلمانی که توانسته‌اند بهترین ارتباط را با دانش آموزان برقرار کنند و نتیجه خوب شاگردان خود را از نوع مدیریت کلاس خود مشاهده کنند.

۱. یک معلم خوب اعتمادبه‌نفس خود را نشان می‌دهد

اعتماد به نفس درمورد مسائل بسیاری صادق باشد. یک نوع اعتماد به نفس داریم که معلم از دانش بسیار بالای خود به‌دست آورده و این دانش را به شاگردان منتقل می‌کند. یک نوع اعتماد به نفس دیگر هم داریم که معلم آن‌قدر شیوه خوبی برای تدریس به‌کار می‌برد که دانش‌آموزان سریعا آن را می‌فهمند. اعتماد به نفس انواع بسیاری دارد. اگرچه این نوع اعتماد به نفس‌ها برای معلمان ضروری هستند، اما بین تمام این موارد، فقط یک مورد از اعتماد به‌ نفس است که باعث می‌شود یک معلم خوب، بتواند خود را از دیگران متمایز کند.

این اعتماد به نفس، حسی است که به معلم می‌گوید او در جای درستی قرار دارد. یک خودباوری که از حسی هیجان‌انگیز نشات گرفته و معلم از اینکه قرار است وقت خود را با دانش‌آموزان جوان بگذراند، کاملا خوشحال است. او از اینکه فرصتی پیدا کرده تا به آن‌ها چیزهای جدید یاد بدهد، حسی وصف‌ناپذیری دارد. اگر معلمی از این ویژگی برخوردار باشد، دانش‌آموزان هم این حس را از سوی او دریافت خواهند کرد.

کارکردن در یک مدرسه، سخت و پر استرس است اما معلمی با چنین حس اعتماد به‌ نفسی، حتی می‌تواند شلوغ‌ترین کلاس‌ها را هم مجذوب خود کند.

یک معلم خوب چه ویژگی‌های باید داشته باشد؟

۲. یک معلم خوب تجربه شخصی دارد

داشتن تجربه شخصی خارج از کلاس‌‌های درس و حتی خارج از محدوده آموزشی، برای آموزش هرچه بهتر دانش‌آموزان یک ویژگی ارزشمند است. معلمانی که سفرهای زیادی کرده‌ و در زمینه‌های دیگر کار کرده‌اند، به‌طور جدی ورزش می‌کنند یا حتی از تجارب مختلف دیگر زندگی لذت کافی می‌برند، قادر هستند شخصیت متفاوتی از یک معلم را به دانش‌آموزان نشان دهند.

زمانی‌که یک معلم، تجارب مختلفی داشته باشد؛ همیشه می‌تواند درس را به روش‌های متنوعی به دانش‌آموزان یاد دهد. حتی این افراد از آن‌جایی که تجربه شخصی مختلفی از زندگی و کار در خارج از حیطه معلمی دارند، می‌توانند یکی از سوال‌های جاودانه مدرسه‌ها را به درستی پاسخ دهند: «آقا اجازه! این درس کجای زندگی قراره کمک‌مون کنه؟». چنین معلمی می‌داند درسی که به دانش‌آموزان خود می‌دهد، کجای زندگی‌شان و فراتر از محیط مدرسه، به کمک آن‌ها خواهد آمد.

۳. یک معلم عالی انگیزه دانش‌آموز را درک می‌کند

انگیزه برای دانش آموزان، امری بسیار حیاتی است، اما زمانی‌که هر دانش‌آموز یک عقیده یا یک علاقه خاص دارد؛ ممکن است این مسئله در یک کلاس از کنترل خارج شود. بدون‌شک تک‌تک دانش‌آموزان انگیزه‌های متنوعی دارند. برخی از آن‌ها می‌توانند انگیزه خود را با درسی که فرا می‌گیرند، هماهنگ کنند اما متاسفانه، برخی از دانش‌آموزان دیگر هم هستند که نیاز به یک محرک خارجی دارند.

این نوع دانش‌آموزان، در خطر گسسته‌شدن از فضای کلاس و درس‌ قرار دارند. در چنین شرایطی است که یک معلم خوب می‌داند که چطور هر یک از دانش‌آموزان خود را هدایت کند. چنین معلمی می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد انگیزه برای دانش‌آموزان باشد. معلمانی که قادر به انجام این کار نیستند، باید دوباره درمورد شغل خود فکر کنند. چه فایده‌ای دارد وقتی یک معلم فقط درس بدهد، اما نتواند ارتباطی میان درس و انگیزه دانش‌آموز ایجاد کند؟

۴. آن‌ها از خود مردم هستند، نه قهرمان

بله، همه معلم‌ها قهرمان هستند؛ اما این به چه معناست؟ برخی از معلمان همچنان در نشان‌دادن هر‌گونه احساسات در کلاس ضعیف هستند و انرژی خود را صرف پنهان‌کردن برخی از احساسات‌شان می‌کنند.

چرا؟ بسیاری از معلم‌ها از این می‌ترستند که بگویند: «من جواب این سوال را نمی‌دانم.» اما آن دست از معلمانی که واقعا با دانش‌آموزان خود ارتباط برقرار کرده‌اند، هیچ‌گاه از نشان‌دادن احساسات و ضعف خود در کلاس ترسی ندارند. چنین معلمی به‌راحتی اعتراف می‌کند که تمام دانش دنیا در اختیار او نیست.

البته که هیچ‌ فردی، مخصوصا یک معلم‌، دوست ندارند که در برابر دانش‌آموزان، چنین وضعیتی داشته‌ باشند. اما چه چیزی بهتر از اینکه یک معلم بتواند به دانش آموزان خود از این طریق، همدلی را بیاموزد. یک معلم خوب در چنین شرایطی، با دانش‌آموزان خود یک‌دل می‌شود تا با همکاری یکدگیر، به‌دنبال جواب سوالی بروند که نمی‌دانند. آن‌ها به دانش‌آموزان خود می‌گویند:

من جواب این سوال را بلد نیستم، بیایید با هم جوابش را پیدا کنیم!

چطور به یک معلم خوب و موفق تبدیل شویم؟

۵. یک معلم حرفه‌ای ریسک‌پذیری را نشان می‌دهد

معلم‌ها باید به دانش‌آموزان خود یاد بدهند تا شخصیت‌های ریسک‌پذیری داشته باشند. اما مسئله این است که بسیاری از معلمان، خودشان هم شخصیت‌ ریسک‌پذیری ندارند و این به‌نوعی، آسیب‌پذیری یک معلم را نشان می‌دهد.

معلمی که همیشه بخواهد فراتر از جایگاه خود قدم بگذارد و دانش‌آموزان را همراه خود ببرد تا چیزهای جدید را امتحان کنند؛ فردی است که اعتماد دانش‌آموزان را جلب می‌کند و به آن‌ها شجاعت می‌دهد.

اهمیتی ندارد که ریسک‌پذیری چنین معلمی، موفقیت‌آمیز بوده یا شکست خورده است؛ مهم این است که تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای بچه‌های کلاس خود، رقم زده است.

۶. یک معلم خوب روی چیزهای مهم تمرکز می‌کند

معلمانی هستند که بیشتر از هر چیز، حواس‌شان به این است که کدام‌ یک از شاگردان دیرتر سر کلاس حاضر شده یا چه شخصی غیبت کرده است. هنوز هم هستند معلم‌هایی که وقت زیادی برای را سخنرانی صرف می‌کنند یا به زبان ساده‌تر، وقت با‌ارزش خود و کلاس را صرف موضوعات مهم نمی‌کنند.

اما یک معلم قوی می‌داند، زمانی‌که بچه‌ها غیبت می‌کنند؛ یعنی این دانش‌آموزی با موانع و مشکلاتی فراتر از کلاس درس، مواجه هستند. هدردادن وقت برای حل چنین مسائلی، هیچ‌وقت جواب نمی‌دهد و مسائلی مثل غیب دانش‌آموز یا مشکلات او، به مدیر و مشاور مدرسه مربوط است، نه معلم.

همچنین یک معلم خوب می‌داند که با سخنرانی طولانی، فقط دانش‌آموزان را خسته می‌کند و آن‌ها هیچ‌چیز یاد نمی‌گیرند؛ در عوض سعی می‌کنند که با ارزیابی مفید و موثر، دانش‌آموزان را درگیر یادگیری کنند.

۷. یک معلم حرفه‌ای چندان نگران حرف‌های مدیر مدرسه نیست

بهترین‌ معلم‌ها، کاری را که یک مدیر می‌گوید، انجام نمی‌دهند! معلم‌های قوی کار خود را بدون نگرانی درمورد اینکه مدیر چه می‌گوید، پیش می‌برند. آن‌ها ریسک می‌کنند و شاید حتی کلاس‌شان شلوغ و پر سر و صدا هم باشد؛ اما آن‌قدر خوب به دانش‌آموزان خود درس می‌دهند که برای‌شان مهم نیست که کلاس‌شان چقدر شلوغ شده است. این شلوغی کلاس، از هیجان و درگیری است، نه شیطنت‌.

چنین معلمی می‌داند که یادگرفتن، یک فعالیت مرتب و منظم نیست و اگر زیاد روی قوانین پایبند باشد؛ خلاقیت، کنجکاوی و اشتیاق دانش‌آموزان به‌خوبی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.