به‌نظر می‌رسد زمانی که تحت فشار کاری قرار داریم، برای افزایش خلاقیت به یک مانع برمی‌خوریم. در حقیقت، مطالعه‌ها نشان داده‌اند هنگامی ‌که تحت فشار شدید قرار داریم، عملکرد و ظرفیت مغز ما برای حل مسئله کاهش می‌یابد.

مک کنزی (McKinsey) دریافت که رهبرهای خلاق در شرکت‌ها نسبت به همتایان خود، در حوزه‌های مختلف و کسب درآمد بیشتر، بهتر عمل کرده‌اند. افزایش خلاقیت شما و توانایی بهره‌برداری از آن می‌تواند فروش را افزایش داده و کارآفرینی را در هر مرحله از کار تقویت کند.

در شرایط اقتصادی کنونی، توانایی تمرکز روی راه‌حل‌های نوآورانه، باارزش‌تر از همیشه است. با کشف خلاقیت ممکن است محصولات یا خدماتی را ارائه دهید که تا یک ماه پیش حتی وجود هم نداشتند. شاید بخواهید بودجه خود را دوباره متوازن کرده یا شاید اکنون بتوانید پروژه‌ای که قبلا روی آن کار کرده‌اید ‌را از راه دور، سریع و با منابع کمتری تکمیل کنید. فشار موجود به‌خاطر ارائه به‌موقع راه‌حل‌های تازه و جدید است.

افزایش خلاقیت به کمک ۵ روش

در این مطلب از استارتاپت، ۵ روش ساده را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید خلاقیت خود را به‌کار گرفته و ایده‌‌های بهتری ارائه دهید.

۱. روش آزادنویسی برای افزایش خلاقیت موثر است

یکی از موانعی که برای افزایش خلاقیت وجود دارد این است که ما از ابتدا در حال ویرایش کیفیت هستیم؛ استانداردهای ما در مرحله تولید ایده بسیار بالا است، در حالی که در این مرحله همه‌چیز باید آشفته و درهم‌ و برهم باشد.

روش آزادنویسی برای افزایش خلاقیت موثر است

برای این‌که بتوانید ایده‌های خود را به‌طور کامل بیان کنید، تکنیک آزادنویسی (freewriting) می‌تواند گزینه خوبی باشد. آزادنویسی، فعالیتی است که به‌طور رسمی توسط پیتر البو (Peter Elbow) در سال ۱۹۷۳ تعریف شد (و قرن‌ها توسط نویسندگان بزرگ به‌کار گرفته شده است). آزادنویسی شما را وادار می‌کند تا به‌صورت مداوم بنویسید و در واقع از جریان هوشیاری شما استفاده می‌کند و اجازه نمی‌دهد ایده‌هایتان را سانسور کنید.

برای کارآفرینانی که می‌خواهند در شرایط پرفشار موفق ‌شوند، اپلیکیشن خطرناک‌ترین نوشته (Most Dangerous Writing App) شرکت Squibly را پیشنهاد می‌کنیم. این اپلیکیشن رایگان دسکتاپ به شما امکان می‌دهد مدت زمانی را به‌صورت مداوم بنویسید (و در صورت انتخاب، یک موضوع هم به شما اختصاص می‌دهد). اگر بیش از ۵ ثانیه مکث کنید، هر آنچه که نوشتید پاک می‌شود. اگر همیشه با این مشکل مواجه هستید که چیزی برای نوشتن به ذهنتان نمی‌رسد، این رویکرد نامتعارف می‌تواند کارساز باشد.

۲. از زمان محدود برای خلاقیت خود استفاده کنید

اگر اهل رقابت‌های دوستانه یا مسابقه باشید، بازی‌سازی می‌تواند به بهره‌وری شما کمک کند، به‌خصوص زمانی‌که بسیاری از ما نسبت به مواقع عادی، زمان کمتری داشته باشیم.

چقدر سریع می‌توانید یکی از کارهای فهرست کارهای روزانه خود را تمام کنید؟ برای سنجش خروجی و مسابقه‌دادن با ساعت، از یک تایمر یا نرم‌افزار زمان‌گیر استفاده کنید. تاگل Toggl یک نرم‌افزار رایگان است و یک افزونه مرورگر برای شروع آسان دارد و هر زمان که کارتان به‌پایان رسید، می‌توانید آن‌ را متوقف ‌کنید.

در مورد این‌که چگونه باید زمان کار خود را تقسیم کنید تا بیشترین بهره‌وری را داشته باشید، مکاتب فکری مختلفی وجود دارند. برخی از کارآفرینان به‌سراغ تکنیک پومودورو (pomodoro) می‌روند که در آن، ۲۵ دقیقه کار کرده و سپس به‌مدت ۵ دقیقه استراحت می‌کنند.

۳. طوفان فکری می‌تواند گزینه خوبی برای افزایش خلاقیت باشد

«طوفان فکری (Mindstorming)» روشی است که توسط متخصص پیشرفت شخصی، برایان تریسی (Brian Tracy) ابداع شد. در این تمرین برای افزایش خلاقیت باید مشکلی را بنویسید، سپس با طوفان فکری ۲۰ راه‌حل منحصربه‌فرد برای آن ارائه می‌کنید.

۵ راه‌حل اول معمولا به‌راحتی به‌ذهن می‌رسند، ۵ راه‌حل بعدی چالش‌برانگیز‌تر بوده و ۱۰ مورد آخر هم کاملا طاقت‌فرسا هستند.

برایان تریسی

این کار نه تنها باعث ارتقای تفکر خلاق می‌شود، بلکه می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را در مواجهه با موانع کاری چالش‌برانگیز تقویت کند. با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که در حل مسئله، راحت‌تر عمل می‌کنید.

طوفان فکری می‌تواند گزینه خوبی برای افزایش خلاقیت باشد

۴. مراحل بعدی را از طریق «اسکچ‌نوتینگ (sketchnoting)» تجسم کنید

چرا به کلمه‌ها محدود شویم؟ اسکچ‌نوتینگ به یادداشت‌برداری یا پردازش اطلاعات گفته می‌شود که شامل اشکال، فلش‌ها، ظروف یا سایر نمایش‌های تصویری است.

همان‌طور که در کتاب مکتب‌ساز دکتر بتی ادواردز (Betty Edwards) به‌نام «به‌کارگرفتن نیمکره راست مغز» توضیح داده شده است، عملکرد کلامی و شناختی عمدتا در نیمکره چپ مغز هستند، در حالی‌که عملکرد بصری در نیمکره سمت راست پردازش می‌شود.

اگر به‌دنبال افزایش خلاقیت خود هستید، راه‌حل‌های به‌دست‌آمده از طریق شکل‌ها و ساختارهای مفهومی اسکچ‌نوتینگ می‌تواند به تولید ایده‌های جدید و تازه کمک کند. یک مطالعه از دانشگاه درکسل (Drexel) نشان داد که این رویکرد هنری حتی قسمت پاداش مغز ما را هم فعال می‌کند و باعث می‌شود احساس موفقیت و انگیزه بیشتری داشته باشیم.

۵. کار عملی انجام دهید

طبق تحقیق‌های مرکز تحقیقات Pew، از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵، مشاغلی که به مهارت‌های تحلیلی و اجتماعی نیاز داشتند، ۹۴ درصد افزایش یافته‌اند. با این وجود، صرف زمان زیاد برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند استرس و اضطراب را افزایش داده و تمرکز را از بین ببرد.

برای افزایش خلاقیت کار عملی انجام دهید

روزانه یک کار عملی انجام دهید، حتی اگر ‌کار عادی و روزمره‌ای مانند مرتب‌کردن کمد یا تمیزکردن فضای زندگی شما باشد. با این ‌کار مغز خود را مجددا متعادل کرده و به‌جای این‌که فقط کارتان را به‌سختی جلو ببرید، برای انجام آن بانشاط‌تر می‌شوید.

در مصاحبه معروف CBS News، كلی لامبرت عصب‌شناس، اصطلاح «behaviorceuticals» (فعالیتی که با کاهش استرس، فعالیت ذهن را بهبود می‌بخشد) را ابداع کرد تا بگوید چگونه برخی رفتارها به اندازه داروها، قادر به تغییر شیمیایی مغز هستند.

اگر عادت به دورکاری و کار کردن از خانه ندارید، در ابتدا ساختار باز و ایجاد انگیزه لازم می‌تواند یک چالش باشد. ۱ یا چند مورد از این روش‌ها را به‌کار بگیرید تا تمرکز خود را حفظ کنید و انعطاف‌پذیری لازم را برای کار خود به‌دست آورید.