آیا درباره کلمات کلیدی طولانی و نقش آن‌ها در موفقیت بازاریابی دیجیتال چیزی می‌دانید؟‌ جالب است بدانید که کلمات کلیدی طولانی از ترافیک جستجوی بسیار بالایی برخوردار هستند و در صورت موفقیت در به دست آوردن رتبه‌های بالا در موتورهای جستجو می‌توانند کسب و کار آنلاین شما را رونق دهند. برای آشنایی با کلمات کلیدی طولانی در این مقاله با استارتاپت همراه باشید.

تعریف کلمات کلیدی طولانی

کلمات کلیدی دم بلند یا طولانی (Long tail keywords) نوع خاصی از جستجو هستند که بر تمرکز و مقصود بیشتری نسبت به کلمات کوتاه دلادلت دارند. کلمات کلیدی عموما از سه کلمه یا بیشتر تشکیل می‌شوند که هدف اصلی آن‌ها فروشگاه‌های آنلاینی است که به دنبال دیده شدن در بازارهای حاشیه‌ای یا ارائه محصول و سرویس هستند.

تقاوت کلمات کلیدی طولانی و کوتاه در چیست؟

کلمات کلیدی کوتاه رایج‌ و کوتاه هستند و اغلب تمرکز و مقصود کمتری را در مورد موضوع آشکار می‌سازند.

برای مثال:‌ «کفش» یا «کفش نایک» کلمات کلیدی کوتاه هستند. اما « خرید کفش جَردن اییر نایک در سایز ۴» یا «جَردن اییر نایک سایز ۹» کلمات کلیدی طولانی محسوب می‌شوند.

کلمات کلیدی بلند مشخص می‌کنند که کاربر دقیقا به دنبال چه چیزی است و هدف او مطلقا چیست. در مثال بالا حتی اگر فعل «خرید» در یک کلمه کلیدی طولانی گنجانده نشوند، با این حال هچنان هدف خاصی را از خود نشان می‌دهد که به مراتب بهتر مقصود کاربر را از جستجوی کلمه کلیدی کوتاه «کفش» یا «کفش نایک» نشان می‌دهد.

استراتژی ساخت کلمات کلیدی طولانی

برای به حداکثر رساندن نمایش در نتایج موتور جستجو، باید درباره کلمات کلیدی تحقیق نمایید و لیستی از تمام کلمات کلیدی بلند مرتبط با محصولات تجاری و بازار تخصصی کسب و کار خود را جمع‌آوری کنید. کلماتی که رقابت کمتری بر اثر آن‌ها است، در رتبه‌بندی موتورهای جستجو موفقیت بیشتری را رغم می‌زنند. چه در جستجو ارگانیک و چه جستجوی خریداری شده، بعضی از اصطلاحات ممکن است گران قیمت باشند؛ در حالی که دامنه رتبه‌بندی آن‌ها در جستجوی ارگانیک چندان قوی نباشند و بر عکس.

ساخت کلمات کلیدی طولانی

موسسات بازاریابی معتبر در کاتالوگ محصولات‌ خود، نتایج تحقیقات در مورد کلمات کلیدی ارکانیگ و قابل خریداری را گزارش می‌دهند تا مشتریان بتوانند هزینه‌های هر کلمه کلیدی را پیش بینی کنند و موجودی خود را روی مواردی قرار دهند که سریع‌تر به نتیجه می‌رسند و نرخ بازگشت سرمایه بهتری دارند.

کلمات کلیدی طولانی و پرداخت با هر بار کلیک

با توجه به اینکه شما در استراتژی جستجوی تبلیغاتی، باید به ازای هر کلیک کاربران هزینه مشخصی را پرداخت کنید، متوجه می‌شوید که بررسی و انتخاب کلمه کلیدی اثربخش نقش مهمی را موفقیت این استراتژی ایفا می‌کند. برخی از کلمه‌های کلیدی طولانی کمتر رقابتی و ارزان هستند، در حالی که برخی دیگر شگفت‌انگیز و گران قیمت می‌باشند. هر بازار تخصصی و هر نوع محصولی برای خود منحصر به فرد است.

استفاده از برنامه‌ریزي کلمات کلیدی گوگل ادوردز (Google AdWords) یک روش سریع و موثر برای ارزیابی چشم انداز رقابتی و ارزیابی کلمات کلیدی کسب و کار است که باید در نظر بگیرید. کلمات کلیدی کوتاه را در گوگل وارد کنید و کلمات کلیدی بلند و پربازدید را در بخش نتایج پیشنهادی گوگل (Google Suggest) بررسی کنید. شما همچنین می‌توانید برای بررسی کلمات کلیدی مورد استفاده توسط رقبا از ابزارهای جستجو کلمات بهره ببرید و ببینید آن‌ها از چه استراتژی‌هایی استفاده می‌کنند.