در قسمت اول این مقاله، ۱۰ روش زیرکانه برای ایجاد کاریزما را بیان کردیم. در این بخش از مقاله، به بیان ۱۰ مورد دیگر می‌پردازیم. برای مطالعه این ۱۰ روش ایجاد کاریزما در خود با استارتاپت همراه باشید.

۱۱. اهداف بزرگ داشته باشید

دیگر تاکتیک ایجاد کاریزما، در نظر داشتن اهداف بزرگ است. آنتوناکیس در مقاله خود با عنوان مروری بر کسب‏‌وکار هاروارد می‎نویسد گاندی یک رهبر فوق‎العاده کاریزماتیک بود که از این روش استفاده کرد. او یک هدف تقریبا ناممکن که «آزادی هند از دست بریتانیا بدون خشونت» بود را هدف قرار داد. گاندی از این هدف خود در سخنرانی معروفش به نام «هند را ترک کنید» سخن گفت.

۱۲. اعتماد به نفس لازم برای دست یافتن به اهداف بزرگ را داشته باشید

وقتی اهداف بزرگی دارید، باید اعتماد به نفس لازم برای اجرایی کردن و به دست آوردن آن را نیز داشته باشید. این دوازدهمین تاکتیک کلامی کاریزما است. آنتوناکیس دوباره به گاندی اشاره می‎کند کسی که اطمینان خود از این که «هند بدون خشونت از دست بیگانگان نجات پیدا خواهد کرد» را در این جمله نشان داد:

می‎دانم وقتی ما به اندازه کافی فداکاری کنیم، دولت بریتانیا نمی‎تواند آزادی ما را سلب کند.

گاندی

۱۳. از تاکتیک‎های غیرکلامی استفاده کنید

۳ تاکتیک غیرکلامی پرورش کاریزما از زبان آنتوناکیس به شرح زیر است:

  • استفاده از زبان بدن
  • استفاده از حالات صورت – نمایش احساسات در صورت
  • استفاده درست از تن صدا

چطور باید این تاکتیک‎ها را به کار گرفت:

  • با حرکات مناسب بدن در هنگام صحبت کردن روی حرف‎هایتان تاکید داشته باشید
  • احساساتی که در کلمات شما است را با کمک چشم و صورت خود نمایش دهید
  • تن صدایتان را تغییر دهید و گاه برای تاکید روی سخنتان
  • آن را بالا و پایین ببرید یا گاهی مکث کنید

بیل کلینتون در استفاده از موارد غیر کلامی برای به هیجان آوردن مخاطب استاد بود. مخصوصا در حرکات دست و هماهنگی آن با گفتارش عالی کار می‎کرد.

۱۴. نام افراد را به خاطر بسپارید

وقتی نام افراد را به خاطر می‎سپارید باعث می‎شوید احساس کنند مهم هستند و مورد احترام واقع شده‎اند. این کار تمایل افراد به توجه و محبت را پاسخ می‌دهد. یکی از تکنیک‎هایی که می‎توانید از آن استفاده کنید نگاه کردن به چشم مخاطب و تکرار نام آن‌ها است:‌ «سلام ماریا، از دیدنت خوشحالم.» از ارتباطات ذهن خود برای به خاطر سپردن نام افراد استفاده کنید.

۱۵. شوخ طبع باشید

پروفسور جوزف نی از دانشکده هاروارد کندی اظهار می‎کند کاریزما یک احساس «مغناطیس شخصی» است. یکی از راه‎های افزایش این مغناطیس استفاده از شوخ طبعی است. به قول هربرت گرندر «وقتی مردم را می‎خندانید کاملا حواسشان به شما است و می‎توانید تقریبا هر چیزی به آن‌ها بگویید.»

نی، رونالد ریگان را مثال می‎زند – کسی که به عنوان سومین رئیس جمهور دارای شخصیت کاریزماتیک قوی در آمریکا شناخته می‎شود – او توانایی خارق‎العاده‎ای در استفاده از شوخ طبعی و ایجاد شخصیت صمیمی داشت.

۱۶. پرانرژی باشید

پروفسور آلکس پنتلند از موسسه فناوری ماساچوست روی سیگنال‎های اجتماعی مطالعه می‎کند. او در کنار تیمش دستگاهی به نام «Sociometer» ساخته است. این دستگاه از ناحیه گردن پوشیده شده و برای ارزیابی کاریزما از آن استفاده می‌شود.

Sociometer نحوه بیان شما را ارزیابی می‎کند. بنابراین اولین فاکتور مربوط به انرژی است. به گفته پروفسور پنتلند برای داشتن شخصیت کاریزماتیک باید پرانرژی باشید.

انرژی، در حرکات دست‎ها، صدا و نحوه عملکرد و انجام کارها توسط شما خودش را به نمایش می‎گذارد.

یکی از مواردی که باعث می‌شود ایده شما از جانب دیگران پذیرفته شود روان بودن سخن و مهیج به نظر رسیدن ایده است. به این ترتیب می‎توان تصور کرد شیوه بیان و ارائه ایده در پذیرفته شدن آن از جانب دیگران موثر است.

۱۷. جذابیت بیشتری در خود ایجاد کنید

جذابیت در کاریزما

مطالعات نشان داده افرادی که جذاب به نظر می‎آیند بیشتر از افراد غیرجذاب طرفدار دارند. این موضوع حتی درباره زنان بیشتر از مردان صدق می‎کند. به این موارد توجه کنید:

  • در یک انتخابات، یک مرد خوش قیافه نسبت به رقیب بدقیافه خود ۶ تا ۸ درصد آرا را از آن خود می‎کند.
  • این آرا برای زنان جذاب می‎تواند به ۱۰ درصد هم برسد.

درست است که افراد با جذابیت‎های فیزیکی خاص خود متولد می‎شوند اما شما با کمک آرایش مناسب، پوشیدن لباس‎هایی که بدنتان را زیباتر نشان می‎دهد و تغذیه مناسب و حفظ تناسب اندام می‎توانید بر جذابیت خود بیفزایید.

۱۸. در کنترل احساسات مهارت پیدا کنید

افراد دارای شخصیت کاریزماتیک توانایی کنترل و نمایش احساسات خود را دارند. آنها حتی در لحظات بحرانی هم می‎توانند آرام و خونسرد به نظر بیایند. اگر عصبانی شده و عصبانت خود را نشان دهند این کارشان عامدانه، هدفمند و برای رسیدن به مقصود است. آنها از نظر احساسی بازیگران خوبی هستند و می‎توانند هر وقت بخواهند شما را مسحور کنند.

۱۹. باعث شوید دیگران از شما خوششان بیاید

کاریزما همانند زیبایی چیزی است که در مخاطب باید احساس شود. یکی از راه‎های کاریزماتیک دیده شدن این است که کاری کنید تا دیگران از شما خوششان بیاید. به عبارت دیگر درباره دیگران کنجکاو باشید تا احساس کنند دیدگاه‎ها و نیازهایشان برای شما مهم است. به این جمله از سخنرانی دکتر پنتلند توجه کنید:

از همه شما ممنونم که به اینجا آمدید و امیدوارم بتوانیم برایتان مفید واقع شویم.

اساسا، او در حال انتقال این پیام است: «این سخنرانی برای من و خواسته‎های من نیست، بلکه برای بهتر کردن زندگی شما است.»

۲۰. نگرش مثبت داشته باشید

افرادی که همیشه در حال شکایت و انتقاد از دیگران هستند و همواره چشمشان به مشکلات است هر چیزی هستند غیر از کاریزماتیک. کسانی که شخصیت کاریزماتیک دارند دارای نگرش مثبت و احساس توانمندی می‎باشند. آنها موضوعات را به شکل بیش از حد غم‎انگیز جلوه نمی‌دهند و نشان می‎دهند برای هر چه که زندگی پیش پایشان بگذارد آمادگی دارند.

داشتن یا نداشتن شخصیت کاریزماتیک می‎تواند در رویدادهای کوچک و بزرگ زندگی شخصی و کاری هر کسی تاثیرات شگرفی ایجاد کند. امیدوارم به کمک این مقاله بتوانید تا حد زیادی این شخصیت را در خود ایجاد کرده و پرورش دهید.