آیا تاکنون از خود سوال کرده‌اید که چرا به کار در حوزه منابع انسانی علاقه دارید؟ شاید شما صرفا به خاطر علاقه به انسان‌ها، کار در این زمینه را انتخاب کرده باشید. اما برای موفقیت یک کارشناس منابع انسانی تنها دوست داشتن انسان‌ها کافی نیست و مهارت‌های زیادی برای موفقیت واقعی در این حیطه، لازم است. اگر می‌خواهید این ۱۰ مهارت کلیدی را بشناسید و برای موفقیت آن‌ها را توسعه دهید، در این مقاله با استارتاپت همراه باشید.

۱. ریاضی

بر خلاف تصور عموم که فکر می‌کنند حیطه منابع انسانی (HR) بر خلاف حسابداری یا اقتصاد با ریاضیات و آمار غریبه است، فعالیت در شغل کارشناس منابع انسانی به درک قوی از ریاضیات و آمار نیاز دارد.

آشنایی و تسلط بر این مهارت برای تفسیر گزارش عملکردهای مثبت و منفی، ایجاد گزارش گردش مالی، تعیین حقوق و دستمزد، صحبت منطقی و هوشمندانه با کارکنان و اندازگیری سطح رضایت از شیوه‌ها و برنامه‌های بخش منابع انسانی بسیار حیاتی‌ است.

۲. تفکیک

تفکیک کردن، یک مهارت اثربخش است که به شما اجازه می‌دهد تا کار خود را در یک بخش و زندگی شخصی خود را در بخش دیگری قرار دهید تا هرگز با یکدیگر درگیر نشوند. تفکیک به این معنا نیست که شما باید سخت‌گیرانه عمل کنید و میان کار و زندگی خود دیوار بکشید؛ بلکه به معنای تفکیک مسائل مربوط به کار و زندگی از یکدیگر است.  

می‌پرسید چرا؟ چون مشکلات بخش منابع انسانی هرگز پایانی ندارد. غیر ممکن است که شما روزی بگویید که «من تمام مسائل را حل کردم. همه کارکنان خوشحال هستند، همه سیاست‌ها و رویه‌ها مطابقت دارند، همه مدیران آموزش مناسب را دیده‌اند و همه چیزی طبق روال صحیح پیش می‌رود». هرگز این اتفاق نخواهد افتاد و به همین خاطر باید شما توانایی فکر نکردن به مسائل کاری را برای رفتن به خانه داشته باشید تا دیوانه نشوید و زندگی خود را دچار خدشه و مشکل نکنید.

۳. رحم و شفقت

شما مجبور نیستید که کارکنان موسسه خود را دوست داشته باشید؛ اما باید همدردی خود را به آن‌ها نشان دهید. کارکنان از شما به عنوان کارشناس منابع انسانی انتظار دارند که به آنها و مشکلات‌شان گوش دهید.شاید شما نتوانید تمام مشکلات آن‌ها را حل کنید؛ اما سعی کنید همیشه پیگیر وضعیت آن‌ها باشید و از طریق برنامه‌های مساعدت کارکنان (EAP) به آن‌ها کمک کنید.

بنا به دلایل قانونی نیز شما باید مهربان و دلسوز رفتار کنید. برای مثال یک کارشناس منابع انسانی که در یک کارخانه چیپس کار می‌کرد، یکی از کارکنان مجموعه خود را به خاطر باز کردن یک بسته چیپس و خوردن آن، به جرم دزدی اخراج کرد. مدتی بعد در دادگاه رسیدگی به دعاوی، این کارشناس به پرداخت ۱۸۰ هزار دلار جریمه محکوم شد. می‌پرسید چرا؟ از آنجا که کارمند دیابت داشت و قند خونش کاهش پیدا کرده بود و ناچار به خوردن چیپس شده بود.

اگر این کارشناس کمی رحم و شفقت داشت، می‌توانست دریابد که فرد خاطی دزدی نکرده و برای ادامه کار  نیاز به غذا داشته است. این مهارت آنقدر اهمیت دارد که زمینه‌ساز تصویب قوانین مختلفی در کشورهای جهان درباره کار معلولین شده است.

۴. دانش حقوقی

مدیران منابع انسانی وکیل نیستند و به وکالت هم نیازی ندارند. اما با این حال، برای موفقیت در شغل کارشناس منابع انسانی لازم است که شما درک خوبی از قوانین رسمی کار داشته باشید. همانطور که در مثال بالا ذکر شد، کارشناسان منابع انسانی اغلب با تصمیمات ناخوشایندی برخورد می‌کنند که عواقب قانونی دارند.

برای مثال تصمیم‌گیری صحیح درباره نه گفتن به یک درخواست یا بله گفتن برای مشارکت در یک فرآیند تعاملی یا تصمیم‌گیری درباره استخدام یک فرد و رد دیگری، همه به دانش حقوقی کارشناس منابع انسانی نیاز دارد. اگر شما در حوزه منابع انسانی فعالیت می‌کنید؛ اما دانش حقوقی کافی را ندارید، لازم است که حداقل از یک وکیل قانونی مشاوره بگیرید.

۵. چند وظیفگی

در برخی از شرکت‌های بزرگ، هر کارشناس منابع انسانی وظیفه خاص مانند آموزش، گزینش، حقوق یا غیره را برعهده دارد. اما در اکثر شرکت‌ها، کارکنان منابع انسانی بیش از یک مسئولیت را بر عهده دارند و باید همزمان به چند وظیفه متفاوت بپردازند. اگر شما از مهارت چند وظیفگی یا توانایی انجام چند کار مختلف برخوردار نباشید، اغلب با بحران روبه‌رو می‌شوید.

برای مثال شما مشغول بررسی گزارش عملکرد کارکنان هستید، ناگهان متوجه می‌شوید که مادر یکی از پرسنل در یک صانحه رانندگی فوت شده است، پس در این میان شما باید به کمک نیروی خود بشتابید و او را آرام کنید. سپس ۳۰ دقیقه بعد بازگردید به گزارش عملکرد افراد مجددا رسیدگی کنید.

کارشناس منابع انسانی

۶. آگاهی از بیمه درمانی (و مزایای دیگر)

یکی از بزرگ‌ترین ابزارهای جبران خسارات، بیمه‌های درمانی هستند. بخش منابع انسانی باید حامی منافع کارکنان باشد. از این رو لازم است تا کارشناس منابع انسانی درک دقیقی از چگونگی انواع برنامه‌های مختلف جبران خسارت داشته باشد تا بهترین گزینه‌های درمانی و غیره را برای کارکنان انتخاب کند و آن‌ها را از حداکثر مزایای خود بهره‌مند سازد.

اگر شما یک مدیر ارشد منابع انسانی هستید، شما نقش کلیدی را در انتخاب برنامه‌های شرکت ایفا می‌کنید. در این مورد، شما باید بیش از سایرین از چگونگی بیمه‌های درمانی و مزایای آن‌ها آگاهی داشته باشید تا بهترین‌ نوع بیمه درمانی را برای پرسنل انتخاب کنید.

۷. آشنایی با فرآیند جذب و استخدام

فرآیند جذب و استخدام به مراتب فراتر از انتشار آگهی استخدام است. یک کارشناس منابع انسانی به روابط عمومی بالایی نیاز دارد. باز هم می‌پرسید چرا؟ از آنجا که هر نامزد استخدامی علاوه بر تخصص، شخصیت رفتاری خاص خود را دارد، که شما به عنوان یک کارشناس استخدام باید صلاحیت رفتاری و تخصصی او را ارزیابی کنید.

اگر استخدام کننده غیرفعال باشد، نمی‌توانید بهترین افراد را از نظر تخصص و شخصیت انتخاب کند. از طرفی همچنین  اگر با روش‌های دستیابی به نیروهای کارآمد آشنا نباشد، نمی‌داند که از کجا کاندیداهای عالی را به سازمان جذب کند و با انتخاب افراد ناشایست، زیان‌های مالی و غیرمالی زیادی را به سازمان وارد می‌نماید.

۸. مدیریت کارکنان

شما به عنوان یک کارشناس منابع انسانی ممکن است مستقیما تعدادی زیردست داشته باشید؛ بنابراین لازم است که بدانید چگونه آن‌ها را مدیریت کنید. شما مورد اعتماد مدیران سازمان بوده‌اید که مدیریت تعدادی از پرسنل را به شما واگذار کرده‌اند، پس باید بتوانید به نحوه احسنت زیردستان خود را هدایت و راهنمایی کنید.

در برخی از مشاغل بخش منابع انسانی لازم است که شما عملکرد پرسنل را ارزیابی کنید، از این رو باید با اکثر کارکنان سازمان در ارتباط باشید و بتوانید نحوه برخورد با آن‌ها را مدیریت کنید. بنابراین برای انجام موفقیت‌آمیز مسئولیت‌های خود به آشنایی با شیوه‌های مدیریت رفتاری کارکنان نیاز دارید.

۹. بصیرت

مدیر و کارشناس منابع انسانی در موارد قانونی نیازی به حفاظت از اطلاعات محرمانه ندارند (اگر چه بسیاری از کارکنان فکر می‌کنند که آن‌ها باید همیشه حافظ اطلاعات‌شان باشند). شما یک وکیل، دکتر یا کشیش نیستید؛ اما در تمام طول روز با اطلاعات محرمانه مختلفی برخورد می‌کنید که باید بدانید چه موقع اطلاعات را به اشتراک بگذارید و چه زمانی از اطلاعات محرمانه حفاظت کنید.

به عنوان مثال، اگر شما متوجه شوید که یکی از کارکنان دچار بیماری شده است که بر نحوه کار او تاثیر می‌گذارد، آیا به مدیر او این موضوع را اطلاع می‌دهید؟ یا اگر از سخنان چند تن از کارکنان خط متوجه شوید که یکی از پرسنل جرم خطرناکی را شب گذشته انجام داده، آیا به پلیس اطلاع می‌دهید تا او را دستگیر کنند؟ این موارد مشکلاتی هستند که اغلب یک کارشناس منابع انسانی را بر سر دو راهی قرار می‌دهند. شما باید بدانید که چگونه این مسائل را با بصیرت اداره کنید.

۱۰. نحوه اخراج کارکنان

اخراج کردن بسیار پیچیده‌تر از گفتن این جمله است: « امروز آخرین روز کاری شما است». هدف از اخراج یک کارمند این است که این فرد از شرکت خارج شود و زندگی خود را ادامه دهد. یک مدیر خوب نیمه دوم این هدف و یک مدیر بد تنها نیمه اول را درک می‌کند. شما باید بدانید که تا چه حد باید از لحاظ قانونی خوش‌رو، عادلانه و دلسوز باشید و از طرفی چگونه باید با برخی از اقدامات از طریق مفاد قانونی برخورد کنید. شما باید بدانید که چه باید بگوید و چگونه آن را بگوید و چگونه از طریق فسخ همکاری با پرسنل نامناسب، از موقعیت خود پشتیبانی کنید.

یادگیری هر یک از این مهارت‌ها به کتاب خاص خود نیاز دارد. هیچکدام از آن‌ها آسان نیستند و هیچ کس نمی‌تواند در تمام این مهارت‌ها عالی باشد. اما سطح متوسطی از این مهارت‌ها برای موفقیت در شغل کارشناسی منابع نیاز است. اگر شما این مهارت‌ها را دارید واجد شرایط کار حوزه منابع انسانی هستید و بدون شک به یک مدیر بزرگ منابع انسانی تبدیل خواهید شد و این همان چیزی است که تمام پرسنل بخش منابع انسانی در تلاش برای رسیدن به آن هستند.