پیوستن به صنعت کارآفرینی و طراحی محصولات همانند در آغوش گرفتن یک کودک و پوشاندن آن است. به افراد در طول تحصیل و روزهای اولیه کار، قواعد و قوانین بسیاری آموزش داده می‌شود تا بتوانند به خوبی در شغل خود خدمت کنند. با این حال در ده سال گذشته در تبلیغات، فروش و بازاریابی ایده‌های ناب کارآفرینی و طراحی محصولات جدید تغییرات عمده‌ای رخ داده است.

دنیای دیجیتال با در دست گرفتن ایده‌های جدیدی که در کاهش هزینه‌ها پیشتاز هستند، روش‌های قدیمی را به چالش می‌کشد. از این‌رو قوانین و دستورالعمل‌ها‌ی کارآفرینی و طراحی محصولات جدید با گذشت زمان و نگاه منطقی، به بروزرسانی و بازنویسی مجدد قوانین نیاز دارند. برای تطبیق با دنیای دیجیتال در حوزه کارآفرینی و طراحی محصولات جدید، اصلاح ۵ قانون قدیمی و جایگزینی آن‌ها با ۵ قانون جدید ضروری است. برای خواندن این قوانین با استارتاپت همراه باشید.

قانون قدیم: کار بزرگ ، خود را به فروش می رساند.

قانون جدید: کار بزرگ به حامی و ارائه‌دهنده نیاز دارد.

شاید بسیاری از کارآفرینان با طراحی و ساخت یک محصول خلاقانه، سینه خود را جلو دهند و فکر کنند که محصول آن‌ها، جهان را تسخیر می‌کند. اما با توجه به رشد سریع تکنولوژی، دیگر نباید کارآفرینان به پیشروی اتوماتیک محصولات خلاقانه خود امیدوار باشند. هر محصول جدیدی بیش از خلاقانه بودن به ارائه مطلوب و پشتیبانی مناسب محصول نیاز دارد.

برای مثال نرم‌افزار اسنپ چت برای یک مدیر ۵۵ ساله یا یک دانش‌آموز ۱۴ ساله مناسب نیست. اگر ارائه و بازاریابی این نرم‌افزار به شکل صحیحی انجام نشود، پاسخگویی به مضرات این محصول برای مخاطبان غیرهدف، گریبان‌گیر اعتبار تولیدکنندگان آن خواهد بود. از این‌رو یک کار بزرگ برای موفقیت به یک ارائه صحیح و پشتیبانی فروش مطلوب نیاز دارد.

قانون قدیم: محصول به طور مفصل معرفی و تبلیغ شود.

قانون جدید: محصول در یک نگاه کلی معرفی و تبلیغ شود.

این قانون به معنای نگفتن مزایای محصول نیست؛ بلکه به معنای معرفی مزیت‌های محصول در قالب یک تبلیغ مختصر اما جذاب است. افراد در دنیای مدرن امروزی، کمتر برای توجه به تبلیغات فرصت دارند. تبلیغ در تلفن‌های هوشمند، بیلبوردها، تبلت‌ها، تراکت‌ها، بوروشورها یا در هر جای دیگری، زمانی موفق است که در مدت یک یا دو ثانیه، توجه مخاطب را به خود جلب کند.

کارآفرینی و طراحی محصولات

به یاد داشته باشید که ۸۹ درصد از تبلیغات، به علت مفصل یا غیر جذاب بودن، نادیده گرفته می‌شوند. بنابراین قبل از هر کاری طرح تبلیغ خود را به گروهی از افراد، مشتریان، گروه های متمرکز یا کارکنان خلاق نمایش دهید تا نقاط ضعف طرح خود را بیابید و آن‌‌ها را رفع و طرح خود را جذاب‌تر کنید.

قانون قدیم: داده‌ها تنها برای بخش حسابداری است.

قانون جدید: داده‌ها برای همه بخش‌ها هستند.

به طور کلی افراد خلاق، به محاسبه اعداد و ارقام علاقه‌ای ندارند و این کار را جز وظایف تیم های حسابداری خود می‌دانند. آ‌ن‌ها داده‌ها را در اختیار تیم حسابداری قرار می‌دهند و تنها تفسیر نتایج داده‌ها را از آن‌ها دریافت می‌کنند.

اما واقعیت این است که این شیوه برای کارآفرینی و طراحی محصولات جدید در سی سال گذشته مناسب بود. در حال حاضر داده‌ها نقش کلیدی را در موفقیت کسب و کار‌ها بازی می‌کنند و داده یا همان اطلاعات، یک مزیت رقابتی برای شرکت‌ها در مقابله با رقبا محسوب می‌شوند.

برای دریافت نتایج تفسیر داده‌های خود، منتظر تیم حسابداری نباشید و خودتان برای شناسایی داده‌های مفید از غیر مفید اقدام کنید.

اگر شما به جزئیات توجه بیشتری داشته باشید،‌ مسیرهای جدید و هیجان‌انگیزی را برای ایده‌های خلاقانه خود می‌یابید. بدون شک داده‌ و اطلاعات در چند دهه‌ی آینده بر صنایع تبلیغات، طراحی و بازاریابی مسلط می‌شود.

یادگرفتن زبان داده‌ها برای دستیابی به خلاقیت مدرن ضروری است. این زبان را بیاموزید تا ایده‌های ناب را برای کارآفرینی و طراحی محصولات جدید نادیده نگیرید.

قانون قدیم: برای کسب جوایز تلاش کنید.

قانون جدید: برای کسب نتایج عالی تلاش کنید.

بسیاری از کارآفرینان و افراد خلاق برای گرفتن هدایا، جوایز و نشان‌های ویژه تلاش می‌کنند و برای کسب آن‌ها اشتیاق دارند. اما انجام دادن کارها باهدف برنده شدن و گرفتن جوایز اسکار، نقطه اوجی برای موفقیت در صنعت کارآفرینی و طراحی محصولات نیست.

زمان آن رسیده است که فکر گرفتن جوایز را از ذهنتان خارج کرده و تمرکز خود را برای انجام یک کار عالی، بر روی دریافت بازخورد نتایج از مشتری بگذارید.

آگاهی بیشتر از نظرات و خواسته‌های مشتری، فروش و جذب بیشتر آن‌ها را به همراه دارد. هدف اصلی، رسیدن به موفقیت از طریق مشتری و بهترین جایزه رسیدن به نتایج عالی و رضایت مشتری است.

قانون قدیمی: برای کار کردن زندگی کنید.  

قانون جدید: برای زندگی کردن کار کنید.  

صنعت تبلیغات افتخار آن را دارد که با کارفرمایانی بسیار سختکوش همکاری می‌کند. این افراد تنها چند ساعت از روزهای تعطیل آخرهفته یا نهایتا چند روز در سال را به خود مرخصی می‌دهند. این شیوه کار و زندگی باید تغییر کند.

داشتن خواب کافی یا وقت گذاشتن برای خانواده و دوستان، یک نشان افتخار به حساب می‌آید. کارآفرینی و طراحی محصولات جدید لزوما نجات‌دهنده زندگی شما نیست و لزوما تمام دردهای جهان را درمان نمی‌کند. کارآفرینی و طراحی محصولات جدید تنها راهی برای رفع یک نیاز مهم و کسب درآمد برای داشتن یک زندگی آرام است.