پهبادها که به عنوان وسایل نقلیه بدون سرنشین (UAV) شناخته شده‌اند، به سرعت در حال تبدیل به ابزاری ضروری در صنایع مختلف هستند. اگر این وسیله در تجارت شما هم جزو ابزار مهم به حساب می‌آید، بهتر است قوانین و مقررات آن را پیش از ورود به کسب و کار با پهباد بشناسید. ما در این مقاله از استارتاپت، بهترین ایده‌های کسب و کار با پهباد را مطرح می‌کنیم.

اگرچه صنعت پهباد در آمریکا، گاهی به ‌دلیل سرعت پایین بروز‌رسانی مقررات سازمان هوانوردی فدرال، محدود شده است. رشد اقتصادی این صنعت از حدود ۴۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۲ به بیش از یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ رسیده است. طبق تحقیقی که شرکت مکنزی در دسامبر سال ۲۰۱۷ انجام داده است، تأثیر سالانه‌ بازار UAV روی تولید ناخالص کشور، بیش از ۴۶ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

مانند سایر محصولات، رقابت در بازار برای کاهش قیمت‌ پهباد ادامه دارد و تکنولوژی آن سریعا در حال پیشرفت است. پهبادهای ارزان قیمت شامل ویژگی‌های زیر هستند:

 • دوربین‌های ۴K که می‌توانند تصاویر و ویدئوهای با وضوح بالا ثبت کنند.
 • GPS داخلی و پرواز خودکار که پهباد را قادر می‌سازد تا در مسیرهای از قبل برنامه‌ریزی‌شده پرواز کند.
 • قابلیت بلوتوث
 • جلوگیری از برخورد و تصادف
 • ردیابی زمین (توانایی حفظ ارتفاع ثابت هنگام پرواز روی زمین ناهموار)
 • پیگیری فعال (ردیابی خودکار یک موضوع انتخاب شده)
 • توانایی پرواز با سرعت‌ ۸۰ کیلومتر بر ساعت یا بیشتر

همچنین ویژگی‌های ایمنی، قابلیت اطمینان، کنترل فاصله و عمر باتری پهباد هم در حال بهبود هستند.

اگر به تکنولوژی علاقه دارید و به دنبال شروع انواع کسب‌ و کار با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا هستید، بهتر است یک متخصص پهباد شوید و کسب و کار با پهباد را امتحان کنید. ارائه خدمات پهباد بر اساس یک قرارداد، می‌تواند به عنوان یک کسب و کار نیمه وقت ایده آل یا یک کسب و کار خانگی باشد.

چگونگی کسب و کار با پهباد

عکاسی

پیش از توسعه پهبادها، گرفتن عکس و فیلم از هوا، نیازمند اجاره هواپیماهای ثابت یا هلیکوپترهای بسیار گران قیمت بود.

اکنون با پیدایش پهبادهای ارزان ‌قیمت که به دوربین‌های با کیفیت مجهز هستند، گرفتن تصاویر هوایی برای عکاسان، مقرون به صرفه شده است. تصاویر و ویدئوهایی که از هوا گرفته می‌شوند، چشم‌اندازی فراهم می‌کنند که از زمین قابل دسترسی نیست. پهبادها می‌توانند به صورت ایمن در ارتفاعات بسیار پایین‌تر و در فضاهای محدودتری نسبت به هواپیما عکاسی کنند.

امروزه عکاسان و فیلم‌سازان، از پهبادها برای گرفتن تصاویر و ویدئوهای با کیفیت از هوا استفاده می‌کنند. مانند:

 • چشم‌اندازها
 • رویدادهای ورزشی
 • املاک و مستغلات
 • عروسی‌ها و رویدادهای ویژه دیگر
 • حیات وحش
 • فیلم و برنامه‌های تلویزیونی

کنترل امنیتی

کسب و کار با پهباد و کنترل امنیتی

امنیت خانه و محل کار، بحث دیگری است که فرصت خوبی برای کسب‌ و کار با پهباد را فراهم می‌کند. یک پهباد می‌تواند هنگام ورود بدون اجازه شخصی به منزل شما، ویدئوی زنده بگیرد و آن‌ را به گوشی هوشمندتان منتقل کند و اگر لازم باشد به پلیس اطلاع دهد.

پهبادها می‌توانند در شناسایی خطراتی مانند آتش‌گرفتگی و نشت آب، کمک کنند. ویدئوی زنده از پهبادها می‌تواند به گوشی همراه صاحب خانه، صاحب کسب‌‌ و کار، یک مرکز نظارت و یا مستقیما به پاسخگوی اضطراری فرستاده شود.

جستجو و نجات

پهبادها به یک ابزاری ضروری در سازمان‌های جستجو و نجات، تبدیل شده‌اند. به غیر از هزینه کمتر پهباد به جای هلیکوپتر جهت جستجوی هوایی، پهبادها قادر به پرواز در شب هستند و به مناطقی دسترسی دارند که هلیکوپترها می‌توانند بروند.

تجهیز پهبادها به حسگرهای مادون قرمز و یا دید در شب، به تیم‌های تحقیق و جستجو این امکان را خواهند داشت که علاوه بر حالت بصری، بتوانند افراد گم شده را توسط حرارت ایجاد شده از بدنشان، تشخیص دهند. همچنین پهبادها قادر هستند کمک‌های اورژانسی مورد نیاز را برسانند.

امروزه کسب و کار با پهباد تحت عنوان‌هایی مثل اپراتور پهباد تحقیق و جستجو، فروش یا اجاره تجهیزات پهبادهای جستجو و نجات، سودآوری بالایی دارد.

بازرسی ساختمان

یکی دیگر از کاربردهای کسب و کار با پهباد، در بازرسی ساختمان از جمله سقف‌، دودکش‌ و دیوارپوش‌ است. بازرسی سقف با دست به ویژه در ساختمان‌های چند طبقه، می‌تواند فرآیندی پر هزینه و خطرناک باشد. با استفاده از تکنولوژی پهباد، بازرسی ساختمان به طور ایمن و ارزان انجام می‌شود که یک ایده کسب‌‌ و کار بسیار عالی است.

بررسی‌های کشاورزی

کسب و کار با پهباد و کشاورزی

پهبادها انقلابی در صنعت کشاورزی به راه می‌اندازند. به کمک آن‌ها بررسی محصولات از هوا با یک وسیله هوایی بدون سرنشین و ارزان که به سنسورهای متنوع مجهز است، امکانپذیر شده است. این امکان کشاورز را قادر می‌سازد تا داده‌های مفیدی شامل اطلاعات درباره آب‌رسانی خاک، تغییرات در ترکیب خاک و هجوم آفت و قارچ را به دست آورد.

به علاوه، بررسی محصول از طریق پهباد می‌تواند به صورت هفتگی، روزانه یا حتی ساعتی انجام شود. وجود اطلاعات دقیق در مورد آبیاری، کودرسانی و کنترل آفت، باعث بهبود محصول می‌شود. تولید محصول بیشتر و کاهش مصرف آب و کود، به سود محیط زیست است.

بازرسی زیر دریا

تکنولوژی پهباد تنها محدود به وسایل هوایی بدون سرنشین نیست. در چندین دهه اخیر، پهبادهای زیردریایی در دسترس هستند اما تا همین اواخر، فقط برای مصارف تجاری و مؤسسات تحقیقاتی مقرون به صرفه بودند. در حال حاضر پهبادهای زیردریایی، با کمتر از ۱۰۰۰ دلار، در دسترس هستند که به وسیله یک نوت بوک یا گوشی هوشمند، کنترل می‌شوند و تا عمق ۱۰۰ متر در آب فرو می‌روند.

پهبادهای زیردریایی مجهز به سیستم روشنایی بوده تا تصاویر و ویدئوهایی با وضوح بالا، در زیر آب بگیرند. هزینه استفاده از پهبادهای زیردریایی نسبت به قرارداد با یک غواص حرفه‌ای، بسیار کمتر و مقرون به صرفه است.

پهبادهای زیردریایی به غیر از عکاسی، کاربردهای تجاری متعددی دارند:

 • ارزیابی‌های محیط زیست
 • جستجو و بازیابی
 • آبزی پروری
 • بازرسی‌های زیر آب ( شامل مخازن، لوله‌کشی، بدنه و پروانه کشتی‌ها)
 • تحقیقات دریایی
 • اجرای قانون

نقشه برداری

نقشه برداران زمینی به طور فزاینده‌ای به پهبادها متوسل شده‌اند. زیرا پهبادها از هوا، داده‌های نقشه‌برداری دیجیتال با دقت بالا را در کسری از زمان و هزینه، برای تیم‌های نقشه‌برداری روی زمین، به دست آورند.

پهبادها با استفاده از داده‌های مرجع پایگاه داده و به ویژه آن‌هایی که مجهز به GPS هستند، می‌توانند اطلاعات مربوط به نقشه کشی (کارتوگرافی) را جمع آوری کنند. این اطلاعات به صورت ۳ بعدی و با دقت ۱ تا ۲ سانتی‌متر پس از پردازش می‌باشد. نقشه‌برداری‌های کارتوگرافیک در صنایع مختلفی به کار می‌روند:

 • باستان شناسی
 • ساخت‌ و ساز
 • نظارت بر سیل و آلودگی
 • مدیریت جنگل‌داری
 • معادن و پالایش نفت و گاز
 • برنامه‌ریزی شهری

اگر به دنبال کسب‌ و کار در نقشه برداری یا کارتوگرافی هستید، خدمات پهباد می‌تواند یک راه ایده‌آل برای سبقت گرفتن درعرصه رقابت باشد.

فروش، تعمیر و آموزش پهباد

کسب و کار با پهباد و تعمیرات آن

پهباد ابزاری شکننده‌ است که اگر درست استفاده نشود، مستعد شکستن و آسیب دیدن می‌باشد. حتی اگر قیمت‌ پهباد به طور قابل توجهی کاهش یابد، بیشتر آن‌ها هنوز آنقدر گران هستند که به سادگی دورانداخته نمی‌شوند.

اگر شما یک متخصص پهباد هستید و دانش الکترونیک و مکانیک دارید، فروش پهبادها، تعمیر و سفارشی‌سازی آن‌ها، می‌تواند کسب‌‌ و کار سودآوری برای شما باشد.

برای آن که بتوانید به طور ایمن از پهبادها استفاده کنید، نیازمند دانش و مهارت برای به کار گرفتن آن‌ها هستید. مربیان با تجربه پهباد، این نیاز را برطرف می کنند. اگر شما مهارت‌های UAV، تجربه و گواهینامه‌های مربوطه را دارید، چرا خدمات خود را به عنوان یک مربی ارائه نمی‌دهید؟

بازرسی‌های تجاری، صنعتی و بیمه

کاربرد پهبادها در صنایع دیگر هم مرسوم شده است تا بازرسی‌های پر هزینه و خطرناک را انجام دهند. استفاده از پهباد در ساختارهای بزرگ که دسترسی در آن‌ها به سختی امکان‌پذیر است، صورت می‌گیرد. مانند:

 • پل‌ها
 • برج‌های تلویزیون و تلفن همراه
 • خطوط لوله‌کشی
 • خطوط برق
 • صفحات خورشیدی
 • توربین‌های بادی

همچنین پهبادها برای بررسی مناطق آسیب دیده‌ای که خواهان استفاده از بیمه هستند، به کار می‌روند.

بیمه پهباد

در حالی که قیمت پهبادها در سال‌های اخیر کاهش یافته است اما هنوز هم جزو تجهیزات گران قیمت هستند و احتیاج به مراقبت دارند. بهتر است برای پهباد خود، بدون توجه به کاربرد سرگرمی یا تجاری آن، بیمه خسارت در نظر بگیرید. زیرا در صورت گم شدن، شکستن یا استفاده نادرست از آن، بیمه خسارت می‌تواند هزینه تعمیر یا جایگزینی را پوشش دهد.

همچنین، استفاده از پهبادها با مسئولیت بالقوه‌ای همراه است. اگر پهباد شما باتری تمام کند و به یک وسیله نقلیه یا گروهی از رهگذران برخورد کند، شما مسئول خسارت احتمالی یا آسیب وارد شده هستید. اگر قصد دارید از پهباد خود در موقعیت‌هایی استفاده کنید که احتمال در خطر افتادن افراد وجود دارد، اطمینان حاصل کنید که بیمه مسئولیت آن را پوشش می‌دهد.

گواهینامه اپراتور

از نوامبر سال ۲۰۱۸، دستور‌العمل‌های نسبتا ساده‌ای برای صاحبان و اپراتورهای پهباد تجاری، وضع شده است.

کسب و کار با پهباد و گواهینامه

شما باید حداقل ۱۶ سال داشته باشید تا سوابقتان توسط سازمان ایمنی حمل و نقل بررسی شود. ضمنا باید به نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی، مسلط باشید. سپس باید آزمون دانش هوانوردی را بگذرانید. پیش از آزمون با مقررات و روش‌های اضطراری پهباد، آشنا شوید. بعد از گذراندن آزمون هوانوردی، مجوز موقت برای شما ایمیل می‌شود و مجوز دائمی، طی چند هفته ارسال خواهد شد.

به خاطر داشته باشید، پهباد تجاری شما نمی‌تواند در مکان‌های خاص پرواز کند و استفاده از آن تابع مقرراتی است.

چگونه کسب و کار با پهباد را شروع کنیم

هرچه وقت بیشتری صرف تلاش و آماده سازی کنید، شانس بیشتری برای شروع یک کسب‌‌ و کار موفق دارید و این امر برای شروع کسب‌‌ و کار با پهباد هم صدق می‌کند.

تحقیقات اولیه در بازار انجام دهید. کسب‌ و‌ کارها و مشتریان بالقوه‌ای را که ممکن است از خدمات پهباد بهره‌مند شوند، در منطقه خود بررسی کنید. رقبا را در صورت وجود، پیدا کنید. آیا بازار هدف قبلا اشباع شده است؟

در صورت وجود تقاضا برای خدمات پهباد، حتی اگر نیازی به وام مالی و سرمایه استارت آپ برای تأمین کسب‌‌ و کارتان ندارید، یک طرح کسب‌‌ و کار بنویسید.

مقررات پهباد

زمانی که در مورد راه‌اندازی کسب و کار با پهباد فکر می‌کنید، بررسی مقررات کنونی، اولین کاری است که باید انجام دهید.

سازمان هوانوردی فدرال آمریکا، مقرراتی را در آگوست ۲۰۱۶ برای پهبادهای تجاری وضع کرده است که طبق آن، استفاده از پهبادهای تجاری بدون نیاز به مجوز خلبانی برای اپراتور، امکان‌پذیر است. برخی از این مقررات عبارتند از:

 • وزن پهباد باید بین ۰.۵۵ تا ۵ پوند ثبت شود و ثبت نام هر ۳ سال یک بار تمدید شود.
 • قبل از هر پرواز، پهباد باید جهت اطمینان از آمادگی، تحت بازرسی پیش از پرواز قرار گیرد.
 • اپراتورهای پهباد باید آن‌ را در حین پرواز، در معرض دید قرار دهند.
 • پهبادهای تجاری تنها می‌توانند در طول روز پرواز کنند، اما اگر پهباد مجهز به چراغ باشد، پرواز در غروب هم مجاز است. پهبادهای مورد استفاده در عملیات جستجو و نجات، معمولا از قانون پرواز شبانه، معاف هستند.
 • پهبادها نمی‌توانند بالاتر از ۴۰۰ فوت یا سریع‌تر از ۱۰۰mph پرواز کنند.