برای موفق شدن در جلسه مصاحبه شغلی باید از هر لحاظ آماده باشیم. علاوه بر آمادگی برای پاسخ به سوالات مصاحبه باید چندین پرسش هوشمندانه طرح کنیم. به این ترتیب تاثیر مثبتی روی مخاطب گذاشته و در ذهن او به عنوان فردی حرفه‌ای نمایش داده می‌شویم. در این مقاله از استارتاپت، نمونه‌هایی از پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی را مطرح می‌کنیم.

در قسمت اول این مقاله، چند نمونه پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی بررسی شد. با دنبال کردن ادامه مطلب می‌توانید با دیگر موارد این فهرست آشنا شوید. مطمئن باشید با بیان نمونه‌هایی از این سوالات می‌توانید جلسه مصاحبه شغلی خود را با موفقیت پشت سر بگذارید.

انواع پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی

در صورتی که مرا استخدام کنید چه انتظاراتی از من خواهید داشت؟

با طرح این پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی نشان می‌دهید که به استخدام شدن در شغل مورد نظر علاقه دارید. همچنین پی می‌برید که آیا انتظارات آن‌ها در حوزه توانایی‌ها و استعدادهای شما هست یا خیر.

چه نوع عملکردی را عامل رشد و پیشرفت شرکت می‌دانید؟

با طرح کردن این پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی به مخاطب نشان می‌دهید که آینده شرکت برای شما مهم است. در نتیجه تاثیر مثبتی روی دیدگاه او نسبت به خود، خواهید گذاشت. همچنین با بررسی پاسخی که به این سوال داده می‌شود، می‌توانید صلاحیت خود را برای موقعیت شغلی مورد نظر ارزیابی کنید.

آیا شخص دیگری هم هست که باید با او آشنا شوم؟

با پرسیدن این سوال موقعیتی برایتان پیش می‌آید که همکاران احتمالی آینده خود را ملاقات کنید. به این ترتیب دید بهتری نسبت به موقعیت شغلی پیدا کرده و بهتر می‌توانید جوانب را بسنجید.

شما چگونه به رشد گروه خود کمک می‌کنید؟

طرح پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی

طرح کردن این پرسش هوشمندانه نشان می‌دهد که شما آماده کار جدی و سخت هستید. در نتیجه شخص مقابل درمی‌یابد که شما فردی سخت کوش و حرفه‌ای هستید.

وقتی کارکنان مشکلی را به اطلاع شما می‌رسانند، چطور برخورد می‌کنید؟

با پاسخی که برای این سوال دریافت می‌کنید، دید بهتری نسبت به فضای شرکت خواهید داشت. به این ترتیب می‌توانید شرایط را برای همکاری خود با شرکت در نظر بگیرید.

آیا در مراحل استخدام، مدیران دیگری را هم ملاقات خواهم کرد؟

هر چه در طول مراحل مختلف مصاحبه کاری و استخدام، مدیران بیشتری را ببینید؛ بهتر است. با طرح این پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی نشان می‌دهید که برای این ملاقات‌ها مشتاق هستید.

در صورت استخدام، انتظار دارید چه توانایی‌هایی را در ۶ ماه تا یک سال دیگر کسب کنم؟

وقتی اطلاعات بیشتری در مورد انتظاراتی که از موقعیت شغلی مورد نظر می‌رود، داشته باشید؛ می‌توانید در مورد آن تصمیم گیری مطمئن داشته باشید. همچنین درمی‌یابید که موقعیت شغلی مورد نظر تا چه اندازه برای آن کمپانی اهمیت دارد.

آینده شرکت در چه مسیری خواهد بود؟

مطرح کردن این پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی مخصوصا زمانی که طرف مقابل شما مدیر اجرایی شرکت باشد، اهمیت بسیاری دارد. زیرا این فرد دقیق‌ترین پاسخ را در این مورد به شما خواهد داد. با اطلاع از اهداف آینده شرکت، می‌توانید دید بهتری نسبت به آن پیدا کنید.

شما موفقیت را چگونه رتبه بندی می‌کنید؟

پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی برای موفقیت در مصاحبه

اطلاع از این موضوع کمک بزرگی به شما می‌کند تا نگرش شرکت را نسبت به کارکنان دریابید. به این ترتیب می‌توانید تناسب خود را با موقعیت شغل مورد نظر دقیق‌تر بسنجید.

مشکل اصلی شرکت در حال حاضر و برنامه شما برای مقابله با آن چیست؟

نتیجه اصلی بیان این پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی آن است که طرف مقابل درمی‌یابد شما در کار فردی جدی هستید. در نتیجه نظر او نسبت به شما مثبت خواهد شد. همچنین با بررسی پاسخی که به این سوال داده می‌شود، می‌توانید نگرش بهتری نسبت به شرکت پیدا کنید.

چقدر طول می‌کشد تا تصمیم خود را بگیرید و نتیجه نهایی استخدام را اعلام کنید؟

با بیان این سوال نشان می‌دهید که به استخدام شدن در موقعیت شغلی مورد نظر علاقه دارید. همچنین نشان می‌دهد که ترجیح می‌دهید سریع‌تر، از این موضوع مطلع شوید.

آیا این موقعیت شغلی جدید است؟ چرا نفر قبل از این شغل خارج شد؟

شاید این سوال، کمی فضا را متشنج کند؛ اما مطرح کردن آن خارج از لطف نیست. بیان این پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی به طرف مقابل نشان می‌دهد که شما فردی باهوش و نکته‌سنج هستید و تمایل دارید از حقایق سر دربیاورید.

پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی و سوال از آینده شرکت

آینده شرکت خود را در ۳ سال آینده چگونه تصور می‌کنید؟

با طرح این پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی نشان می‌دهید که فرد آینده نگری هستید و آماده همکاری طولانی مدت با شرکت هستید.

من قبلا در مورد موضوع X از شرکت شما، در مجله Y مطالعه کرده بودم. می‌توانید بیشتر در این مورد توضیح دهید؟

با بیان چنین سوالی نشان می‌دهید که آگاهی کافی از شرکت دارید و انتخابتان برای استخدام در شرکت، کاملا حساب شده است.

آیا کاری هست که بتوانم انجام دهم تا تصمیم‌گیری برای شما ساده‌تر شود؟

بیان این جمله نشان می‌دهد که شما گفتنی‌ها را گفته‌اید و منتظر پاسخ طرف مقابل هستید. به این ترتیب شما در جایگاه مناسبی قرار می‌گیرید، مصمم بودن و اعتماد به نفس بالای خود را نشان می‌دهید.

نکته‌ای وجود دارد که باعث شک شما در مورد صلاحیت من برای شغل مورد نظر شود؟

این پرسش هوشمندانه اگر در زمان مناسب خود مطرح شود، نشان دهنده شجاعت و جسارت شما است. در نتیجه تاثیر مثبتی روی دید مصاحبه کننده نسبت به شما می‌گذارد و یک مصاحبه شغلی موفق را برای شما رقم خواهد زد.

کدام ویژگی‌های شرکت برای کارکنان از همه مهم‌تر هستند؟

به طور کلی هر چه بیشتر در مورد شرایط و محیط شرکت اطلاعات کسب کنید، تصمیم‌گیری برای شما ساده‌تر می‌شود. با طرح این پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی، می توانید اطلاعات بیشتری در مورد سازمان به دست آورید.

از بین پروژه‌هایی که با این شرکت کار کردید، کدام را از همه بیشتر می‌پسندید؟

پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی و سوال از رزومه

به طور کلی همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، پرسیدن نظر شخصی افراد در مورد مسائل، حس خوبی به آن‌ها منتقل می‌کند. این احساس خوب باعث تغییر و بهبود نظر این افراد نسبت به ما می‌شود. مطرح کردن این پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی می‌تواند چنین تاثیری را در طرف مقابل ایجاد کند.

به نظر شما لازم است مورد دیگری را در رزومه خود ذکر کنم؟

با درخواست پیشنهاد از طرف مقابل در مورد رزومه خود، می‌توانید تاثیر خوبی روی او بگذارید. همچنین این فرصت را دارید که توانایی‌ها و تجارب خود را بار دیگر با او به اشتراک بگذارید.

آیا مطلبی مانده که در مورد آن صحبت نکرده‌ایم و لازم باشد در مورد آن اطلاعات کسب کنم؟

با طرح این پرسش هوشمندانه در مصاحبه شغلی اشتیاق خود را برای استخدام شدن در شغل مورد نظر نشان می‌دهید. همچنین به طور کلی علاقه نشان دادن نسبت به مسائل شرکت، جدی بودن شما را نشان می‌دهد.

حال که با فهرست پرسش‌های هوشمندانه در مصاحبه شغلی آشنا شدید، شانس بیشتری برای موفقیت در این جلسات مهم خواهید داشت.