موفقیت‌آمیز بودن جلسه مصاحبه شغلی، اهمیت فوق‌العاده‌ای در استخدام نیروی جدید دارد. مطرح کردن پرسش های هوشمندانه در مصاحبه شغلی، می‌تواند تاثیر زیادی روی مخاطب بگذارد. همچنین چگونگی حاضر شدن در این جلسه، چه ظاهری و چه از لحاظ دارا بودن دانش کافی برای برقراری برخورد با اعتماد به نفس، روی تصمیم مصاحبه‌کننده تاثیر می‌گذارد. بنابراین هنگام مصاحبه شغلی، باید تلاش کنیم تا از همه نظر برای این جلسه آماده باشیم.

مطرح کردن پرسش های هوشمندانه در مصاحبه شغلی، طرف مقابل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این ترفند، شما به مصاحبه کننده نشان می‌دهید که فردی باتجربه‌ و مناسب برای استخدام در شغل مورد نظر هستید. باید پیش از جلسه چندین سوال هوشمندانه طرح کنید و در زمان مناسب آن‌ها را بپرسید. سعی کنید تقریبا به همان مقدار که از شما سوال پرسیده می‌شود، پرسش های هوشمندانه در مصاحبه مطرح کنید. طرز بیان و آماده بودن برای پاسخ به سوالات مصاحبه کننده، اهمیت زیادی در تصمیم‌گیری نهایی او دارد.

اکثر مواقع در انتهای جلسه از شما پرسیده می‌شود که سوالی از طرف مقابل دارید یا خیر. این بهترین فرصت برای آگاهی از همسو بودن اهداف شرکت با اهداف و علایق شخصی شما است. پس از این فرصت بهره ببرید تا مناسب بودن شغل مورد نظر برای خود را، به درستی بسنجید. پس در این مقاله از استارتاپت با ما همراه باشید تا با هم، به بررسی چند مورد از پرسش های هوشمندانه در مصاحبه شغلی بپردازیم.

نحوه مطرح کردن پرسش های هوشمندانه در مصاحبه

آیا به تمام سوال‌های شما پاسخ دادم؟

قبل از آن‌که به طرح پرسش های هوشمندانه در مصاحبه بپردازید این سوال را مطرح کنید. به این ترتیب پیش از پرداختن به سوالات خود، درخواهید یافت که هنوز نکته‌ای باقی مانده که شخص مقابل بخواهد در مورد شما بداند یا خیر. همچنین به این طریق نشان می‌دهید که آمادگی بالایی برای جلسه دارید و حاضر هستید به تمام سوال‌ پاسخ دهید. شما با مطرح کردن این سوال، تاثیر مثبتی روی مخاطب می‌گذارید و نظر او را نسبت به خود مبت می‌کنید.

طرح کردن این سوال بسیار هوشمندانه است. زیرا با پاسخ آن می‌توانید نتیجه موفقیت‌آمیز بودن مصاحبه را تا حدودی ارزیابی کنید. اگر به این سوال شما پاسخ مثبت داده شد، بدانید که در جلسه خوب پیش رفتید و تاثیر خوبی روی مخاطب گذاشته‌اید. اگر از شما خواسته شد تا به سوالات بیشتری پاسخ دهید، بدانید که هنوز فرصت دارید تا تاثیر بیشتری روی مصاحبه کننده بگذارید.

شخص ایده‌آل برای این موقعیت شغلی چه ویژگی‌هایی دارد؟

از میان پرسش‌های هوشمندانه در مصاحبه شغلی این پرسش برای سنجیدن میزان تناسب شغل با شخصیت شما، بیشترین اهمیت را دارد. با بررسی پاسخی که دریافت می‌کنید، درمی‌یابید که آیا برای این موقعیت شغلی مناسب هستید یا خیر. طبیعی است که هیچکس نمی‌خواهد کاری را انجام دهد که در آن استعداد کافی ندارد یا به خوبی از عهده انجام آن برنمی‌آید. بنابراین جلسه مصاحبه شغلی، موقعیت مناسبی است تا به این موضوع به درستی پی ببرید.

من با چه کسی صحبت می‌کنم؟

پرسش های هوشمندانه در مصاحبه موفق

بهتر است پیش از کار کردن در یک شرکت، سلسله مراتب موقعیت‌های شغلی را در آن‌جا یاد بگیرید. خصوصا در شرکت‌هایی که چند مدیر ارشد وجود دارد، باید بدانید که شما قرار است برای چه کسی کار کنید. بنابراین هنگام مصاحبه کاری، این سوال را مطرح کنید تا بدانید شخص مصاحبه کننده، چه موقعیت شغلی دارد و آیا مدیر ارشد شما است یا خیر.

این موقعیت شغلی چطور پیش آمده است؟

یکی از پرسش‌های هوشمندانه در مصاحبه شغلی مطرح کردن این مورد است. به این ترتیب درمی‌یابید که این شغل دقیقا چه جایگاهی داشته و میزان اهمیت آن چقدر است.

محیط شرکت را چگونه توصیف می‌کنید؟

پاسخی که دریافت می‌کنید به شما نشان می‌دهد که اهداف اصلی و فلسفه کلی شرکت به چه صورت است. بنابراین می‌توانید ارزیابی کنید که چقدر این موارد با علایق و افکار شما هم‌سویی دارند. طبیعی است که هر فرد تمایل دارد در محیطی کار کند که با اهدافش سازگاری دارد. پس آگاهی از این مورد، اهمیت بسیاری در بررسی مناسب بودن موقعیت شغلی برای شما دارد.

نظر شما در مورد بزرگترین رقیبانتان چیست؟ و نقطه قدرت خود را چه می‌دانید؟

از میان پرسش های هوشمندانه در مصاحبه شغلی، این سوال تاثیر عمیقی بر مخاطب به جای می‌گذارد. در حقیقت با مطرح کردن این سوال نشان می‌دهید که موفقیت شرکت برای شما اهمیت دارد. همچنین نشان می‌دهد که شما کنجکاو هستید بدانید که چطور می‌توانید در راه پیشرفت شرکت گام بردارید. بنابراین مصاحبه کننده درمی‌یابد که شما کارمندی ارزشمند بوده و در کار خود جدی هستید.

در کنار وظایف حرفه‌ای چه ویژگی‌های شخصیتی دیگری مد نظر شماست؟

طرح پرسش های هوشمندانه در مصاحبه

اگر می‌خواهید در مورد انتظارات شرکت از پست شغلی خود بیشر بدانید، مطرح کردن این سوال توصیه می‌شود. به این ترتیب شما درمی‌یابید که ویژگی‌های لازم برای استخدام در موقعیت شغلی مورد نظر را دارید یا خیر.

آیا نظری در مورد صلاحیت بنده دارید؟

از میان پرسش های هوشمندانه در مصاحبه شغلی، مطرح کردن این مورد می‌تواند شما را در موقعیت حساس و آسیب‌پذیر قرار دهد. از طرفی مطرح کردن این سوال شما را جزئی از افراد با اعتماد به نفس نشان خواهد داد و اینکه از صحبت در مورد نقاط ضعف خود مقابل مدیر احتمالی، واهمه‌ای ندارید.

چه چیزی شما را از کار کردن در این شرکت راضی می‌کند؟

با مطرح کردن این پرسش همدلی خود را با مصاحبه کننده افزایش می‌دهید. زیرا مخاطب شما هم مانند هر فرد دیگری دوست دارد، در مورد نظرات خود صحبت کند. همچنین با پاسخی که در مقابل این سوال دریافت می‌کنید، می‌توانید از نقطه نظر دیگری به شرکت بنگرید. در نتیجه بهتر می‌توانید مناسب بودن شغل مورد نظر را برای خود بسنجید.

می‌توانید نحوه همکاری من با مدیر ارشدم را بیشتر توضیح دهید؟

پاسخ این سوال به شما نشان می‌دهد که کار شما در مقابل مدیر، به چه صورت خواهد بود. همچنین به مخاطب نشان می‌دهد که شما حس همکاری بالایی دارید.

تحت چه شرایطی این موقعیت شغلی فراهم می‌شود؟

به عنوان شخصی که در مصاحبه شرکت می‌کند حق شما است که بدانید چه زمانی این موقعیت شغلی فراهم می‌شود. همچنین به طرف مقابل نشان می‌دهد که شما شخصی حرفه‌ای هستید.

موفقیت شرکت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ و در کدام بخش‌ها امکان پیشرفت می‌بینید؟

پرسش های هوشمندانه در مصاحبه

با طرح این سوال نشان می‌دهید که به مسائل مربوط به شرکت، علاقه دارید. همچنین به طور مودبانه جویای وضعیت کمپانی و کارهای پیش روی آن می‌شوید.

در این موقعیت شغلی چه چالش‌هایی وجود دارند؟

با دریافت پاسخ این سوال، اطلاعات بیشتری درباره شغل درخواستی خود، به دست می‌آورید. در نتیجه بهتر می‌توانید مناسب بودن آن را بسنجید.

کارکنان موفق در این موقعیت شغلی چه ویژگی‌هایی دارند؟

با طرح این سوال از میان پرسش های هوشمندانه در مصاحبه شغلی، می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری از انتظارات مدیر به دست آورید. در نتیجه بینش عمیق‌تری از موقعیت شغلی و تناسب آن با روحیه و استعداد‌های خود خواهید یافت.

در این بخش از مقاله با تعدادی از پرسش های هوشمندانه در مصاحبه آشنا شدید. برای آگاهی از موارد دیگر این فهرست، ادامه مطلب را در قسمت دوم مطالعه کنید تا مصاحبه شغلی موفق داشته باشید.