نگرش شما به زندگی، تعیین کننده کیفیت زندگی شما است. حتی اگر در طی یک مدت کوتاه انتخاب عمل محدودی داشته باشید نگرش شما می‌تواند دامنه انتخابتان را وسیع‎تر کند. همیشه داشتن نگرش مثبت در زندگی را انتخاب کنید.

نگرش مثبت در زندگی، شما را شادتر و انعطاف‌پذیرتر ساخته، روابطتان را بهبود می‎دهد و حتی شانس موفقیت شما را در هر زمینه‎ای افزایش می‌دهد. علاوه بر این، نگرش مثبت در زندگی از شما فردی خلاق‌تر ساخته و باعث می‌شود در تصمیم‌گیری‌هایتان عملکرد بهتری داشته باشید. مهم‌تر از همه اینکه مطالعات نشان داده افراد دارای نگرش مثبت در زندگی، عمر طولانی‌تری نسبت به دیگران دارند. استارتاپت تصمیم گرفته در این مقاله ۲۱ راه برای داشتن نگرش مثبت در زندگی را به شما معرفی کند. با ما همراه باشید.

۱. صبح‌ها یک برنامه روزمره داشته باشید

اینکه روزتان را چگونه شروع می‌کنید روی حال شما در تمام آن روز تاثیر می‌گذارد. مطمئن شوید برنامه روزمره صبحگاهی شما به شیوه‌ای باشد که حس خوبی در شما ایجاد کرده و انرژی مناسبی برای گذراندن کل روز در شما ذخیره کند.

برنامه روزانه نگرش مثبت در زندگی

۲. همیشه احساس نشاط و شادابی را در خود تازه نگه دارید

به جای اینکه منتظر عوامل خارجی برای شاد شدن باشید، خودتان شاد باشید و ببینید این شادی چه تاثیری در امور اطرافتان ایجاد می‌کند. به جای اینکه به خود بگویید قرار است اتفاقات خوبی برایتان بیفتد و از این فکر شاد شوید سعی کنید اول شاد بوده و سپس شاهد پیامدهای آن باشید. به خاطر داشته باشید شادی یک نگرش است نه موقعیت.

۳. از آرزوهای کوچک لذت ببرید

آرزوهای بزرگ – تحصیلات، ازدواج، ارتقای کاری، منتشر کردن کتاب – پشت سر هم و به سرعت برایتان اتفاق نمی‌افتد. زندگی ترکیبی از خوشی‌‌ها و پیروزی‎های کوچک است. اگر نگرش مثبت در زندگی داشته باشید تماشای غروب خورشید، خوردن یک بستنی قیفی و قدم زدن با پای برهنه روی چمن‌ها هم می‌تواند برایتان لذت‌بخش باشد.

۴. لبخند بزنید

لبخند زدن در لحظه می‌تواند نگرش شما به زندگی را تغییر دهد. یک دقیقه لبخند زدن را امتحان کنید. برای این کار به یک خاطره خوب یا چیزی که آخرین بار باعث لبخندتان شده فکر کنید. لبخند زدن باعث آزاد شدن اندورفین و سراتونین در بدن می‌شود. گفته می‌شود این هورمون‌ها احساس خوبی را در فرد ایجاد می‌کنند. وقتی این موارد در بدن حاضر باشند راحت‌تر می‌توان نگرش مثبت را در خود پرورش داد.

۵. ورودی مثبت به ذهن خود تزریق کنید

کتاب‌هایی بخوانید که پیام مثبتی در خود داشته باشند. به موسیقی‌های روح‎بخش گوش دهید و فیلم‌هایی تماشا کنید که خوشبینی شخصیت‌های اول داستان باعث می‌شود بر موانع غلبه کرده و پیروز شوند. نگرشتان را تغییر داده و تا می‌توانید ورودی مثبت به ذهن تزریق کنید.

۶. مسئولیت‌پذیر باشید

در هر لحظه ممکن است نگرش شما مثبت یا منفی، قربانی یا خالق باشد. اولین قدم برای تغییر نگرش از حالت قربانی به خالق قبول مسئولیت است. نگرش خالق به این شرح است:

 • من زندگی‌ام را می‌سازم
 • من مسئول کارهایی که انجام می‌دهم هستم
 • سرنوشت من در دستان خودم است

۷. نگرش زن (Zen) را در خود تربیت کنید

به زندگی نه به عنوان چیزی که برایتان اتفاق می‌افتد بلکه به منزله چیزی که به خاطر شما اتفاق می‌افتد فکر کنید. به هر چالش، موقعیت، شخص یا رویداد به منزله یک معلم نگاه کنید که به زندگی شما آمده تا چیزی را به شما بیاموزد.

دفعه بعدی که به این سوال فکر کردید «چرا این اتفاقات برای من می‌افتد؟» نگرش زن را انتخاب کنید. در عوض از خود بپرسید «آنچه من باید از این اتفاقات بیاموزم چیست؟» یا «این موضوع چطور به من کمک می‌کند رشد کرده و شرایط خود را بهبود دهم؟»

۸. فعال باشید

فردی که خیلی زود به همه چیز واکنش نشان می‌دهد به دیگران و عوامل خارجی اجازه می‎دهد تعیین کننده احساس او باشند. یک فرد فعال خود تصمیم می‌گیرد صرف نظر از اتفاقاتی که اطراف او رخ می‌دهد چه احساسی داشته باشد. با انتخاب نگرش مثبت در زندگی فردی فعال باشید و جدای از اینکه چه اتفاقی در طول روز برایتان می‌افتد این نگرش را در خود حفظ کنید.

۹. افکارتان را تغییر دهید

افکار مثبت به داشتن نگرش مثبت می‌انجامد. تغییر نگرش به سادگی فشردن کلید پاز و فکر کردن به انتخاب افکار متفاوت است.

۱۰. هدف داشته باشید

هدف داشتن در زندگی یک نقطه ثابت را به شما نشان می‌دهد تا روی آن تمرکز داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید در مقابل چالش‌ها و تحولات پیش رو پایداری کرده و صبور باشید. معنا و هدف دادن به زندگی در ایجاد نگرش مثبت در زندگی شگفتی می‎آفریند.

۱۱. روی مسائل خوب تمرکز کنید

برای داشتن نگرش مثبت در زندگی روی مسائل خوب تمرکز کنید. روی خوبی‌های خودتان، زندگی‌تان و دیگران.

۱۲. انتظار نداشته باشید زندگی آسان باشد

حقیقت این است که گاهی زندگی سخت می‌شود. این اتفاق برای همه ما می‌افتد. حتی می‌تواند دردناک باشد. اما شما شجاع و مجرب هستید و می‎توانید از پس آن برآیید. باید بدانید همه چیز به آن سادگی که می‌خواهیم پیش نمی‌آید و این نگرش را در خود حفظ کنید که شما می‌توانید با سختی‌هایی که زندگی برایتان تدارک دیده سر و کله زده و بر آن غلبه کنید.

۱۳. اشتیاقتان را حفظ کنید

افراد مشتاق نگرش خوبی نسبت به زندگی دارند. لیستی از روش‌های افزایش اشتیاق برای زمان‌هایی که احساس غم و اندوه به سراغتان می‌آید تهیه ببینید. داشتن احساس اشتیاق به شما کمک می‌کند نگرش خوب به زندگی در شما حفظ شود.

۱۴. فکر نکنید همیشه حق با شما است

به تمثیل «کی پنیر مرا برداشت؟» اثر اسپنسر جانسون فکر کنید. دو موش کوچک و دو آدمک مینیاتوری در یک هزارتو قرار گرفته‌اند. بعد چه اتفاقی می‌افتد؟

 • وقتی موش‌ها متوجه می‌شوند پنیر در جایی که باید باشد قرار ندارد بلافاصله به گشتن دنبال یک تکه پنیر دیگر مشغول می‌شوند.
 • دو آدمک مینیاتوری اما از اینکه پنیر جا به جا شده عصبانی می‌شوند. آنها زمانشان را با سرزنش یکدیگر به هدر می‌دهند.  

توقع نداشته باشید همه چیز در دسترس شما باشد. نگرش شما تمام مدت باید به شرح زیر باشد:

 • دست یافتن به چیزی که می‌خواهم به خودم بستگی دارد
 • مسائل خوب برای افرادی اتفاق می‌افتد که سخت تلاش می‌کنند
 • من خیلی راحت و سریع می‌توانم شرایط را تغییر دهم
 • به راه خود ادامه می‌دهم حتی اگر دشواری‌ها در برابر من قرار بگیرند

۱۵. تجسم کنید

وقتی مسائل به میل شما پیش نمی‌رود با تجسم موفقیت خود و دست یافتن به اهدافتان نگرش مثبت خود را حفظ کنید. وقتی نلسون ماندلا زندانی شد – در سلول کوچکی که تنها شش فوت عرض داشت – امیدش را با تجسم دست یافتن به آزادی حفظ کرد.

زمانی ماندلا گفت «بارها و بارها به روزی فکر می‌کردم که آزادانه قدم می‌زنم. درباره چیزهایی که دوست داشتم انجام دهم خیال پردازی می‌کردم». حتی زمانی که او خود را در شرایط فوق‌العاده دشوار می‌دید با تجسم آزادی توانست نگرش مثبت خود را حفظ کند.

۱۶. دست از گله و شکایت بردارید

نگرانی درباره مسائل ریز و درشت با نگرش مثبت هیچ تناسبی ندارد. وقتی شکایت می‌کنید موارد منفی را درباره یک فرد، یک محل یا حتی یک رویداد عنوان می‌کنید بدون اینکه برای آن راه حلی ارائه دهید و این کاملا با نگرش مثبت مغایرت دارد. به جای گله و شکایت این کارها را انجام دهید:

 • خود را از از آن موقعیت ناخوشایند خارج کنید
 • نظرتان را درباره آن موقعیت عوض کنید
 • یک راهکار احتمالی برای آن پیشنهاد کنید
 • بپذیرید که شما نمی‌توانید برای تغییر موقعیت کاری انجام دهید و گله و شکایت شما تنها در ذهنتان نقاط منفی را پررنگ می‌کند.

شکایت مداوم نگرش بدی در شما ایجاد می‌کند. بنابراین دست از شکایت بردارید. در عوض به دنبال یک راه حل باشید یا اینکه بپذیرید نمی‌توانید موقعیت ناخوشایند را تغییر دهید.

۱۷. مواظب کلماتتان باشید

نگرش مثبت در زندگی

در هنگام صحبت با خودتان از کلمات مثبت استفاده کنید. مطالعات نشان داده صحبت مثبت با خود می‌تواند اراده شما را تقویت کرده و کمک کند در مواجهه با مشکلات از نظر ذهنی قوی‌تر عمل کنید.

اگر می‌خواهید نگرش خود را از «من نمی‌توانم این کار را انجام دهم» یا «شکست می‌خورم» به افکاری چون «کارم را خوب انجام خواهم داد» تغییر دهید پس در صحبت با خودتان مثبت عمل کنید.

۱۸. از قدرت شوخ‌طبعی استفاده کنید

از جمله افرادی باشید که می‌دانند چطور به خودشان بخندند و نگرش خوبی حتی به مسائل به ظاهر پوچ زندگی دارند. حس شوخ طبعی یک ابزار بسیار قدرتمند است و می‌توانید از آن برای تقویت حس و حال و بهبود شرایط عاطفی خود در هر زمانی بهره ببرید.

وقتی اوضاع خوب پیش نمی‌رود از خودتان بپرسید «چه چیز جالبی در این قضیه وجود دارد؟» داشتن دیدگاه شوخ‌طبعانه تاثیر مثبتی روی نگرش شما به زندگی دارد.

۱۹. برای بهبود نگرش خود انسان قدرشناسی باشید

وقتی روی مسائل اشتباه زندگی خود تمرکز می‌کنید، چیزهایی که ندارید یا آنچه که از دست داده‌اید، نگرش خود را با حس قدردانی توازن ببخشید.

مطالعات نشان داده داشتن حس قدردانی در تمام جوانب زندگی مفید واقع می‌شود: این احساس باعث بهبود سلامتی، حس و حال، روابط، خشنودی کاری و غیره و غیره می‌گردد. اگر می‌خواهید نگرش شما به زندگی ارتقاء پیدا کند به چیزهایی فکر کنید که باید قدردانشان باشید.

۲۰. کنجکاو باشید

بهترین راه برای برخورد با شرایط مختلف این است که آماده درس گرفتن از آن باشید. پس کنجکاو باشید.

کنجکاوی به شما یک ذهنیت توجیهی برای زمان حال می‌دهد که شبیه تفکر عمیق است. کنجکاو بودن درباره یک موقعیت به شما اجازه می‎دهد آن را به طور کامل تجربه کنید. علاوه بر این، این ویژگی به شما کمک می‎کند عدم اطمینان از آنچه قرار است در طول روز برایتان اتفاق بیفتد را با داشتن نگرش مثبت از سر بگذرانید.

۲۱. به دنبال افرادی باشید که نگرش مثبت دارند

داشتن نگرش مثبت یک امر مسری است. وقتی احساس می‎کنید باید نگرش خود را تقویت کنید شخصی را پیدا کنید که نگرشی عالی به زندگی دارد. سپس با هر بهانه‌ای که شده با او همراه شوید. نگرش آنها به شما کمکی نمی‌کند اما ارتباط داشتن با او باعث بازیابی روحیه خوشبینی در شما می‎شود و چهان را به شکلی دیگر خواهید دید.

امیدواریم این پست به شما کمک کرده و روزهای خوبی در پیش رو داشته باشید.