پیدا کردن و به دست آوردن یک شغل می‌تواند روندی طولانی و دشوار باشد. گاهی اوقات صدها درخواست نامه نیاز است تا از سوی یک شرکت پاسخی دریافت کنید. و البته زمانی که پاسخی دریافت کردید، هنوز کار شما تمام نشده است. این تازه شروع کار برای ورود به یک شغل بود. حال پس از این که جوابی دریافت کردید، نوبت به بخش ترسناک مصاحبه شغلی می‌رسد.

اما می‌توان کاری کرد که آن قدرها هم ترسناک به نظر نرسد. در این مطلب قصد دارید به شما برای یک مصاحبه موفقیت آمیز کمک کنیم. با روش‌های گفته شده، قادر خواهید بود تا اضطراب مصاحبه خود را به هیجان تبدیل کنید. در این مطلب ترفندهایی عالی از سوی متخصصین گرد آوری شده تا بتوانید به فردی موفق در مصاحبه شغلی خود تبدیل شوید. مهم نیست با اولین مصاحبه شغلی خود طرف هستید یا این چهلمین مصاحبه شغلی است که با آن رو به رو خواهید شد، دنبال کردن این ترفند‌ها به شما در یک عملکرد مثبت کمک خواهد کرد.

کارهایی که قبل از مصاحبه شغلی باید انجام دهید

عالی است، شما برای مصاحبه شغلی در تاریخی مشخص دعوت شده‌اید. حال باید از زمان پیش از آغاز مصاحبه شغلی به خوبی استفاده کنید. متاسفانه، نمی‌شود در این زمان به خوش گذرانی بپردازید و سپس شغل را به راحتی به دست بیاورید. شما باید برای این که بتوانید خود را از دیگر متقاضیان این شغل متمایز کنید و حتی پیروز میدان شوید، کمی تلاش به خرج دهید. اما این تلاش‌ها پیش از مصاحبه شغلی چه هستند؟

۱. در مورد شرکت تحقیق کنید

داشتن آگاهی قوی از کمپانی مورد نظر پیش از مصاحبه شغلی، بسیار حیاتی است. اصلا شما دل‌تان نمی‌خواهد که در حین مصاحبه شغلی خود حتی پیش پا افتاده‌ترین مبانی کمپانی را هم بلد نباشید. باید وقت بگذارید و با جست و جو در سایت کمپانی مورد نظر، از بیانیه اصلی اهداف آن‌ها، بزرگ‌ترین مشتری‌ها، رهبر و تاریخچه آن‌ها به خوبی آگاه شوید.

آمادگی کافی پیش از مصاحبه شغلی به شما کمک می‌کند تا حس بهتری هم داشته باشید. برای جلوگیری از عصبانیت و اضطراب شدید پیش از مصاحبه شغلی، مصاحبه کننده باید از زمان مورد نظر خود برای آمادگی و ساخت اعتماد به نفس استفاده کند.

اگر هنوز احساس اضطراب داشتید، باید با خود صحبت کنید، به خود شجاعت دهید، جواب‌هایی را که قرار است ارایه دهید با خود مرور کنید و به موسیقی‌های انرژی بخش گوش دهید تا روحیه خود را در سطح بالایی نگه دارید.

۲. تماس با افراد حاضر در شرکت

برای آگاهی از اندیشه و نظرها در مورد یک شرکت، بسیار مهم است که ببینید کارمندان شرکت مورد نظر در مورد آن چه می‌گویند. بله، گشت و گذار در سایت شرکت شروع خوبی است، اما این کار فقط یک زاویه از ماجرا را به شما نشان خواهد داد. گرفتن بازخورد از طرف افراد حاضر در یک شرکت برای آگاهی کامل از فرهنگ فرهنگ حاکم بر آن پیش از مصاحبه شغلی بسیار حیاتی است.

 همچنین برخی سایت‌ها یا انجمن‌هایی هم وجود دارند که بازخوردهای مختلفی از شرکت مورد نظر ارایه می‌دهند. در نظر داشته باشید که شرکت‌های حرفه‌ای چه بزرگ یا چه کوچک، کارمندان حرفه‌ای هم دارند که اکثر آن‌ها در سایت لینکدین عضو هستند و می‌توانید تماس مستقیم با کارمندان ارشد و ممتاز شرکت مورد نظر داشته باشید. با این کار شما آگاهی بسیار خوبی از تجارب این کارمندان از شرکت خواهید داشت و می‌توانید در مصاحبه شغلی خود بسیار موفق‌تر ظاهر شوید.

۳. شبکه‌ های اجتماعی خود را مرتب کنید

اطلاعاتی که در پروفایل لینکدین خود قرار می‌دهید قطعا از نظر منابع انسانی از اهمیت بالایی برخوردار است. اما فیسبوک، اینستاگرام یا توییتر شما چی؟ باید آگاه باشید که برخی از کارمندان و آژانس‌های کاریابی و استخدام، از این شبکه‌های اجتماعی برای رصد متقاضیان شغل خود استفاده می‌کنند.

مدارک مصاحبه شغلی

مطمئن شوید که عکس یا ویدیوهای شرم آوری از شما در شبکه‌‌های اجتماعی که بتوان به صورت عمومی آن‌ها را مشاهده کرد وجود نداشته باشد. باید ببینید شبکه‌های اجتماعی شما، چه چیزی در مورد شما می‌گویند. اگر کسی برای ۱۰ ثانیه به پروفایل شما نگاه کند، تفسیر او از شما چه خواهد بود؟ اگر برای برخی شرکت‌ها این موضوع مهم باشد، استخدام شما می‌تواند وابستگی زیادی به شبکه‌های اجتماعی که در آن عضو هستید داشته باشد. فراموش نکنید کمپانی‌های بزرگ، افراد بزرگی را به خاطر توییت‌های نامناسب از شرکت خود اخراج کرده‌اند.

۴. یک مصاحبه شغلی تمرینی داشته باشید

انجام یک تمرین مصاحبه شغلی پیش از مصاحبه اصلی، می‌تواند همه چیز را در زمان فرا رسیدن موعد راحت‌تر کند. البته این کار به معنای این نیست که جلوی آینه بایستید و با خود صحبت کنید. این کار از آماده شدن، رانندگی تا محل شرکت، آشنایی با ترافیک‌های روزانه مسیر شرکت، محل پارک و از این دست موارد آغاز می‌شود و سپس نوبت به مصاحبه شغلی تمرینی می‌رسد. حتی می‌توانید از دوست و آشنای خود بخواهید تا یک مصاحبه شغلی تقلیدی هم با شما انجام دهد. همچنین می‌توانید برای این کار با سوال‌های متداول در مصاحبه‌ شغلی آشنا شوید. مثلا «نقطه ضعف شما چیست؟» یا «سرگرمی‌های شما چیست؟»

داشتن مهارت در پاسخگویی به سوالات متداول در مصاحبه شغلی، به شما اجازه می‌دهد تا به جای این که به سرعت پاسخ‌های نه چندان جالب تحویل دهید، در لحظه تمرکز داشته باشید.

۵. مدارک خود را آماده کنید

با توجه به صنعت خود و دستورالعمل‌های تقاضای کاری حول محور آن، مدارکی که احتمالا نیاز خواهید داشت شامل رزومه، نمونه کار یا از این دست موارد هستند. بدون در نظر گرفتن صنعت مورد نظر، برای محکم کاری باید رزومه بیشتری با خود همراه داشته باشید. هیچوقت نمی‌دانید که افرادی که قرار است با شما مصاحبه کنند وقت کافی برای مطالعه و بررسی رزومه، مدارک و تقاضای شما را خواهند داشت یا نه، اما به هر حال، داشتن مدارک بیشتر و رزومه اضافی، کمک می‌کند تا شما به چشم آن‌ها شخصی آماده به نظر برسید.

۶. برای لباس خود برنامه داشته باشید

این که در مصاحبه شغلی چه ظاهری داشته باشید، به همان اندازه اهمیت دارد که صلاحیت و شرایط شما بسیار مهم است. داشتن برنامه از پیش تعیین شده برای این که چه لباسی می‌خواهید بپوشید، باعث می‌شود تا بین رفتار و عکس‌العمل مناسب تعادل ایجاد کرده و حتی در از بین بردن استرس به شما کمک کند. ظاهر شما در مصاحبه شغلی بسیار مهم است. باید تیز و هوشمندانه به نظر برسید، اما نه پر مدعا و تحت فشار.

حتی لباسی که قصد پوشیدن دارید، باید بر اساس صنعتی که قصد ورود به آن را دارید بررسی شود. لباس رسمی همیشه جواب می‌دهد، اما این مورد برای برخی از صنایع دیگر جوابگو نیستند. برای مثال، در صنعت تبلیغات و علوم کامپیوتر، کارمندان لباسی عمومی‌تر به تن می‌کنند. البته مهم این است که با حدس و گمان پیش نروید.

تا این مرحله شما دیگر باید تحقیقات خوبی در مورد شرکت کرده باشید و صحبت با برخی از کارمندان آن نیز انجام شده باشد تا در مورد فرهنگ درون شرکت آگاه شده باشید. از آن‌ها در مورد لباس و ظاهر افراد حاضر سوال بپرسید تا خیال خود را برای انتخاب پوشش مناسب راحت کنید.

زمانی که تصمیم گرفتید چه لباسی به تن کنید، آن‌ها را شب قبل از مصاحبه، اتو کرده آماده داشته باشید. این کار شما را از سردرگمی صبح خلاص می‌کند.

۷. خواب خوب قبل از مصاحبه شغلی

تحقیقات؟ انجام شد. مدارک؟ انجام شد. لباس؟ انجام شد.

تیک زدن تمامی کارهایی که باید شب قبل از مصاحبه شغلی انجام داده شده باشد، باعث آسایش ذهن شما خواهد شد و به داشتن یک خواب راحت کمک می‌کند. سعی کنید حداقل ۷ تا ۹ ساعت خواب کامل داشته باشید تا برای روز بعد آماده شوید.

البته مطمئن شوید این ساعت، ساعت خواب شما باشد، نه دراز کشیدن روی تخت و با گوشی موبایل بازی کردن. احتمال دارد در این شب کمی استرس داشته باشید، بنابراین بهتر است کمی زمان بیشتری برای خواب خود قائل شوید.