فرقی ندارد در پی پیدا کردن اولین شغل خود هستید یا اینکه سعی دارید کارتان را تغییر دهید، در هر صورت اولین قدم شما برای رسیدن به هدف، نوشتن یک رزومه حرفه ای است. رزومه سندی است که می‌تواند شانس شرکت در مصاحبه شغلی و استخدام شدن را به دنبال داشته باشد، حتی این قابلیت را دارد که باعث از بین بردن یک فرصت شغلی شود.

بنابراین این سوال پیش می‌آید که کارفرماها به دنبال دیدن چه رزومه‎ای هستند؟ استارتاپت با این راهنمای جامع، تمام قواعد و نکات لازم برای نوشتن رزومه حرفه ای را در اختیار شما قرار می‌دهد.

با مطالعه این راهنما شما درباره موارد زیر اطلاعات کسب می‌کنید:

 • نحوه نوشتن رزومه
 • تعریف رزومه و CV
 • نحوه انتخاب بهترین فرمت برای رزومه
 • مطالبی که باید در متن رزومه عنوان شود
 • ترفندهایی در مورد نحوه نوشتن یک رزومه موثر
 • نصایحی درباره جستجوی شغل
مراحل اساسی در نوشتن رزومه حرفه ای
۱. مرور چند نمونه رزومه حرفه‌ ای
  ۲. انتخاب یک قالب برای رزومه
۳. نوشتن عنوان و خلاصه سوابق حرفه ای
  ۴. وارد کردن اطلاعات تماس
  ۵. ایجاد تناسب بین مهارت‌های خود و موارد خواسته شده در آگهی استخدام
  ۶. استفاده از افعال و کلیدواژه‌های خاص در متن
  ۷. تمرکز روی دستاوردها
  ۸. انتخاب فونت و رنگ مناسب برای تم
  ۹. مرور و اطمینان از صحت رزومه نگاشته شده قبل از ارسال برای کارفرما

فراموش نکنید که لازم نیست برای نوشتن رزومه حرفه ای از صفر شروع کنید. سایت‌های رزومه‌سازی در اینترنت وجود دارد که می‌توانند رزومه را با یک تمپلیت رایگان در اختیار شما قرار دهند. پس تنها کار شما این است که روی نوشتن و متن رزومه تمرکز کنید.

اصول نوشتن رزومه

تعریف رزومه

رزومه یک خلاصه از سوابق شخصی، تحصیلی و حرفه‌ای است که به منظور استفاده در فرایند استخدام و تقاضای شغل نوشته می‌شود.

تعریفCV

 CV اختصار کلمه‌ی Curriculum Vitae و خلاصه مفصلی از سوابق تحصیلی و حرفه‌ای است که برای تقاضای شغل از آن استفاده می‌شود.

تفاوت بین رزومه و CV چیست؟

این سوال زیاد به گوشمان خورده است و با توجه به شباهتی که در تعریف عنوان شده برای این دو مورد می‌بینیم می‌توان فهمید این تردید از کجا نشأت گرفته است.

تفاوت اصلی بین رزومه و CV در طول و میزان جزئیات آن است. قالب رزومه و محتوای آن باید مختصر و مفید باشد. این یعنی طول آن باید یک صفحه (و برای نقش‌های ارشد حداکثر ۳ صفحه) باشد. در CV اما، شما باید کل تاریخچه تحصیلی و حرفه‌ای خود را در کنار دستاوردها، موارد منتشر شده و سایر مدارک عنوان کنید. بنابراین اغلب طول آن بیش از ۲ صفحه است.

به طور کلی، زمانی که شما برای یک بخش خصوصی تقاضای کار دارید رزومه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که  CV برای مشاغل بخش دولتی و مخصوصا موارد آکادمیک به کار گرفته می‌شود.

شکل و قالب رزومه

اشکال مختلف رزومه شامل چه مواردی است؟

برای رزومه می‌توان سه نوع را در نظر داشت: ترتیب زمانی معکوس، کاربردی یا مهارت-محور و ترکیبی از معکوس و کاربردی. انتخاب اینکه از کدام نوع رزومه استفاده کنید بیشتر به نوع کار مورد تقاضا و سطح تجربه شما بستگی دارد.

بهترین اشکال رزومه

۱. رزومه دارای ترتیب زمانی معکوس: این مورد محبوب‌ترین شکل رزومه محسوب شده و برای افرادی که سوابق کاری زیاد و مرتبط با کار تقاضا شده دارند ایده‌آل است.

۲. رزومه کاربردی / مهارت-محور: اگر شما سوابق کاری مرتبطی ندارید به هر دلیلی مثلا در حال تحصیل هستید یا اینکه به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اید یا اینکه قصد دارید شغلتان را تغییر دهید می‌توان گفت این شکل رزومه برای شما انتخاب خوبی خواهد بود.

۳. رزومه ترکیبی: اگر شما مجموعه متنوعی از مهارت‌ها و تجارت کاری را دارید که احساس می‌کنید با شغل مورد علاقه‌تان همخوانی دارد این مورد برای شما بهترین انتخاب خواهد بود.

هنوز هم مطمئن نیستید از چه فرمتی برای نوشتن رزومه حرفه ای خود استفاده کنید؟ شکل ترکیبی رزومه محبوبیت زیادی پیدا کرده و وقتی از یک رزومه‌ساز رایگان استفاده می‌کنید می‌بینید که ظاهرش هم خوب است.

بهترین قالب برای رزومه چیست؟

وقتی کارفرما یا فرد مسئول استخدام به بررسی رزومه شما می‌پردازد اولین چیزی که نظرش را جلب می‌کند قالب رزومه است. رزومه شما متناسب و مرتب است یا به هم ریخته؟ محتوای آن خیلی کوتاه است یا بلند؟ خسته کننده است و خواننده ترجیح می‌دهد آن را نادیده بگیرد؟ یا اینکه مخاطب را جذب کرده و فریاد می‌زند «مرا بخوان»؟

قالب نوشتن رزومه حرفه ای

در هنگام انتخاب قالب رزومه باید موارد گفته شده را در نظر داشته باشید. چند ضابطه کلی هم وجود دارد که در هنگام نوشتن رزومه حرفه ای، توجه و به کار گرفتن آن اهمیت زیادی دارد.

قالب رزومه باید دارای این موارد باشد

۱. طول یک صفحه‌ای (حداکثر ۳ صفحه)

۲. تیترهای واضح برای هر بخش

۳. داشتن میزان مناسبی فضا و حاشیه سفید

۴. فونتی که راحت خوانده شود

قالب ایده‌آل برای رزومه به شرکت و نقشی که در طلب آن هستید هم بستگی دارد. برای مثال اگر برای شغل بازاریابی یک استارتاپ خوش‌رنگ و لعاب تقاضای کار می‌دهید بهتر است از یک تمپلیت مدرن برای رزومه خود استفاده کنید. به دنبال کاری در بانک سرمایه‌گذاری هستید؟ یک تمپلیت ساده در این موقعیت بهترین انتخاب برای رزومه شما خواهد بود.

محتوای رزومه

چه بخش‌هایی را در رزومه خود بگنجانیم؟

مهم‌ترین بخش‌های یک رزومه حرفه‌ای شامل موارد زیر است:

 • اطلاعات تماس
 • خلاصه سوابق حرفه‌ای (الف. عناوین شغلی، ب. سوابق کاری)
 • مهارت‌ها
 • تحصیلات

استفاده از رزومه ساز برای نوشتن رزومه حرفه ای

یک رزومه ساز کارتان را ساده می‌کند. این بخش‌ها را در رزومه شما ذکر می‌کند و در حالت عادی بخش‌های اضافه‌تری را هم برای سازمان‌هایی که برایشان کار کردید، کارهای داوطلبانه یا زبان‌هایی که می‌دانید در رزومه درج می‌کند.

خوبی استفاده از رزومه ساز این است که موارد ضروری به طور اتوماتیک در رزومه لحاظ می‌شوند. مجبور نیستید کل قالب را خودتان ابداع کنید. در عوض می‌توانید از یک تمپلیت حرفه‌ای رزومه استفاده کرده و آن را براساس نیازهای خود شخصی‌سازی کنید.

از سایت‌سازی استفاده کنید که تمام تمپلیت‌های آن توسط طراحان گرافیک حرفه‌ای و مطابق سلیقه کارفرمایان و مسئولین استخدام آماده شده باشد. اطمینان پیدا کنید که تمپلیت‌ها تمامی مواردی که از رزومه انتظار می‌رود و استانداردهای لازم را در خود داشته باشد.

علایق و سرگرمی‌ها

بسیاری از افراد می‌پرسند آیا باید لیست علایق و سرگرمی‌های خود را در رزومه بنویسند یا خیر. پاسخ به این سوال به چند مورد بستگی دارد.

اگر می‌توانید مواردی را در این بخش بگنجانید که موجب تقویت مهارت‌های خواسته شده برای شغل مورد نظرتان می‌گردد یا اگر سرگرمی‌هایتان ارتباط زیادی با موقعیت دارد می‌توانید از این بخش استفاده کنید. نشان دادن علایق و پتانسیل متنوع خود به کارفرما می‎تواند در برخی از فرصت‌های شغلی کار باارزشی باشد.

مقایسه اهداف رزومه با خلاصه حرفه‎ای رزومه

در سال جدید استفاده از کدامیک از این دو مورد معمول است نوشتن اهداف رزومه یا خلاصه رزومه حرفه‌ای؟ خب بخش اهداف از دور خارج شده است و دیگر رواج ندارد.

خلاصه حرفه‌ای رزومه چیست؟

خلاصه سوابق حرفه‌ای در رزومه، دیدی متقاعد کننده از مهارت‌ها و تجارب مورد نظر مسئول استخدام را فراهم می‌آورد. بهترین تمپلیت‌ها برای رزومه در بالای صفحه دو یا سه خط جا برای خلاصه رزومه دارند.

هدف اصلی از نوشتن خلاصه رزومه «جلب نظر» خواننده و تشویق او به خواندن ادامه محتوای آن است. یک نمونه خلاصه رزومه حرفه‌ای را می‌بینیم:

فارغ‌التحصیل مستقل و باانگیزه، دارای مهارت‌های آزمایش و اثبات شده در حوزه‌های بازاریابی، فروش، تدارکات و کسب و کار. دارای معلومات قوی تئوری با داشتن مدرک کارشناسی ارشد علوم نظری، تجربه به اجرا درآمدن معلومات در حوزه کاربردی با گذراندن دوره کارآموزی و اشتغال به کار پاره وقت.

در قسمت اطلاعات تماس چه مواردی را عنوان کنیم؟

برخی از معمول‌ترین اشتباهات در هنگام نوشتن رزومه حرفه ای در این بخش اتفاق می‌افتند، پس خوب دقت کنید.

بایدها و نبایدهایی که در هنگام نوشتن رزومه حرفه‌ای باید به خاطر بسپارید به شرح زیر است:

بایدها:

 • نام، شماره تلفن، آدرس ایمیل و محل کنونی سکونت را در این قسمت بگنجانید
 • شناسه پروفایل خود در شبکه‌های اجتماعی مرتبط با موقعیت مانند پروفایل لینکداین را نیز فراموش نکنید. ذکر پروفایل‌های دیگر شما مانند توییتر، مدیوم و اینستاگرام ممکن است برای برخی از نقش‌های خاص ارزشمند باشد.
 • اگر قصد دارید رزومه خود را برای محلی در اروپا، آسیا، آمریکای جنوبی، آفریقا یا خاورمیانه که در آن سکونت ندارید ارسال کنید بهتر است یک تصویر ۳ در ۴ از خودتان را نیز در این بخش قرار دهید.

نبایدها:

 • از آدرس ایمیل غیرحرفه‌ای مانند CoolCanadian86@hotmail.com  استفاده نکنید. اگر ایمیل حرفه‌ای ندارید یک آدرس مجزا به این منظور ایجاد کنید.
 • اطلاعات خصوصی مانند شرایط تاهل/تجرد، ملیت یا مذهب خود را درج نکنید.
 • اگر می‌خواهید رزومه خود را به بریتانیا یا آمریکای شمالی بفرستید تصویر حرفه‌ای خود را در رزومه نگنجانید.

در بخش سوابق کاری چه مواردی را در رزومه بگنجانیم؟

سوابق کاری

در این بخش فرصت خودنمایی دارید. می‌توانید نشان دهید تجربه شما چقدر با موقعیت کاری تقاضا شده مرتبط است. بهترین راه برای این کار استفاده از بخشی برای ذکر مسئولیت‌ها و دستاوردهای شما در مشاغل قبلی است. به این ترتیب به کارفرما نشان می‌دهید پتانسیل کاری مناسب را در خود دارید.

به خاطر داشته باشید که در رزومه فضای کمی در اختیار دارید پس باید گزینشی عمل کرده و مواردی که می‌خواهید روی آن تاکید داشته باشید را ذکر کنید. بهترین راه برای انتخاب گزینشی محتوای رزومه استفاده از کلیدواژه‌هایی است که کارفرما به دنبال مشاهده آن است.

توانایی شما در استفاده از کلیدواژه‌های استراتژیک تعیین کننده‌ی این است که برای مصاحبه شغلی از شما دعوت می‌شود یا خیر.

مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید پرهیز از فاصله انداختن بین مشاغلی است که تاکنون داشته‌اید. اگر یکی از مشاغل قبلی شما قابلیت درج شدن را ندارد و بین دو شغل مرتبط قرار گرفته است حتما باید آن را هم در لیست خود بگنجانید اما لازم نیست درباره‌اش توضیح مفصلی ارائه دهید.

نحوه نوشتن دستاوردها در رزومه (بخش سوابق کاری)

موارد ایده‎آل

۱. مسئولیت نوسازی یک هتل با بودجه ۵ میلیون دلاری. تکمیل پروژه ۳ ماه قبل از مهلت تعیین شده و متناسب با بودجه.

۲. اصلاح یک صفحه کسب و کاری در فیس‌بوک که اکنون بیش از ۹۵۰۰۰ دنبال کننده دارد (۳۸ درصد افزایش در طی تنها ۲ ماه) و ایجاد ۱۲۰۰ مشتری که باعث افزایش ۴ درصدی در سود کلی شد.

موارد نامناسب

۱. تکمیل پروژه نوسازی هتل قبل از مهلت خواسته شده و مطابق با بودجه محدود تعیین شده.

۲. طراحی مجدد یک صفحه کسب و کاری در فیس بوک که مشتریان جدیدی برای آن ایجاد شده و باعث افزایش سودآوری شد.

در بخش اطلاعات تحصیلی رزومه چه مواردی را بگنجانیم؟

محتوای این بخش به محل زندگی و حرفه‌ی شما بستگی دارد. اگر ۲۰ سال سابقه کاری دارید بهتر است بخش اطلاعات تحصیلی را با لیستی کوتاه از مدارک و موسسات اخیری که در آن حضور یافتید، پر کنید.

برای دانشجویان یا افرادی که به تازگی فارغ‎التحصیل شده‌اند، این بخش اهمیت بیشتری دارد. در این قسمت می‌توانید ریزبخش‌هایی ایجاد کرده و دوره‌ها، پروژه‌ها / مطالعات و دستاوردهای آکادمیک مرتبطی که گذرانده‌اید را بنویسید. افرادی که سابقه کاری زیادی ندارند باید به این شیوه رزومه بنویسند.

چه مهارت‌هایی را در تقاضای شغلی خود لیست کنیم؟

در بخش مهارت‌های رزومه باید مجموعه‌ای از مهارت‌های نرم و سخت نوشته شود. در رزومه‌ای با یک تمپلیت ساده فضای محدودی در اختیار دارید بنابراین به این لیست اکتفا کنید: الف) آنچه در توصیف شغل خواسته شده و ب) مهارت‌هایی که اطمینان می‌دهید صلاحیتشان را دارید.

در اینجا چند مثال برای بخش مهارت‌های رزومه خواهیم دید.

نمونه مهارت‌های سخت برای رزومه

 • تجزیه و تحلیل نسبت‌های امور مالی
 • مهارت کار با نرم‌افزارهای خاص
 • مهارت در ارتباطات قوی گفتاری و مکاتبه‌ای
 • مهارت مذاکره
 • مهارت در استفاده مناسب از تجهیزات

نمونه مهارت‌های نرم برای رزومه

 • دارای هوش هیجانی
 • شنونده فعال
 • رهبری
 • نظارت بر کار دیگران
 • تفکر انتقادی

صدها مهارت احتمالی وجود دارد که می‌توانید استفاده از آنها را در نظر گرفته و در نوشتن رزومه حرفه ای خود از آن بهره ببرید.

بخش‌های اضافی یک رزومه حرفه ای

بخش‌های دیگری که می‌توانید در رزومه خود بگنجانید شامل این موارد است

 • دستاوردها (برای مثال: بورسیه یا جایزه صنعتی).
 • سازمان‌ها (برای مثال: عضویت در انجمن تخصصی).
 • گواهینامه‌ها (برای مثال: طراحی تخصصی).
 • کنفرانس‌ها / دوره‌هایی که در آن حضور داشتید.
 • زبان‌هایی که با آن آشنایی دارید.

این بخش‌ها ضرورت ندارند و استفاده از آن بسته به کاری است که متقاضی آن هستید. مثلا شاید برای کار مورد نظر شما قسمت حضور در دوره‌ها و داشتن گواهینامه‌های خاص به درد بخور باشد.

در هنگام انتخاب رزومه ساز دقت کنید که آیا امکان ویرایش تیتر هر بخش را به شما می‌دهد یا خیر.

نکاتی درباره ویرایش و نوشتن رزومه حرفه‌ای

نکته اول: یک رزومه برای تمام درخواست‌های کاری شما مناسب نیست.

در مقابل وسوسه‌ی نوشتن یک رزومه حرفه ای و استفاده از آن برای درخواست چندین شغل مقاومت کنید. این کار تنبلی است و شانس دعوت شدن شما به مصاحبه کاری را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این امکان وجود دارد که کلیدواژه‌های شغل درخواستی شما در رزومه گنجانده نشده باشد.

کلیدواژه‌ها تنها بخشی از شخصی‌سازی رزومه محسوب می‌شود باید به جزئیات دیگر هم توجه بیشتری داشته باشید.

نکته دوم: در مورد نوشتن محتوای رزومه گزینشی عمل کنید.

از آنجا که رزومه شما برای هر فرصت کاری باید شخصی سازی شود، باید در مورد اطلاعاتی که از آن کسر کرده یا به آن اضافه می‌کنید دقت داشته باشید. شما برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و مشخصات خود تنها یک صفحه در دست خواهید داشت.

از تاکید بیجا و متعدد روی مهارت‎ها و تجارب خود بپرهیزید. مخصوصا در بخش سوابق کاری هر یک از قسمت‌ها باید بینش جدیدی از توانایی‌های شما ایجاد کند، حتی اگر وظایفی که در شرکت‌های مختلف داشتید به هم شبیه باشند.

نکته سوم: دستارودهایتان را نشان دهید نه مسئولیت‌هایتان.

بهترین نصیحت ما در هنگام نوشتن رزومه حرفه ای این است که روی دستاوردهایتان تمرکز کنید و نه مسئولیت‌هایی که داشتید. هدف رزومه ترغیب کردن است و لیست کردن ساده وظایفی که در مشاغل خود داشتید زیاد تاثیرگذار نیست.

وقتی سابقه کار اخیر خود را می‌نویسید توضیح دهید چه وظایفی بر عهده شما بوده و نتیجه آن چیست.

چند مثال در این مورد ببینیم:

 • بهبود توانایی کارکرد با سیستم X در سازمان
 • رشد پایه مشتریان تا … درصد
 • آموزش کارکنان / دانشجویان / داوطلبان در زمینه X
 • راه‌اندازی کمپین / محصول / خدمات X

نکته چهارم: از یک چک لیست برای مرور و تایید رزومه استفاده کنید.

چک لیست برای نوشتن رزومه حرفه ای

اشتباهات زیادی وجود دارد که ممکن است در هنگام نوشتن رزومه حرفه ای مرتکب آن شوید. با دنبال کردن نصایحی که در این راهنما برایتان فراهم آورده شده از وقوع اشتباهات زیاد در رزومه خود جلوگیری کنید. اما حتی بعد از بررسی دقیق رزومه هم کار شما تمام نشده است.

در ایجاد رزومه، تصحیح و اطمینان یافتن از درستی تمام مطالب یکی از قدم‎های ضروری محسوب می‌شود. چک لیست ما را در مورد این مرحله در نظر بگیرید.

چک لیست تصحیح رزومه

۱. آیا از زمان مناسب برای افعال در رزومه استفاده شده است؟ از زمان گذشته برای نقش‌های قبلی و از زمان حال برای نقش‌های جاری خود استفاده کنید.

۲. آیا از افعال متنوع در رزومه استفاده کرده‌ام؟ سوابق خود را با افعالی توضیح دهید که یک عمل را نشان می‌دهند برای مثال همکاری کردن، توسعه دادن، به دست آوردن، راه‌اندازی کردن و … .

۳. آيا از اصطلاحات، بیش از حد استفاده شده است؟ فرض را بر این بگیرید که رزومه شما قرار است توسط یک متخصص فنی و یک فرد غیر فنی خوانده شود.

۴. آیا از ضمایر شخصی استفاده کرده‌ام؟ از استفاده از ضمیر ما در رزومه اجتناب کنید.

۵. آیا واژه‎های اضافی در رزومه به کار برده‌ام؟ در فضا صرفه جویی کنید و برای مختصر و مفید بودن از به کار بردن واژه‌های غیرضروری پرهیز کرده و در صورت وجود آنها را حذف کنید.

۶. آیا خواندن فونت انتخاب شده برای رزومه ساده و خوانا است؟ رزومه ساز آنلاین به طور اتوماتیک از یک فونت معمول و خوانا برای نوشتن رزومه استفاده می‌کند.

۷. آیا برای فایل رزومه خود یک نام حرفه‌ای نوشته‌ام؟ اطمینان پیدا کنید که حداقل در نام فایل رزومه فامیل شما مشخص باشد برای مثال : رزومه اسمیت

۸. آیا از کسی خواسته‌ام رزومه‌ام را خوانده و آن را تایید کند؟ شانس دیگری که برای تصحیح رزومه از اشتباهات املایی یا نگارشی دارید این است که رزومه‎تان را به یکی از دوستان قابل اعتماد خود بدهید تا آن را خوانده و قبل از ارسال مهر تایید نهایی را بر آن بزند.

افعال کاربردی که می‎توان در رزومه از آن‌ها بهره برد شامل چه مواردی است؟

اگر شک دارید که از چه افعالی باید استفاده کنید باید دقت داشته باشید که از افعالی استفاده کنید که دلالت بر انجام یک کار داشته باشند.

افعال کاربردی برای استفاده در رزومه

 • همکاری کردن
 • سازمان دادن
 • برنامه ریزی کردن
 • اجرا کردن
 • ساختن
 • شکل دادن
 • راه‌اندازی کردن
 • معرفی کردن
 • توسعه دادن
 • کاهش دادن
 • دست یافتن

طول مناسب برای رزومه چقدر است؟

طبق تحقیقاتی که ما انجام دادیم بهترین اندازه برای رزومه متناسب با مرحله کاری و تجربه شما به این شرح است:

 • رزومه یک صفحه‎ای: مناسب برای دانشجویان / فارغ‌التحصیلان و هر فرد دیگری که کمتر از ۵ سال سابقه کاری مرتبط با کار درخواستی دارد.
 • رزومه تا ۳ صفحه: متخصصان و افرادی که بیش از ۵ سال سابقه کاری در زمینه مربوط به کار درخواستی دارند.

فراموش نکنید که عبارت «هر چه کمتر بهتر» و گذراندن محتوا از فیلترهای مختلف چیزی است که شما باید در هنگام نوشتن اطلاعات خود در رزومه به آن دقت داشته باشید. فقط موارد مرتبط را بنویسید.

به طور متوسط، مسئولین استخدام تنها ۶ ثانیه را صرف مرور یک رزومه منفرد می‎کنند بنابراین بیشتر روی کیفیت و ارتباط محتوای خود تمرکز کنید و نه طول آن.

استفاده از رزومه برای استخدام شدن

به کمک نصایحی که در این راهنما به شما ارائه دادیم رزومه خود را برای مشاغل درخواستی خود می‌نویسید اما بهتر نیست اگر خود شغل به سراغ شما بیاید؟

طی مدتی که مشغول جستجوی کار هستید تعداد زیادی رزومه شخصی سازی شده برای مشاغل مختلف ایجاد می‌کنید. هر یک از این نسخه‌های شخصی سازی شده می‌توانند بخشی از یک رزومه «Master» یا ارشد باشند. رزومه مستر نه تنها برای حوزه‌های مختلف کاربرد خواهد داشت بلکه می‎توان آن را در کانال‌های مختلف به اشتراک گذاشت.

رزومه مستر را می‌توان در وب‌سایت شخصی استفاده کرد، می‎توانید آن را در پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود آپلود کنید (مانند لینکداین)، می‌توانید آن را به یک وب‌سایت شبکه کاری بفرستید یا برای آژانس کاریابی از آن استفاده کنید. رزومه شما اکنون محتوایی جذاب و قالبی برازنده دارد. این موضوع می‌تواند در تمام مشاغل مختلفی که به کار آن می‌آیید نگاه مسئولین استخدام را به خود جلب کند.

ما در استارتاپت آرزو داریم این راهنما به شما کرده باشد و در نوشتن رزومه حرفه ای عالی عمل کنید. موفق و پیروز باشید.