بسیاری تصور می‌کنند موسیقی گوش دادن هنگام کار نتیجه مثبتی روی عملکرد و بازدهی کارشان به جای می‌گذارد. در مقابل محققان نشان داده‌اند که عملکرد طبیعی مغز هنگام گوش دادن به موسیقی کاهش می‌یابد. در نتیجه موسیقی گوش دادن هنگام کار باعث می‌شود تا کار خود را با دقت پایین‌تری انجام دهیم.

در حقیقت این لذت بردن است که سبب می‌شود فکر کنیم خلاقیت و تواناییمان برای انجام کار بیشتر می‌شود. اخیرا تحقیقاتی در این زمینه روی چند گروه افراد صورت گرفته است. در این آزمایش ابتدا از افراد در حین گوش دادن به موسیقی تست حافظه گرفته شده است. سپس تست‌های مشابه در سکوت از گروه دیگری گرفته شده. مقایسه نتایج حاصل از دو آزمایش نشان داده است که زمانی که به موسیقی گوش می‌دهیم توانایی و عملکرد مغز ما کاهش می‌یابد.

چه زمانی باید موسیقی گوش کنیم؟

موسیقی گوش دادن هنگام کار

تحقیقات نشان داده‌اند که اگر حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیش از پرداختن به کار موسیقی گوش دهیم عملکرد بسیار بالاتری خواهیم داشت. محققان دلیل این امر را آرامش فکری می‌دانند که در اثر شنیدن موسیقی در فرد ایجاد می‌شود. البته مهم است که موسیقی را گوش دهیم که برایمان لذت بخش است و در ما ایجاد نشاط می‌کند. در چنین حالتی هورمون دوپامین که مسئول انتقال حس نشاط و سرزندگی است در مغز ترشح می‌شود. همچنین زمانی که به موسیقی دلخواه خود گوش می‌دهیم در مغزمان سراتونین ترشح می‌شود که می‌تواند سطح تمرکز ما را افزایش دهد. ترشح این هورمون‌ها باعث می‌شود که بعد از گوش دادن به موسیقی تا مدتی مغز ما عملکرد مناسب‌تری داشته باشد.

اما نکته قابل توجه که ما را از موسیقی گوش دادن هنگام کار منع می‌کند تمرکز بخشی از مغز روی روند موسیقی است. در حقیقت زمانی که موسیقی پخش می‌شود خواه ناخواه بخشی از حواس ما به آن مشغول است. در نتیجه نمی‌توانیم تمام و کمال روی کار خود تمرکز کنیم.

موارد استثنا گوش دادن به موسیقی هنگام کار

هنگام انجام امور تکراری، طولانی و خسته کننده گوش دادن به موسیقی هنگام کار می‌تواند نتیجه مثبتی در پی داشته باشد. زیرا زمانی که چنین کارهایی را انجام می‌دهیم حوصله‌مان تنگ می‌شود و گوش دادن به موسیقی در چنین زمانی می‌تواند نشاط ما را افزایش داده و مانع خستگی ذهنی شود. در نتیجه برای مدت زمان بیشتری می‌توانیم روی یک موضوع تکراری وقت گذاشته و با دقت بالاتری آن را به انجام برسانیم.

مورد استثنا دیگر زمانی است که در محیطی شلوغ قصد داریم روی کار خاصی تمرکز کنیم. گوش دادن به موسیقی هنگام کار در چنین محیط‌هایی سبب می‌شود تا حواسمان به موانع بیرونی پرت نشود و بتوانیم بیشتر روی کار خود تمرکز کنیم. پس هرگاه باید در یک محیط پر هیاهو مطلبی را می‌خواندید یا کار دقیقی را انجام می‌دادید، هدفون خود را برداشته و موسیقی مورد علاقه خود را پخش کنید.