وقتی قصد سفر دارید و از آب‌وهوای شهر یا کشور مقصد مطلع نیستید، داشتن یک اپلیکیشن هواشناسی  بر روی تلفن همراه می‌تواند اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار دهد. این نوع برنامه‌ها حتی می‌توانند باعث شوند در تصمیمات خود تجدیدنظرهایی داشته باشید. گذشته از این، در شرایط نامساعد آب‌وهوا برخی از این اپلیکیشن‌ها این قابلیت را دارند که به شما هشدار لازم را بدهند.

۱۵ اپلیکیشن هواشناسی معتبر

در این مقاله‌ی استارتاپت قصد داریم ۱۵ اپلیکیشن هواشناسی و گزارش آب‌وهوا را به شما معرفی کنیم. با استفاده از چنین اپلیکیشن‌هایی روی دستگاه آیفون یا اندروید خود، شما می‌توانید از شرایط متغیر آب‌وهوا، پیش‌بینی آب‌وهوا و هشدار شرایط نامساعد آن در آینده نزدیک، مطلع شوید.

۱. The Weather Channel (اندروید، آی‌اواس: رایگان)

اپلیکیشن معتبر هواشناسی the weather channel

اپلیکیشن کانال آب و هوا (The Weather Channel) رایگان است. این برنامه دارای تبلیغات می‌باشد و برای دستگاه‌های اندروید و iOS کاربرد دارد. TWC با داده‌های هواشناسی غنی مانند دما، شدت وزش باد و کیفیت دید به صورت ساعتی یا روزانه و پیش‌بینی آب و هوا تا ۱۰ روز آینده، می‎تواند نیازهای عمومی شما را برآورده کند. نقشه‌های تعاملی هم می‌توانند آخرین داده‌های داپلر (Doppler) را که نشان دهنده بارش باران، رویدادها و هشدارهای مربوط به آب و هوا هستند را برایتان نمایش دهند.

اپلیکیشن The Weather Channel دارای گزینه‌های به‌اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی هم هست و به کاربر اجازه می‌دهد تصاویر و ویدیوها را در شبکه‌‌های اجتماعی مختلف به اشتراک بگذارد.

دانلود اپلیکیشن The Weather Channel: اندروید، آی‌اواس

۲. Emergency: Alerts (اندروید، آی‌اواس)

اپلیکیشن هواشناسی emergency alerts

این اپلیکیشنی است که امیدوارم هرگز به استفاده از آن نیاز پیدا نکنید، اما وقتی فجایع طبیعی پدیدار می‌شوند وجود اپلیکیشن Emergency:Alerts که ساخت صلیب سرخ آمریکا است بر روی دستگاه اندروید یا آیفونتان مایه خوشحالی خواهد بود.

این اپلیکیشن در زمانی که شرایط آب و هوایی شدید – از طوفان و طغیان رودخانه گرفته تا سیل، گرمای بی‌سابقه و طوفان‌های زمستانه – در راه باشد به کارتان می‌آید. این برنامه فقط بر محلی که شما در آن هستید تمرکز ندارد بلکه با وارد ساختن نام شهر مورد نظر می‌توانید از شرایط آب و هوایی افرادی که برایتان مهم هستند هم اطلاع پیدا کنید. می‌توانید زنگ‌های هشدار را شخصی‌سازی کنید و در صورت بروز شرایط اضطراری هم می‌توانید نقشه‌ای را ببینید که در آن اطلاعات لازم درباره پناهگاه در زمان اضطرار قابل مشاهده است.

از این اپلیکیشن می‌توانید برای آماده شدن در برابر شرایط آب و هوایی مانند طوفان استفاده کنید کافی است وارد بخش اطلاعات آماده شدن در حین وقوع شرایط اضطراری شده و در آنجا مطالب ذکر شده را ببینید.

دانلود اپلیکیشن Emergency: Alerts: اندروید، آی‌اواس

۳. NOAA Radar Pro (اندروید، آی‌اواس: رایگان تا ۱.۹۹ دلار)

اپلیکیشن هواشناسی NOAA Radar

شرایط آب‌وهوا می‌تواند در لحظه دستخوش تغییر شود، بنابراین بهتر است وقتی موضوعی جدی در راه است در این باره هشدارهای لازم را دریافت کنید. اپلیکیشن NOAA Radar Pro ساخت Apalon برای آی‌اواس، دارای تصاویر راداری متحرکی است که با توجه به زمان واقعی بر روی یک نقشه تعاملی نمایش داده می‌شوند. در کنار آن اطلاعات و جزئیات لازم درباره پیش‌بینی آب و هوا هم فراهم آورده شده است.

یکی از ویژگی‌های قابل‌توجه این برنامه ارسال هشدار برای زمان‌هایی است که شرایط آب و هوایی نامساعدی در راه است، بنابراین شما هرگز توسط طوفان، سیل یا سایر شرایط خطرناک غافلگیر نخواهید شد.

نسخه آی‌اواس NOAA Radar Pro با اپل‌واچ هم سازگار است، پس هشدارهایی که ازدرباره‌شان صحبت کردیم روی ساعت هم به اطلاع شما رسانده می‌شوند. کاربران اندروید می‌توانند از نسخه رایگان NOAA Weather Radar & Alerts استفاده کنند، البته برای حذف تبلیغات در برنامه باید ۱.۹۹ دلار هزینه بپردازند.

دانلود برنامه NOAA: اندروید، آی‌اواس

۴. WeatherBug (اندروید، آی‌اواس: رایگان)

اپلیکیشن هواشناسی weather bug

این اپلیکیشن معتبر هواشناسی به شما کمک می‌کند وضعیت لحظه‌ای آب و هوا را دنبال کنید. (نام این اپلیکیشن روی سیستم عامل اندروید Weather by WeatherBug است).

نسخه رایگان این برنامه علاوه بر ارائه داده‌های مربوط به رادار داپلر برای آمریکای شمالی، اطلاعات پیش‌بینی طوفان، هشدار رعدوبرق، اطلاعات مربوط به کیفیت هوا و داده‌های مربوط به ذرات موجود در هوا را هم در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. از آنجا که داده‌های این برنامه از سرویس‌های هواشناسی، ماهواره و ایستگاه‌های ردیابی دریافت می‎شود، اپلیکیشن WeatherBug می‎تواند شرایط آب و هوایی محلی را در زمان واقعی به همراه پیش‌بینی شرایط تا ده روز آینده، برای کاربر نمایش دهد.

دانلود اپلیکیشن WeatherBug: اندروید، آی‌اواس

۵. Dark Sky (اندروید: رایگان، آی‌اواس: ۳.۹۹ دلار)

اپلیکیشن هواشناسی dark sky

این اپلیکیشن معتبر گزارش آب و هوا در ابتدای کار خود، با ارائه پیش‌بینی‌های محلی و دقیق از وضعیت آب و هوا بسیاری از کاربران موبایل را تحت تاثیر قرار داد و با گذشت زمان هم همچنان روند رو به بهبود خود را حفظ کرده است. با تغییرات اساسی‌ای که در رابط کاربری این برنامه اعمال شد، کاربر می‌تواند با یک کلیک، داده‎های بیشتری را درباره شرایط آب و هوا دریافت کند.

اکنون در کنار مشخصه پیش‌بینی دقیق آب و هوای محلی، نقشه نمایش دهنده باران‌های قریب‌الوقوع، پیش‌بینی‌های ساعتی آب و هوا و نمودار بارش باران هم در این برنامه به چشم می‌خورد. مواردی مثل هشدار آب و هوای شدیداً نامساعد، شخصی‌سازی هشدارها و خلاصه‌ی وضعیت روی لاک‌اسکرین گوشی هم جدیداً به آن اضافه شده است. در جدول اصلی اپلیکیشن، اطلاعات مربوط به اشعه‌ی فرابنفش و گزینه‌هایی برای دست یافتن به جزئیات بیشتر هم وجود دارد.

دانلود اپلیکیشن Dark Sky: اندروید، آی‌اواس

۶. Carrot Weather (اندروید، آی‌اواس: رایگان تا ۴.۹۹ دلار)

اپلیکیشن هواشناسی معتبر carrot weather

مدتی طولانی این برنامه فقط مختص آی‌اواس بود و کاربران اندروید نمی‌توانستند از آن استفاده کنند بعدها پلتفرم‌های Carrot Weather گسترش یافته و حالا اندرویدی‎ها هم می‎توانند از پیش‎بینی آب و هوا و شکلک‌های جانبی Al  بر روی دستگاه موبایل خود برخوردار شوند.

این اپلیکیشن داده‌های خود را از Dark Sky می‌گیرد و وضعیت آب و هوای کنونی و پیش‌بینی هفت روز آینده را آمیخته با طنز به کاربران ارائه می‌دهد. اینفوگرافیک‌های آن هم با ضربه زدن و کشیدن انگشت، اطلاعات مفیدی مانند جزئیات بیشتر درباره داده‌های هواشناسی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. شما حتی می‌توانید برای جذاب‌تر شدن اپلیکیشن در بخش تنظیمات قسمت طنز برنامه را هم تنظیم کنید، حتی می‌توانید تنظیم کنید که جوک‌های Al تا چه حد سیاسی باشند.

این برنامه چندین رده‌ی اشتراکی مختلف دارد. کاربران آی‌اواسی که رده سوم اشتراک را انتخاب می‌کنند (گران‌ترین گزینه با هزینه سالانه ۲۴.۹۹ دلار) می‌توانند برای باران، برف، رعدوبرق و طوفان هشدار دریافت کنند. مشترکان رده دو (۹.۹۹ دلار) می‌توانند یادآورهایی را با توجه به وضعیت آب و هوا ایجاد کنند. هزینه اشتراک در رده یک هم ۳.۹۹ دلار در سال است که هشدارهایی درباره شرایط جوی بحرانی به کاربر ارائه می‌دهد. نسخه اندروید هم دارای Premium Club است که با خرید در آن کاربران می‌توانند از ویجت‌ها و مشخصه‌های مربوط به مسافرت استفاده کنند.

دانلود اپلیکیشن Carrot Weather: اندروید، آی‌اواس

۷. Hello Weather (آی‌اواس: رایگان)

اپلیکیشن هواشناسی hello weather

Hello Weather هم یک اپلیکیشن معتبر هواشناسی است که داده‌های هواشناسی مورد نیاز کاربران را در صفحه اصلی اپلیکیشن نمایش داده و شرایط فعلی و آینده آب‌وهوا را در کنار پیش‌بینی کل هفته در اختیارتان قرار می‌دهد. حتی درباره آنچه پیرامونتان اتفاق می‌افتد هم به شما اطلاعات می‌دهد و حین آب‌وهوای طوفانی جزئیات لازم را به کاربران ارائه می‌دهد.

این اپلیکیشن رایگان است اما برای داشتن اطلاعات لحظه‌ای و داده‌‌های بیشتر از منابع هواشناسی و چند مشخصه دیگر می‌توانید اشتراک سالانه بخرید که هزینه آن ۶.۹۹ دلار برایتان تمام خواهد شد. این اشتراک برای افرادی که اپل‌واچ دارند هم جذاب است چون برای ساعت‌های هوشمند اپل، یک نرم‌افزار به‌دردبخور و خاص محسوب می‌شود.

دانلود اپلیکیشن Hello Weather: آی‌اواس

۸. Yahoo! Weather (اندروید، آی‌اواس: رایگان)

اپلیکیشن هواشناسی yahoo weather

اپلیکیشن زیبای Yahoo Weather رابط کاربری جالبی دارد که هم جذاب است و هم آموزنده. این اپلیکیشن هواشناسی تصاویری از موقعیت محلی شما را همراه با زمان و شرایط آب‌وهوایی نمایش می‌دهد. می‌توانید پیش‌بینی آب‌وهوای ۵ روز آینده را هم با جزئیات ببینید. وجود رادار تعاملی، اطلاعات دما و نقشه‌های ماهواره‌ای هم مشخصه‌های دیگری است که کاربران می‌توانند از آن بهره بگیرند. بروزرسانی‌های اندروید آن با طراحی آی‌اواس کاملا هماهنگ است و کاربران هر دو پلتفرم تجربه کاربری یکسانی از آن دارند.

سایر اپلیکیشن‌های هواشناسی جزئیات و قابلیت‌های بیشتری دارند اما Yahoo Weather برنامه‌ای مختصر، دقیق، کاربردی و کاربرپسند و مناسب استفاده روزمره است، البته یک تبلیغ بزرگ دارد که با کشیدن انگشت روی صفحه کنار می‌رود و می‌توانید جزئیات مربوط به پیش‌بینی دقیق آب‌وهوا را مشاهده کنید.  

دانلود اپلیکیشن Yahoo Weather: اندروید، آی‌اواس

۹. ۱Weather (اندروید، آی‌اواس: رایگان)

اپلیکیشن هواشناسی 1weather

۱Weather بخاطر رابط کاربری تمیز و اطلاعات دقیق و غنی در مورد وضعیت آب‌وهوا، در بین کاربران اندروید یک محبوب قدیمی است. و حالا این اپلیکیشن قدمی فراتر نهاده و نسخه آی‌اواس هم ارائه می‌دهد.

این اپلیکیشن معتبر هواشناسی خلاصه‌ای کوتاه از شرایط کنونی، پیش‌بینی آب‌وهوای ساعتی، ۱۰ روزه و ۱۲ هفته‌ای را نمایش می‌دهد. علاوه بر این پیش‌بینی‌ها، نقشه‌های دارای جزئیات رادار با سطوح داده قابل‌شخصی‌سازی، ویجت، اعلان‌ها و هشدارهای هواشناسی هم از دیگر قابلیت‌های این اپلیکیشن هستند.

دانلود اپلیکیشن ۱Weather: اندروید، آی‌اواس

۱۰. AccuWeather (اندروید، آی‌اواس: رایگان)

اپلیکیشن هواشناسی accuaweather

اپلیکیشن معتبر هواشناسی AccuWeather یک برنامه عالی است که پیش‌بینی آب‌وهوای ساعتی، روزانه و ۱۵ روز آینده را همراه با یک تقویم یکپارچه ارائه می‌دهد. مشخصه پیش‌بینی دقیقه‌ای (MinuteCast) این برنامه، حتی اطلاعات و پیش‌بینی دقیقه‌ای آب‌وهوا تا دو ساعت آینده را هم اعلام می‌کند.

AccuWeather یک برنامه جامع است و پیش‌بینی هواشناسی برای بیش از ۳ میلیون منطقه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این اپلکیشن دارای هشدار برای شرایط جوی خطرناک مانند برف سنگین، رعدوبرق، بادهای شدید و گردباد هم می‌باشد.

دانلود اپلیکیشن AccuWeather: اندروید، آی‌اواس

۱۱. Weather Live (اندروید، آی‌اواس: رایگان)

اپلیکیشن معتبر هواشناسی weather live

برنامه Weather Live کاری از Apalon بوده و هدفش ارائه یک تجربه کاربری زیبا و کاربردی به مخاطبان است. هر گزارش آب‌وهوا با یک تصویر مطابق با آن همراه است و به شما این حس را می‌دهد که باید انتظار چه آب‌وهوایی را داشته باشید. این تصاویر از آسمان صاف و زیبا تا آب‌وهوای طوفانی و مواردی مابین این دو را در بر گرفته است. پیش‌بینی هوا، شاخص‌های کنونی مانند دما، اطلاعات دقیق جوی، ساعت طلوع و غروب خورشید و پیش‌بینی‌های آن هم در ۲۴ ساعت روز و هفت روز هفته در دسترس کاربران است.

با استفاده از اشتراک اپلیکیشن تبلیغات برنامه حذف می‌شوند و مشخصه‌های بیشتری مانند ردیابی طوفان و نقشه‌های جوی تعاملی هم در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

دانلود اپلیکیشن Weather Live: اندروید، آی‌اواس

۱۲. Air Quality by Plume Labs (اندروید، آی‌اواس: رایگان)

اپلیکیشن هواشناسی گوشی air quality

اگر به دنبال اپلیکیشنی هستید که بیشتر به کیفیت هوا و پیش‌بینی‌های کلی آب‌وهوا می‌پردازد ما Air Quality by Plume Labs را پیشنهاد می‌کنیم. این اپلیکیشن هواشناسی رایگان خلاصه‌ای از وضعیت کنونی و پیش‌بینی شرایط جوی (شامل شاخص کیفیت هوا (AQI)، دما، رطوبت و غلظت آلاینده‌هایی مانند NO2  PM2.5، به همراه نقشه‌های تعاملی نمایش دهنده کیفیت آب‌وهوا) را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

Air Quality دارای یک تایم‌لاین است که می‌توانید آن را پیش و پس کرده و سوابق داده‌های مربوط به هفته پیش را هم ببینید. هشدارهای جوی، ۲۴ ساعته فعال هستند و در صورت پدید آمدن شرایط خاص شما را از آن آگاه می‌کنند. یک برنامه به نام Plume Air Report هم برای کار با گجت پیگیری کیفیت جریان هوا طراحی شده، البته این اپلیکیشن به‌تنهایی هم عملکرد کاملا خوبی دارد.

دانلود اپلیکیشن Air Quality by Plume Labs: اندروید، آی‌اواس

۱۳. Flowx (اندروید: رایگان)

اپلیکیشن هواشناسی flowx

اگر به دنبال نقشه، نمودار و پیش‌بینی هواشناسی هستید بهتر است این اپلیکیشن را امتحان کنید. قبلا این اپلیکیشن با نام Weatherbomb شناخته می‌شد. برنامه Flowx مجموعه‌ای غنی از نمودارها، پیش‌بینی هوا و نقشه‌های هواشناسی را در خود دارد که در یک تایم‌لاین پیش‌بینی متحرک می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. کاربران می‎توانند به طور خودکار اپلیکیشن را روی محلی که در آن هستند تنظیم کنند یا موقعیت را شخصی‌سازی کنند.

Flowx می‌تواند دامنه متنوعی از داده‌ها مانند اطلاعات جوی، جهت حرکت ابر و باد و داده‌های دریافتی از منابعی چون NWS/NOAA و Enviroment Canada را در اختیار کاربران قرار دهد. این اپلیکیشن دارای تبلیغات است و یک گزینه اشتراک اختیاری دارد که با ثبت نام در آن هم به توسعه‌دهنده برنامه کمک می‌کنید و هم تبلیغات حذف می‌شوند.

دانلود اپلیکیشن Flowx: اندروید

۱۴. Radarscope (اندروید، آی‌اواس: ۹.۹۹ دلار)

اپلیکیشن هواشناسی radarscope

اگر در جستجوی یک اپلیکیشن هواشناسی منسجم و قدرتمند هستید و به هزینه آن هم اهمیت نمی‌دهید RadarScope را به شما معرفی می‌کنیم. این اپلیکیشن دارای نسخه اندروید و آی‌اواس است و برای افراد هواشناس و علاقمند به این زمینه طراحی شده است.

RadarScope داده‌های Nexrad Level 3 را از ایستگاه رادار ایالات متحده آمریکا، گوآم (Guam) و پورتوریکو دریافت می‎کند و گزینه‌های خوبی هم در بخش تنظیمات دارد که می‌توانید با استفاده از آن نحوه نمایش اطلاعات را به صورت بازتابی، سریع و … تنظیم کنید. علاوه‌براین، هشدارهای مفصلی هم درباره شرایط جوی خطرناک برای گردباد، سیلاب و طوفان دارا است. قابلیت‌های این اپلیکیشن هم برای بررسی پیش‌بینی آب‌وهوا و هم بطور اختصاصی برای افرادی که به مبحث هواشناسی علاقمند هستند کاربرد دارد.

دانلود اپلیکیشن RadarScope: اندروید، آی‌اواس

۱۵. Weather Underground (اندروید، آی‌اواس: رایگان)

معرفی اپلیکیشن های هواشناسی

اپلیکیشن هواشناسی Weather Underground به شبکه بیش از ۳۰ هزار ایستگاه هواشناسی خصوصی و آماتور متصل است تا بتواند پیش‌بینی آب‌وهوا را به درستی ارائه دهد. قابلیت گزارش جمعی آن هم به شما اجازه می‎دهد پیش‌بینی‌های گزارش شده را تایید کرده و حتی آن‌ها را پست کنید. یک نقشه مفصل هواشناسی هم دارد که به کاربران اجازه می‎دهد پوشش‎های اطلاعاتی مختلف را روی آن اعمال کند. داده‌های هواشناسی موجود در بخش اعلان هم به شکلی است که با گذشت هر یک ساعت، پیش‌بینی ۱۰ روز آینده را دریافت می‌کند.

دانلود اپلیکیشن Weather Underground: اندروید، آی‌اواس

امیدواریم توانسته باشید اپلیکیشن هواشناسی مناسب خود را با نگاه به این فهرست پیدا کنید. اگر پیشنهادی دارید یا از برنامه خاصی استفاده می‌کنید که از آن رضایت کامل را دارید می‌توانید در بخش نظرات آن را به مخاطبان این مقاله معرفی کنید.