وقتی شغل داشتید صرف وقت، احساسات و افکارتان حساب و کتاب داشت اما زمانی که شغلتان را به هر دلیل از دست می‎دهید هیچ برنامه‌ای نداشته، نمی‌دانید باید چه کنید و این همان مشکل بیکاری است. ترک کردن شغل شرایط دشواری را برای هر فرد ایجاد می‎کند اما بدتر از آن این است که نمی‌دانید چطور باید وقت خود را بگذرانید.

ممکن است راحت بگویید: «می‎خواهم وقتم را برای هنر، موسیقی، نوشتن یا سایر سرگرمی‌ها صرف کنم!» در واقعیت، وقتی زمان زیادی را به یکی از موارد بالا می‎پردازید کم کم جذابیتی که قبلا برایتان داشته نیز از بین می‌رود و هیچ کمکی به بهبود شرایط ذهنی پیش آمده بر اثر مشکل بیکاری نمی‌کند. هیچ کس نمی‌تواند منکر این شود که شما باید دوباره به دنیای کار برگردید. اما اکنون شما با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم می‎کنید و بهتر آن است که بین وقت گذراندن با چیزهایی که از آن لذت می‌برید و صرف وقت برای مواردی که در موفقیت شما موثر هستند تعادل را حفظ کنید.

در این مقاله از استارتاپت قصد داریم برای مشکل بیکاری و گذراندن اوقات در این شرایط چند راهکار به شما ارائه دهیم پس با ما همراه باشید.

۱. یک هفته مرخصی از زندگی

بله، این کار باعث می‌شود سخت‌تر به دنیای واقعی برگردید اما اگر خسته‌اید و پیش از این، زیادی کار کرده‌اید بد نیست اجازه دهید مغزتان کمی استراحت کند. پس یخچالتان را پر کنید، آرشیوی از فیلم و یک بالش پفکی نرم تهیه کنید. سپس چند روز را به استراحت بپردازید و از ذهنتان کار نکشید. فقط باید یک آلارم برای پایان هفته تنظیم کنید چون نباید این وضع زیاد به طول بینجامد.

۲. مراقبت از سلامت روانی

مراقبت از سلامت ذهنی در هنگام درگیری با مشکل بیکاری

 مهم نیست چطور بیکار شدید در هر صورت احتمالا احساساتی در شما پیش آمده که باید با آن کنار بیایید. از هر روشی که می‎توانید برای این کار استفاده کنید. می‌توانید درباره مشکل بیکاری خود با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده صحبت کنید، تجربه و احساسات خود را در یک مجله منتشر کنید یا هر کار دیگری. تا زمانی که نتوانید از نظر ذهنی موضوع را تحلیل کرده و کنار بگذارید نخواهید توانست قدر فرصت‌های جدیدی که برایتان پیش می‌آید را بدانید.

۳. مراقبت از سلامت فیزیکی

تجربه نشان داده خوردن یک ظرف بزرگ پر از شکلات نمی‌تواند باعث شود نسبت به موقعیت کنونی خود احساس بهتری پیدا کنید. در عوض شما را چاق و تحریک‎پذیر می‌کند. پولتان را برای خرید میوه، سبزیجات و غذای واقعی خرج کنید. اگر تصمیم گرفته‌اید در باشگاه ورزشی عضو شوید یک روال هفتگی برای رفتن به باشگاه در نظر بگیرید و به آن پایبند بمانید. اگر قدم زدن را ترجیح می‌دهید یک مقصد نزدیک را در نظر گرفته و هر روز در مسیر آن پیاده‌روی کنید (حتی اگر هوا سرد یا بارانی باشد). این کار کمک می‌کند از خانه خارج شوید و برای گشتن به دنبال شغل تازه هم انرژی خوبی به شما می‌دهد.

۴. تقویت یک مهارت کنار گذاشته شده

شاید مهارت‌هایی را قبلا داشته‌اید که به دلیل بی‌استفاده بودن در دوره کاری‌تان، آن را کنار گذاشته‌اید. در این صورت مهارت شما هر چه که هست از برنامه‌نویسی گرفته تا طراحی یا حتی صحبت کردن به یک زبان دیگر (که به طور متوسط بلد هستید)، دست به کار شده و آن را تقویت کنید. به لطف سایت‌های آموزشی و رایگان زیادی که در اینترنت موجود است می‌توانید از آموزش‌های رایگان استفاده کرده و مهارت خود را دوباره احیا کنید. شاید این مهارت‌ها در شغل آینده به کارتان بیاید.

۵. یاد گرفتن یک مهارت جدید

تصور کنید در حال گشتن در بین اخبار استخدام هستید و متوجه می‌شوید بسیاری از شغل‌ها نیازمند یک مهارت خاص هستند و شما آن مهارت را ندارید. از این فرصت برای یاد گرفتن مهارت مورد نظر استفاده کنید. همانطور که در مورد قبلی گفتیم سایت‌هایی وجود دارد که می‌توانید به این منظور از آنها کمک بگیرید. اگر دوستی دارید که در آن مهارت تخصص دارد، از او بخواهید به شما آموزش دهد یا اینکه درباره روش یادگیری با او مشورت کنید.

۶. مدیریت امور مالی

به خاطر مشکل بیکاری، شما دیگر حقوق دریافت نمی‌کنید و باید حساب هر ریال خود را داشته باشید. از فرصتی که دارید استفاده کرده و یک اسپریدشیت (صفحه گسترده) از هزینه‌های خود ایجاد کنید، ببینید بودجه‌تان چقدر است و لیستی از تمام هزینه‌های خود تهیه کنید. اگر اکنون این عادت را در خود پرورش دهید بعدا که سر کار رفتید هم بهتر می‌توانید پولتان را مدیریت کرده و بدهی‌های خود را پرداخت کنید.

۷. مسافرت اقتصادی

فکر می‌کنید باز هم این موقعیت برایتان پیش بیاید که زمانی نامحدود برای خودتان داشته باشید؟ از این موقعیت استفاده کنید و به مسافرت بروید اما منطق را کنار نگذارید. بهتر است سفرتان تجمل زیادی نداشته باشد و زیاد دور نباشد تا بتوانید هزینه کمتری روی بلیت بدهید. سفر اقتصادی از نظر ما سفری است که در آن بخش عمده بودجه در نظر گرفته شده، برای حمل و نقل و اقامت خرج می‌شود. بنابراین از طریق جاده سفر کنید یا به دیدن یک دوست یا آشنا بروید و از اوقاتتان لذت ببرید. به این ترتیب اجازه نخواهید داد مخارج سفر از کنترلتان خارج شود.

مسافرت اقتصادی برای رفع استرس ناشی از مشکل بیکاری

۸. برنامه ریختن برای تعداد زیادی مصاحبه کاری

از آنجا که تمام وقت شما آزاد است می‌توانید به شرکت‌هایی سر بزنید که دوست دارید در آن کار کنید. صبر کنید و شانس صحبت با مدیر شرکت را پیدا کرده و درخواست خود را با او به بحث بگذارید. شاید هم در این میان با کسی آشنا شدید که توانست برایتان یک پیشنهاد کاری داشته باشد.

۹. مطالعه

روزنامه، کتاب داستان، موضوعات روز توییتر، یادداشت‎ها، مجلات همه این موارد ارزش خواندن را دارند. از زمان آزاد خود برای به روز بودن و اطلاع یافتن از رویدادها و موضوعات اخیر استفاده کنید. به این ترتیب صحبت‌هایتان هم پربارتر می‎شود و به یک فرد آگاه‌تر تبدیل می‌شوید. اگر هنوز هم با احساسات خود کنار نیامده‌اید بد نیست بدانید هیچ چیز مانند کتاب‌های داستان نمی‎تواند ذهنتان را از دنیا دور کند.


۱۰. انجام کارهایی که دوست دارید

شاید همیشه می‌خواستید یک کتاب بنویسید اما به خاطر مشغله وقتش را نداشته‌اید. حال می‌توانید از این کار لذت ببرید. فرقی ندارد کار مورد علاقه شما چیست، نقاشی، دوچرخه سواری، آشپزی یا هر چیز دیگری که از آن لذت می‌برید، از وقتتان برای این کار بهره ببرید – فقط تمام مدت به کارهای مورد علاقه‌تان مشغول نشوید.

۱۱. ترسیم چشم انداز

مهم نیست که در حال حاضر از مشکل بیکاری رنج می‌برید، باید تصمیم بگیرید که می‎خواهید در آینده چه کنید و به چه چیزهایی دست پیدا کنید. خیلی خوب به کار قبلی‌تان فکر کنید. چه چیزهایی در آن کار برای شما خوشایند بود و چه چیزهایی را در ارتباط با آن دوست نداشتید؟ دوست دارید فرصت شغلی آینده‌تان چطور باشد؟ سپس از حوزه کار فراتر بروید: آیا از خانه، شهر و دوستانتان راضی و خشنود هستید؟ دوست داشتید خانه‌تان را عوض کرده و با افراد جدیدی آشنا شوید یا حرفه خود را تغییر دهید؟ شما برای هر کاری وقت دارید پس با فکر کردن به این موارد هیچ چیزی را از دست نمی‎دهید.

۱۲. تقاضا برای کار

رشد شخصی و گسترش دادن صلاحیت‌های حرفه‎ای مهم است اما رسیدن به هدف از آن هم مهم‎تر است. بنابراین برای کارهایی که صلاحیتش را دارید درخواست بدهید. حتی می‌توانید برای کارهایی که خارج از رشته شما است هم درخواست بدهید.