یکی از اصول مهم غلبه بر مشکلات کسب و کارهای کوچک در نگاه و طرز فکر شما به مسائل مختلف نهفته است. قبل از هر چیز باید با دید مثبت و انعطاف‌پذیری بالا، اشتیاق لازم را برای شروع تغییر در خود ایجاد کنید. تاکید وینستون چرچیل بر اهمیت ذهن پویا، بیان‌کننده همین مطلب است.

 

تغییر، لازمه رشد است. برای تکامل، باید بارها و بارها تغییر کرد.


وینستون چرچیل

رویارویی با شکست، زمانی که در فرآیند راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک هستید، امری طبیعی است. استارتاپت به شما نشان می‌دهد نحوه برخورد شما با موانع و چگونگی رفع آن‌ها، تعیین کننده موفقیت یا عدم موفقیت نهایی شما خواهد بود.

رهایی از مشکلات کسب و کارهای کوچک

ما می‌توانیم از عملکرد صاحبان پیشین کسب و کارهای بزرگ، مثل کلنل دیوید سندرز (Colonel David Sanders) موسس KFC (جوجه کنتاکی Kentucky Fried Chicken) درس بگیریم. او در سن ۶۵ سالگی با حقوق بازنشستگی ناچیز و سرمایه شخصی ۱۰۵ دلار، راهی سفر به کل آمریکا شد. دیوید سعی داشت برای کسب و کار جوجه کنتاکی خود یک سرمایه گذار پیدا کند، اما با درخواستش موافقت نمی‌شد. با این حال با ذهنیت مثبتی که در مورد تغییر شرایط داشت، به جستجوی خود ادامه داد. در نهایت پس از جستجوهای زیاد، فردی پیدا شد که ارزش کارش را درک کرد و با سرمایه‌گذاری روی ایده دیوید، KFC متولد شد. بعد از حدود ۹ سال، سندرز توانست در سن ۷۴ سالگی شرکت خود را به قیمت ۲ میلیون دلار به فروش برساند.

بازگشت سرمایه‌ اولیه‌ ۱۰۵ دلاری دیوید سندرز، واقعا رقم غافلگیر کننده‌ای بود. دلیل موفقیت او ترکیبی از تعهد، سخت‌کوشی، تقویت اراده و پشتکار و ذهنیت مشتاق برای ایجاد تغییر بود. این موارد رمز پیروزی در هر کسب و کار هستند و به شما کمک می‌کنند در مقابله با مشکلاتی چون رکود مالی، ورشکستگی، طلاق یا هر بدشانسی شخصی و حرفه‌ای، مقاومت کرده و بر مشکلات چیره شوید.

بهتر است برای حفظ اصول تجارت و غلبه بر مشکلات کسب و کارهای کوچک از این قواعد پیروی کنید. با این روش می توانید خود را برای مقابله با اتفاقات قابل پیش‌بینی و غیرمنتظره آماده کرده و بر آن‌ها چیره شوید.

آینده نگر باشید

قبل از برنامه ریزی برای شروع کسب و کار خود، با ایجاد یک چشم‌انداز و نوشتن آن، کار را آغاز کنید. برای ایجاد طرح کسب و کار، از فهرستی که نوشته‌اید به عنوان نقشه راهنما استفاده کنید؛ زیرا باعث روشن‌تر شدن مسیر می‌شود. به فکر آینده باشید، اینکه چه خروجی‌هایی برای کسب و کار خود می‌خواهید؟ یا اینکه دوست دارید کسب و کارتان در ماه‌ها و سال‌های آینده در چه موقعیتی باشد؟

برای اینکه چشم‌انداز موثرتری در طرح راه‌اندازی کسب و کار داشته باشید، بهتر است این موارد را در آن بگنجانید:

 • ماموریت کسب و کار
 • محصولات یا خدماتی که ارائه خواهید داد
 • حوزه کسب و کار شما چیست
 • راه‌های پیش‌بینی دورنمای کسب و کار
 • استراتژی‌های بازاریابی
 • مشکلاتی که آن را حل خواهید کرد
 • روش‌های تعیین کننده موقعیت شما بین رقبا

نگران نباشید، فهرستی که می‌نویسید، هر لحظه قابل تغییر است. چشم‌انداز شما همان اندازه که می‌خواهید می‌تواند بزرگ یا کوچک باشد، فقط نکته مهم این است که یک چشم‌انداز دست یافتنی و ممکن ترسیم کنید.

برای راه‌اندازی کسب و کار خود به صورت مداوم از تجزیه و تحلیل SWOT استفاده کنید

تجزیه و تحلیل (SWOT (Strength, Weaknesses, Opportunities & Treats یک آزمون برای حوزه‎های داخلی و خارجی کسب و کار شما است.

 • نقاط قوت (Strength) شامل فاکتورهای داخلی مثبتی است که در کسب و کار شما جریان دارد. همه چیز در این موارد به خوبی پیش می‌رود. بنابراین بهتر است این بخش از کسب و کار خود را توسعه دهید.
 • نقاط ضعف (Weaknesses) همان فاکتورهای مخرب داخلی است، مواردی که خوب کار نمی‌کنند که ممکن است از ضعف بخش فروش و بازاریابی شما نشأت گرفته باشد. بررسی کنید که چطور می‌توان تغییرات فوری و اساسی در این خصوص انجام داد که با روش‌های قبلی متفاوت باشد، یا در صورت لزوم، فرایندهای معیوب را متوقف کنید.
 • فرصت‌ها (Opportunities) از فاکتورهای خارج از سازمان نشأت می‌گیرند و دورنمای خوبی برای آینده ایجاد می‌کنند. روی این موارد سرمایه گذاری کرده و به بهینه‌سازی آن‌ها بپردازید.
 • تهدیدها (Treats) شامل فاکتورهای نامطلوب برون سازمانی از جمله رقبا می‌باشند. برای ایجاد بهبود در حوزه‌های مختلف کسب و کار که تحت تاثیر این فاکتورها قرار می‌گیرند، اهدافی را معین کنید.

به منظور آماده شدن برای تجزیه و تحلیل SWOT کار خود را با ایجاد لیستی از نقاط قوت و ضعف شرکت شروع کنید. از خودتان بپرسید دلتان می‌خواهد کسب و کار کوچک شما در آینده در چه جایگاهی قرار داشته باشد؟ ببینید جایگاه کنونی شما کجاست؟ از نتایج تجزیه و تحلیل SWOT، برای طراحی اهداف و برنامه‌های عملی توسعه تجارت و مقابله با مشکلات کسب و کار کوچک خود استفاده کنید.

نقدینگی کسب و کارتان را مدیریت کنید

کسب و کار کوچک شما بدون در نظر داشتن نقدینگی ثابت، شکست خورده و در نهایت از بین می‌رود. وجود یک جریان نقدی ورودی در کارتان ضروری است، در غیر این‌ صورت از پس هزینه‌ها برنمی‌آیید. قبل از هر چیز درباره جریان نقدینگی خود پیش‌بینی‌هایی داشته باشید تا بدانید چه پولی به سیستم وارد و خارج می‌شود. توجه داشته باشید که این فقط یک پیش‌بینی است اما می‌تواند یک دورنمای کلی از وضعیت مالی شما در آینده، به شما نشان دهد.

از این پیش‎بینی برای بررسی فروش‌ها و هزینه‌های احتمالی (شامل معاملات نقدی) استفاده کنید، به این ترتیب از موجودی حساب بانکی کسب و کار کوچک خود به طور حدودی آگاه خواهید بود.

برای مدیریت موثر جریان نقدینگی می‌توانید از روش‌هایی چون ارسال به موقع فاکتورها، دریافت بیعانه به صورت پیش‌پرداخت، پرداخت به موقع صورت حساب‌ها و پیگیری دیرکرد پرداخت‌های مشتریان استفاده کنید.

به خودتان ایمان داشته باشید و برای موقعیت‌های سخت خود را آماده کنید

وقتی شما در رویارویی با اتفاقات غیر منتظره شخصی درگیر استرس می‌شوید، ذهنتان به هم می‎ریزد و اعتماد به نفستان از بین می‌رود. این امر می‌تواند تاثیر نامطلوبی بر نگرش شما نسبت به خودتان ایجاد کند.

مشکلات کسب و کارهای کوچک

دیوید کریستنسن (David Christensen) یک مشاور حقوقی است که در مورد چالش‎های رویارویی با مشکلات شخصی، مشاوره‌های خوبی ارائه داده است. به گفته او‌ «تردید داشتن نسبت به توانایی‌های خود می تواند شما را از کسب و کارتان ناامید کند. پس سعی کنید از مشکلات شخصی خود به عنوان یک محرک استفاده کرده و از آنها درس بگیرید».

با پروش حس انعطاف‌پذیریتان، از خود حفاظت کرده و درک کنید که زندگی بدون مشکل نیست. به بررسی عینی وضعیت بپردازید و به جای نادیده گرفتن مشکل، درباره آن با یک دوست مورد اعتماد یا یکی از اعضای خانواده صحبت کنید. شرایط را برای خودتان دشوار نکنید و ایمان داشته باشید که می‌توانید موانع را از پیش رو بردارید. اطراف خود را با گروهی از افراد حمایت‌گر پر کنید و تسلیم نشوید.


هرگز دست از تلاش برندارید. باید به خودتان ایمان داشته باشید و برای تحقق بخشیدن به ماموریت خود، فداکاری کنید. اگر به اندازه کافی خوش‌شانس باشید که تیم خوبی در اختیار داشته باشید، آنها هم طرز فکر شما را خواهند داشت. شما با موانع مواجه می شوید اما اینکه چطور با آنها سر و کله زده و بر آن‌ها چیره می‌شوید، تعیین کننده‌ موفقیت شما خواهد بود.


ویلیام نوبرگا از شرکت CQS International

پشتکار، اراده و ذهنیت مثبت فرمول پیروزی کسب و کار کوچک شما است

موفقیت یک کسب و کار و موفق شدن در آن کار ساده‌ای نیست. اگر کسی به شما غیر از این گفته دروغ محض است. با این وجود، جان سالم به در بردن در دنیای کسب و کار، غیرممکن نیست بلکه با تلاش و روحیه مبارزه طلبی، می توانید از اضافه شدن یک نام جدید به لیست افراد شکست خورده جلوگیری کنید. طبق گزارش مجله Small Business Trends پنجاه درصد کسب وکارهای کوچک در ۴ سال اول راه‌اندازی با شکست مواجه می‌شوند.

وقتی شرکت اپل در وضعیت ورشکستگی قرار گرفت، قطعا دلیل اصلی موفقیت استیو جابز تلاش بی وقفه و مایوس نشدن در مواجهه با سختی ها بود. به گفته او:


من معتقدم نیمی از فاکتورهایی که می‌تواند بین کارآفرینان موفق و کارآفرینان شکست خورده تفاوت ایجاد می‌کند، نشأت گرفته از اراده و پشتکارشان است. دست و پنجه نرم کردن با این ناملایمی‌ها بسیار دشوار است و باید بخش اعظم زمان زندگی خود را صرف آن کنید. بسیاری از افراد در مواجهه با مشکلات کسب و کار، تسلیم می شوند و من آنها را سرزنش نمی‌کنم چون واقعا شرایط سختی است.


استیو جابز

اگر استیو جابز پشتکار خود را از دست می‌داد چه اتفاقی برای شرکت اپل می‌افتاد؟

از داستان موفقیت افرادی که در راه‌ رسیدن به اهدافشان بر مشکلات کسب و کار کوچک خود غلبه کردند، الهام بگیرید. استفن کینگ یکی از محبوب‌ترین نویسندگانی است که آثارش بارها و بارها برای انتشار رد شدند. حتی سوزنی که روی دیوار زده بود و نامه‌های رد شده را به آن می‌آویخت، زیر سنگینی این نامه‌ها خم شده بود. اما وی هرگز ناامید نشد. توماس ادیسون قبل از اینکه بتواند یک لامپ الکتریکی کامل بسازد، بارها شکست خورد. او بعد از موفق شدن در این کار گفت:


اختراع نور الکتریسیته نیازمند دقیق‌ترین آزمایش‌ها بود و باعث شد مطالعات بسیار زیادی در این زمینه انجام دهم، اما هرگز ناامید و دلسرد نشدم.

توماس ادیسون

کارآفرینان و صاحبان کسب و کارهای کوچک دیگری هم وجود دارند که می‌توان به این لیست اضافه کرد. تمام آنها با به کار گرفتن پشتکار و اراده توانستند راه خود را پیش ببرند و بر مشکلات کسب و کارهای کوچک خود غلبه کنند.

درد شکست را با همراهی اعضای خانواده، دوستان و افراد حرفه‌ای تسکین دهید

تجربه از دست دادن چیزی که دوست دارید بدون شک احساسات مختلفی چون ناراحتی، عجز، اضطراب و خشم را در شما به وجود می‌آورد. این احساسات قسمتی طبیعی از فرایند سوگواری است.

شریک کردن دیگران در این غم، تحمل آن را ساده‌تر می‌کند. درباره آن حرف بزنید و به دوست نزدیک یا اعضای خانواده خود بگویید چه احساسی دارید. اگر به آنها دسترسی ندارید یا اگر احساس می‌کنید به حمایت بیشتری نیاز دارید، با یک متخصص مشاوره صحبت کنید.

احساساتتان را در خود نریزید و خودتان را در کسب و کارتان غرق نکنید. از شریک کسب و کار خود بخواهید مدتی مسئولیت شما را به عهده گیرد یا چند روز کار را تعطیل کنید. بهتر است به جای اداره کسب و کار با روند معمول، آن هم وقتی که فکرتان جای دیگری است، سعی کنید ابتدا اندوه خود را تسکین دهید.

مشتریان را در قلب کسب و کار خود نگه دارید

طبق گزارش آماری گارتنر، ۸۰ درصد درآمد یک شرکت، از معاملاتی حاصل شده است که تنها با ۲۰ درصد از مشتریان خود صورت گرفته است. مشتریان وفادار همان مقوله ای است که یک کسب و کار موفق به آن احتیاج دارد. در استراتژی‌های کسب و کار کوچک خود، مانند برنامه‌ریزی کمپین بازاریابی یا توسعه یک محصول جدید؛ حتما حواستان به مشتریان وفادارتان باشد. نظرات آنها را چه خوب و چه بد، به اشتراک بگذارید و بررسی کنید تا بتوانید و بازخورد بگیرید و نقطه نظرهای متفاوت دریافت کنید. این امر باعث می‌شود که مشتریان وفادار کسب و کار کوچک شما، احساس کنند به آنها اهمیت می‌دهید.

استارباکس (Starbucks) یک کافی‌شاپ‌ زنجیره‌ای درجه یک در جهان است. این سازمان تجربه مشتریانش را بسیار جدی می‌گیرد. حتی هنگام استخدام کارمند، فاکتورهایی مانند برخورداری از نگرش مثبت، رفتار مناسب با مشتری و اشتیاق برای برطرف کردن نیاز مشتریان قابل توجه قرار می گیرد. این مجموعه سعی دارد بهترین تجربه خدمت‌رسانی را برای مشتریانش ایجا کند و از هرگونه سرمایه گذاری در این خصوص هراسی ندارد.

طلاق عاطفی یکی از مشکلات کسب و کارهای کوچک است

مقوله طلاق تنها باعث شکست و از‌ هم‌گسستگی عاطفی نیست، بلکه به طور مستقیم روی کسب و کار تاثیر دارد و می‌تواند آن را از نظر مالی نابود کند. با پیش آمدن بحث طلاق، بخشی از ذهنتان که شما را برای تلاش و سخت کوشی هرچه بشتر در توسعه کسب و کارتان ترغیب میکرده، مختل شده و درگیر مقوله عاطفی و چالش بر‌انگیز طلاق می شود.

چطور می‌توانید برای مقابله با کابوس طلاق و تاثیرات احتمالی آن روی کسب و کار کوچک خود چاره‌ای بیاندیشید؟

یکی از راه‌ها این است که آینده‌نگری کرده و قبل از ازدواج یک توافقنامه اولیه در این خصوص داشته باشید و تصمیم بگیرید همسرتان تا چه حد می‌تواند در کسب و کار شما دخالت و تأثیر داشته باشد.

وقتی پای مسائل حقوقی طلاق به میان می‌آید به جای نشان دادن واکنش احساسی، سعی کنید این اتفاق را به شکلی کاربردی تحت کنترل بگیرید. جولیا راجرز یکی از بنبانگذاران Holistic Divorce معتقد است شما باید قبل از اقدام به هر عملی، قوانین مربوط به طلاق را مطالعه کرده و آگاه باشید چگونه اعمال می‌شوند. او می‌گوید:


فکر کردن و حساب شده عمل کردن، تاثیر مستقیمی بر جنبه‌های عاطفی و مالی دوران بعد از طلاق شما، خواهد داشت.


جولیا راجرز

اجازه ندهید طلاق باعث از دست دادن کارتان شود. از راهنمایی یک وکیل باتجربه برای رفع این موضوع استفاده کنید. آنها چالش‌های موجود را درک می‌کنند و برای حمایت از شما و کسب و کار کوچک شما، همراهتان خواهند بود.

شکست‌ها را به منزله یک عقب نشینی کوتاه مدت ببینید و به دنبال راهکار باشید

بیل بارتمن که در سال ۱۹۹۷ در مجله فوربز به عنوان یکی از ثروتمندترین انسان‌های جهان معرفی شده بود، ۳ میلیارد دلار را طی یک شکست از دست داد. اما به جای اندوه و دلسوزی برای خود گفت:

همه ما دچار لغزش و سقوط می‌شویم، شاید من بیش از هر‌ کسی در این میان ضرر کرده باشم. اما اگر شما به جای سرزنش دیگران و احساس دلسوزی برای خودتان، چشم‌هایتان را خوب باز کنید، می‌توانید از شکست درس‌های زیادی بگیرید. باید خود را غبار‌روبی کنید، به عقب برگردید و ببینید در انجام چه کاری می‌توانستید متفاوت عمل کنید. در این صورت می‌توانید کارهای بزرگی انجام دهید.»

اکثر ما تصور می‌کنیم شکست خوردن مقوله وحشتناکی است، بنابراین وقتی با شکست مواجه می‌شویم دلمان می‌خواهد همه چیز را کنار بگذاریم و تسلیم شویم. اما افراد موفق از شکست به عنوان نردبانی برای بالا رفتن و حل مشکلات کسب و کار کوچک خود استفاده می‌کنند. شناخت و آشنایی با کشمکش‌های این افراد در هنگام مواجهه با شکست، باعث افزایش انگیزه شما می‌‌شود.

بررسی کنید چه اشتباهی رخ داده و برای موضوعی که منجر به شکست شده، راهکار پیدا کنید. از اشتباهات خود درس بگیرید و رفع آن را به طرق مختلف امتحان کنید. از دلایل شکست افراد موفق که که توانستند بر مشکلات کسب و کارهای کوچک خود غلبه کنند و در نهایت به رویاهایشان دست یابند، الهام بگیرید.

اهداف هوشمندانه و استراتژی‌های دست یافتنی داشته باشید

اهداف خود را روی کاغذ بنویسید. این کار مسیرتان را روشن‌تر و رسیدن به اهدافتان را ساده‎تر می‌کند. از هدف هوشمندانه‌ای استفاده کنید که فرمول SMART (Specific, Measurable, Achievable, Related & Timely) را در خود بگنجاند. چنین هدفی باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • مشخص و خاص (Specific)؛ روشن کنید که دقیقا چه می‌خواهید و دوست دارید به چه چیزی دست پیدا کنید.
 • قابل اندازه‌گیری (Measurable)؛ چه نتیجه‌ای را از این هدف انتظار دارید؟ آن را به مراحل کوچک، ساده و انجام شدنی تقسیم کنید.
 • دست یافتنی (Achievable)؛ آیا اهداف شما واقع گرایانه است؟ مطمئن شوید زمان و منابع لازم برای عملی کردن آنها را در اختیار دارید.
 • مرتبط (Related)؛ اهداف شما باید در راستای مسیری باشد که سعی دارید برای کسب و کار خود به آن دست یابید.
 • دارای زمانبندی (Timely)؛ یک مهلت زمانی برای رسیدن به هدف در نظر بگیرید.

سپس برنامه‌ای برای کسب و کار کوچک خود تهیه کنید و اقدامات لازم برای رسیدن به هدفتان را در آن ذکر کنید. برای پیش‌روی و حصول نتیجه بهتر، به این سوالات پاسخ دهید:

 • قالب زمانی مورد نظرتان چیست؟
 • برای رسیدن به اهداف، عبور از چه مراحلی لازم است؟
 • چه کسانی در این مسیر به شما کمک خواهند کرد؟

برای حل مشکلات کسب و کارهای کوچک یک مشاور یا ناظر را به کار گرفته و از تخصص او استفاده کنید

یک ناظر یا مشاور کسب و کار استخدام کنید و از اندوخته‌ دانش، معلومات و تجارب شخصی او برای رشد کسب و کار کوچک خود بهره ببرید. طبق نظر سنجی انجام شده توسط Sage، مقدار ۹۳ درصد از کسب و کارهای کوچک تا متوسط موفقیت خود را مدیون کمک ناظران و مشاوران معتبر بوده‌اند.

اداره مشکلات کسب و کارهای کوچک آن هم به تنهایی کار بسیار دشواری است. کارآفرینان در هنگام مواجهه با شکست در کسب و کار به تشویق، راهنمایی و اطمینان خاطر نیاز دارند. از آنجا که ناظران و مشاوران، قبلا در چنین موقعیتی قرار داشته‌اند؛ می‌دانند که چطور باید به شما کمک کنند. آنها نکات با ارزشی را به شما گوشزد می‌کنند، بازخورد سازنده ارائه می‌دهند و برای یاری شما از ارتباطات خاص خود با افراد مناسب، بهره می‌گیرند.

از منطقه امن خود خارج شوید و پذیرای ریسک‌های منطقی باشید

تصور نکنید با انجام ریسک‌های منطقی در زمینه کسب و کار کوچک خود به یک قمار کورکورانه دست زده اید. خوب فکر کنید، تمام گزینه‌ها را سبک سنگین کنید و مورد آزمایش قرار دهید.

مثلا فرض می‌کنیم شما قرار است یک استراتژی بازاریابی جدید را امتحان کنید که هزینه آن نسبت به راه‌اندازی کمپین‌های معمول ۲۰ درصد بیشتر است. ابتدا با سرمایه گذاری کم و ایجاد یک نمونه کوچک، امتحان کنید. اگر نتیجه موفقیت آمیز بود، پول بیشتری را برای این استراتژی خرج کنید.

وقتی احساساتی و هیجان‌زده‌اید، تحت تاثیر وضعیت روحیتان دست به ریسک نزنید. هدفمند عمل کنید و درباره برنامه خود با همکاران، دوستان یا خانواده به مباحثه بپردازید. بالاخره روزی مجبور می‌شوید از منطقه امنی که در کسب و کارتان داشته‌اید خارج شوید و به ریسک‌های منطقی دست بزنید. فقط قبل از هر کاری از هوش، معلومات و تجربیاتتان استفاده کنید.

داشتن شکست در مسیر شروع کسب و کار جدید به این معنی نیست که به پایان خط رسیده‌اید. شما در این مسیر با موانعی رو به رو می‌شوید، اما باید راه غلبه بر آنها را بیابید. حتما قبل از شما شخص دیگری وجود داشته که از این راه با موفقیت عبور کرده و توانسته بر مشکلات کسب و کار کوچک خود غلبه کند. از داستان‌های این افراد درس بگیرید و از داستان خودتان هم به عنوان درسی برای بهبود و موفقیت کسب و کارتان بهره بگیرید.