بسیاری از کسب و کارها از مزایای هدیه تبلیغاتی غافل هستند. آن‌ها از تاثیر این هدایا بر ارتقای نام تجاری شرکت‌ها اطلاعی ندارند و آن‌ها را یک استراتژی بازاریابی قدرتمند تلقی نمی‌کنند. اگر شما نیز از صاحبان کسب و کار هستید و برای ارتقای نام تجاری خود تلاش می‌کنید، با استارتاپت همراه باشید تا از اصول و مزایای بازاریابی و هدیه تبلیغاتی آگاه شوید.

گرچه هدایای تبلیغاتی برای شرکت‌هایی که در نمایشگاههای تجاری شرکت می‌کنند، بیشترین کاربرد را دارند؛ اما تنها استفاده آ‌ن‌ها محسوب نمی‌شوند. عرضه هدایای تبلیغاتی به مشتریان فعلی و بالقوه می‌تواند به نام تجاری شما کمک کند، نظر آن‌ها را در مورد شرکت شما بهبود بخشد، محصولات یا خدمات شما را به مشتریان یادآوری نماید و آن‌ها را به خرید بیشتر ترغیب سازد. ارائه هدایای تبلیغاتی، ارزان‌ترین و موثرترین شیوه بازاریابی و تبلیغات است.

بدون شک مزایای هدیه تبلیغاتی شما را شگفت زده خواهد کرد و ارزش واقعی شما را به مشتریان نشان خواهد داد. این استراتژی، مشتریان را شادتر و روابط آن‌ها را با شما تقویت می‌کند.

اگر شما هنوز استراتژی بازاریابی مناسبی را برای کسب و کار خود نیافته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم از این فرصت طلایی حداکثر استفاده را ببرید. آرم شرکت خود را روی هدایای ارزان اما ارشمند قرار دهید و با توجه به اصول انتخاب هدیه تبلیغاتی عمل کنید تا مزایای این استراتژی بهره ببرید.   

مهمترین مزایای هدیه تبلیغاتی

مهم‌ترین مزایای هدیه تبلیغاتی برای کسب و کارهای تجاری عبارتند از:

۱. هدایای تبلیغاتی برای مدت زمان طولانی ‌تری نگهداری می شوند و به ارتقای نام تجاری شما کمک می کنند

مزایای هدیه تبلیغاتی چیست

هنگامی که مشتریان هدایای تبلیغاتی را دریافت می‌کنند، آنها را برای مدت زمان طولانی نزد خود نگه می دارند. در واقع، مطالعات نشان داده است که بسیاری از مردم هدایای تبلیغاتی را به طور متوسط تا یک سال یا بیشتر استفاده می‌کنند. این امرموجب می‌شود تا هدیه تبلیغاتی توسط بستگان و نزدیکان فرد مشاهده شود و از این طریق آگاهی و ترویج محصول صورت گیرد.

۲. جلب نظر مشتریان و احتمال ترغیب آن‌ها به خرید افزایش می یابد

یکی از مهم‌ترین مزایای هدیه تبلیغاتی جلب نظر مشتریان و افزایش احتمال خرید آن‌ها است. هر کسی دوست دارد که یک کالای رایگان را دریافت کند. گیرنده‌های هدایای تبلیغاتی، بدون توجه به نام تجاری یا آرم روی یک هدیه، آن را به عنوان بخشی از یک تبادل دریافت می‌کنند. هنگامی که آن‌ها هدیه تبلیغاتی را می‌گیرند و از آن استفاده می‌کنند، با نام شرکت شما آشنا می‌شوند و در نتیجه برای خرید از شما تصمیم می‌گیرند.

۳. هزینه‌های بازاریابی این روش در مقایسه با سایر روش‌های تبلیغاتی کم است

از دیگر مزایای هدیه تبلیغاتی، کمتر بودن هزینه‌های بازاریابی این روش نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی است. سرمایه‌گذاری در این کمپین‌های تبلیغاتی می‌تواند در مقایسه با سایر تبلیغات بازده بیشتری را به ارمغان آورد. برای مثال با ترویج استراتژی هدیه تبلیغاتی،‌ تبلیغات رادیو و تلویزیون با وجود هزینه‌های بالای تبلیغات در مدت کوتاهی فراموش می‌شوند؛ اما یک هدیه تبلیغاتی می‌تواند تا سال‌ها همراه مشتری باقی بماند و یادآور برند تجاری مورد نظر باشند.

زمانی که استفاده و کاربرد هدیه تبلیغاتی توسط دوستان یا اعضای خانواده مشتریان مشاهده می‌شود،‌ می‌تواند به عنوان تایید نام تجاری شما محسوب شود و چندین نفر را به خرید محصولات شما ترغیب کند. آثار و مزایای هدیه تبلیغاتی تا بلند مدت ادامه دارد،‌ از این رو در مقایسه با هزینه آن‌ به صرفه است.

۴. هدایای تبلیغاتی از تنوع و دامنه انتخاب گسترده‌ای برخوردار هستند

دسترسی به انواع هدایای تبلیغاتی و گستردگی آن‌ها یکی دیگر از مزایای هدیه تبلیغاتی است. طیف گسترده‌ای از هدایای تبلیغاتی وجود دارند که شرکت‌ّها می‌توانند آن‌ها را برای ارائه به ‌شرکت‌ها،‌ مشتریان یا پرسنل خود انتخاب کنند.

خودکارها و لیوان‌ها احتمالا رایج‌ترین هدایای تبلیغاتی محسوب می‌شوند، اما در حال حاضر انواع مختلفی ازهدایای تبلیغاتی در دسترس هستند که انتخاب آن‌ها می‌توانند نشان دهنده برند تجاری شرکت شما باشند. برای مثال، شرکت‌های بیمه‌ای که می‌خواهند از مشتریان خود محافظت کنند، می‌تواند هدایای ایمنی یا شرکت‌های مسافرتی می‌توانند وسایل لازم برای مسافرت‌های ساحلی را برای ترویج کسب و کار خود ارائه کنند.

سه اصل مهم در ارائه هدایای تبلیغاتی

سه اصل مهم در مزایای هدیه تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی راه عالی برای ابراز قدردانی از مشتریان وفادار و کارکنان متعهد و ایجاد روابط عمیق‌تر با مشتریان جدید است. این هدایا روحیه کارکنان را بهبود می‌بخشند و انگیزه و رضایت آنان را حفظ می‌کنند. از این رو استراتژی ارائه هدیه تبلیغاتی، بهترین شیوه بازاریابی برای مشتریان داخلی (کارکنان) و مشتریان خارجی (مشتریان) است.

این هدایا به مشتریان کسب و کار محدود نمی‌شود و راهی برای ابراز قدردانی از کارکنان سخت‌کوش شما محسوب می‌شود. این هدایا می‌توانند روحیه، انگیزه و اخلاق کاری کارکنان را افزایش دهند و وسیله‌ای برای برنامه‌ریزی برنامه‌های تشویقی باشند.

اگر می‌خواهید از مزایای هدیه تبلیغاتی بهره‌مند شوید،‌‌ لازم است برای برنامه‌ریزی و اجرای این استراتژی، سه اصل مهم زیر را در نظر بگیرید.

زمان‌بندی ارائه هدایا

معمولا شرکت‌ها محبوب‌ترین زمان برای ارائه هدایای تبلیغاتی، را فصل تعطیلات تصور می‌کنند. اما این دیدگاه صحیح نیست. منتظر ماندن کارکنان و مشتریان برای فرا رسیدن تعطیلات می‌تواند از رضایت آنان بکاهد. 

اگر می‌خواهید متفاوت باشید، کارکنان و مشتریان خود را شگفت زده کنید و از مزایای هدیه تبلیغاتی حداکثر استفاده را ببرید، منتظر فرا رسیدن فصل تعطیلات نمانید. به بهترین زمان‌های تصادفی که می‌توانید هدیه بدهید، فکر کنید تا لذت ببرید و واقعا تاثیرگذار باشید. همچنین در طول سال یک سری هدایا را برای تقدیر و تمجید بیشتر از کارکنان خود انتخاب کنید.

قرار نیست که در این مسیر،‌ هدایای بیش از حدی را به مشتریان و کارکنان خود تقدیم کنید. یک راه آسان برای تعیین زمان بندی هدایا این است که دلیل هدیه دادن به مشتری را در نظر بگیرید و متناسب با آن اقدام نمایید. به عنوان مثال برای مشتریانی که بیشتر از یک حد مشخص خرید می‌کنند،‌ تخفیف یا هدیه تبلیغاتی را ارائه دهید. 

تزیین و بسته بندی هدایا

شیوه تزئین و بسته‌بندی هدیه تبلیغاتی خود را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که اگر روی هدایای تبلیغاتی، آرم شرکت خود را درج کنید، از تاثیر هدیه خود بر مشتری و کارمند می‌کاهید. مشتریان و کارمندان شما خواهان هدیه‌هایی هستند که واقعا برای قدردانی از آن‌ها تهیه شده‌اند، نه برای تبلیغات و نمایش نام تجاری.
اگر واقعا می‌خواهید یک هدیه تاثیرگذار را به مشتریان داخلی و خارجی خود تقدیم کنید، مطمئن شوید که هیچ نشانی از آرم یا نام شرکت را روی آن چاپ نکرده‌اید. هدایای زیادی وجود دارد که می توانید با نام یا لوگوی مشتری خود شخصی‌سازی کنید.

تخصیص بودجه

برنامه‌ریزی مالی برای ارائه هدایای تبلیغاتی ضروری است. حتی اگر هدیه تبلیغاتی شما ارزان قیمت باشد؛ خرید آن‌ها در حجم زیاد برای ارائه به عموم،‌ هزینه‌های هنگفتی را به بار می‌آورد. پیش از هرگونه اقدام، درباره تعداد هدایا و قیمت آن‌ها تصمیم‌ بگیرید و طبق برنامه عمل کنید.

نکاتی برای تخصیص بودجه به هدایای تبلیغاتی

اگر نمی‌دانید چگونه بودجه لازم را برای خرید هدایای تبلیغاتی را تخمین بزنید، به نکات زیر توجه کنید:

  • برای تعیین مبلغ هدایا، مدت وفادارای مشتریان یا مدت خدمت کارکنان خود را در نظر بگیرید.
  • مزایا و نتایج مالی حاصل از این استراتژی را بررسی کنید و یک درصد از آن‌ها را به بودجه هدایا تخصیص دهید.
  • ارزش عمر مشتریان را نظر بگیرید و بر اساس مدت ارزشمند بودن آن‌ها، مبلغ بودجه تخصصی خود را تعیین کنید.
  • شما همچنین می‌توانید براساس توانایی مالی خود،‌ بودجه مشخصی را به این استراتژی تخصیص دهید.

توجه داشته باشید که روابط شما با مشتریان و کارمندان ارزشمند است و نباید کمتر یا بیشتر از حد مطلوب هزینه کنید.

نکات تکمیلی

پیش از ارائه هدایای خود به شرکت‌ها،‌ کارکنان و مشتریان‌ به ۳ نکته زیر توجه داشته باشید.

  • پیش از دادن هدایای تبلیغاتی به شرکت‌ها و کارکنان آنان،‌ مطمئن شوید که تقدیم این هدایا از نظر قانونی منعی ندارد.
  • درباره خواسته‌های و علایق مشتری تحقیق کنید و هدایایی متناسب با سلیقه آنان تهیه نمایید.
  • پیش از دریافت خدمات از شرکت‌ها و کارکنان آن‌ها،‌ هدیه‌ای تقدیم نکنید (زیرا رشوه محسوب می‌شود).