فرآیند نظارت و مدیریت هزینه بازاریابی با پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) را مدیریت پرداخت با هربار کلیک (Pay Per Click) می‌نامند. این حوزه از مدیریت اغلب شامل استراتژی‌هایی است که هزینه‌های تبلیغات کلیکی را به حداقل می‌رساند. این وظیفه ممکن است توسط خود صاحب کسب و کار الکترونیکی یا توسط یک متخصص ویژه انجام شود. به طور کلی مدیریت پرداخت با هربار کلیک یا PPC به عنوان یک هنر در حال توسعه شناخته می‌شود که هدف آن بهینه‌سازی کامل هزینه تبلیغات است.

متخصص PPC چه کاری انجام می دهد؟

مدیریت اثربخش PPC با موضوعات زیر ارتباط تنگاتنگی دارد:

تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی

کشف و هدف قرار دادن کلمات کلیدی خاص و جستارهای سرچ شده که احتمالا توسط یک شرکت مشابه استفاده شده‌اند.

استراتژی کانال

تبلیغات گوگل ادوردز (Google AdWords)، بینگ (Bing)، شبکه‌های وابسته و تبلیغات پرداختی در شبکه‌های اجتماعی بعضی از کانال‌هایی هستند که برای بازاریابی PPC در نظر گرفته می‌شوند.

نظارت

نظارت و بازبینی گزارش اصطلاحات سرچ شده، اغلب برای شناسایی کلمات کلیدی رایج در سرچ و استفاده از آن‌ها برای کاهش هزینه تبلیغات و دستیابی سریع‌تر به رتبه‌های برتر موتورهای جستجو استفاده می‌شود. کنترل بازده سرمایه‌گذاری در تبلیغات یک راهنمای عالی برای تعیین بودجه تبلیغات و محدوده جغرافیایی آگهی است.

آنالیز رقابتی

بررسی تاکتیک‌ها و استراتژی‌های استفاده شده توسط رقبا، کلید صرفه‌جویی در زمان و موفقیت است. به عنوان مثال، تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا به طور مستقیم در جستارهای مشابه رقیب سرمایه‌گذاری شود یا به جای آن، بر روی جستارهای متفاوت از رقیب (یا شکاف رقابت) سرمایه‌گذاری گردد.

تعیین محدوده تبلیغات

فیلتر کردن کاربران که در یک دسته یکسان قرار می‌گیرند، روشی برای بهینه‌سازی هزینه‌های تبلیغات است. برای مثال، یک خرده فروش که آخرین مد روز را به فروش می‌رساند، می‌تواند تبلیغات خود را به ۱۰٪ از برترین کاربران از نظر درآمد محدود کند یا  یک کسب و کار فیزیکی، مانند یک رستوران می‌تواند تبلیغات کسب و کار خود را تنها به افرادی که از نظر موقعیت جغرافیایی به محل رستوران نزدیک هستند، اختصاص دهد.

تست A/B

تقسیم مداوم بازده سرمایه گذاری در PPC به هزینه‌های مربوط به آن، یکی از موثرترین روش‌ها برای بهینه سازی و مدیریت پرداخت با هربار کلیک یا PPC است. تاثیر محتوا، گرافیک و دیگر متغیرهای مربوط به نمایش آگهی را می توان به طور متناوب برای پیدا کردن موثرترین روش بررسی کرد.

چه کسی را باید برای مدیریت پرداخت با هربار کلیک استخدام کرد؟

در حالی که برخی از شرکت‌ها استخدام متخصص PPC را برای بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی یک هزینه اضافه تلقی می‌کنند، در واقعیت استخدام این افراد کارایی تبلیغات را افزایش داده و درآمد هنگفتی را جذب شرکت می‌کنند.

شرکت‌هایی با شرایط زیر به استخدام یک متخصص PPC برای مدیریت پرداخت با هربار کلیک نیاز دارند:

  • شرکت‌های تازه وارد در تبلیغات آنلاین
  • شرکت‌های فاقد تیم تبلیغات داخلی
  • شرکت‌های کوچکی که از نیروی کافی برای نظارت دقیق بر PPC برخوردار نیستند.
  • سازمان‌هایی که قادر به پرداخت هزینه‌های پایگاه داده و سیستم‌های نرم افزاری مورد نیاز برای مدیریت بهینه PPC نیستند.

شرکت‌های تخصصی در زمینه مدیریت PPC دارای تخصص‌های قابل توجه‌ای در این حوزه هستند و می‌توانند تبلیغات اثربخشی را برای کسب و کار شما رغم بزنند. آن‌ها می‌توانند کسب و کارهای آنلاین را در معرض خطر قرار دهند تا با عملیات‌های بزرگ‌تر رقابت کنند.