محیط کار شما جایی است که بیشترین زمان روز را در آن سپری می‌کنید. بنابراین باید تلاش کنید که محیط کار شما راحت و با امکانات کامل مورد نیاز شما باشد تا در طول روز اذیت نشوید.

بسیاری افراد محیط و میز کار بسیار شلوغی دارند که روی آن وسایل مختلفی انباشته شده است. همچنین بسیاری افراد وسایل ضروری را که از بایدهای یک میز کار است در دسترس خود ندارند. حتی بسیاری از فریلنسرها داشتن میز کار را ضروری نمی‌دانند و کارهای خود را روی مبل نشیمن یا حتی در تخت‌خواب انجام می‌دهند. پیش رفتن به این روش، باعث کاهش بازده کاری می‌شود و احتمال بروز خطا را افزایش می‌دهد. نداشتن محیط کار منظم می‌تواند منجر به فراموش کردن ضرب‌العجل‌ یا قرارهای ملاقات شود. در ادامه شش وسیله‌ای که از ضرورت‌های محیط کار هستند شرح داده شده‌اند.

۱. صندلی مناسب کار

صندلی مناسب محیط کار

نشستن طولانی روی صندلی‌های نامناسب و ناراحت، باعث بروز کمردرد و در نتیجه کاهش بازدهی فرد می‌شود. بسیار مهم است که صندلی کار، پشتی مناسبی داشته باشد که به خوبی، راحتی کمر و گردن را فراهم کند. شاید تهیه صندلی کار مناسب، هزینه بالایی داشته باشد، اما نتیجه‌ای که در پی دارد ارزش این سرمایه‌گذاری را دارد.

۲. تقویم برنامه‌ریزی

امروزه بسیاری افراد از تقویم گوگل برای برنامه‌ریزی‌ کارهای روزانه خود استفاده می‌کنند. با این حال داشتن یک تقویم کاغذی که بتوان روی آن برنامه‌های آتی را یادداشت کرد، اهمیت بالایی دارد. همیشه سعی کنید فهرست مربوط به کارهایی که باید به انجام برسانید را روی میز کار و در کنار خود داشته باشید. به این ترتیب هیچ‌گاه تاریخ‌های مهم را از دست نمی‌دهید یا قراری را فراموش نمی‌کنید.

۳. پرینتر بی‌سیم

درست است که برای حفظ محیط زیست بهتر است تا جایی که می‌توانیم از کاغذ استفاده نکنیم. با این حال در شرکت و دفتر هر زمانی ممکن است نیاز داشته باشیم که صفحه‌ای را پرینت کنیم و با خودکار روی آن چیزی بنویسیم یا آن را به همکار خود بدهیم. بنابراین بهتر است که یک پرینتر بی‌سیم روی میز کار خود داشته‌باشیم.

۴. کشو مخصوص پوشه اسناد و مدارک

به عنوان یک کارمند ممکن است مدارکی در دست داشته باشید که در آینده به آن‌ها احتیاج پیدا کنید. باید در میز خود کشویی را به نگهداری پوشه اسناد و مدارک اختصاص دهید. در داخل کشو، مدارک را با نظم مشخصی قرار دهید تا علاوه بر این که جایشان امن است، به راحتی در دسترس باشند.

۵. هارد اکسترنال

هارد اکسترنال

در صورتی که بیشتر کارهایتان را با کامپیوتر انجام می‌دهید، داشتن یک هارد اکسترنال که روی آن اطلاعات مهم را ذخیره کنید، ضروری است. داخل هارد پوشه‌های منظم بسازید و اطلاعات را در پوشه‌های مخصوص قرار دهید. البته امروزه می‌توان اطلاعات را به صورت آنلاین روی Google Drive ،Drop Box یا iCloud ذخیره کرد. با این‌حال ممکن است همیشه دسترسی به اینترنت نداشته باشید. بنابراین بهتر است که اطلاعات مورد نیازتان را روی یک هارد اکسترنال نیز ذخیره کنید تا همیشه در دسترس شما باشند.

۶. کابل شارژ موبایل

حتی اگر در شرکتی کار می‌کنید که استفاده از تلفن همراه در حین کار ممنوع است، باید روی میز کار خود کابلی مخصوص شارژ موبایل داشته باشید. زیرا هیچ‌گاه نمی‌دانید که ممکن است چه اتفاقی رخ دهد. شاید هر زمان با شما تماس بگیرند و مجبور شوید محل کار را ترک کنید. در چنین حالتی اگر موبایلتان شارژ نداشته باشد ممکن است مشکلی برایتان پیش بیاید.