همانطور که می‌دانید بهینه‌سازی جستجو‌های اینترنتی، برای برندهایی که برای جذب مخاطب، افزایش بازدید از وب سایت و رشد کسب و کار خود تلاش می‌کنند، یک استراتژی بازاریابی ضروری است. اما زمانی که شما فرق SEM و SEO را ندانید، مدیریت بهینه‌سازی سرچ یا همان جستجوی اینترنتی، می‌تواند مشکل باشد. اگر دغدغه شما نیز شناسایی فرق SEM و SEO است، در این مقاله با ما همراه باشید. اگر در رابطه با دیجیتال مارکتینگ یا راه‌های بازاریابی، به مشاوره نیاز دارید می‌توانید با تیم استارتاپت در تماس باشید.

SEM و SEO هر دو تاکتیک‌های یکسانی دارند؛ اما برای بهینه‌سازی جستجو، دو رویکرد بسیار متفاوت را دنبال می‌کنند. از این‌رو چنانچه شما این دو را به جای یکدیگر استفاده کنید، نمی‌توانید برای بهبود جستجوها و افزایش بازدید از وب سایت خود، یک راهبرد موثر را به کار گیرید. بنابراین لازم است پیش از آشنایی با فرق SEM و SEO ‌ابتدا با مفهوم هر یک از آن‌ها آشنا شوید.

بازاریابی جستجو چیست؟
SEM چیست؟
SEO‌ چیست؟
شباهت و فرق SEM و SEO چیست؟
تکنیک SEM بهتر است یا تکنیک SEO؟

بازاریابی جستجو چیست؟

قبل از این‌که شما یک استراتژی بهینه‌سازی را به کار بگیرید؛ لازم است با برخی از اصطلاحات مربوط به حوزه بازاریابی جستجو آشنا شوید.

بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing) یا بازاریابی جستجو (Search Marketing)، روشی است که به ظاهر شدن نام تجاری شما در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) کمک می‌کند. این روش شامل مجموعه‌ای از تلاش‌ها و اقدامات است که برای به دست آوردن رتبه‌بندی بالاتر، افزایش قابلیت جستجو و در نتیجه افزایش بازدید از وب سایت کمک می‌کند.

اقدامات مربوط به بازاریابی جستجو به دو دسته عمده زیر تقسیم می‌شود:

۱. SEM که از استراتژی‌های‌ پرداخت هزینه (PAID) برای نمایش در نتایج موتورهای جستجو استفاده می‌کند.

۲. SEO که از استراتژی‌های ارگانیک (ORGANIC) برای نمایش در نتایج موتورهای جستجو استفاده می‌کند.

فرق اصلی بین SEM و SEO این است که SEM یک نوع ترافیک یا جذب کاربر خریداری شده است و SEO یک جذب کاربر ارگانیک می‌باشد.

همانند بسیاری از اصطلاحات موجود در صنعت جستجو، تعاریف مربوط به بازاریابی جستجو نیز تکامل یافته است. برخی از بازاریابان معتقدند که اصطلاح SEM همانند چتری هر دو استراتژی پرداخت هزینه و ارگانیک را در بر می‌گیرید. اما بهتر است شما برای ایجاد طرح بازاریابی خود، این اصطلاحات را به دسته‌های متمایز تقسیم کنید.

با توجه به این‌که این اصطلاحات برای بازاریابان همپوشانی دارند، بهتر است قبل از کار با شرکای تجاری خود، مفهوم صحیح و دقیق این اصطلاحات را توضیح دهید تا مطمئن شوید که تفاوت این استراتژی‌ها را به درستی درک می‌کنند.

SEM چیست؟

SEM چیست

SEM مخفف اصطلاح «search engine marketing» یا به فارسی «بازاریابی موتور جستجو» است که اغلب به عنوان بخشی از بازاریابی جستجو استفاده می‌شود، فعالیتی است که با پرداخت هزینه باعث نمایش نام تجاری شما در بین نتایج برگزیده موتورهای جستجو می‌گردد.

SEM شامل فعالیت‌هایی است که با پرداخت هزینه برای تبلیغات، تنظیم و بهینه‌سازی آگهی‌ها، موجب بهبود نمایش نام تجاری شما در بین نتایج برگزیده موتورهای جستجو می‌گردد. این استراتژی اغلب به عنوان جستجوی پولی (paid search) یا پرداخت به ازای هر کلیک (ppc) شناخته می‌شود.

تبلیغات گوگل (Google Adwords) ارائه‌دهنده بهینه‌سازی جستجو برای این نوع استراتژی است. شرکت‌ها با استفاده از این روش، برای معرفی برند خود با ایجاد کمپین‌هایی، بهترین کلمات کلیدی را برای محصولات و خدمات خود هدف‌گذاری می‌کنند تا هنگامی که کاربر به جستجوی این کلمات کلیدی می‌پردازد، تبلیغات سفارشی را در بالا و پایین صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) نمایش داده شوند. البته با هر بار کلیک مخاطب روی این تبلیغات، باید هزینه‌ای پرداخت شود.

SEO چیست؟

Seo مخفف اصلاح «search engine optimization» یا به فارسی «بهینه‌سازی موتور جستجو» است که برای بهبود نمایش وب سایت یا نام تجاری شما در بین نتایج برگزیده موتورهای جستجو از استراتژی‌های ارگانیک یا بدون هزینه استفاده می‌کند.

۱. سئو درون صفحه‌ای

Seo با استفاده از صدها تکنیک مختلف کمک می‌کند تا وب سایت یا برند تجاری شما به خاطر اعتبار و ارزش واقعی خود در موتورهای جستجو در بالاترین رتبه‌بندی صفحات وب قرار گیرد. این تکنیک‌های بهینه‌سازی جستجو که به تکنیک‌های کلاه سفید جستجو معروف هستند، به سه دسته اصلی زیر تقسیم می‌شوند.

SEO‌ چیست

هدف تکنیک سئو درون صفحه‌ای (On-page SEO)، بهینه‌سازی کلمات کلیدی خاص درون صفحات وب است که به کنترل کدها و محتویات وب که شامل عکس، متن یا پیوند می‌باشد، می‌پردازد. استراتژی‌های مربوط به تکنیک عبارتند از: تحقیق درباره کلمات کلیدی، ایجاد محتوا و بهینه‌سازی کلمات کلیدی.

بهینه‌سازی صفحه در SEO کمک می‌کند تا موتورهای جستجو یک صفحه محتوا را درک کنند و به این ترتیب رتبه‌های بالاتر را به آن اختصاص دهند. بنابراین هرگونه تغییر در محتویات صفحات وب سایت، در نتایج جستجوی گوگل تاثیرگذار است. سئو باعث درک بهتر موتورهای جستجو از محتوا و در نتیجه افزایش رتبه‌بندی صفحات وب می‌شود.

۲. سئوتکنیکال

ساختار باطنی و پایه و اساس سئو تکنیکال (Technical SEO) این است که عناصر غیر محتوایی یک وب سایت را با در نظر گرفتن کلیت آن، بهینه‌سازی می‌کند.

سئو تکنیکال، وب سایت شما را با استانداردهای موتورهای جستجو هماهنگ می‌کند. این تکنیک در واقع مشکلات فنی وب سایت را شناسایی می‌نمایند و برای رفع و بهینه‌سازی آن‌ها تلاش می‌کند.

مواردی که سئو تکنیکال به بررسی آن‌ها می‌پردازد عبارتند از: سرعت وب سایت، قابلیت نمایش در صفحات گوشی همراه یا تبلت، نمایه‌سازی و معماری سایت، ساختار داده‌ها، امنیت وب سایت.

سئوتکنیکال هم باعث جذب کاربر و هم بهبود جستجو در صفحات وب می‌شود و در نتیجه رتبه‌بندی وب سایت شما را در میان نتایج موتورهای جستجو بالاتر می‌برد.

۳. سئو بیرون صفحه‌ای

سئو بیرون صفحه‌ای (Off-page SEO) شهرت و اعتبار وب سایت شما را با اتصال به سایر وب سایت‌های با کیفیت بالا، بهبود می‌بخشد. تکنیک‌های سئو بیرون صفحه‌ای عبارتند از: ایجاد لینک در وب سایت‌های دیگر، مدیریت لیست‌های محلی، ثبت سایت در دایرکتوری‌های مختلف و وب سایت‌های پیوند دهنده جهت معرفی سایت از طریق سایت های دیگر.

هنگامی که وب سایت خود را به بسیاری از وب سایت‌های تجاری معتبر و معروف لینک می کنید، به موتورهای جستجو این اطمینان را می دهید که سایت شما معتبر و قابل اعتماد است و همین باعث افزایش رتبه وب سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو می‌شود.

البته این را بدانید که یک سئوی قوی تنها بر روی یکی از این سه نوع دسته تکنیک بهینه‌سازی سئو تمرکز نمی‌کند؛ بلکه برای بدست آوردن بهترین نتایج از ترکیب تکنیک‌های هر سه دسته بهره می‌برد

شباهت و فرق SEM و SEO چیست؟

همانطور که می‌دانید SEM و SEO عناصر بازاریابی جستجو هستند. اما فرق SEM و SEO در عین شباهت‌های بسیار، غیرقابل چشم پوشی است.

SEM و SEO

شباهت SEM و SEO

۱. هدف SEM و SEO کمک به نمایش نام تجاری در بالای صفحات نتایج موتورهای جستجو است

یکی از اهداف اساسی SEM و SEO این است که یک نام تجاری در موقعیت های برجسته‌ای از صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) ظاهر شود. از این رو هدف نهایی هر یک از تکتیک‌های SEM و SEO این است که هنگام جستجو، نام تجاری یا وب سایت موردنظر در دید کابران قرار گیرد تا به وب سایت این برند سری بزنند.

۲. SEM و SEO برای جذب بیشتر بازدیدکنندگان از یک وب سایت طراحی شده ‌اند

هدف SEM و SEO افزایش بازدید از وب سایت و افزایش نرخ مراجعه از طریق کلیک (CTR) است. نرخ بالا در مراجعه از طریق کلیک به بالاتر رفتن رتبه وب سایت در نمایش صفحات نتایج جستجو کمک می‌کند.

۳. SEM و SEO با استفاده از کلمات کلیدی به کشف واژه‌های محبوب می‌پردازند

اولین گام در تکنیک‌های SEM و SEO انجام تحقیق درباره کلمه کلیدی برای شناسایی بهترین کلیدواژه‌ها است. این تحقیق شامل جستجوی بهترین کلیدواژه‌ها یا خرید کلمات کلیدی مورد نظر است.

همچنین SEM و SEO با ردیابی به کلیدواژه‌های شرکت‌های رقیب به دنبال پیداکردن راهکارهای جدید برای افزایش بازدید از وب سایت هستند.

تحقیق درباره کلمات کلیدی را با ابزارهای مختلف سایت‌هایی مانند کیورد الکسا (Alexa’s Keyword) شروع کنید. زمانی که یک کلیدواژه از محصول یا صنعت خود را وارد این جستجوگرها می‌کنید، با توجه به این‌که این سایت‌ها دارای نوعی سیستم رتبه‌بندی هستند، درجه محبوبیت و رقابت کلیدواژه‌ها در میان وب سایت‌های دیگر را به نمایش می‌گذارند.

۴. SEM و SEO هر دو به شناخت مخاطبان شما نیاز دارند

شما برای موفقیت در SEM و SEO باید از مخاطبان خود و نحوه عملکردشان درک خوبی داشته باشید. با استفاده از شخصیت شناسی کاربران و تقسیم‌بندی‌های روانشناختی، می‌توانید مخاطبان خود را بیابید و نیازهای جستجویی آن‌ها را کشف کنید. سپس می‌توانید بر اساس نوع جستجوهای موردنیاز آن‌ها، محتوای ارزشمند تولید کنید تا پاسخ نیازهای خود را در وب سایت تجاری شما بیابند.

۵. SEM و SEO کلمات کلیدی خاصی را دنبال می‌کنند

SEM و SEO هر دو برای شناسایی کلمات کلیدی موثر تلاش می‌کنند و هسته اصلی هر دو تکنیک، کلیدواژه‌ها هستند.

۶. SEM و SEO نیاز به آزمایش و بهینه‌سازی مستمر دارند

SEM و SEO از جمله تکنیک‌هایی هستند که به آزمون و خطا مداوم، بهینه‌سازی مستمر و نظارت دائمی برای افزایش کارایی خود نیاز دارند. SEM و SEO تکنیک‌هایی نیستند که مقطعی صورت گیرند و به مرور زمان به فراموشی سپرده شوند.

فرق SEM و SEO

۱. قرار دادن آدرس وب سایت همراه با علامت «Ad» در تکنیک SEM

از آنجایی که SEM با پرداخت هزینه، وب سایت را در رده‌های بالای موتور جستجو قرار می‌دهد، آدرس سایت را با علامتی به نشانه تبلیغاتی بودن و پرداخت هزینه برای نمایش در برترین نتایج جستجو، نمایش می‌دهند. اما در سئو هیچ گونه علامتی برای شناسایی، وجود ندارد و اعتبار و ارزش حقیقی وب سایت شما در سئو نمایان می‌شود.

۲. پسوندهای تبلیغاتی در نتایج جستجو به روش تکنیک SEM

هنگام مقایسه فرق SEM و SEO به یکسری تفاوت ظاهری در نتایج جستجو بر می‌خورید. نتایج جستجو در SEM،  شامل برخی پسوندهای تبلیغاتی است که به لینک‌های اضافی، شماره تلفن‌ها و توضیحات اضافه یا از طریق نمایش پاسخ‌های ویژه یا برجسته که به صورت مجموعه‌ای از توضیحات مختصر به همراه لینک به نمایش گذاشته می‌شود.

۳. پرداخت هزینه به موتورهای جستجو با هر بار کلیک بر روی آدرس در تکنیک SEM

در SEM به ازای هر بار کلیک کاربر روی آدرس وب سایت‌های تبلیغاتی، صاحب برند باید هزینه‌ای را به موتورهای جستجو پرداخت کند. بنابراین باید بودجه‌ای را برای نمایش تبلیغات و استفاده از مزایای PPC در نظر بگیرند.

۴. نمایش نتایج SEM به یک سری مخاطب خاص

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های SEM و SEO تفکیک مخاطبان است. شما از طریق تکنیک‌های SEM می‌توانید برای نمایش وب سایت خود در صفحات نتایج جستجو، سن، موقعیت، درآمد، عادت‌ها و سایر ویژگی‌های مخاطبان خود را تعیین کنید. این در حالی است که از طریق SEO نمی‌توانید نوع مخاطب خود را تفکیک نمایید.

۵. تاثیر فوری تکنیک‌ SEM

شما با استفاده از تبلیغات و پرداخت هزینه در تکنیک SEM می‌توانید با انجام چند کلیک توسط کاربر، بهبود رتبه خود را در موتورهای جستجو ببینید. در تکنیک SEM به محض را‌ه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی، وب سایت شما در صفحات اولیه نتایج موتورهای جستجو به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین شما می‌توانید نمایش تبلیغات برای افزایش بازدید از سایت‌ها را فعال یا غیرفعال کنید. این در حالی است که تکنیک SEO به زمان زیادی نیاز دارد تا وب سایت شما در رده‌های برتر جستجو به نمایش بگذارند. به عبارت دیگر ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا یک نام تجاری بتواند با کمک تکنیک SEO به رده‌های بالای صفحات نتایج موتورهای جستجو دست یابد.

۶. آزمون و خطای آسان در تکنیک SEM

شما در SEM می‌توانید با پرداخت هزینه بلافاصله نمایش تبلیغات خود را ارزیابی و اثر آن‌ را بر افزایش بازدیدها بررسی کنید. شما به سرعت می‌توانید تبلیغات خود را ویرایش کنید، محتوای وب سایت خود را تغییر دهید یا روش‌های جدید را آزمایش کنید تا مخاطبان جدید را مورد هدف قرار دهید. انعطاف‌پذیری SEM به شما این امکان را می‌دهد تا فورا تفاوت استراتژی‌های خود را ببینید. شما نمی‌توانید این کار را از طریق سئو انجام دهید؛ زیرا به زمان زیادی برای بررسی اثر تغییرات و نظارت بر نتایج نیاز دارد.

۷. افزایش ارزش و اعتبار وب سایت در دراز مدت با کمک تکنیک SEO

در تکنیک SEM تا زمانی که برای نمایش وب سایت در صفحات نتایج موتور جستجو هزینه می کنید، وب سایت خود را در رتبه‌های بالا می‌بینید. اما به محض این که نمایش تبلیغات وب سایت شما غیرفعال می‌شود، اثر تکنیک SEM نیز پایان می‌یابد. در حالی که در تکنیک SEO برعکس است و به مرور زمان استراتژی‌ها اثر خود را بر بهبود رتبه نمایش در موتورهای جستجو می‌گذارند و بازدید از وب سایت شما به صورت پایدار رشد می‌کند و بر ارزش آن افزوده می‌شود.

۸. دست‌یابی به بالاترین نرخ مراجعه، با کلیک در دراز مدت از طریق تکنیک SEO

وب سایت‌هایی که در اولین صفحه نتایج موتور جستجو نمایش داده می‌شوند دارای بالاترین نرخ مراجعه با کلیک (CRT) هستند.  بنابراین اگر می‌خواهید به رتبه‌های برتر در صفحه اول دست یابید؛ بهتر است از تکنیک سئو استفاده کنید. اما اگر هدف شما حضور در صفحات دوم یا رده‌های پایین‌تر نتایج موتورهای جستجو است، بهتر است برای دریافت نرخ بیشتر کلیک کاربر از تکنیک SEM استفاده کنید.

تکنیک SEM بهتر است یا تکنیک SEO؟

حالا که به مقایسه SEM و SEO پرداختیم. برای تصمیم‌گیری صحیح در مورد انتخاب یکی از دو این تکنیک، لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید:

۱. رقابت خود را در نظر بگیرید

قبل از این که در مورد نوع تکنیک خود تصمیم بگیرید، بهتر است بدانید که چگونه می‌خواهید به رقابت بپردازید و نتایج جستجوی خود را در بالاترین رده بندی‌ها قرار دهید. برای مثال اگر هدف شما قرار گرفتن در صفحه اول نتایج موتور جستجو است، بهتر است از SEO استفاده کنید و اگر حضور در صفحات دوم برای شما راضی کننده است از SEM بهره ببرید.

به بحث‌های هزینه‌ای در روش SEM و طولانی مدت بودن SEO دقت و با بررسی شرایط هر کدام، برای رسیدن به هدف خود، تکنیک مناسب را انتخاب کنید.

تجزیه و تحلیل اهداف رقابتی به شناخت شما از جستجوگرها، جمع‌آوری اطلاعات در مورد آن‌ها و پیدا کردن فرصت رشد در دنیای وب کمک می‌کند.

اگر به شناخت مخاطبان خاص خود نیاز دارید، بهتر است از تکنیک SEM بهره ببرید تا با آزمون خطا، کاربران هدف را بیابید. در صورتی که مطمئن نیستید که چگونه مشتریان و رقبا به پیشنهاد شما پاسخ خواهند داد، بهتر است از کمپین‌های SEM بهره ببرید که به شما امکان آزمایش ایده‌ها، محصولات و خدمات خود را می‌دهد.

چنانچه قصد دارید در رتبه‌بندی‌ موتورهای جستجو رشد پایداری داشته باشید و ارزش و اعتبار واقعی را در دنیای وب بیابید؛ از استراتژی دراز مدت SEO استفاده کنید.

۲. مدت زمان خرید مشتری را در نظر بگیرید

اگر زمانی که مشتری برای خرید یک محصول صرف می‌کند کوتاه باشد، این بدان معنا است که مشتری شما می‌داند چه چیزی را جستجو و خریداری می‌کند. در این صورت بهتر است از تکنیک SEM استفاده کنید. اما اگر چرخه خرید مشتری طولانی مدت است و کاربر، هفته‌ها یا ماه‌ها برای خرید، به مقایسه می‌پردازد و با دیدن یک تبلیغ فورا خرید نمی‌کند، بهتراست از SEM استفاده نکنید.

۳. متوسط هزینه هر کلیک در صنعت خود را در نظر بگیرید

‌‌قبل از این‌که بین SEM و SEO یکی را انتخاب کنید، لازم است درباره هزینه هر تکنیک تحقیق کنید. بدون شک کسب نرخ بالای کلیک در تکنیک سئو بدون هزینه دراز مدت ممکن نیست. این هزینه را با هزینه تکنیک SEM مقایسه کنید و سپس برای انتخاب بین SEM و SEO اقدام نمایید.

۴. سن کسب و کار خود را در نظر بگیرید

اگر مدت‌ طولانی است که کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده‌اید و از وب سایت خود استفاده می‌کنید، وقت آن رسیده که با به کارگیری تکنیک‌های سئو، کسب و کارتان را توسعه دهید. این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید از ترکیب تکنیک‌های SEM و SEO استفاده کنید؛ بلکه به این معنا است که  شما می‌توانید تا زمانی که تصمیم جدی‌تری برای ماندگاری و ثبات خود نگرفته‌اید، تنها از SEM بهره ببرید. SEM یه راه موثر و فوری برای افزایش بازدید وب سایت در میان موتورهای جستجو است.

۵. وضعیت فعلی وب سایت خود را در نظر بگیرید

هنگامی که یک استراتژی بازاریابی جستجو را ایجاد می‌کنید، به دنبال فرصت‌هایی باشید که بیشترین تأثیر را با حداقل کار دارند. بنابراین قبل از این‌که یک کمپین بازاریابی جستجو را راه‌اندازی کنید، بهتر است به بررسی وب سایت خود بپردازید و ببینید که کجای کار قرار دارید و این نکته را در نظر بگیرید که شما می‌توانید یک استراتژی جستجوگر ارگانیک را قبل از پرداخت هزینه و تبدیل آن به یک استراتژی SEM، گسترش دهید.

برای بررسی سئو وب سایت خود، از کیورد الکسا که یک ابزار حسابرسی سئو است، استفاده کنید. سایت خود را وارد نمایید تا گزارش دقیقی از وضعیت سئو درون صفحه‌ای، بیرون صفحه‌ای و تکنیکال سایت موردنظر دریافت کنید.

شما همچینین می‌توانید این وب‌سایت را در درازمدت مورد بررسی قرار دهید و عملکرد سئوی خود را در دراز مدت بسنجید و نقشه راهی برای موفقیت خود در نظر بگیرید.

انتخاب از بین استراتژی‌های دو تکنیک SEM و SEO

هیچ فرمول سریع یا پاسخ ساده‌ای برای مقایسه SEM و SEO وجود ندارد. عوامل زیادی برای بررسی دو تکنیک لازم هستند. برخی از کسب و کارها ممکن است، تمرکز خود را روی سئو و برخی دیگر روی SEM بگذارند و عده‌ای رویکرد مناسب را ترکیبی از استراتژی‌های SEO و SEM بدانند؛ همه این موارد به کسب و کار و اهداف منحصر به فرد شما بستگی دارد. اما اکنون که شما شباهت‌ها و تفاوت‌های بین SEM و SEO را می‌دانید، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که چگونه هر کدام از تکنیک‌های SEM و SEO می‌توانند به برند شما کمک کنند تا به اهدافش برسد.