شاید در گوشه کنار وبسایت‌ها بارها عنوان رتبه الکسا (Alexa) را دیده یا درباره‌اش چیزهایی شنیده باشید. این رتبه‌بندی برای کسب و کارهای آنلاین اهمیت زیادی دارد و باعث بهبود روند پیشرفت آن‌ها می‌شود. اما چگونه؟ در این مقاله به بررسی این مسئله و نحوه‌ی رتبه‌بندی سایت‌ها توسط الکسا می‌پردازیم.

تعریف: رتبه الکسا یک ابزار بازاریابی است که میزان ترافیک ورودی یک وبسایت را برآورد می‌کند. رتبه الکسا اغلب توسط کسب و کارهای آنلاین برای تحلیل‌های رقابتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رتبه بندی‌های الکسا ترکیبی از تعداد افرادی که از سایت بازدید کرده‌اند و تعداد بازدیدهای هر صفحه از سایت می‌باشد. این رتبه‌بندی‌ها برای وبسایت‌هایی با رتبه‌ی بین ۱ تا ۱۰۰,۰۰۰ دقیق‌تر است.

رتبه الکسا چگونه محاسبه می‌شود؟

اهمیت رتبه الکسا

رتبه الکسای یک سایت با مشاهده‌ی وضعیت بازدیدکنندگانی که افزونه‌های مرورگر خود را روی کامپیوترشان نصب کرده‌اند محاسبه می‌شود.

روی بیش از ۲۵,۰۰۰ افزونه‌ی مختلف که میلیون‌ها نفر از آن‌ها استفاده می‌کنند، کدگذاری الکسا انجام شده و به این رتبه‌بندی کمک می‌کنند.

بعضی وبسایت‌ها نیز هستند که کدگذاری الکسا به صورت مستقیم روی آن‌ها انجام شده است. این نوع وبسایت‌ها به الکسا اجازه می‌دهند که به جای تخمین و محاسبه‌ی تقریبی، تعداد دقیق بازدیدکنندگان را در دست داشته باشد.

شاید میلیون‌ها نفر به رتبه‌بندی الکسا کمک می‌کنند، اما سازمان ملل تخمین می‌زند که بیش از ۳ میلیارد نفر از اینترنت استفاده می‌کنند. در این صورت حداکثر ۱ تا ۲ درصد، کاربران هستند که شامل نمونه آماری الکسا می‌شوند.

از الکسا به عنوان یک راهنما استفاده کنید ولی در نظر بگیرید که ممکن است اشتباه باشد

شناخت رتبه الکسای یک سایت می‌تواند درک درستی از جایگاه رقیب به شما بدهد. اما بعضی کسب و کارها به اشتباه فکر می‌کنند که این عدد مطلقا همه چیز است و کسب و کار آن‌ها صرفا به همین عدد وابسته است. در حالی که در واقع این رتبه‌بندی فقط میزان روند بازدیدکنندگان یک وبسایت خاص را نشان می‌دهد. بعضی کسب و کارهای کوچک شاید رتبه الکسای پایینی داشته باشند و تعبیر آن‌ها این باشد که رتبه‌بندی آن‌ها بازتابی از ترافیک واقعی سایت آن‌ها نیست.