کارآفرینی می‌تواند چالش برانگیز باشد، به ویژه اگر بخواهید برای اولین بار و به تنهایی، کاری را آغاز کنید. تشخیص اینکه آیا ورود به دنیای کارآفرینی برای شما مناسب است یا خیر، مشخص کردن علایق شخصی‌، یافتن شغل هماهنگ با اهدافتان و یادگیری چگونگی حل مشکلات اساسی؛ اهمیت دارد. اما به طور کلی برای یادگیری این مسائل، هیچ راهی بهتر از شروع کار نیست. با آغاز کسب و کار، خودتان متوجه کلیه امور و ابتکار عمل در دنیای کارآفرینی خواهید شد.

نحوه انجام امور در دنیای کارآفرینی

۱. در دنیای کارآفرینی چگونه دریابید که شغلی مناسب شما است یا خیر؟

برای اینکه تشخیص دهید، ورود به دنیای کارآفرینی برای شما مناسب است یا خیر؛ باید سوال‌های زیر را از خود بپرسید:

 • تا چه حد می‌توانید ریسک‌پذیر باشید؟
 • آیا در ازای ریسکی که متحمل می‌شوید، یک چک با مبلغ مشخص را ترجیح می‌دهید یا درآمد نامحدود؟
 • آیا می‌توانید هر روز، مسئولیت‌های زیادی بر عهده بگیرید؟
 • آیا هم ‌اکنون ایده‌ای برای کار خود دارید؟ آیا به اندازه‌ کافی به ‌آن علاقه‌مند هستید؟
 • آیا سایر سهامداران از شما پشتیبانی می‌کنند؟
 • آیا تصمیم‌گیرنده‌ خوبی هستید؟

اگر احساس می‌کنید که برای ریسک‌پذیری و به عهده گرفتن مسئولیت‌هایی که با شروع کار به وجود می‌آیند، اعتماد به نفس کافی دارید؛ پس به راه خود ادامه دهید. اگر فکرهای جدیدی دارید، با خانواده و دوستان خود مطرح کنید و نظرات آن‌ها را بسنجید. اگر می‌بینید که زمان مناسبی برای انجام کارتان نیست، از جاه‌طلبی‌های شغلی صرف نظر کرده و اندکی وقفه‌ ایجاد کنید.

۲. چطور علایق خود را کشف و به منفعت تبدیل کنید؟

دنیای کارآفرینی و علایق خود

اگر می‌خواهید شانسی برای موفقیت در دنیای کارآفرینی به دست آورید، دلایل شما برای ورود به این حیطه، باید کاملا مشخص باشند. مطمئنا سودآوری و کسب درآمد بیشتر نسبت به شغل اصلی‌ شما، دلیل خوبی برای شروع شغل جدیدتان است. اما قطعا بهره‌برداری از فرصت‌های بازاری که شما به وجود آورده‌اید، برای طولانی مدت در اختیارتان نخواهد بود.

زمانی که یک فرصت شغلی که به آن، علاقه‌ چندانی ندارید را پیگیری می‌کنید، احتمال اینکه با به وجود آمدن اولین مشکل یا شکست، از ادامه آن منصرف شوید؛ بسیار زیاد می‌شود. اما با حل کردن مشکلی که بسیار برای شما مهم است، اهداف خود را با موفقیتی که در نهایت باعث خدمت به مردم می‌شود، هم‌تراز می‌کنید و این موضوع، کمک بزرگی برای پشت سر گذاشتن موانع خواهد بود. از طرفی مسئله مهم‌تر این است که با انجام این عمل، شما خود را برای یک موفقیت طولانی مدت در دنیای کارآفرینی آماده می‌کنید.

راهکارهایی برای تشخیص علایق شما

اگر شما هم مانند اکثر افراد نمی‌دانید که علاقه اصلی‌تان در چه زمینه‌ای است یا کدام یک از علایق شما، پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک تجارت ماندگار را دارد؛ سوال‌های زیر را از خود بپرسید:

 • سرگرمی‌های مورد علاقه‌تان چیست؟
 • بهترین موقع روز برای شما، چه زمانی است؟
 • دوست دارید چه کاری انجام دهید؟
 • از نوشتن مقاله در مورد چه موضوعاتی لذت می‌برید؟
 • در مورد چه موضوعاتی دوست دارید با خانواده و دوستان خود صحبت کنید؟
 • بهترین مهارت‌های شما چیست؟
 • آیا موضوعاتی وجود دارد که در آن‌ها تخصص داشته باشید؟
تصمیمات در دنیای کارآفرینی

اگر با دقت بررسی کنید که در زمان‌های استراحت خود، از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر، چه کارهایی انجام می‌دهید؛ به یک دید کلی در مورد موضوعات مختلفی که واقعا به آن‌ها علاقه دارید، خواهید رسید. ما عاشق انجام کارهایی هستیم که در آن‌ها مهارت داریم، پس یک تحلیل SWOT شخصی انجام دهید تا نقاط قوت و مهارت‌های خود را  به عنوان یک کارآفرین مشخص کنید. سپس باید به ‌طور جدی تحقیق کنید که آیا بین حیطه‌ مورد علاقه‌ و توانایی فعلی‌تان، نقطه مشترکی وجود دارد یا خیر؟ با این شرایط، بهترین مسیر برای تبدیل علایق‌ شما به سود و منفعت، مشخص می‌شود.

اگر شما به دویدن به عنوان یک فعالیت ورزشی و رقابتی علاقه دارید و دوستانتان سوال‌هایی در مورد اینکه چه کفشی برای دویدن مناسب است یا چه زمانی باید برای ثبت‌نام در مسابقات دو نام‌نویسی کنند، می‌پرسند؛ یعنی افراد پیرامونتان شما را یک فرد متخصص در این زمینه می‌دانند.

قدم بعدی در دنیای کارآفرینی این است که یک طرح کسب و کار بنویسید و مشکلات خاصی که در حوزه مورد علاقه‌تان به وجود می‌آیند را در این مدل، حل کنید.

۳. تصمیم‌ بگیرید که چه نوع از ایده‌های کاری برای شما بهترین هستند

اگر در مورد اینکه چه نوع شغلی برای شما مناسب است، مطمئن نیستید؛ فهرستی از مشاغل کوچک تهیه کنید و ببینید که کدام یک از آن‌ها به شما ایده می‌دهند. زمانی که بالاخره طرح مناسبی برای شروع کار جدید در کنار شغل اصلی خود پیدا کردید؛ ارزیابی کنید که کدام یک از آن‌ها با توجه به مهارت‌های فعلی و اهداف زندگی‌تان، برای شما مناسب‌تر است.

۳-۱. خدمات

تقاضا برای مهارت‌هایی مثل توسعه‌ وب، طراحی گرافیک، تولید محتوا زیاد است، همچنین کار کردن به عنوان یک فریلنسر یا مشاور، از راه‌های خوب برای شروع یک شغل مناسب در حوزه مورد علاقه‌ شما است. با همکاران، همکلاسی‌ها و مشتریان سابق خود از طریق اینترنت یا راه‌های دیگر، ارتباط برقرار کنید و بپرسید که آیا کسی را که نیازمند خدمات شما باشد، می‌شناسند. رزومه‌ای برای خود تهیه کنید و در آن پروژه‌ها و خدماتی را که انجام داده‌اید، قرار دهید؛ بهترین کار خود را در رزومه، به نحوی مشخص کنید که در معرض دید بیشتری قرار بگیرد.

۳-۲. محصولات فیزیکی

دنیای کارآفرینی با محصولات فیزیکی

اگر ایده شما درباره برای تولید محصولات فیزیکی است، از چاپ یک کتاب گرفته تا تولید لوازم جانبی جدید برای گوشی‌های آیفون، در هر صورت نیاز به معرفی خانه به خانه دارند. به این ترتیب، بعد از تولید محصول‌، ساخت یک وب‌سایت تبلیغاتی امری کاملا ضروری است. بنابراین شما می‌توانید محصول‌ خود را برای مخاطبان زیادی که از اینترنت استفاده می‌کنند، در معرض نمایش بگذارید. همچنین می‌توانید با شرکت‌های دیگر همکاری کنید تا به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشید؛ این کار به پیشرفت شما کمک زیادی می‌کند.

۳-۳. محصولات الکترونیکی

چاپ و فروش کتاب‌های الکترونیکی، تدریس اینترنتی، اداره‌ یک مجله‌ اینترنتی، برگزاری کارگاه‌های اینترنتی، سمینارهای آموزشی و سایر شغل‌هایی که یک محصول الکترونیکی را عرضه می‌کنند؛ بسیار جذاب هستند.

به محض اینکه محصول شما تولید شد، می‌توانید آن را روی سایت قرار دهید و فروش آن را آغاز کنید. فقط کافی است که از استراتژی‌های مناسب در نظر بگیرید تا مشتریان بیشتری پیدا کنید.

۳-۴. وبلاگ‌نویسی

ساخت وبلاگ و نوشتن مقاله در مورد موضوع مورد علاقه‌تان، یک سرمایه‌گذاری عالی برای آینده، به عنوان یک کارآفرین خواهد بود. با نوشتن در مورد موضوعی که به آن علاقه دارید، می‌توانید اشتراک‌گذاری آن را با افردی که علایق مشابه شما دارند، شروع کنید. تصمیات لازم برای مدیریت ترافیک وبلاگ خود را در نظر بگیرید. تاکتیک‌های تبلیغاتی خود را اعمال کنید تا به ازای هر بازدیدکننده، درآمدتان را افزایش دهید.

دنیای کارآفرینی و وبلاگ نویسی

۳-۵. تولید محتوای صوتی یا پادکست

یکی از روش‌های عالی برای کسب درآمد، تولید محتوای صوتی است؛ به ویژه اگر بتوانید در هر قسمت، تعداد شنوندگان خود را افزایش دهید. با ضبط چند قسمت کوتاه در مورد موضوعات مختلف و چالش‌هایی که در راه خود مواجه بوده‌اید، شروع کنید. با افراد حرفه‌ای در حوزه مورد نظرتان مصاحبه کنید. سپس این فایل‌های صوتی را بین افراد مختلف پخش کنید و از آنها هم بخواهید که این فایل‌ها را با سایر افرادی که علاقه‌ مشابه دارند، به اشتراک بگذارند. پس از مدتی، تعداد شنوندگان شما به حدی رسیده که می‌توانید اسپانسر شوید؛ بخشی از پادکست‌ خود را به تبلیغات اختصاص دهید و از این راه درآمدزایی کنید.

قدم بعدی در دنیای کارآفرینی چیست؟

ورود به دنیای کارآفرینی مستلزم انجام فعالیت‌های روزانه‌ بسیاری است. بنابراین با افرادی که در حوزه موضوع مورد علاقه‌ شما فعالیت دارند و با چالش‌هایی روبه‌رو هستند، در ارتباط باشید. یاد بگیرید که چطور می‌توان مشکلات این افراد را حل کرد و مخاطبان بیشتری پیدا کرد. در نهایت همزمان با پیشرفت‌ خود یاد می‌گیرید که در مسیری که پیش رو دارید، باید به افراد بیشتری کمک کنید.