مدیریت زمان یکی از عوامل کلیدی در دستیابی موفقیت به شمار می‌رود. کسب مهارت در این زمینه لازمه رعایت نکات و یادگیری روش‌هایی است. فراگرفتن روش‌های برنامه ریزی حرفه‌ای، در دستیابی موفقیت شما را یاری می‌کند.

در قسمت‌های پیشین این مقاله شماری از روش‌های موثر در یادگیری مهارت مدیریت زمان را معرفی کردیم. در ادامه مطلب نیز راهکارهای دیگری ذکر شده‌اند که با به‌کار گیری آن‌ها می‌توانید موفقیت خود را تضمین کنید.

نگهداری از حیوان خانگی

زمانی که با حیوان خانگی خود بازی می‌کنید یا از او مراقبت و نگهداری می‌کنید حس خوبی به شما دست می‌دهد. داشتن حیوان خانگی باعث کاهش استرس‌ها شده و می‌تواند روی موفقیت شما تاثیر بگذارد.

قرار ملاقات‌های سرپایی

قرار ملاقات‌های رسمی باید در سالن کنفرانس و در حالت نشسته برگزار شوند. اما همه قرارهای کاری اینگونه نیستند. برگزار کردن قرارهای ملاقات سرپایی یک فعالیت فیزیکی بوده و به سلامت جسم ما کمک می‌کند. همچنین در این حالت می‌توان صریح‌تر و بدون پرداختن به مسائل حاشیه‌ای صحبت کرد. در نتیجه با این‌گونه قرارهای ملاقات می‌توانیم در وقت صرفه‌جویی کنیم.

پیش رفتن بر اساس برنامه

دستیابی به موفقیت

فرض کنید می‌خواهید خانه رویایی خود را بسازید. بدون شک در اولین قدم معماری استخدام می‌کنید تا طرح ابتدایی آن را برایتان رسم کند. با در دست داشت نقشه می‌دانید که کار در نهایت درست از آب در‌می‌آیند. در حقیقت داشتن برنامه ریزی به ما کمک می‌کند تا تمام جوانب کار را از پیش بسنجیم و همه موانع را پیش بینی کنیم. برای دستیابی موفقیت نیز باید هدف‌های خود را شناخته و نقشه‌ای برای رسیدن به آن‌ها طرح کنید.

قانون پنج دقیقه

بر اساس قانون پنج دقیقه پیش از انجام هر کار مهم پنج دقیقه باید سکوت کنیم و به نتیجه‌ای که از آن انتظار داریم بیندیشیم. به این ترتیب می‌توانیم روند فعالیت خود را پیش بینی کرده و اقدام‌های لازم برای دستیابی موفقیت را از پیش بشناسیم. برای مثال پیش از برقراری یک تماس تلفنی باید فکر کنیم که چه هدفی از این تماس داریم و چطور می‌توانیم این کار را با موفقیت به انجام برسانیم. با این روش پیش از هر عمل موفقیت آن را شناخته و با انگیزه بالاتری به سمت آن گام برمی‌داریم.

داشتن ذهن برتر

تحقیقاتی که در دانشگاه استنفورد صورت گرفته‌اند نشان می‌دهند که داشتن ذهن برتر لازمه دستیابی موفقیت است. داشتن ذهن برتر به این معناست که بدانیم استعدادهایمان تنها نقطه‌ای برای شروع هستند. در حقیقت آن‌چه اهمیت دارد سخت کوشی و تلاش ماست که با استفاده از آن می‌توانیم تمام قله‌های موفقیت را فتح کنیم. زمانی که حقیقتا به این باور برسیم با انگیزه‌ای راسخ به سمت اهداف خود رهسپار خواهیم شد.

مرور هفته گذشته

دیوید آلن (David Allen) پایه گذار این روش در مدیریت زمان است و آن را به چند مرحله تقسیم می‌کند. در زیر سه مرحله این روش ذکر شده‌اند.

گام اول

فهرست فعالیت‌های هفته گذشته را مرور کنید. آن‌هایی که انجام شده‌اند را خط زده و دور آن‌هایی که مانده‌اند خط بکشید.

گام دوم

فعالیت‌هایی که باید در هفته آتی انجام دهید را مرور کنید. آن‌ها را در فهرستی نوشته و اولویت بندی کنید.

گام سوم

به راه‌هایی خلاقانه برای انجام کارهای پیش رو بیندیشید.

نوشتن خاطرات

شب‌های پیش از خوابیدن سه موردی که در روز باعث خوشحالی شما شده را یادداشت کنید. این روش باعث می‌شود تا مغزتان به تعادل بهتری دست یابد. همچنین می‌توانید پیش از خواب تجربه مثبتی که در ۲۴ ساعت گذشته داشته‌اید به همراه چهار مورد از جزئیات آن بنویسید. این کار به مرور می‌تواند باعث بهبود فعالیت ذهنتان شود. زیرا مغز وقتی به تجربه‌های مثبت فکر می‌کند آن را در دسته فعالیت‌های مفید قرار می‌دهد.

دستیابی به پیروزی‌های ساده

درست است که باید سخت‌ترین وظیفه خود را در ابتدای روز انجام دهید. اما گاهی لازم است که ابتدا به یک پیروزی آسان دست یابید. این فعالیت لازم نیست کار خارق‌العاده‌ای باشد. حتی مرتب کردن رخت خوابتان بعد از بیدار شدن می‌تواند حس این پیروزی را در شما القا کند. به این ترتیب انگیزه بیشتری برای انجام امور خود در ادامه روز خواهید داشت.

«نه» گفتن

زمانی که تازه کاری را شروع می‌کنید در موقعیت‌های زیادی باید مسئولیت‌های جدید بپذیرید. اما بعد گذشتن از این فاز اولیه به جایی می‌رسید که دیگر وقتتان پر می‌شود. در چنین مقطعی باید در مقابل مسئولیت‌های جدیدی که به شما پیشنهاد می‌شود پاسخ منفی بدهید. شاید «نه» گفتن مخصوصا به رئیستان کار آسانی نباشد اما این هم قابل انکار نیست که با یک دست نمی‌توان چند هندوانه برداشت.

شناختن نقاط ضعف خود

زمانی که در سطح بالایی از آگاهی باشید می‌توانید به ضعف‌های خود شناخت پیدا کنید. در انجام وظایف خود باید با توجه به این شناخت عمل کنید. با آگاهی به کاستی‌های خود است که دستیابی موفقیت ممکن می‌شود.

زنگ تفریح

برنامه‌ریزی برای دستیابی به موفقیت

برای اینکه انرژی خود را در طول روز از دست ندهید و بازدهی کارتان پایین نیاید باید میان وظایف خود استراحت‌های کوتاه داشته باشید. بهترین کار این است که زنگ‌های تفریح در بازه‌های زمانی یک رب تا نیم ساعت در زمان‌های مقرر مشخص کنید. به این ترتیب نه تنها سطح انرژیتان بالاتر می‌رود که از برنامه ریزی زمانی خود نیز عقب نمی‌افتید.

قطع اتصال

گاهی ممکن است حواستان به نوتیفیکیشن موبایلتان پرت شود و بعد از نیم ساعت ببینید که در صفحات مجازی سرگردانید. گاهی اوقات باید اینترنت خود را قطع کرده یا حتی موبایل خود را برای چند ساعت خاموش کنید.

آینده نگری

برای انجام هر کاری باید از پیش به آن فکر کنید. برای مثال در هنگام روز باید فکر کنید که چه غذایی می‌خواهید برای شام بپزید و بعد از ترک محل کار سر راه مواد اولیه آن را تهیه کنید.

چانه زدن با خود

هرگاه از انجام دادن کاری بدتان می‌آید با خود قدری چانه بزنید. مثلا با خود عهد کنید که تنها پنج دقیقه به انجام آن بپردازید. چه بسا پنج دقیقه همان زمانی باشد که برای به اتمام رسیدن آن وظیفه به آن نیاز دارید.

شناختن قدرت‌های خود

در کنار نقاط ضعف باید قدرت‌های خود را نیز بشناسید. با آگاهی به توانایی‌های خود می‌توانید بهتر زمان خود را مدیریت کرده و بازدهی کار خود را افزایش دهید.

تعیین اهداف عاقلانه

اهداف خود را با دقت انتخاب کنید. باید هدف‌های خود را سبک و سنگین کنید و ببینید که نتیجه، تاثیر و اهمیت آن‌ها چگونه است. همچنین باید رویا پردازی را کنار گذاشته و هنگام مشخص کردن اهداف خویش صادقانه و بر اساس واقعیات تصمیم گیری کنید.

تمرکز نکردن روی مسیر

اگر در راه رسیدن به موفقیت دائم به مسیر فکر کنید ممکن است هیچ‌گاه به موفقیت دست پیدا نکنید. باید ذهن و افکار خود را روی هدف و مقصد متمرکز کنید زیرا باورهای ما هستند که آینده‌مان را رقم می‌زنند. بنابراین سعی کنید تا موفقیت را تجسم کنید و دلایلی که برای انتخاب یک هدف دارید با خود مرور کنید.

در این مطلب شماری از روش‌هایی که در مدیریت زمان و دستیابی موفقیت به شما کمک می‌کنند را معرفی کردیم. باقی راهکارهای مدیریت زمان را که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بازدهی خود را بیافزایید در قسمت بعدی مقاله ذکر خواهیم کرد.