وقتی در خاطرات چند ماه گذشته خود کنکاش کنیم، اتفاقاتی را می‌بینیم که روی بینش ما تاثیر گذاشته‌اند. به طور کلی اتفاقات به ما درس های زندگی می‌دهند که اگر آن‌ها را آویزه گوش خود کنیم، در آینده تصمیمات بهتری خواهیم گرفت.

مگان نیکلاس انیل از ۱۶ سالگی تصمیم گرفت تا نکاتی از درس های زندگی را که در طول عمر خود می‌آموزد، در لیست مخصوصی وارد کند. در قسمت قبل این مقاله ۱۲ مورد از این فهرست را برایتان شرح دادیم. در ادامه این مطلب از استارتاپت می‌توانید موارد دیگری از درس های زندگی را که مگان نیکلاس انیل قبل از ۳۰ سالگی خود آموخته، مطالعه کنید.

دوستان و درس های زندگی

۱۳. به غریبه‌ها اعتماد نکنید

هرگز از یک فرد غریبه، خوراکی یا نوشیدنی قبول نکنید. حتی اگر ظاهر این فرد بسیار عادی به‌نظر برسد. ممکن است این کار عواقب سختی در پی داشته‌باشد.

۱۴. از دوستان فصلی جدا شوید

بعضی روابط دوستانه زمان دارند. ممکن است بعد از گذشت مدتی، احساس کنید که یک رابطه برایتان نتیجه مثبتی به دنبال ندارد. در چنین شرایطی قطع رابطه با این فرد، کار بدی نیست. پس دوستی‌های فصلی را بعد از گذشتن تاریخ انقضایشان، کنار بگذارید.

۱۵. خوشی‌ها را به تعویق نیندازید

درس های زندگی و خوشی ها

ممکن است نوشیدن یک فنجان قهوه در بعدازظهر یک روز تعطیل، همان چیزی باشد که دوست دارید. چنین خواسته‌هایی را به تعویق نیندازید. هرگاه احساس می‌کنید که دلتان می‌خواهد دست به‌کاری بزنید، امروز و فردا نکنید.

۱۶.‌ ضدآفتاب به پوستتان بزنید

شاید در میان درس های زندگی، این مورد به نظرتان اهمیت نداشته باشد؛ با این حال در نظر داشته باشید که سرطان پوست شوخی نیست. همیشه هنگام خارج شدن از خانه& صورت و گردن خود را با کرم‌های ضدآفتاب قوی بپوشانید.

۱۷. لجباز و یک‌دنده نباشید

فاصله کمی بین ثابت قدم بودن و لجبازی وجود دارد. باید در رفتار خود آگاهانه عمل کنید تا از این مرز نگذرید. ثبات قدم در رفتار، یکی از بهترین ویژگی‌های انسانی و کلید رسیدن به موفقیت به حساب می‌آید. در مقابل یک‌دنده بودن، اثر منفی بر روحیه شما می‌گذارد و نگاه دیگران به شما را عوض می‌کند.

۱۸. فعالیت‌هایی برای عبور از سختی‌ها بیابید

درس های زندگی و کارهایی برای عبور از مشکلات

روزهای سخت و دشوار در زندگی همه وجود دارد و نمی‌توان آن‌ها حذف کرد. اما آن‌چه اهمیت دارد این است که به این جمله باور داشته باشید که «این نیز بگذرد». برای گذراندن روزهای سخت، فعالیت‌هایی بیابید که به باز شدن ذهن شما کمک کنند. برای اکثر افراد فعالیت‌هایی مثل دویدن، نوشیدن قهوه و گوش دادن به موسیقی در روزهای سخت، نجات دهنده است.

۱۹. بدانید که یک حقیقت وجود ندارد

بسیار اتفاق می‌افتد که ۲ نفر باهم، یک واقعه را مشاهده می‌کنند و بیان هر کدام از آن موضوع، زمین تا آسمان با هم متفاوت است. دلیل این امر آن است که هر کس، از دریچه چشم خود به دنیا می‌نگرد و افراد نقطه نظرهای متفاوتی دارند. یکی از مهم‌ترین درس های زندگی پذیرفتن همین موضوع است و تلاش برای این که سعی کنید دنیا را از دریچه چشم دیگران، ببینید.

۲۰. اهداف خود را بنویسید

شاید باورش کمی سخت باشد که نوشتن اهداف، ما را یک قدم به عملی شدن، نزدیک می‌کند. اما باور کنید یا نه این اتفاق برای من رخ داد. در سال ۲۰۱۶ در فهرست اهداف خود نوشتم که می‌خواهم در آن سال، مقاله قابل توجهی را چاپ کنم. پس از گذشت کمتر از یک ماه، من به عنوان نویسنده به مجله موفقیت (Success) معرفی شدم.

۲۱. از مادرتان بپرسید

درس های زندگی را از مادرتان بپرسید

هرگاه در زمینه‌ای شک کردید، با مادرتان تماس بگیرید. چه سوال شما در مورد دستور پخت غذا باشد، یا در چه سنی دندان‌هایتان را اورتودنسی کردید؛ پاسخ آن نزد مادرتان است.

۲۲. آهسته و پیوسته جلو بروید

ممکن است آهسته پیش رفتن در زندگی، باعث شود دیرتر به اهداف خود برسید؛ اما نباید از قدم‌های کوتاه و آهسته خود شرمنده باشید. آن‌ چه اهمیت دارد، حرکت و پیشرفت است؛ سرعت شما مهم نیست.

۲۳. در لحظه زندگی کنید

یک نکته مهم از درس های زندگی این است که هیچ‌کس شما را زیرنظر ندارد و ارزیابی نمی‌کند. در حقیقت حتی با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش شبکه‌های اجتماعی، کسی کاری به کار شما ندارد. پس در لحظه و برای خود زندگی کنید و با ترشح هورمون‌ های شادی آور، شاد باشید.

۲۴. ناراحتی‌های خود را به زبان بیاورید

همیشه به ندای درون خود گوش دهید و به خاطر داشته باشید که او همه چیز را بهتر از شما می‌داند. اگر حرفی در دلتان سنگینی می‌کند، آن را به زبان آورید.

درس های زندگی و راهنمایی مشکلات

۲۵. بگذارید مشکلات راهنمای شما باشند

یکی از مهمترین درس های زندگی آگاهی از امکان بروز مشکلات، بر سر راه شما است. اما اگر اجازه دهید این مشکلات راهنمای شما باشند، دیگر مانعی بر سر راهتان حساب نمی‌شوند. از طرفی این مشکلات، به دلیل پیش‌بینی اشتباه شما از اتفاقات، پدیدار می‌شوند. درست مانند محیط کار که مشکلات کسب و کارهای کوچک ما می‌تواند راهنمایی برای عبور از شکست ها باشد.

۲۶. از مسائل بگذرید

برای گذشتن از مسائل و روابط گذشته، منتظر اتفاق خاصی نمانید. تنها به کمک تصمیم گیری با اعتماد به نفس، از آن مسئله عبور کنید و بگذرید.

۲۷. کمک بخواهید

باید این نکته را به خاطر داشته باشید که هرکس مشغله‌های خودش را دارد و نمی‌تواند ذهن شما را بخواند. پس اگر به کمک دیگران احتیاج دارید، از آن‌ها درخواست کنید. نباید منتظر بمانید تا کسی از شما بپرسد که به کمک او نیاز دارید یا خیر. به این ترتیب روابط بهتری با دیگران خواهید داشت و بیشتر احساس خوشبختی خواهید کرد.

۲۸. تنهایی سفر کنید

درس های زندگی و تنهایی سفر کردن

به عنوان یک زن، هرگاه به کسی می‌گویم که می‌خواهم تنهایی به سفر بروم، ۲ عکس‌العمل متفاوت می‌بینم. این موضوع برای عده‌ای عجیب است و می‌پرسند «چرا می‌خواهی همچین کاری کنی؟». به نظر بعضی‌دیگر هم، این کار خطرناک می‌رسد و می‌گویند «ممکن است اتفاقی برایت بیفتد». با این حال نباید اجازه بدهید که افکار دیگران، به زندگی شما سمت و سو دهد. اگر احساس می‌کنید که به تنهایی سفر کردن احتیاج دارید؛ کنید، حتما انجامش دهید.

۲۹. خیلی جدی نباشید

یکی از مهمترین درس های زندگی خشک و جدی نبودن است. گاهی باید کنار بایستید و به خود بخندید و طنز حاکم بر دنیا را دریابید.

۳۰. شاکر باشید

شاکر بودن یکی از کلیدهای داشتن زندگی شاد است. سعی کنید هر از گاهی داشته‌های خود را بررسی کنید از وجود آن‌ها خوشنود باشید.