ما روزانه به چیزهای زیادی فکر می‌کنیم، افکار منفی، افکار غلط، افکاری که باعث می‌‌شوند از داشتن زندگی شاد، یک زندگی موفق یا حتی یک زندگی ساده دور شویم. برای جلوگیری از این اتفاق چه کار باید انجام داد؟ برای پاسخ به این سوال، با این مقاله از استارتاپت همراه باشید.

ما آدم‌ها گاهی به خودمان قول می‌دهیم و به خودمان می‌گوییم که من امسال می‌خواهم بهتر زندگی کنم. می‌خواهم غذای کمتر و سالم‌تری بخورم، می‌خواهم ورزش کنم و مواردی از این دست. اما آیا تا به حال به سلامت روانی خود فکر کرده‌اید؟

کارشناسان بر این باور هستند که بهترین نقطه شروع برای این کار و داشتن زندگی شاد، دور کردن افکار سمی از خودتان است. هزاران بار در روز، افکار مختلفی در ذهن خود مرور می‌کنیم. برخی از این افکار منفی هستند و نتیجه‌ آن‌ها چیزی جز ضرر و زیان نیست. در حقیقت، برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که افکار منفی حتی می‌توانند منجر به بیماری‌های جسمی، مانند بیماری‌های قلبی شوند.

این که تمرین کنید تا افکار مثبت بیشتری در روز داشته باشید، می‌تواند نتیجه‌ای شگفت‌انگیز بر ذهن و سلامت کلی شما داشته باشد. در این مطلب ما ۱۴ مورد از افکار آلوده را که برای داشتن زندگی شاد باید از آن‌ها دوری کنید، بیان کردیم.

۱. این کار را بعدا انجام خواهم داد

برای داشتن زندگی شاد و بدون استرس، به تاخیر انداختن کارها مضر است. تماشای فیلم و سریال مورد علاقه خود، یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای زمان‌هایی است که وقت خالی دارید. اما اگر به خاطر آن یا دیگر سرگرمی‌ها، کاری را که باید انجام دهید کنار بگذارید و به تاخیر بندازید، این کار احتمالا باعث ایجاد استرسی بیشتر در شما می‌شود.

ایجاد انگیزه و اضافه کردن آن در کارهای روزمره، می‌تواند باعث از بین بردن انواع بهانه‌ها برای به تاخیر انداختن یک کار شود. به گفته لوکاس سیتر روان‌درمانگر شاغل در نیویورک:

داشتن زندگی شاد و موفق

داشتن چک لیست در ایجاد انگیزه‌ی فردی بسیار موثر هستند و این را تحقیقات نشان داده است. یک هدف قابل دسترسی ایجاد کنید، آن را بنویسید و با انجام کارهای‌ خود به آن‌ هدف دست پیدا کنید.

۲. هر گونه افکار مصیبت‌بار

از افکار منفی دست بردارید و به چیزهای خوب فکر کنید. یک چیز بد، همیشه منجر به چیز بد دیگری نمی‌شود. اما وقتی چیزی مطابق میل شما پیش نمی‌رود، خیلی راحت است که به ذهن خود اجازه دهید تا در افکار منفی غرق شود. روبین گلد، یک روان‌درمانگر خصوصی در نیویورک می‌گوید:

وقتی نسبت به موارد مختلف، بدتر از چیزی که واقعا هستند فکر می‌کنیم، یا در افکار خود فرض می‌کنیم که با وقوع یک اتفاق بد، اتفاقات بد دیگری هم رخ خواهند داد، باعث آشفتگی احساسی درون شما خواهند شد.

دکتر گلد اشاره کرد که با دنبال کردن این افکار، به سرعت کنترل آن‌ها را از دست خواهید داد. او ادامه داد:

من یک امتحان در کلاس را خراب کردم. این یعنی من قرار است کل کلاس را خراب کنم و این یعنی من هیچ وقت فارغ‌التحصیل نمی‌شوم. پس هیچ‌وقت یک شغل پیدا نخواهم کرد و تمام عمرم را در کنار والدینم زندگی خواهم کرد.

برای مبارزه با این نوع افکار و داشتن زندگی شاد، دکتر گلد پیشنهاد می‌کند که همه جوانب نتایج کارهای خود را مرور کنید؛ که شامل نتایج مثبت هم باشند. برای مثال می‌گوید:

در این شرایط با خود بگویید که من این قدرت را درون خود می‌بینم که دفعه بعدی کار را بهتر انجام خواهم داد و از این تفکر به عنوان انگیزه موفقیت استفاده کنید.

۳. من مناسب نیستم

شاید برای کاری مناسب نباشید، اما نباید جلوی شما برای پیشرفت را بگیرد. این نوع افکار می‌توانند به سرعت توانایی‌های شما برای موفقیت در یک محیط کاری و ارتباطات شخصی‌ شما را خراب کنند. لین ویثبک، موسس سایت petite2queen.com قوانینی را برای کمک به مشتریان خود وضع کرده تا بر مواردی که احساس می‌کنند در آن خوب نیستند غلبه کنند:

  • چرا شما؟ به یاد داشته باشید که شما به کار ارزش می‌دهید و آن را به درجه مطلوبی می‌رسانید.
  • قبول شکست. به خودتان این اجازه را بدهید تا شکست بخورید. زمانی که شکست خوردید، همیشه می‌توانید کمک بگیرید.
  • موفقیت را ببینید. نفس عمیقی بکشید و ذهنیت خود را جمع و جور کنید.
  • به جلو بتازید. به خود ایمان داشته باشید، چرا که اگر چیزی را نخواهید، به آن نمی‌رسید.

۴. خودپایی (self-care) کاری خودخواهانه است

هیچ اشکالی ندارد اگر اول به خود فکر کنید و بعد به دیگران. شاینا علی، یک مشاور سلامت روان در اورلاندو فلوریدا می‌گوید: «یک دستیار پرواز، همیشه به شما می‌گوید تا ماسک اکسیژن خود را قبل از کمک به دیگران بگذار. این باید یک استعاره از زندگی باشد. اما ما معمولا وقتی چیزی که خودمان نیاز داریم را به چیزهایی که موظف هستیم ارجحیت می‌دهیم، احساس گناه می‌کنیم. این کار می‌تواند نتیجه معکوسی داشته باشد. نه تنها با این کار خود را پایین می‌کشید، بلکه انرژی لازم برای مراقبت و کمک به دیگران را هم از دست می‌دهید و دیگر آن زندگی خوب که به دنبالش هستید را نخواهید داشت.» او همچنین می‌گوید:

مراقبت از خود یک نوع سرمایه‌گذاری است که از آن سود می‌برید. این کار را افرادی که دوستش دارید، همکاران، همسایه‌ها و هر کس دیگری هم انجام می‌دهند. پس اگر خودتان به چیزی نیاز دارید، اشکالی ندارد که به شخص دیگری «نه» بگویید تا ابتدا خودتان نیازتان را برطرف کنید.

۵. زندگی آن‌ها از زندگی من بهتر است

تا زمانی که از زندگی واقعی مردم خبر ندارید، چنین افکاری را از خود دور کنید. خیلی راحت است که در اینستاگرام گشت‌و‌گذار کنید و این طور برداشت کنید که زندگی دیگران بسیار بهتر از زندگی شما است. اما این معمولا دور از حقیقت است. ری لنگهام، روانپزشک، می‌گوید:

چیزی که شما می‌بینید فقط ظاهر قضیه‌ای است که در اصل جریان دارد. به بیان دیگر، مردم فقط چیزهایی را به نمایش می‌گذارند که می‌خواهند افراد دیگر ببینند.

شاید به این فکر کنید که داشتن زندگی شاد برای شما غیر ممکن است، چرا که شخصی دیگر یک ماشین خوب، همسر و بچه‌های زیبا، شغل جذاب و یک خانه‌ی گران قیمت دارد، اما اصلا خبر ندارید که پشت درهای بسته چه خبر است. آن شخصی که فکر می‌کنید بهترین زندگی را دارد، شاید زندگی چندان خوبی نداشته باشند.

۶. من خوشحال خواهم بود وقتی…

برای داشتن زندگی شاد این جمله، شما را عقب می‌اندازد. نیکول ایسا، روانشناس نیویورکی اعتقاد دارد که اگر خوشحالی خود را روی به دست آوردن چیزهایی در آینده مانند کم کردن چندین کیلو وزن، عاشق شدن یا ترفیع گرفتن در کار قرار دهید، یک بازی خطرناک است. بنابراین باید الگوی تفکر خود را تغییر دهید تا همیشه خواهان تغییر شرایط خود نباشید. او می‌گوید:

به جای این افکار، به این فکر کنید که تصورات شما چه تفاوتی خواهد داشت وقتی به مکانی جدید بروید، وزن کم کنید، ترفیع بگیرید و این دست موارد و این که بعد از رسیدن به آن‌ها، چگونه خوشحال خواهید بود و سعی می‌کنید به چه چیزهایی برسید.

نیکول ایسا پیشنهاد می‌کند که به خودتان یادآوری کنید که می‌توانید همین حالا هم خوشحال باشید اگر سعی کنید تا روی همین چیزها با تعییراتی کوچک کار کنید و آن گاه اهداف بزرگ‌تری برای چیزهایی که شما را خوشحال می‌کنند خواهید داشت. اولین حرکت خود را با خوردن یک غذای سالم شروع کنید. با این کارهای کوچک خوشحال شوید و کم کم به درجات بالاتر برسید تا داشتن زندگی شاد را تجربه کنید.

آرزوی داشتن زندگی شاد و تلاش برای رسیدن به آن حق هر انسانی است. اما گاهی افکار منفی مانند قفسی برای انسان هستند که او را از این حق دور می‌کنند. در این مقاله به ۶ مورد از افکار منفی که شما را از داشتن زندگی شاد دور می‌کنند اشاره کردیم. در قسمت دوم این مقاله به بیان سایر موارد می‌پردازیم. اگر دوست دارید می‌توانید بخش دوم این مقاله را مطالعه کنید.