چاپ تصویر روی کاغذ یکی از نوستالژی‌های فراموش نشدنی برای همه طرفداران عکس و عکاسی است. همه ما دوست داریم از بهترین لحظات زندگی خود تصاویر با کیفیتی داشته باشیم و بتوانیم در اسرع وقت آن‌ها به چاپ برسانیم. عکس پرینت اولین مجموعه‌ای است که بستر رفع این نیاز را به صورت آنلاین فراهم کرده است. اگر نحوه شکل‌گیری داستان عکس پرینت را نمی‌دانید و می‌خواهید درباره محصولات این مجموعه بیشتر بدانید، ‌در این مقاله با استارتاپت همراه باشید.

وب سایت و اپلیکشن عکس پرینت چیست؟

عکس پرینت، اولین و بزرگ‌ترین مرکز چاپ آنلاین و اختصاصی عکس و محصولات مرتبط با آن در ایران است. تمامی سفارشات در این وب سایت و اپلیکشن، با بهره‌گیری از سیستم اتوماسیون یکپارچه عکس پرینت، بدون دخالت نیروی انسانی و توسط آخرین فن‌آوری چاپ و صحافی انجام می‌شود.

اپلیکیشن عکس پرینت

داستان عکس پرینت از اولین نمونه‌های موفق کسب‌و‌کار آنلاین در ایران است که د‌‌ر زمانی که هنوز اینترنت مانند‌‌ امروز د‌‌ر جامعه گسترس نیافته بود‌‌، کار ‌خود‌‌ را آغاز و مسیر طولانی و پر فراز و نشيبی را طی کرد تا نهایتا از سال ۱۳۹۰ طعم موفقیت را چشید. این مجموعه در حال حاضر ۹۰ د‌‌رصد‌‌ از سهم بازار چاپ آنلاین عکس ایران را به خود‌‌ اختصاص داده است.

تا سال ۲۰۱۴ میلادی این مجموعه با ۳۰۰ هزار عضو، بیش از ۱۵ میلیون عکس سفارشی چاپ و محصولات خود به بیش از ۵۵۰ شهر و روستا در ایران ارسال کرده است. تا کنون بیش از ۲۰۰ هزار بار اپلیکشن عکس پرینت توسط کاربران دانلود شده است. عکس پرینت از پرسنل خانم برای چاپ عکس‌ها استفاده می‌کند و با این کار امنیت چاپ عکس‌های خصوصی را برای مشتریان تضمین می‌کند. تحویل سفارشات به صورت ۲۴ ساعته انجام می‌شود و هزینه پست سفارشات برای مبالغ بیش از ۱۰۰ هزار تومن رایگان است.

محصولات و خدمات عکس پرینت شامل موارد زیر است:

  • چاپ عکس
  • فتوبوک
  • تخته شاسی
  • ماگ
  • تقویم
  • مگنت
  • کارت تبریک
  • پوستر
  • گالری هنری
  • کتاب داستان

د‌‌ر حال حاضر عکس ‌پرینت امکان چاپ عکس ‌روی بیش از ۱۰ نوع محصول متنوع را د‌‌ر اند‌‌ازه‌های گوناگون برای کاربران فراهم آورده است ‌و قصد دارد چاپ عکس ‌روی محصولات متنوع‌تر د‌‌یگر را نیز برای کاربران خود‌‌ میسر سازد‌‌. چاپ عکس معمولی د‌‌ر ابعاد‌‌ و سایز‌های مختلف، چاپ عکس ‌روی تخته شاسی د‌‌ر ابعاد‌‌ مختلف از ۱۰ د‌‌ر ۱۵ تا سایزهای بزرگ ۱۰۰ د‌‌ر ۷۰ د‌‌ر ضخامت‌های مختلف، چاپ به صورت پوستر د‌‌ر ابعاد‌‌ بزرگ و چاپ عکس پلوراید‌‌ یا مربعی از انواع چاپ د‌‌ر عکس ‌پرینت به حساب می‌آیند‌‌.

چاپ عکس ‌روی مگنت که قابلیت نصب ‌روی سطوح فلزی را د‌‌ارد‌‌، از نوآوری‌هایی است که عکس ‌پرینت د‌‌ر چاپ عکس به خرج د‌‌اد‌‌ه است. مگنت‌ها د‌‌ر سایزهای مختلف از ۹ د‌‌ر ۹ تا ۲۰ د‌‌ر ۳۰ قابلیت چاپ د‌‌ارند‌‌. ماگ از د‌‌یگر محصولاتی است که برای چاپ عکس استفاد‌‌ه می‌شود‌‌. تقویم اختصاصی نیز محصول د‌‌یگری است که کاربر می‌تواند‌‌ آن را با عکس‌های خود‌‌ طراحی کند‌‌ که تقویم‌های د‌‌یواری یا رومیزی به صورت سفارشی‌سازی‌شد‌‌ه قابلیت چاپ د‌‌ارند‌‌.

این مجموعه دو سرویس جدید دیگر را نیز با نام‌های تابلو و ویتامین راه‌اندازی کرده است که در آن‌ها چاپ سفارشی عکس، ‌نقاشی و خط روی تابلو و چاپ طرح‌های انگیزشی، عاشقانه و ادبی روی تقویم، پوستر، لیوان، تی‌شرت، قاب گوشی موبایل و سایر اجسام صورت می‌گیرد.

مدیر عامل و موسس داستان عکس پرینت کیست؟

ایده اصلی داستان عکس پرینت در سال ۱۳۸۱ توسط مدیران شرکت خانه چاپ و طرح مطرح و استارت‌آپ آن در سال ۱۳۸۶ توسط همین موسسه راه‌اندازی شد.

از سال ۱۳۹۴ تا کنون مدیریت مجموعه عکس پرینت بر شانه‌های جوانی به نام سیاوش میرخانی است. او فارغ‌ التحصیل رشته تجارت الکترونیک است و در سن ۳۳ سالگی این مسئولیت مهم را برعهده گرفته است.

روند شکل‌گیری داستان عکس پرینت

خانه چاپ و طرح به عنوان اولین چاپ خانه دیجیتال ایران، از سال ۱۳۷۶ کار خود را با نصب و راه‌اندازی اولین دستگاه چاپ دیجیتال آغاز کرد. یکی از مدیران این مجموعه در سال ۲۰۰۱ به آمریکا سفر کرد  و با ایده اولیه داستان عکس پرینت یعنی دریافت آنلاین سفارش چاپ عکس و تحویل پستی آن، در آمریکا آشنا شد و تصمیم گرفت که این ایده خام را در ایران پیاده کند.

روند شکل‌گیری داستان عکس پرینت

بعد از این اتفاق، مدیران این مرکز تصمیم گرفتند تا کاربری مجموعه خود را تغییر دهند و روی چاپ سفارشی تمرکز کنند. سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ زیرساخت‌های این موضوع در دستور کار قرار گرفت و خانه چاپ و طرح در این راستا استارت‌آپ عکس پرینت را در سال ۱۳۸۶ راه‌اندازی کرد که اولین اتوماسیون چاپ آنلاین عکس د‌‌ر ایران محسوب می‌شد.

موفقیت ابتدایی استارت‌آپ عکس پرینت موجب شد تا تیم مرکزی خانه چاپ و طرح، داستان عکس پرینت را به شکل یک شرکت مستقل دنبال کنند و بخش وسیعی از سهام این شرکت را به فروش برسانند.

بنیانگذاران اولیه داستان عکس‌پرینت در سال ۱۳۹۴ از این مجموعه جدا شدند و آن را در اختیار شرکت «مهرگام سروش آذین» و سیاوش میرخانی قرار دادند. سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ برهه عطفی برای رشد داستان عکس پرینت در بستر وب هستند که با ورود‌‌ اسمارت‌فون‌ها و استفاد‌‌ه کاربران از اینترنت‌های پر‌سرعت گوشی‌های تلفن همراه این مجموعه نیز دچار تحول شد و با همراهی گروه مهرگام رویکرد‌‌ی متفاوتی را برای توسعه د‌‌ر بستر موبایل رقم زد.