جلسه مصاحبه شغلی بخش مهمی از زندگی هر فرد به شمار می‌رود. دقایقی که می‌تواند تعیین کند که آیا به شغل دلخواهتان در شرکت مورد نظر دست می‌یابید یا خیر؟

جلسه مصاحبه شغلی نیازمند رعایت آداب خاصی است که می‌تواند در نتیجه‌ی آن تاثیرگذار باشد. این که چگونه لباس بپوشیم، چه مدارکی همراه خود ببریم، چگونه با فرد مصاحبه کننده معاشرت کنیم و به پرسش‌هایش پاسخ دهیم همگی روی جلسه مصاحبه شغلی تاثیر خواهد داشت.

در ادامه ۱۰ نکته‌ای که باید برای جلسه مصاحبه شغلی رعایت کنید را بررسی می‌کنیم.

۱. برای جلسه مصاحبه شغلی چه بپوشیم؟

یک ظاهر خوب و شیک اولین چیزی است که مصاحبه‌کننده آن را می‌بیند. به عبارتی دیگر اولین عامل تاثیرگذار روی مصاحبه‌کننده، ظاهرتان است. اگر در اولین تاثیرگذاری موفق شدید از همان ابتدا ذهنیت خوبی را در ذهن مدیر شرکت ایجاد کرده‌اید.

برای مصاحبه نباید حتماً کت و شلوار شیک و اتوکشیده به تن کنید. قبل از مصاحبه باید در مورد محیط کاری آن جا اطلاعات کسب کنید؛ باید بدانید که آیا فضای کاری مورد نظرتان فضایی رسمی است یا نه؟ به عنوان مثال وقتی برای کار در یک فروشگاه به عنوان فروشنده مصاحبه می‌دهید بهتر است که لباس مرتب و راحت بپوشید و به اصطلاح شسته و رفته ظاهر شوید؛ پوشیدن لباس رسمی در این محیط‌ها اشتباه است.

۲. چه چیزهایی با خودمان ببریم؟

هرچیزی که فکر می‌کنید در جلسه مصاحبه شغلی لازمتان می‌شود را همراه خود ببرید. چند کپی از رزومه‌تان را حتما همراه خود داشته باشید. نکاتی که می‌خواهید به کارفرما بگوئید یا سوالاتی که بپرسید را حتماً یادداشت کنید.

اگر زمینه‌ی شغلی مورد نظرتان مربوط به حوزه‌ی وب و فناوری است از یک لپ تاپ یا تبلت برای ارائه‌ی کارهایی که کرده‌اید استفاده کنید؛ مثلاً سایت‌هایی که ساختید یا پروژه‌های نرم‌افزاری‌ که به اتمام رسانده‌اید.

تا اینجا فهمیدیم که چه چیزهایی با خود به جلسه مصاحبه ببریم. حالا باید بدانیم که چه چیزهایی را همراه خود نداشته باشیم. هرگز در مصاحبه نوشیدنی ننوشید و یا حتی بطری آب را در دست نگیرید. جویدن آدامس هم در این جلسات کار مودبانه و درستی نیست.

جلسه مصاحبه شغلی

تلفن همراه خود را خاموش یا بی‌صدا کنید؛ طوری که اولاً حواس شما و بعد حواس کارفرما را پرت نکند. یک تماس یا پیامک در حین مصاحبه شاید بتواند حواستان را طوری پرت کند که بر نتیجه مصاحبه تاثیر منفی بگذارد.

۳. چه زمانی به محل مصاحبه برویم؟

طبیعی است که هر کسی در مصاحبه شغلی اندکی استرس داشته باشد. یکی از راه‌های کاهش این استرس، حضور در محل مورد نظر ۱۰ تا ۲۰دقیقه زودتر از موعد مقرر است.

البته اگر تا به حال به شرکت یا فروشگاهی که قصد شرکت در مصاحبه‌ی آن را دارید نرفته‌اید، قبل از روز مصاحبه حتماً یک بار مسیر را چک کرده و زمان تخمینی رسیدن به آن جا را محاسبه کنید. محض اطمینان چند دقیقه زودتر از زمان تخمینی راه بیفتید.

با عجله رسیدن به محل مصاحبه استرس شما را دوچندان خواهد کرد. همین امر شاید باعث شود نتوانید تمام توانایی‌تان را به کارفرما ارائه دهید.

۴. چگونه با فرد مصاحبه‌کننده معاشرت کنیم؟

وقتی وارد جلسه‌ی مصاحبه‌ می‌شوید در همان ابتدا خود را به فرد مصاحبه‌کننده معرفی کنید. یک مکالمه‌ی کوتاه خارج از بحث مصاحبه شغلی را پیش‌بینی یا طراحی کنید. اجازه دهید که کارفرما (فرد مصاحبه کننده) مسیر مکالمه را هدایت کند.

۵. بهترین راه برای پاسخ به پرسش‌های مصاحبه

وقتی فرد مصاحبه‌کننده از شما سوالی می‌پرسد تمام حواستان را به او اختصاص دهید، سپس جملاتی که می‌خواهید بگوئید را در ذهنتان بررسی کرده و پاسخ دهید. اگر ابهامی در سوال بود یا متوجه سوال نشدید حتماً درخواست کنید که سوال را دوباره بپرسد؛ یک پاسخ اشتباه یا نامربوط نتیجه‌ی بدی در پی خواهد داشت.

حواستان باشد کسی که مقابل شما نشسته احتمالاً مدیر یا یکی از اعضای اصلی شرکت است پس زمان برای او بسیار اهمیت دارد. به همین خاطر نهایت سعی‌تان بر این باشد که جواب‌های کوتاهی را ارائه دهید. از پراکنده گویی به شدت بپرهیزید.

البته دقت کنید که در جواب‌هایتان باید به تمام سوالات کارفرما پاسخ دهید و در عین حال به ارتباط بین توانایی‌ها و مهارت‌هایتان با شغل مورد نظر اشاره کنید.

حتماً دیده‌اید که فروشندگان چگونه محصولاتشان را معرفی می‌کنند؛ سعی کنید مثل آن‌ها محصولتان را معرفی کنید با این تفاوت که محصول شما، خودتان هستید. سعی کنید به نکاتی از قبیل «چرا من گزینه‌ی مناسبی برای شرکت شما هستم؟»، «چطور می‌توانم سوددهی شرکت را افزایش دهم» و مواردی از این دست اشاره کنید.

۶. چه چیزهایی به مصاحبه‌کننده بدهیم؟

همان طوری که در بخش قبل هم اشاره شد، پیشنهاد می‌شود که چند نسخه از رزومه‌ی خود کپی بگیرید و در صورت لزوم، آن را به کارفرما ارائه دهید.

همچنین یک لیست از مشخصات خود و آدرس‌ و راه‌های تماس خود را تهیه کنید و آن را در پایان کار به شخص مصاحبه‌کننده تحویل دهید.

به همراه داشتن قلم و کاغذ را فراموش نکنید؛ نام افرادی که در جلسه ملاقات می‌کنید و یا سوالاتی که در ذهنتان خطور می‌کنند را یادداشت کنید و در زمان مناسب بپرسید.

۷. چگونه مصاحبه را به اتمام برسانیم؟

در طول مصاحبه طوری رفتار کنید که در پایان جلسه شخص استخدام‌کننده شما را یک فرد مشتاق در این کار ببیند. برای نشان دادن اشتیاقتان در آخر جلسه بپرسید که مرحله‌ی بعدی مصاحبه چطور است و در مورد تاریخ آن سوال کنید.
نهایتاً از مصاحبه‌کننده برای وقتی که برایتان صرف کرده تشکر کنید.

۸. برای مصاحبه تلفنی هم آماده باشید

مصاحبه‌ی تلفنی به همان میزانی که مصاحبه‌ی حضوری اهمیت دارد مهم است. در واقع هیچ فرقی نمی‌کند که شما تلفنی مصاحبه می‌کنید یا حضوری. آن چیزی که مهم است نحوه‌ پاسخ به سوالات فرد مصاحبه‌کننده است.

البته مصاحبه‌ی تلفنی تکنیک‌های خاصی دارد که باید آن‌ها را رعایت کرد.

۹. آداب خاصی را باید رعایت کنید

بعضی از مصاحبه‌های شغلی در هنگام صرف غذا انجام می‌شود. به همین خاطر است که علاوه بر آداب صحبت کردن، باید آداب غذا خوردن را هم یاد بگیریم.

در واقع این که حین غذا خوردن چه زمانی صحبت کنیم و حواسمان به چه چیزهایی باشد نیازمند کمی یادگیری و تمرین است. کمی زمان روی یادگیری آداب غذا خوردن صرف کنید.

۱۰. تشکر را فراموش نکنیم

در پایان جلسه‌ی مصاحبه یک تشکر نه تنها میزان رضایت شما از مصاحبه نشان دهد بلکه اشتیاقتان به موقعیت شغلی مورد نظر را دوباره یادآوری می‌کند.