هر ساله شاهد تغییرات زیادی در تکنیک های تبلیغات هستیم. در ادامه اشاره‌ی کوتاهی به هریک از آخرین تکنیک های تبلیغاتی حال حاضر می‌کنیم.

‍۱. در کار دیگران اختلال ایجاد نکنید

اخلال در کار بیننده‌ی تبلیغات و مزاحمت در کارهای او، اصلی‌ترین روش تبلیغاتی در دهه‌های گذشته بود. هر کمپانی و کمپین تبلیغاتی تا دهه‌ی ۹۰ میلادی و حتی چند سال بعد از آن، فقط دست به این کار ‌می‌زدند. چگونه می‌توان با متوقف کردن کار مردم و مزاحمت برای آن‌ها، توجه آن‌ها را به تبلیغات جلب کرد به‌طوری که تمام حواسشان به تبلیغات معطوف شود؟ این‌ها سوالاتی بود که در دهه‌های پیش متخصصین بازاریابی از خود می‌پرسیدند؛ اما این روش‌ها اکنون به تاریخ پیوسته‌اند.

مزاحمت برای مردم برای تبلیغات، به ویژه در تلفن همراه، آن‌ها را به شدت خشمگین می‌کند. دیگر مردم از این کارها خسته شده‌اند. فرض کنید می‌خواهید مقاله‌ای را در اینترنت بخوانید ولی قبل از خواندن آن باید منتظر شوید تا یک ویدئوی تبلیغاتی برای چندین ثانیه برایتان نمایش داده شود. بدون شک خسته و عصبانی خواهید شد یا این که متنی پر از لینک‌های تبلیغاتی می‌خوانید؛ قطعا حس خوبی به شما منتقل نخواهد شد. «ست گادین» (Seth Godin) این موضوع را سال‌ها پیش پیش‌بینی کرده بود. به همین خاطر تکنیک های تبلیغات جدید را برای تعامل بیشتر با مردم ارائه داد به طوری که هیچ مزاحمتی برای آن‌ها ایجاد نکند.

۲. از افراد تاثیرگذار استفاده کنید

یکی از تکنیک های تبلیغات استفاده از افراد تاثیرگذار است. در انگلستان آشپزی به نام «دلیا اسمیت» (Delia Smith) یک برنامه‌ی آشپزی را اجرا می‌کند. تاثیرگذاری او به حدی است که هر وقت محصولی را در برنامه استفاده یا تبلیغ می‌کند، در عرض چند روز آن محصول در فروشگاه‌ها تمام می‌شود. تاثیرگذاری دلیا اسمیت این گونه است که مردم تصور می‌کنند اگر این محصول به درد دلیا بخورد حتما به درد خودشان نیز می‌خورد.

در ایالات متحده‌ی آمریکا هم موارد مشابهی از قبیل برنامه‌ی اپرا وینفری «Oprah Winfrey» و «دکتر اوز» (Dr Oz) وجود دارند که از افراد تاثیرگذار در راستای پیشبرد اهداف تبلیغاتی استفاده شده است.

تکنیک های تبلیغات را بشناسید

امروزه در عصری زندگی می‌کنیم که اینستاگرام، اسنپ‌ چت، پینترست، فیسبوک و توئیتر در زندگی اغلب افراد دنیا حضور دارند. همین امر باعث شده تا استفاده از افراد تاثیرگذار در راستای اهداف تبلیغاتی به تجارتی عظیم تبدیل شود. برای مثال «کیم کارداشیان» (KimKardashian) در اینستاگرام بالغ بر ۱۲۹ میلیون و در توئیتر حدود ۵۹/۹ میلیون دنبال کننده دارد. اگر کیم کارداشیان حین استفاده از محصولی دیده شود یا آن را تائید کند می‌توانید حدس بزنید که چه خواهد شد؟ این نوع تبلیغات هم برای فرد تاثیرگذار و هم برای صاحب محصول
سود میلیونی خواهد داشت.

البته هر محصولی را نمی‌توان به هر سلبریتی سپرد. محصولی که می‌خواهید تبلیغ کنید باید متناسب با آن سلبریتی باشد. این نکته را هم در نظر بگیرید هر اتفاقی که برای آن سلبریتی بیفتد پای برند شما هم در میان است. پس در انتخاب سلبریتی یا فرد تاثیرگذار برای تبلیغ برندتان هوشمندانه عمل کنید.

۳. در دنیای واقعی تبلیغ کنید

در چند سال گذشته، شاهد سهم قابل توجهی از تبلیغات در فضای مجازی بودیم. در حال حاضر هم بسیاری از برندها علاقه‌ای به تبلیغات در دنیای واقعی ندارند اما تغییری بزرگ پیش‌بینی می‌شود که در انتخاب تکنیک های تبلیغات باید به آن توجه کرد.

تبلیغات در دنیای واقعی این‌گونه است که بدون هیچ مزاحمتی برای مردم، محصول را به نمایش می‌گذارد و هرکسی که از آن خوشش آمد برای کسب اطلاعات بیشتر، در فضای مجازی آن را جستجو می‌کند؛ بدون این‌که اخلالی در کار بقیه افراد ایجاد کنید.

حتما با «گوریلا مارکتینگ» یا «بازاریابی چریکی» آشنایی دارید. گوریلا مارکتینگ یک تکنیک تبلیغاتی است که تبلیغات عادی در جاهای نامربوط مانند توالت یا پیاده‌رو را کاری بیهوده می‌داند. در عوض، در تکنیک گوریلا مارکتینگ تمرکز زیادی بر غافلگیرکردن مردم وجود دارد. حتما تبلیغات خلاقانه شرکت‌های خودرسازی BMW و بنز و تویوتا را در فضای مجازی دیده‌اید. هدف بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ همین است که با یک تبلیغ خلاقانه در دنیای واقعی، موجی عظیم در فضای مجازی ایجاد شود؛ البته توسط کاربران فضای مجازی. امروزه دیده‌شدن توسط افراد واقعی خیلی راحت‌تر از دیده‌شدن مقابل افراد در دنیای مجازی است.

درست است که تبلیغات خلاقانه به سبک گوریلا مارکتینگ نسبت به سایر تبلیغات فیزیکی، توسط افراد واقعی کمتری دیده می‌شود اما انتشار تبلیغات خلاقانه به قدری سریع و گسترده است که تاثیر به مراتب بیشتری در فروش محصول خواهد داشت.

۴. جملات تبلیغاتی خود را به حداقل برسانید

طبق آمار، فقط ۲۸ درصد کلمات موجود در محتواهای تبلیغاتی در اینترنت، توسط کاربران خوانده می‌شود. به عبارتی دیگر، ۷۲ درصد کلماتی که در تبلیغ اینترنتی خود به کار می‌برید با هیچ توجهی مواجه نخواهند شد. پس به کلماتی که در متن تبلیغاتی به کار می‌برید دقت کنید. مطمئن شوید که هیچ کلمه‌ای در متن اضافه نیست. از خود بپرسید آیا می‌شود بجای ۱۵ کلمه از ۵ کلمه استفاده کرد؟ «بلز پاسکال» (Blaise Pascal)، ریاضیدان فرانسوی، اعتقاد داشت که مختصرگویی اصلاً کار آسانی نیست. امروزه بیش از هر زمانی نیاز به اختصار داریم و در تکنیک های تبلیغات باید به آن توجه کنیم.

۵. به سرعت توجه مخاطب را جلب کنید

طبق تحقیقات انجام شده، میزان زمانی که ما به یک تبلیغ توجه می‌کنیم به طور چشم‌گیری در حال کاهش است. در سال ۲۰۰۰ این زمان ۱۲ ثانه بود اما در سال ۲۰۱۵ آمارها رقم ۸/۲۵ ثانیه را نشان می‌دهند؛ توجه داشته باشید که میزان متوسط زمانی که یک ماهی قرمز به چیزی توجه می‌کند ۹ ثانیه است. حتماً متوحه سختی این کار شده‌اید. این کار روز به روز سخت‌تر خواهد شد و برای جلب توجه مخاطب در تبلیغات باید دست به خلاقیت و کارهای جالب زد.

هنگامی که موفق به جلب توجه مخاطبی شدید، فکر نکنید که کارتان تمام شده است. حال باید با استفاده از استراتژی‌های مختلف، با متنی کوتاه و مختصر محتواهای تبلیغاتی جدا از هم را به هم مرتبط سازید.

۶. بمباران تبلیغاتی؟ هرگز!

هنگامی که فیسبوک تبلیغات زیادی را به طور دیوانه‌وار انجام می‌داد، ۹۰ درصد کاربران به این کار رای منفی دادند تا تبلیغات کمتر شوند و یا راهی برای عدم نمایش آن ها فراهم شود. شما به عنوان یک کاربر حتماً این حس را درک می‌کنید که هنگام چک کردن صفحه اجتماعی خود تبلیغات به چشمتان بخورد؛ اکثر افراد در این زمان حسی جز تنفر از آن برند نخواهند داشت.

امروزه تبلیغات بر دو پایه استوار است: دسترسی و تکرار تبلیغ. البته مورد دوم مسئله‌ای به مراتب پیچیده‌تری است. اگر شما تبلیغی تکراری را مدام به کاربری بفرستید و یا به اصطلاح او را بمباران کنید، بدون این که کاربر توجهی به آن بکند و منجر به فروش نشود، در واقع دارید به برند خودتان لطمه وارد می‌کنید. اما اگر تبلیغات متناوب و مکرر شما برای کاربر سودمند باشد، می‌توان مطمئن بود که تبلیغتان موفق خواهد شد. برای این کار می‌توان مطالب مفیدی را در وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی کمپانی، و یا در خبرنامه سایت قرار داد. اگر در تکرار تبلیغ هوشمند عمل کنید حتماً جواب خواهید گرفت.

۷. برای هر فرد، یک تبلیغ مخصوص به خود

حتما برایتان بارها پیش آمده است که ایمیلی تبلیغاتی با عنوان «آقای/خانم … عزیز» برایتان ارسال شده‌باشد. این فرم تبلیغات ایمیلی بسیار مصنوعی است و اصلاً قانع‌کننده نخواهد بود. در گذشته تبلیغات همه نوع محصول را در ایمیل خود مشاهده می‌کردید اما امروزه داده‌های مختلفی از محصولات مورد علاقه‌ی ما در اختیار برندها قرار دارد که می‌توانند تبلیغات هدفمندتری را انجام دهند.