حتما بسیاری از شما در مقطعی برای ایجاد هماهنگی و تعادل بین کار و زندگی شخصی خود به مشکل برخورده‌اید. در این مطلب از استارتاپت قصد داریم شما را با روش‌هایی آشنا کنیم که از طریق آن‌ها می‌توانید به راحتی از پس این مشکل بر بیایید.

۱. خودتان را مدیریت کنید

مدیریت کردن، خود به اندازه کافی چالش برانگیز است، خصوصا در زمینه داشتن خواب مناسب، ورزش و تغذیه. خود مدیریتی، شناختن فضاهایی در زندگی است که می‌­توان از آن‌­ها سود برد. انرژی و زمان، منابع محدودی هستند. کاپیتان کشتی زندگی خودتان باشید.

مدیریت زمان در تعادل بین کار و زندگی

شخص دیگری برای هدایت زندگی به کمک شما نمی‌آید.

۲. زمان را مدیریت کنید

 مدیریت زمان با ایجاد اهداف مناسب و تشخیص این که کدامشان مهم و فوری هستند حاصل می شود.

۳. استرس خودتان را مدیریت کنید

هر کدام از ما نیاز به اطرافیان بیشتر، سر و صدای بیشتر و حواس پرتی‌های بیشتری داریم تا به فردی ماهر در حفظ آرامش‌مان تبدیل شویم. داشتن وظایف متعدد، باعث افزایش استرس می‌شود. اگر در یک زمان مشخص فقط روی یک کار تمرکز کنیم استرس کمتری خواهیم داشت.

۴. تغییرات را مدیریت کنید

در این دنیای سریع، تغییرات به امری دائمی تبدیل شده‌اند. اتخاذ عادت‌­های جدید و به­ روز کردن عادت­‌‌های قدیمی به­‌طور پیوسته، امری حیاتی برای داشتن موفقیت شغلی و زندگی شاد است. با این کار، شدت و میزان تغییرات، مایه شکست یا نابودی شما نخواهد شد.

۵. فناوری را مدیریت کنید

فناوری همیشه همراه ما بوده است. از ابتدای عصر چوب، نیزه و سنگ چخماق گرفته تا عصر اختراع چرخ. اغلب شما هیچ انتخابی جز همراه شدن با فناوری ندارید. ولی همان­‌طور که «جونز» (Joneses) می گوید: «همیشه این شما باشید که به فناوری فرمان می­‌دهد. اجازه ندهید فناوری، اختیار زندگی شما را به دست گیرد.»

۶. اوقات فراغت خود را مدیریت کنید

مدیریت اوقات فراغت نشان ­دهنده اهمیتی است که برای زمان­‌های استراحت و آرامش خود قائل هستیم. اوقات فراغت جزء مهمی برای برقراری تعادل بین کار و زندگی است.