یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای اکثر کارآفرینان تازه کار پیش می‌آید، ‌این است که چگونه می‌توانند برای تامین مالی استارتاپ خود، سرمایه‌گذار بیابند؟ اگر شما نیز با این چالش روبه‌رو هستید،‌ برای یافتن پاسخ سوال خود، در این مقاله با استارتاپت همراه باشید. همچنین اگر دوست دارید در زمینه امور مالی استارتاپ اطلاعات بیشتری کسب کنید می‌توانید با تیم استارتاپت در تماس باشید.

یکی از اشتباهات رایج کارآفرینان در مورد تامین مالی استارتاپ این است که دیر اقدام می کنند. این افراد فکر می‌کنند که باید اول ایده خود را کامل کنند، سپس نمونه‌های اولیه خود را توسعه دهند و حتی کسب و کار خود را راه‌اندازی نمایند و سپس برای تامین مالی استارتاپ خود اقدام کنند. اما این فرآیند درست نیست.

مراحل ضروری برای یافتن سرمایه‌گذار

شما نمی‌توانید در طول شش ماه یک نمونه اولیه بسازید، سپس یک روز صبح بیدار شوید و تصمیم بگیرید که برای راه‌اندازی کسب و کار خود پول جمع‌آوری کنید و به همین راحتی، جریان تامین مالی استارتاپ خود را تماشا کنید. فرآیند تامین مالی استارتاپ یک اقدام فکر شده و گاها بلند مدت است که مقدمات خاص خود را می‌طلبد. بنابراین برای انجام این کار لازم است، مراحلی را قدم به قدم پیگیری کنید. این مراحل عبارتند از:

۱. شناسایی سرمایه گذاران مناسب

تامین مالی استارتاپ

اولین قدم برای تامین مالی استارتاپ این است که شما باید بدانید سرمایه‌گذاران مناسب برای صنعت خود چه موسسات و افرادی هستند.
شما باید حدود توسعه کسب و کار خود را در نظر بگیرید و سپس بررسی کنید که آیا مراکز رشد یا شتاب دهنده استارت آپ برای کسب و کار شما مناسب هستند. همچنین باید تصمیم بگیرید که به دنبال سرمایه‌گذاران ناجی یا سرمایه‌گذاران سازمانی باشید یا خیر.

‌قبل از این که از شخص یا سازمانی برای تامین مالی استارتاپ خود درخواست کمک کنید، باید مشخص نمایید که فضای کاری شما چگونه است. بنابراین شما باید تحقیقات زیادی انجام دهید و با اکثر سرمایه‌گذاران درباره شرایط کسب و کار خود گفتگو کنید.

۲. تهیه لیست وضعیت جهت پیگیری ارتباط با سرمایه‌ گذران

لیست تامین مالی استارتاپ

هنگامی که سرمایه‌گذاران مناسب را برای کسب و کار خود شناسایی کردید، باید مستنداتی را برای پیگیری آن‌ها ایجاد کنید. برای این کار، لیستی از سرمایه‌گذاران، شماره تماس، شرکت‌های مشابهی که توسط آن‌ها تأمین مالی شده‌اند و شماره تماس آن‌ها تهیه نمایید.
شما قصد دارید مکالمات و جلسات زیادی با سرمایه‌گذران مختلف داشته باشید،‌ بنابراین باید برای مدیریت و پیگیری جلسات راهی بیابید. بهترین راه برای مدیریت بهتر سازماندهی و رسیدگی مسائل مربوط به سرمایه‌گذران، تهیه لیست یا فایل وضعیت است. شما با کمک این فایل وضعیت می‌توانید قرار ملاقات خود را یادآوری و وضعیت مراجعه به هر سرمایه‌گذار را بررسی کنید.

۳.  برقراری ارتباط با شبکه قدرتمند خود

برای جذب سرمایه گذاران، ارائه یک مقدمه‌ی تاثیرگذار جهت معرفی مقدماتی خود و کسب و کارتان، بسیار مهم است. راه فراهم آوردن یک معرفی اثربخش، استفاده از شبکه قدرتمند خود است. به طور کلی، شبکه شما بر ۳ مورد زیر متمرکز است:

شبکه تامین کنندگان مالی استارتاپ
  • موسسات آموزشی و گروه‌های تجاری که تاکنون در آن‌ها حضور داشته‌اید
  • حرفه تخصصی شما که شامل افرادی می‌شود که در طول سال ها با آن‌ها کار کرده‌اید
  • آشنایان و دوستانی که در جامعه مالی کار می‌کنند یا سرمایه‌گذار مورد نظر را می‌شناسند

از افراد موجود در این شبکه که به جهان مالی متصل هستند، لیستی ایجاد کنید. سپس، در مورد چگونگی دستیابی به آن فکر کنید (تماس یا مراجعه حضوری). ببینید آیا شخصی که در حلقه آشنایان شما قرار دارد با سرمایه‌گذاران مورد نظر کار می‌کند یا خیر. مهم نیست که مجبور شوید با چند نفر صحبت کنید و چقدر به آشنایان و همکاران‌تان رو بیندازید،‌ مهم این است که شما بتوانید در موسسه یا شرکت مورد نظر، شخص آشنایی پیدا کنید و کانال‌های ارتباطی خود را به آن‌ها متصل نمایید.

۴. متقاعد کردن سرعتی سرمایه گذار

حتی اگر شما یک کانال‌های ارتباطی قوی را با موسسه سرمایه‌گذار برقرار کنید، سرمایه‌گذار برای رسیدگی به وضعیت شما وقت زیادی را ندارد. آن‌ها حتی وقت پاسخ دادن به تلفن‌ها و ایمیل‌های خود را هم ندارند. اگر ایمیل و یا درخواست شما طولانی و زمان بر باشد یا نتواند از همان ابتدا سرمایه‌گذار را به خود جذب کند، شما این فرصت ارزشمند را از دست می‌دهید.

بنابراین نامه درخواست خود را بسیار مختصر، قدرتمند و جذاب بنویسید. شما به سرمایه برای تامین مالی استارتاپ خود نیاز دارید و نباید توقع داشته باشید که سرمایه‌گذار در زمین شما بازی کند و برای دادن سرمایه به شما از وقت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری دیگر خود بگذرد. پس تمام تلاش‌تان را برای متقاعد کردن سرمایه‌گذار انجام دهید و آنچه را که فکر می‌کنید سرمایه‌گذار خواهان دانستن آن است، در فرم درخواست خود ارائه نمایید.

۵. آمادگی برای شنیدن پاسخ «نه»

برای شنیدن پاسخ «نه» آمادگی داشته باشید تا با شنیدن اولین پاسخ‌های منفی سریعا ناامید نشوید. شما ممکن است با ۱۰۰ سرمایه‌گذار ملاقات داشته باشید و حداقل ۹۰ بار پاسخ «نه» بشنوید و در حالی که ۱۰ نفر دیگر نیز تنها به شما گفته‌اند «شاید» و فقط در نهایت ۱ یا ۲ مورد پاسخ «بله» دهند.

پذیرش رد درخواست تامین مالی استارتاپ برای همه شما کارآفرینان دشوار است؛ زیرا کسب و کار شما همانند فرزندان‌تان هستند. شما برای رسیدن به این ایده زحمت کشیده‌‌اید،‌ عرق ریخته‌اید، حتی گریه کرده‌اید،‌در حالی که به شما می‌گویند، کودک شما انقدر هوشمند نیست یا حتی احمق است و هرگز به جایی نمی‌رسد.  
شما فقط باید مصمم و امیدوار باشید و دست از تلاش نکشید تا به آرزوهای خود جامه عمل بپوشانید.

۶. زمان گذاشتن برای یادگیری

حتی اگر شما به اندازه کافی «شنوا» نباشید، می توانید باز هم از هر جلسه یک درس جدید را درباره شخص شما، درباره سرمایه گذار یا حتی درباره کسب و کار خود بیاموزید. شما یاد می‌گیرید که چگونه به سوالات دشوار و نحوه فروش کسب و کار خود پاسخ دهید.

شما با افرادی که دوست‌شان دارید، به آن‌ها احترام می‌گذارید و افرادی که عالی و فوق‌العاده هوشمند هستند و حتی افرادی که علاقه‌ای به دیدارشان ندارید، ملاقات می‌کنید. اما شما باید فارغ از این موضوع، هر بار که از جلسه ملاقات با سرمایه‌گذاران خارج می‌شوید، کمی هوشمندتر و داناتر از قبل باشید.  

۷. درک فرآیند تامین مالی استارتاپ

جمع‌آوری وجوه معمولا یک روند سریع نیست. گاها فرآیند تامین مالی استارتاپ چند ماه یا حتی بیشتر زمان می‌برد. شما زمان زیادی را باید به آن اختصاص دهید و این امر اجازه نمی‌دهد که زمان زیادی را صرف اجرای کسب و کار خود کنید. شما باید جلسات را تنظیم کنید، به آنها مراجعه نمایید و بارها نتیجه درخواست خود را پیگیری کنید. قطعا انجام این فرآیند در کنار اجرای کسب و کار خود کمی دشوار است. اما این فرآیند با یک بار موفقیت شما در تامین مالی استارتاپ و کسب تجارب از آن، بدون شک ساده‌تر می‌گردد.