یکی از مشکلاتی که بسیاری کارمندان با آن مواجه هستند بی‌حوصلگی در کار و خسته شدن از فعالیت‌های تکراری است. در چنین حالتی بازده کاری فرد و انگیزه وی کاهش می‌یابد. در بخش اول این مقاله از استارتاپت، ۷ راهکار مقابله با بی حوصلگی در کار را معرفی کردیم. در این مقاله ۱۰ روش دیگر را معرفی می‌کنیم.

بسیار پیش می‌آید که برای ادامه شغل خود بی‌انگیزه می‌شویم و بی حوصلگی در کار ما را از ارائه بهترین توانمان در انجام امور بازمی‌دارد. در چنین شرایطی باید چاره‌ای برای این مسئله بیندیشیم.

۸. کمک رساندن به همکاران و مدیر

خیلی مواقع در کار ممکن است که شما آسوده خاطر باشید اما مدیرتان با استرس‌های کاری دست و پنجه نرم کند. در چنین شرایطی نزد او رفته و از او بپرسید که چگونه می‌توانید در این راه به او کمک کنید. به این ترتیب علاوه بر این‌که تاثیر مثبتی روی او به جا می‌گذارید، می‌توانید چند کار غیر روتین را در برنامه روزانه خود اضافه کنید. داوطلب شدن برای کمک به مدیر در موضوعی که جزو وظایفتان نیست کمکی در راه رفع بی حوصلگی در کار است.

کمک رسانی به همکارانتان هم همین نتایج را به دنبال دارد. سعی کنید در رفتار خود به همکارانتان نشان دهید که در زمان‌های مختلف حاضرید به آن‌ها یاری برسانید. به این ترتیب به عنوان فردی که در کارهای گروهی مهارت دارد در محیط کار شناخته می‌شوید. البته در نظر داشته باشید که آنقدر مسئولیت به گردن بگیرید که توانایی انجام دادنشان را داشته باشید و این امر نتیجه منفی در انجام وظایف خودتان به جای نگذارد.

۹. پیوستن به گروه‌های ورزشی شرکت

مقابله با بی حوصلگی در کار

سعی کنید با همکاران خود به فعالیت‌های ورزشی بپردازید و حتی تیم‌های فوتبال یا بسکتبال تشکیل دهید. به این ترتیب روحیه شما بهبود پیدا کرده و بر بی حوصلگی در کار غلبه می‌کنید.

۱۰. مشخص کردن اهداف پرچالش

برای خود اهداف چالش برانگیز مشخص کنید و در راه رسیدن به آن‌ها تلاش کنید. هر چه تعهدتان به اهدافی که مشخص می‌کنید بیشتر باشد کارایی بهتری از خود نشان خواهید داد. حتی گاهی لازم است که مسیر خود را برای رسیدن به یک هدف پرچالش از پیش تعیین کنید. با این کار انگیزه شما افزون‌تر خواهد شد و کمتر بی حوصلگی در کار آزارتان خواهد داد. همچنین بعد از نایل شدن به هدف مورد نظر خود بیش از پیش احساس اعتماد به نفس خواهید کرد و کارایی‌تان بهبود خواهد یافت.

۱۱. ملاقات با دوستان قدیمی

زمانی که بی حوصلگی در کار به مسئله‌ای بغرنج در زندگیتان تبدیل شود، قرار ملاقات با یک دوست قدیمی که مدت‌هاست او را ندیده‌اید می‌تواند کمک بزرگی باشد. می‌توانید با دوستتان قراری برای ناهار یا قهوه بگذارید و افکار خود را با او در میان بگذارید.

حتی گاهی برقراری ارتباط با افراد جدید و پیدا کردن دوستان تازه هم می‌تواند همین تاثیر را در زندگی کاریتان بگذارد.

۱۲. گوش دادن به موسیقی

گاهی بهتر است پیش از پرداختن به وظایف شغلی خود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به موسیقی گوش دهید. در حین گوش دادن به موسیقی در مغز شما دوپامین و سراتونین ترشح می‌شوند. این دو ماده شیمیایی مسئول متعادل ساختن حس و حال شما هستند.

گاهی که کارهای تکراری و بدون نیاز به حواس کامل را انجام می‌دهید، می‌توانید در حین کار کردن هم به موسیقی گوش دهید. این کار بسیار کمک می‌کند به این‌که در حین کار کردن بی‌حوصله نشوید. البته نباید در حین انجام دادن کارهایی که نیاز به فکر کردن دارد به موسیقی گوش دهید. زیرا در چنین مواقعی موسیقی می‌تواند حواستان را پرت کرده و بازده کارتان را کاهش دهد.

۱۳. تمیز و مرتب کردن میز کار

طراحان داخلی معتقدند که داشتن میز کار شلوغ و پرهرج و مرج بازده کاری فرد را کاهش می‌دهد. همچنین بدون این‌که فرد متوجه شود باعث ایجاد بی حوصلگی در کار می‌شود. هرازچندگاهی می‌توانید محیط کار خود را تمیز و مرتب کنید و به اشیا روی میز کار خود نظم دهید. این راهکار مناسبی برای رفع بی حوصلگی در کار بوده و باعث می‌شود همکارانتان نیز از شما ممنون شوند. زیرا کار کردن در محیطی منظم برای همه لذت‌بخش است.

۱۴. برقراری روابط دوستانه با همکاران

با همکاران مورد علاقه خود وقت بگذراندید و با آن‌ها از این در و آن در صحبت کنید. گپ و گفتگو با همکاران در زمان‌های آزاد روحیه شما را افزایش می‌دهد و در رفع بی حوصلگی در کار نتیجه بسزایی دارد. به‌طور کلی برقرار کردن روابط صمیمانه با همکاران شغلمان را بیشتر برایمان لذت‌بخش می‌کند. به این ترتیب می‌توانید بازده بهتری در کار از خود نشان دهید و خلاقیت خود را شکوفا کنید.

۱۵. مصاحبه با نیروهای تازه

کارآموزی به نیروهای تازه‌کار یا مصاحبه شغلی با افراد باعث می‌شود احساس مفیدتری نسبت به خود در شغلتان داشته باشید.

۱۶. تفریحات غیر معمول آخر هفته

سعی کنید هر از چندگاهی برای تعطیلات خود برنامه‌های جذاب بریزید. می‌توانید تفریحات جالبی که همیشه دوست داشته‌اید را تجربه کنید. هیچ محدودیتی برای این تجارب وجود ندارد، تنها کافی است فعالیت جدیدی پیدا کنید که برایتان جالب توجه است. برای مثال می‌توانید در تعطیلات آخر هفته به موزه جدیدی سر بزنید، به غواصی بروید یا پرش با چتر نجات را تجربه کنید. به این ترتیب وقتی در آغاز هفته کار خود را آغاز می‌کنید روحیه بهتر و انگیزه بیشتری دارید. بنابراین می‌توان گفت کسب تجارب مختلف در رفع بی حوصلگی در کار بسیار تاثیرگذار است.

۱۷. استعفا دادن

گاهی بی حوصلگی در کار نشانه‌ای است از آن که کاری که انجام می‌دهید آن‌چیزی نیست که همیشه می‌خواستید. در چنین مواقعی این احساس شما را به سمت تغییری اساسی سوق می‌دهد. اگر راهکارهای بالا را در زندگی خود به کار بستید و نتیجه مورد نظر را کسب نکردید، به این معناست که باید در زندگی حرفه‌ای خود تغییر بزرگی ایجاد کنید. در چنین حالتی بهتر است از شغل خود استعفا داده و به دنبال کار جدیدی بگردید که برایتان مناسب‌تر است. اگر کارتان برایتان تکراری شده و صحبت با رئیستان نیز کمکی به رفع این مسئله نداشته است زمان آن رسیده تا کار خود را رها کنید.