شاید تا کنون درباره بهینه سازی برون صفحه‌ای یا آف پیج سئو (On Page SEO) و درون صفحه‌ای یا آن پیج سئو (Off Page SEO) مطالبی را شنیده باشید. اگر شما صاحب وب سایت تجاری هستید و می‌خواهید کسب و کار الکترونیکی خود را با بهینه‌سازی درون صفحه‌ای سئو رونق دهید، کافی است در این مقاله با ترفندهای بهینه سازی آن پیج سئو کسب و کارهای الکترونیکی آشنا شوید. برای خواندن مهم‌ترین مطالب در این باره با استارتاپت همراه باشید.

تعریف بهینه سازی آن پیج سئو کسب و کارهای الکترونیکی

بهینه سازی آن پیج (on-page) شامل تمام اقداماتی است که وب سایت‌های تجارت الکترونیک می‌توانند بدون این که تکیه بر عوامل خارج از صفحه انجام دهد تا رتبه خود را در نتایج جستجو بهبود بخشند. در بهینه سازی آن پیج کلیه عوامل رتبه‌بندی که به طور مستقیم به وب سایت مرتبط هستند، کنترل می‌شوند. کنترل این عوامل، اولین قدم ضروری برای موفقیت در بهینه سازی آن پیج سئو کسب و کارهای الکترونیکی است. بهبنه سازی درون صفحه‌ای سئو به کنترل مستقیم کدها و محتویات وب سایت از قبیل متن، تصاویر، لینک‌ها و به طور کلی هر چیزی که در سایت خود بارگذاری می‌کنید، مربوط می‌شود.

چهار مولفه مهم در بهینه سازی آن پیج سئو

بهینه سازی آن پیج سئو وب سایت‌های تجارت الکترونیک حاوی بهترین گام‌ها از قبیل پژوهش درباره کلمه کلیدی و آنالیز رقابتی است. چهار استراتژی مهم و موثر در  بهینه سازی آن پیج سئو عبارتند از:

۱.  تگ های عنوان

تگ‌های عنوان (Title Tags) به عنوان توصیف مختصری از آنچه در صفحه وب مشخص شده است، عمل می‌کنند و یکی از مهم‌ترین مواردی هستند که کاربران در هنگام تصمیم به بازدید از یک صفحه خاص در نظر می‌گیرند. به عنوان یک اصل مهم سعی کنید تگ‌های عنوان را به کمتر از ۵۵ تا ۶۰ کاراکتر محدود کنید. طول تقریبی تگ‌های عنوان در موتورهای جستجو نمایش داده می‌شوند. محدودیت گوگل برای عنوان برچسب طول ۵۱۲ پیکسل عرض است، که نمی‌توان به دلیل طول متفاوت حروف با تعداد مشخصی از کاراکترها برابر دانست.

۲. URL ها

URLهای بهینه شده به وضوح هدف اصلی یک پیج و موقعیتی که سلسله مراتب یک وب سایت در آن قرار می‌گیرد را برای موتورهای جستجو بیان می‌کنند. URL یا یک آدرس وب سایت خوب، موقعیت و ارتباط یک پیج خاص را در رابطه با محتواهای مختلف دیگر تعیین می‌کند. بله، موتورهای جستجو کاملا قادر به درک هدف اصلی آدرس وب سایت شما هستند. این مسئله و نحوه تعیین هدف وب سایت شما توسط موتورهای جستجو به جستجوهای بازدیدکنندگان و نوع محتوای وب سایت بستگی دارد. بهتر است که نشانی اینترنتی با نوع محتوای شما مطابقت داشته باشد تا در رتبه‌بندی موتورهای جستجو در رده بالاتری قرار گیرد.

بهینه سازی آن پیج سئو

۳. متن جایگزین تصویر

موتورهای جستجو نمی‌توانند تصاویر بصری را پردازش کنند، بنابراین به طور متمرکز به متن جایگزین تصویر (Image alt) برای توضیح هدف آن متکی هستند. با توضیح موضوع یک مقاله در متن جایگزین تصویر، موتورهای جستجو متوجه می‌شوند که تصویر مربوط به موضوع مقاله است و در نتیجه احتمال مشاهده این تصویر یا مقاله در نتایج جستجوی موتورهای جستجو  افزایش می‌یابد. علاوه بر این متن جایگزین اجازه می‌دهد تا تصویر موردنظر در جستجوی تصاویر موتورهای جستجو نیز یافت شود.

۴. محتوای باکیفیت

محتوا ممکن است آخرین مورد در این لیست باشد؛ اما مهم‌ترین مولفه است. در نهایت، هیچ چیزی در وب سایت مهم‌تر از محتوای آن نیست. ویژگی‌های یک محتوای خوب عبارتند از:

منحصر به فرد بودن

از محتوای تکراری برای تولید محصولات و خدمات خود استفاده نکنید و از کپی پیست محتوای وب سایت‌های دیگر خودداری کنید.  

مرتبط بودن

محتوای هر صفحه از وب سایت باید بر روی یک موضوع مشخص تمرکز کند تا به طور واضح اهداف آن را بیان کند. سعی کنید از انتشار محتوای غیر مرتبط با موضوع و هدف پیج‌تان خودداری کنید.

با ارزش بودن

محتوا باید آگاهی‌دهنده، سرگرم کننده، یاری دهنده یا به هر حال به نفع خواننده باشد.

ناوبری آسان

ناوبری و نحوه طراحی وب سایت باید به گونه‌ای باشد که بازدید کنندگان به سرعت بتوانند به محتوای موردنظر خود دست یابند.

واکنش پذیر بودن

محتوای وب سایت باید به درستی در هر دستگاهی نمایش داده شود و دسترسی به آن آسان باشد.

دارای قابلیت اشتراک‌گذاری

یک محتوای خوب را باید بتوان در رسانه‌های اجتماعی و سایر نرم‌افزارها به اشتراک گذاشت.