۱۲۵ سال پیش در چنین روزی (۱۱ ژوئن ۱۸۹۴)، کیچیرو تویودا (Kiichiro Toyoda) در شهر شیزوکای ژاپن به دنیا آمد. او که بنیانگذار تویوتا، پرفروش‌ترین برند خودرو در جهان است، به واسطه اختراعات و ابداعات صنعتی متعددی که داشته در کشور خود به «ادیسون ژاپن» معروف است.

برای آشنایی با زندگی نامه کیچیرو تویودا و داستان شکل‌گیری این غول خودروسازی با استارتاپت همراه باشید.

تاثیر خاندان تویودا بر صنعت و اقتصاد قدرتمند ژاپن

پدر کیچیرو، سکیچی تویودا (Sakichi Toyoda) متولد سال ۱۸۶۷ و پدر انقلاب صنعتی ژاپن بود. به جرات می توان گفت که صنعت قدرتمند و اقتصاد قوی ژاپن، مدیون کارآفرینان برجسته‌ای است که در خانواده تویودا زاده و تربیت شده‌اند. سیکیچی تویودا و کیچیرو تویودا، علاوه بر تاسیس شرکت‌ها و کارخانه‌های بسیار، در تربیت مدیران برجسته تبحر بسیاری داشتند که نسل آن‌ها تا به امروز ادامه دارد و همچنان در راس هیئت مدیره برندهای بزرگ جهان مشغول به کار هستند.

سکیچی نابغه‌ای بود که دستگاه‌های پارچه‌بافی و نساجی آن زمان را اختراع کرد. او همچنین بنیان‌گذار کارخانه‌های مدرن با دستگاه‌های خودکار در ژاپن بود. سکیچی توانست اهمیت فلسفه جیدوکا را در عمل ثابت کند. براساس این فلسفه، هر سیستم یا دستگاه صنعتی باید توانایی تشخیص ایراد در عملکرد یا محصول را داشته باشد تا از تولید ناقص جلوگیری کند. امروزه این اصل در سیستم تولید و کنترل کیفیت خودروهای تویوتا بسیار اهمیت دارد و اجرا می‌شود.

تجربیات و تحصیلات کیچیرو تویودا

هوش و استعداد کیچیرو عاملی بود که در سنین نوجوانی وارد دانشگاه شود و تحصیلات دانشگاهی را در رشته مکانیک دانشگاه توکیو پشت سر بگذارد.

او پس از تکمیل تحصیلات به انگلیس سفر کرد و در شرکت ماشین‌آلات نساجی Platt Brothers مشغول به کار شد. پس از آن به آمریکا سفر کرد و تکنیک‌های تولید را در آنجا آموخت. پس از بازگشت، در کارخانه پدر مشغول به کار شد و با پیاده‌سازی آموخته‌های خود به رشد و توسعه آن کمک کرد.

کارخانه تویوتا از آغاز تا کنون

کیچیرو برای یادگیری طرز کار دستگاه‌های خودکار قطعات موتور سیکلت را جدا و دوباره آن‌ها را سرهم کرد. او حتی یک بار یک شورولت را صفر خرید و به کمک مهندسان خبره ژاپن قطعات آن را باز و دوباره سر هم کرد.

پدر که علاقه او را دید، از او خواست تا یک خودرو کاملا ژاپنی بسازد. کیچیرو به نصیحت پدرش گوش کرد و «تویودا موتور» را در سال ۱۹۲۷ بنیان نهاد. این شرکت در ابتدا به عنوان زیر مجموعه شرکت پدر فعالیت می‌کرد.  بعد از فوت پدر و در سال ۱۹۳۵، کیچیرو نخستین نمونه اولیه خودرو خود را با ترکیب قطعات ژاپنی با قطعات فورد و شورولت در یک بدنه کرایسلر تولید کرد. سوخت این خودرو گازوئیل بود و آن را مدل A1 نامیدند. کیچیرو سوار بر این نمونه اولیه به آرامگاه پدرش رفت تا دستاوردش را به او نشان دهد.

کیچیرو تویودا و کارخانه تویوتا

تولید خودروهای تویوتا از ژانویه ۱۹۳۵ آغاز شد. به دلیل این که تویودا اعتقاد داشت تلفظ تویوتا آسان‌تر است و همچنین برای ایجاد تمایز بین نام برند نساجی و خودروسازی، در سال ۱۹۳۶ تلفظ و نوشتار نام این شرکت خودروسازی از «تویودا» به «تویوتا» تغییر کرد. به واسطه رشد و پیشرفت چشمگیر تویوتا، این شرکت در سال ۱۹۳۷ کسب‌وکار مجزای خود را پیش گرفت.

کیچیرو تا سال ۱۹۵۰، رئیس تویوتا بود اما با توجه به بحران مالی شرکت و با فشار هیات مدیره بازنشسته شد.

موفق‌ترین مدیر تویوتا، ایجی تویودا، پسر عموی کیچیرو بود. خوب است بدانید که ایجاد برند «لکسس» از ابتکارات ایجی بود. ایجی از ابتدا در کنار کیچیرو فعالیت می‌کرد.

در شرکت تویوتا هم اکنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر کار می‌کنند و خودروهای تویوتا در یعضی سال‌ها جزء پرفروش‌ترین خودروها در جهان بودند.

چه چیزی باعث برتری و محبوبیت خودروهای تویوتا شده است؟

پیشرفت مداوم و احترام به مشتری دو ارزش تویوتا است که همواره به آن پایبند بوده است. این دو اصل در سال ۲۰۰۱ به عنوان باور و اصول اساسی تویوتا معرفی شدند. روحیه مبارزه طلبی، کایزن پیوسته، گنچی گنبوتسو، کار گروهی و احترام، پایه‌های این دو اصل هستند. این ارزش‌ها باور قلبی کیچیرو بودند.

پایان عمر کیچیرو

کیچیرو ۲ سال پس از کناره‌گیری از کار و در سن ۵۷ سالگی از دنیا رفت؛ عده‌ای خانه‌نشینی و دوری از کارخانه را دلیل شکسته شدن و فوت او می‌دانند.

ما تا امروز به دنیای غرب اتكا كرده بودیم. اگر بخواهیم صنعت ژاپن را كاملا مستقل كنيم باید به این دوران و این سبك از تولید پایان دهیم.


کیچیرو تویودا

او همواره به فکر استقلال کشور خود و حذف وابستگی به سایر کشورها بود و در این مسیر موفق هم شد.