برنامه‌ریزی برای روزهای پس از تعطیلات و بازگشت به کار به اندازه برنامه‌ریزی برای گذران تعطیلات، مهم است. جالب است بدانید افراد موفق برای روزهای بعد از تعطیلات خود هم برنامه مشخصی دارند و آن را اجرا می‌کنند. در این مقاله از استارتاپت به بررسی ۷ کاری که افراد موفق پس از اتمام تعطیلات طولانی و بازگشت به کار انجام می‌دهند، می‌پردازیم.

با توجه به نزدیکی تعیطلات نوروزی، بهتر است این ۷ نکته را برای بازگشت به کار بعد از تعطیلات نوروزی در نظر داشته باشید و آن‌ها را رعایت کنید تا سال کاری را بهتر آغاز کنید.

۱. زود بیدار شوید و زودتر به محل کار خود بروید

وقتی تعطیلات شروع می‌شود، تقریبا همه در مرخصی به سر می‌برند. پس اگر بعد از آن، در زمان معمول هرروزتان سرکار بروید، از چیزی عقب نیفتاده‌اید.

‌اما زود بیدار شدن و زودتر از ساعت معمول به سرکار رفتن هم فکر خوبی است. محل کارتان ساکت است و به‌راحتی می‌توانید برای یک شروع جدید آماده شوید.

‌لنین تیلور (Lynn Taylor)، متخصص کارگاه ملی و نویسنده‌ی کتاب «چگونه رفتارهای کودکانه‌ی رئیس‌مان را مدیریت و در کارمان پیشرفت کنیم» می‌گوید:

«زودتر در محل کار حاضرشدن، باعث کاهش حجم کاری شما شده و کمک‌تان می‌کند تا بدون دستپاچگی، یک نقطه شروع خوب داشته باشید.»

۲. لیست کارهای‌تان را به دقت بررسی کنید

بسیاری از کارهای روزانه‌ی ما، مهم و ضروری نیستند و اگر بعضی از آن کارها را انجام ندهیم، آب از آب تکان نمی‌خورد.

چند روز کار نکردن معمولا به ما چشم‌انداز تازه‌ای از اموری که واقعا ضروری هستند و آن‌هایی که بی‌اهمیت و خسته‌کننده هستند می‌دهد. پس مشابه افراد موفق، کارهایی که برای شما یا همکارانتان به هیچ هدفی منتهی نمی‌شوند را حذف کنید. به این ترتیب پس از بازگشت به کار می‌توانید نظم ذهنی خوبی برای انجام کارهای خود ایجاد کنید.

۳. برنامه‌ریزی خود را دو بار بررسی کنید

بعد از بازگشت به کار، فراموش نکنید که برنامه‌هایتان را دو بار بررسی کنید و با توجه به حجم کارهای‌تان یادتان باشد که شما هفته‌ی کوتاه‌تری در پیش دارید. سعی نکنید در برنامه‌ریزی هفتگی خود، آیتم‌های زیادی بچپانید! در غیر این صورت ممکن است از پا دربیایید.

۴. با مشتریان خود در ارتباط باشید

بازگشت به کار بعد از تعطیلات

در تعطیلات رسمی، به احتمال زیاد بیشتر همکاران و مشتری‌­های‌تان هم مثل شما هستند و از هم بی‌خبرند. با این حال، بد نیست اگر شما با آن‌ها در ارتباط باشید. این کار تصویر مثبتی از شما ایجاد می‌کند و می‌تواند برای آینده کاری شما بسیار خوب باشد.

مایکل کر(Micheal kerr)، سخنگوی کسب‌وکار بین‌المللی و نویسنده‌ی کتاب «مزیت شوخ‌طبعی» می‌گوید: «با یکی دوتا از مشتری‌هایتان در ارتباط باشید تا آن‌ها بدانند شما به فکرشان هستید و اگر کمکی لازم داشتند، از آن‌ها پشتیبانی می‌کنید. این یک نوع خدمات ساده در مشتری‌مداری است که تاثیر بسیاری دارد.»

علاوه بر این، اگر روز دوشنبه (روزی که عموما جلسات کاری برگزار می‌شود) هم جزو این تعطیلات بود، یک زمانی را با تیم خود هماهنگ کنید و برای چند دقیقه هم که شده به صورت حضوری در جلسه حضور پیدا کنید؛فقط جهت این که مطمئن شوید همه‌چیز مرتب است.

۵. صندوق وروردی پیام‌های‌تان را سازماندهی کنید

مراقب مقدار زمانی که صرف پاسخ دادن به ایمیل‌ها و پیام‌های زیادی که در طول تعطیلات به شما رسیده است باشید.

مایکل کر می گوید: «شما به‌راحتی می توانید در گرداب پاسخ دادن به تمام ایمیل‌هایتان غرق شوید، بدون این‌که فکر کنید آیا در اولین روز بعد از تعطیلات دارم از زمانم به بهترین نحو استفاده می‌کنم یا خیر؟ پاسخ به ایمیل‌هایتان را با کار مفید اشتباه نگیرید، یک استراتژی داشته باشید و فقط به ایمیل‌هایی که محدودیت زمانی دارند پاسخ دهید.»

۶. روی کار خود تمرکز می‌کنند

این که در طول تعطیلات بتوانید «مغز کاری» خود را غیرفعال کنید حائز اهمیت است، چرا که وقت آن است که از زمان خود لذت ببرید.

اما این که در هنگام بازگشت به کار خود، بتوانید دوباره آن را فعال کنید هم به همان اندازه مهم است. افراد موفق به‌راحتی می‌توانند این امر را کنترل کنند و بعد از اتمام تعطیلات، از تمام چیزهایی که باعث اتلاف وقت یا حواس‌پرتی ‌می‌شوند، دوری کنند.

۷. یافته‌های مثبت خود از تعطیلات را ادامه می‌دهند

جای خوشحالی است اگر شما تعطیلات خود را صرف انجام تمرینات سالمی مثل مراقبه (مدیتیشن)، ورزش و فعالیت‌های این‌چنینی کنید.

از طرفی، هفته‌هایی که به سرکار می روید، زمان کمتری برای این فعالیت‌ها دارید و مثلا نمی‌توانید روزی نیم ساعت به مدیتیشن بپردازید. اما به‌جای حذف این تمرینات، می‌توانید بازه زمانی کمتری (مثلا ۵ یا ۱۰ دقیقه) را به آن اختصاص دهید تا اطمینان پیدا کنید که از مزایای این فعالیت‌های سالم بهره‌مند می‌شوید.