اگر به کسب و کار خود اهمیت می‌دهید، اگر به دنبال افزایش بازدید برای سایت خود هستید یا اگر به تازگی یک استارتاپ راه‌اندازی کرده‌اید، نباید تاثیرات مهم بازاریابی در اینترنت را فراموش کنید.

هنگامی که سعی دارید تعداد بازدید کنندگان سایت خود را افزایش دهید و از طریق قواعد و روش‌های استاندارد شکست می‌خورید، زمان آن است که تلاش خود را وارد مرحله‌ی جدیدی کنید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید بازاریابی در اینترنت به شدت می‌تواند روی موفقیت کسب و کار شما تاثیرگذار باشد. هر چه که باشد، زندگی بسیاری از ما به سمت تکنولوژی و دنیای دیجیتال قدم برداشته و دیگر روش‌های سنتی نمی‌توانند کارایی سابق خود را داشته باشند.

اما برای شروع بازاریابی در اینترنت چه کار باید انجام داد؟ برای افزایش بازدیدکنندگان سایت خود می‌توانید این ۴ روش بازاریابی در اینترنت را امتحان کنید:

۱. بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یکی از بهترین روش‌های بازاریابی در اینترنت است. چرا که می‌تواند چندین راه مختلف برای تمرکز روی هسته مشکلات تجارت یا محتوای شما را رفع کند. این روش بازاریابی در اینترنت، شامل مقاله‌های آنلاین، پست‌های بلاگ، اینفوگرافیک، کتاب‌های الکترونیکی  و محتویات صوتی یا تصویری باشد.

تولید محتوا در بین روش‌های بازاریابی در اینترنت بسیار موثر است. در حقیقت، طبق مطالعات انجام شده، این روش سه برابر بیشتر از بازاریابی‌های سنتی خروجی دارد و در عین حال ۶۲ درصد هزینه کمتری را هم برای شما در بر خواهد داشت.

با این آمار، شاید برای شما سوال باشد که راز این تاثیر تولید محتوا در بازاریابی در اینترنت چیست؟ جواب سوال ساده است: افزایش ارزش در هر چیزی که شما خلق و عرضه می‌کنید! اگر برای اولین بار است و نمی‌دانید که چطور بازاریابی محتوا را پیش ببرید، یا مطمئن نیستید که چطور می‌توانید از این طریق به محصولات خود ارزش اضافه کنید، از بین مشتریانی که در حال حاضر دارید تحقیق کنید که چه محتویاتی می‌توانند به آن‌ها در کاربرد محصولات یا سرویسی که از شما دریافت می‌کنند کمک کند یا کار آن‌ها را ساده‌تر کند.

طبق نظر جیم یو، مدیر بازاریابی محتوای BrightEdge، کلید موفقیت در بازاریابی محتوا و بازاریابی در اینترنت، این است که محتوای درست را در زمانی که آن‌ها نیاز به درگیر شدن با محصول یا سرویس شما دارند ارایه دهید و آن را از تمامی روش‌های ممکن به دید عموم بگذارید. مانند شبکه‌های اجتماعی، سایت، موتورهای جست و جو و غیره.

همچنین مطمئن شوید برای این کار در روش بازاریابی در اینترنت، به صورت دائم و ثابت محتوای خود را منتشر کنید. اگر در سایت خود فقط به یک موضوع و شاخه می‌پردازید، هفته‌ای یک مطلب منتشر کنید. اگر دو موضوع دارید، دو مطلب در هفته منتشر کنید. اگر امکان آن وجود دارد که هر روز در شاخه‌های مختلف مطلب منتشر کنید، بدون تردید این کار را انجام دهید.

۲. کمپین‌های بازاریابی تاثیرگذار

این روش از بازاریابی در اینترنت، به معنای آن است که از طریق افراد مهم بتوانید پیام برند خود را به بازارهای بزرگ‌تر برسانید. به معنا که به جای آن که مستقیما خود را درگیر گروه‌های بزرگ‌تری از مشتریان کنید، با پرداخت پول، استخدام یا حتی الهام بخشیدن افراد بانفوذ در شبکه‌های اجتماعی یا رسانه، از طریق آن‌ها تبلیغات خود را انجام می‌دهید.

کمپین بازاریابی در اینترنت

اما چرا باید این استراتژی را برای بازاریابی در اینترنت انتخاب کرد؟ شاید برای شما جالب باشد که بدانید بیش از ۸۰ درصد بازاریابانی که از طریق افراد بانفوذ (اینفلوئنسرها) در شبکه‌های اجتماعی به تبلیغ پرداخته‌اند، به موفقیت رسیدند و تاثیر آن را دیده‌اند. همچنین ۳۷ درصد از مشتریانی که از این طریق جذب سایت‌های مورد نظر این بازاریابان شدند تبدیل به مشتریان یا بازدیدکنندگان ثابت شده‌اند.

نفوذ و استفاده از افراد بانفوذ در بازاریابی در اینترنت به یکی از مهم‌ترین بخش‌‌های بازاریابی تا سال ۲۰۲۰ تبدیل خواهد شد. این روش تاثیرگذارترین راه برای تبلیغات است و زمانی که با استراتژی تولید محتوای مناسب ترکیب شود، نه تلویزیون و نه حتی تبلیغات از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک قادر نیستند به پای آن برسند.

۳. تبلیغات در نقاط مشخص جغرافیایی

در این روش از بازاریابی در اینترنت، باید سعی داشته باشید تا با بررسی آی‌پی‌‌های مشخص (IP-specific) و بر اساس اهداف جغرافیایی به جذب بازدیدکننده بپردازید. به این معنا که شما با تعیین نقاط جغرافیایی بازدید کنندگان خود، باید سعی کنید تا بر اساس مناطقی که آن‌ها حضور دارند، محتوای خاص تولید و منتشر کنید. این کار می‌تواند از طریق موقعیت قاره‌ای، کشور، شهر، منطقه، آدرس IP، سرویس‌های اینترنتی و غیره صورت بگیرد.

همچنین از این طریق قادر خواهید بود تا میزان درگیری، گفت و گو و شرکت در کمپین‌‌های تبلیغاتی را افزایش دهید. بازدیدکنندگان به نسبت محتوای آشنایی که نسبت به موقعیت خود می‌بینند، به سرعت آن‌ها را به اشتراک می‌گذارند. موقعیت جغرافیایی به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از مدیاهای سنتی، بتوانید به سطح بالاتری از تولید محتوا، محصول یا سرویس بپردازید. چند نقطه شروع مناسب برای تقسیم‌بندی از طریق موقعیت جغرافیایی برای بازاریابی در اینترنت را با هم مرور می‌کنیم:

  • از طریق فروش‌‌‌ها، تخفیف‌ها و پرومشن‌ها برای بازدیدکنندگان مختلف بر اساس موقعیت جغرافیایی انگیزه ایجاد کنید
  • ارسال پیام به بازدیدکنندگان از طریق نزدیکی یا مجاورت به مکان‌‌های مشخص
  • شخصی‌سازی زبان سایت یا محصول نسبت به موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان

۴. استفاده از کدهای QR

کد‌های پاسخ سریع یا QR، راهی تازه را برای به دست آوردن و برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان و افزایش آن‌ها در ترافیک سایت ایجاد کرده‌اند. این کدها، همانند بارکدها عمل می‌کنند و هر شخصی با استفاده از گوشی یا تبلت می‌تواند با اسکن این کد‌ها، پیام شما، تبلیغات شما و لینک‌های مورد نظر یا سایت شما را به سرعت باز کند و به آن‌ها دسترسی داشته باشد. می‌توان گفت کدهای QR دعوتنامه‌ای برای کاربران برای شروع یک ارتباط آفلاین به آنلاین به سایت شما با سریع‌ترین زمان ممکن هستند.

بازاریابی در اینترنت از طریق کدهای QR یکی از راحت‌ترین استراژی‌های ممکن است که می‌توانید کار خود را از طریق آن‌ها شروع کنید. البته یکی از مهم‌ترین نیازهای شما برای دستیابی به این روش بازاریابی در اینترنت از طریق کدهای QR این است که سایت شما علاوه بر یک نسخه استاندارد، یک نسخه‌ی هماهنگ با گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها داشته باشد.

قبل از این که به سراغ کدهای QR بروید، به این نکته توجه کنید و از خود بپرسید: با کد QR که در دسترس قرار خواهید داد، قرار است چه چیزی به مشتری نشان دهید و آن‌ها سپس چه کاری باید انجام دهند؟ بهتر است قبل انجام یک کمپین تبلیغاتی و انتشار کد QR پاسخ این سوال‌ها را داشته باشید. همچنین کد QR شما باید به اندازه کافی بزرگ و واضح باشد تا حتی گوشی‌های پایین رده نیز بتوانند آن‌ها را اسکن کنند.

البته استفاده از کمپین‌های کد QR نه فقط راحت‌ترین روش بازاریابی در اینترنت است، بلکه کاملا رایگان است. سایت‌های آنلاین زیادی هستند که می‌توانید از طریق آن‌ها کد QR خود را بسازید. اما چه کارهایی می‌توان با کد QR کرد؟

  • صفحه ارتباط خود با مشتری را در کد QR قرار دهید تا آن‌ها بتوانند مستقیم و به راحتی با شما در ارتباط باشند
  • کارت تجاری خود را در کد QR قرار دهید تا مردم بتوانند اطلاعات شما را به سرعت روی گوشی خود دریافت کنند
  • شبکه‌های مجازی از جمله لینکدین، فیسبوک، توییتر یا هر مورد دیگری را در این کدها قرار دهید تا مردم عضو شبکه‌های اجتماعی شما شوند